Kondansatörlerin Bağlantı Biçimi

Başlatan seron, 06 Mayıs 2017, 14:53:13

seron

Arkdaşlar,
Elektronik ile amatör derecede uğraşmaktayım ve çok bilgili olduğum söylenemez. Ama geçen gün başıma gelen şey beni şaşırttı.

Defalarca kendi trafolu güç kaynağımı yapmışımdır. Hazır kitlerden satın alıp yapmışımdır. Kendi kulaklık amplimi, buna benzer basit devreyi yapıp sorunsuz çalıştırmışımdır. Buraya kadar elbette amatörce uğraştığım için "hata yapmayacağım" diye bir kural da yok. Ama gerçekten ilginç bir durumla karşılaşınca sizlerle bu durumu paylaşmak istedim.

OLAY-1
Elimizdeki PClerden birisinde güç kaynağı arızası vardı ve arızayı bulabilmek ümidiyle açtık. Açar açmaz çıkış katındaki kondansatörlerin çoğunun şişmiş olduğunu görerek liste çıkarttık ve yenilerini alıp değiştidik. Güç kaynağı sorunsuz çalışmaya başladı; belli ki kondansatörler kısadevre olmuş ve kaynak kendisini korumaya almış. Buraya kadar sorun yok.

OLAY-2
Yukarıdaki olaydan hareketle şişmiş kondansatörlerin nelere yol açacağını anladım ve evde kullandığım PC'nin anakartında tespit ettiğim bir adet şişmiş, bir adet de ekran kartını takarken yapılan dikkatsizlik neticesinde ezilmiş kondansatörü yeniledim. PC sorunsuz açıldı. Bir kaç dakika test ettim. Neden sonra kasanın içerisine bir durumdan dolayı bakmam gerekti ve şişmiş bulunduğundan değiştirdiğim yeni kondansatörün de davul gibi şiştiğini ve ısındığını farkettim.

Şaşırdım.

Kondansatörün dibindeki işarete baktım. Bir de diğer kondansatörlerin dibindeki işarete baktım.

Ters bağlamışım...

Bir koşu kondansatörlerini yenilediğim Güç kaynağının sahibine gittim ve apar topar güç kaynağını söktük. Kondansatörleri test ettim. Ayakları doğru bağlanmış idi. Ve diplerindeki işarete baktım...
!!! :o
Şimdi meseleyi size şöyle aktaracağım:

Şimdi bana izah eder misiniz bunlar standart olması gerekmiyor mu? Birinde koyu olan yer eksi iken, diğerinde neden artı? Ben neyi kaçırıyorum?

Buyrun yorum yapmak serbest.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

İlginç değil.
Soru tuzak içermektedir. :D
Sabırla bekleyeceğim bakalım anlayan çıkacak mı?... 8)
Herkesi ilgilendiren bir sorun. Birçok kişi aynı yanlışa düşmeden sonuçlandıracağım ama biraz bekleyeyim ki ilgililer konuşsun. Umarım katılım gelir.
(Kopya vereyim birilerinin ince bir detayı sorması gerekiyor)

erg123

Ustam sonucu merak ediyorum. Ben de vestel tv vertikal tarafinda isaret kutupsuz ama ustundeki kondansator kutupluydu boyle bir olay basima gelmisti bende bu olaydan sonra semasina veya şaşe bulma olayina bakarak takiyorum. Sendeki muhabet çozemedim ters takinca şişme olmaz mi

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 06 Mayıs 2017, 14:53:13Arkdaşlar,
Elektronik ile amatör derecede uğraşmaktayım ve çok bilgili olduğum söylenemez. Ama geçen gün başıma gelen şey beni şaşırttı.

Defalarca kendi trafolu güç kaynağımı yapmışımdır. Hazır kitlerden satın alıp yapmışımdır. Kendi kulaklık amplimi, buna benzer basit devreyi yapıp sorunsuz çalıştırmışımdır. Buraya kadar elbette amatörce uğraştığım için "hata yapmayacağım" diye bir kural da yok. Ama gerçekten ilginç bir durumla karşılaşınca sizlerle bu durumu paylaşmak istedim.

OLAY-1
Elimizdeki PClerden birisinde güç kaynağı arızası vardı ve arızayı bulabilmek ümidiyle açtık. Açar açmaz çıkış katındaki kondansatörlerin çoğunun şişmiş olduğunu görerek liste çıkarttık ve yenilerini alıp değiştidik. Güç kaynağı sorunsuz çalışmaya başladı; belli ki kondansatörler kısadevre olmuş ve kaynak kendisini korumaya almış. Buraya kadar sorun yok.

OLAY-2
Yukarıdaki olaydan hareketle şişmiş kondansatörlerin nelere yol açacağını anladım ve evde kullandığım PC'nin anakartında tespit ettiğim bir adet şişmiş, bir adet de ekran kartını takarken yapılan dikkatsizlik neticesinde ezilmiş kondansatörü yeniledim. PC sorunsuz açıldı. Bir kaç dakika test ettim. Neden sonra kasanın içerisine bir durumdan dolayı bakmam gerekti ve şişmiş bulunduğundan değiştirdiğim yeni kondansatörün de davul gibi şiştiğini ve ısındığını farkettim.

Şaşırdım.

Kondansatörün dibindeki işarete baktım. Bir de diğer kondansatörlerin dibindeki işarete baktım.

Ters bağlamışım...

Bir koşu kondansatörlerini yenilediğim Güç kaynağının sahibine gittim ve apar topar güç kaynağını söktük. Kondansatörleri test ettim. Ayakları doğru bağlanmış idi. Ve diplerindeki işarete baktım...
!!! :o
Şimdi meseleyi size şöyle aktaracağım:

Şimdi bana izah eder misiniz bunlar standart olması gerekmiyor mu? Birinde koyu olan yer eksi iken, diğerinde neden artı? Ben neyi kaçırıyorum?

Buyrun yorum yapmak serbest.

Keşke fotograf  ekleseydin be hocam
kartın bir alt resmini, bir de üst resmini.... 
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gevv

Alıntı yapılan: seron - 06 Mayıs 2017, 20:31:47Soru tuzak içermektedir. :D

tuzak nedir çözemedim ama aynı durumla karşılaştığım için pek uğraşmadım :) neyseki çıraklık zamanında ustamın verdiği bilgi yanılmamı önledi

""""""kondansatör, diyot vb. değişiminde yöne her zaman dikkat etmeli pcb üzerindeki baskıya güvenme derdi bazı kartlarda hatalı baskı oluyor binlerce kartı çöpe atmakdansa malzemeyi ona  göre yerleştiriyorlar """"""

yıllar sonra yanlış hatırlamıyorsam ekran kartı kondansatörlerinde pcb baskısına göre  ters olduğunu görmüştüm bende aynı şekilde taktım zaten pcb yollarını takip edince durum ortadaydı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Mayıs 2017, 20:31:47İlginç değil.
Soru tuzak içermektedir. :D
Sabırla bekleyeceğim bakalım anlayan çıkacak mı?... 8)
Herkesi ilgilendiren bir sorun. Birçok kişi aynı yanlışa düşmeden sonuçlandıracağım ama biraz bekleyeyim ki ilgililer konuşsun. Umarım katılım gelir.
(Kopya vereyim birilerinin ince bir detayı sorması gerekiyor)
Kopyaya gerek yok.
Teknik olarak bir kondansatörün belirlenmiş ucu artı da olabilir eksi de.
Kart üzerinde işaretlenmiş bölümün artı mı yoksa eksi mi olduğunu bu gibi yanlışlıklar yapanlar anlayabilir ;D

seron

Merhaba arkadaşlar.
Katılımınız için teşekkürler :D
Herkes mantıklı şeyler önermiş.
Gevv'in ustası doğru söylemiş ama eksik bilgi var(bence: emin olmamakla beraber aşağıda açıklayacağım)
Adnan hoca ince soruyu sormaktansa foto istemiş. Doğru bir öneri ;) demek ki çizdiğim resme güvenememiş neden acaba? ;)
Erg123 ün anlattığı durumun nedenini bilmiyorum.
Şimdi size işin detayını çizip paylaşayım. Yukarıda paylaştığım resim üstünkörü idi.
Şimdi paylaştığım ikinci resme dikkatle bakın ve öncekiyle arasındaki farkı farkedin:

Başıma gelen olayda kart yüzeyindeki simgeler aynen yukarıdaki gibidir. Dolayısıyla şekiller önemlidir.
FAKAT:
Yine de kondansatör değişimi yaparken
1-Devreye güç vermenin bir sakıncası yok ise güç veriniz. kondansatörün bacaklarına gelen DC nin artı-eksi'sine göre kolayca bağlayabilirsiniz. Ben yukarıdaki örnekte güç kaynağının filtreleme katındaki kondansatörleri doğru bağladığımı bu yolla anladım. ustalığınızı konuşturarak yolları da takip edebilirsiniz tabi ki.
2-Devreye güç verme imkanı yok ise (verilmemesi gerekiyorsa) Kart üzerindeki diğer kondansatörler nasıl takılmış bakarak değiştirebilirsiniz. Ben yukarıda anakart olayında bu yöntem sayesinde yanlış yaptığımı farkettim ve hatamı düzelttim.

Her iki örnekte de artık bir sorun, şişme ısınma yok, artık düzeldi. yani, kart yüzeylerindeki simgelere dikkat etmek gerektiği halde yeterli olmayıp/güvenilmeyip voltaj kontrolü ve diğer komponentlerin takibi yapılabilir. Yollar kontrol edilebilir.
Anladığınız üzere Adnan hocanın çizimime güvenmemesi akıllıcaydı. Çünkü dikkat ederseniz soldaki simge taramalı çizgiden oluşıyor, açık renk bırakılan kısım ise +'yı simgeliyordu. Sağdaki simgede ise "açık renk" mantığıyla + bölgesi beyaz'a boyanmış, eksi'yi simgelemesi açısından (-) bölgesi boyasız koyu renk bırakılmış. şayet böyle yapmayıp taramalı çizgi kullansa idi, bu defa o kısım (-) olacaktı. Bilmiyorum, benim yorumum bu.

Katılımınız için teşekkürler. Monta ve bakımda umarım daha bilinçli çalışmanız açısından yardımcı olacaktır.

Furkan KELEŞOĞLU

bir probu şaseye bir probuda kondansatörün lehimlenecek kısmındaki 2 adet olan uclara değdirerek hangi tarafın şase olduğunu bularak kondansatörü kafada soru işareti olmaksızın oraya lehimlemek daha doğru değilmi ? yahut ta fabrikasyon cıkışlı bir kondansatörü sökerken yönüne baktıktan sonra sökmek daha doğru değilmi ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Mayıs 2017, 23:40:49bir probu şaseye bir probuda kondansatörün lehimlenecek kısmındaki 2 adet olan uclara değdirerek hangi tarafın şase olduğunu bularak kondansatörü kafada soru işareti olmaksızın oraya lehimlemek daha doğru değilmi ? yahut ta fabrikasyon cıkışlı bir kondansatörü sökerken yönüne baktıktan sonra sökmek daha doğru değilmi ?
E zaten yukarıda onu anlattım?

gevv

Merhaba, konu tazeyken bugün denk geldi 3 atx tamir ettim ikisin de (farklı marka) primer katında 1 kondansatör pcb üst baskısına göre ters

[attach]8272[/attach]

[attach]8274[/attach]

yine de kondansatörün eksisinin nereye gittiğini kontrol ettim primer eksiye bağlı yani  pcb üst baskı hatalı kontrol etmemin sebebi çok ucuza geldiği için çinliler hatalı üretim kondansatörde kullanmış olabilirler  :)

seron

Gevv, merhaba.
Bu işin standardını belirleyen, birçok kişinin bilmediği detaylar mı var, yoksa hatalı üretim mi var ben emin değilim. Fakat ben şunu anladım:
Dolguda Taramalı çizgi varsa eksidir.
Dolguda Çizgi taramasız ise SİYAH İSE >>kontrol edilmelidir.
Dolgu rengi beyaz, Taramasız dolgu rengi kullanılmışsa dolgulu kısım artıdır.
Burada dolgudan maksat, renklendirilmiş kısım.
Bizler kondansatörün renklendirilmiş EKSİ elektrotunu karttaki dolguya uydurmaya çalıştığımız için hata yapıyoruz. Halbu ki en sağlıklı yöntem, kontrol ederek, ölçerek gitmek.
NOT: konumuz "kondansatörlerin işaretinin artı da olabilir eksi de olabilir" meselesi değil; karttaki işaretin ne olduğu. Kondansatöre bakarak çözmek kolay. ama kartta +/- belirtilmiyorsa mecburen ölçme-kontrol yapmak gerekiyor.

ufak bir resim daha ekledim. doğru olanı değil de karşılaşılan durumları belirtiyor:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın