MERAKIM VAR SIFIRDAN BAŞLAMAK İSTİYORUM !!

Başlatan yusufk, 02 Mayıs 2017, 10:35:10

yusufk

Elektriğe merakım var bilgim hiç yok. İstediğim şey 12 volt dc vb. motorun özellikle kablo tesisatını düğme vb. öğrenmek ne yapmam gerek işe nereden başlamalıyım

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yusufk - 02 Mayıs 2017, 10:35:10Elektriğe merakım var bilgim hiç yok. İstediğim şey 12 volt dc vb. motorun özellikle kablo tesisatını düğme vb. öğrenmek ne yapmam gerek işe nereden başlamalıyım

sıfırdan değil motordan başlamak istemişsin demek ki... (Bu bir espriydi)

Elektrik farklı bir branştır, elektronik farklı. İkisinin ortak konusu elbette çoktur. Motor da bunlardan birisidir. Elektrikçi tiyatro perdesinin motorunu bağlar, elektronikçi onun için bir devre geliştirir. Elektrikçi sahne ışıklarını döşer, elektronikçi onları yakıp söndürüp efekt verecek, kısıp açacak devler geliştirir.

Öncelikle senin merakını giderecek bilgi vereyim. eğer kullanacağın motor iki uçlu bir DC motor ise + ve - kutupları vardır. Pil, adaptör, akü vs, bağladığın zaman bu uçların yerini değiştirip bağladığında motorun yönü değişir. Bazı motorların üerinde regüle devresi olur ve hızları üzerinden ayarlanabilir. Bu motorların artı ve eksi uçlarını ters bağlama lüksün yoktur. Devresini bozarssın hiç dönmeyebilir sonra.

motorun bir düğme ile sen istediğin zaman istediğin yöne dönmesini sağlayabilirsin (araba camı indir kaldır işlemi gibi)
Sen yapmak istediğin şeyi yaz ona göre ayrıntıya girelim...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: yusufk - 02 Mayıs 2017, 10:35:10Elektriğe merakım var bilgim hiç yok. İstediğim şey 12 volt dc vb. motorun özellikle kablo tesisatını düğme vb. öğrenmek ne yapmam gerek işe nereden başlamalıyım
Bulunduğun yerde sahafçı varsa, edüstri ve teknik meslek liseleri için:
-Elektrik bilgisi kitabı
-Temel elektronik
-Elektroniğe giriş
-Endüstriyel elektronik
gibi kitalardan bakıp bakıp inceleyip satın al. Gel, evde güzelce ye o kitapları.

Mahallenizden hurdacı eskici geçiyor mu?
Onlardan eski cihazları vb ucuza topla.
İçlerini sök, tarumar et.
Fotolayıp bu nedir? bu nedir? diye sor.
Okumadan, anlamadan, sökmeden, bozmadan...
Haaa ara sıra çarpılmadan öğrenemezsin. Kendine de dikkat et. Çarpılacaksan düzgün akımla çarpıl, ikinci sınıf kalitesiz çapaklı akımla çarpılma :D

ahmety

abiler cep telefonum bozuldu şemasını buldum bi sembol var bileniniz varsa yardımcı olabilirmi? >ı<

ahmety

abiler cep telefonum bozuldu şemasını buldum bi sembol var bileniniz varsa yardımcı olabilirmi?

seron

Alıntı yapılan: ahmety - 19 Ağustos 2017, 19:08:11abiler cep telefonum bozuldu şemasını buldum bi sembol var bileniniz varsa yardımcı olabilirmi?
Çift Yönlü Zener Diyot.

Elbruz

Sevgili elektronik beyinli dostlarım benim beynim
%5 elektronik
% 5 elektrik
%15 hobi maket model
%25 inşaat
%10 bilgisayar ile meşgul 
%40 kadınlardan bir araya gelmiş bir beyin ki tüm erkeklerin beyninin %40 ı aynı sanırım :D  :D  :D
gevezelik yeter sanırım

sorum şu %15 lik dilime ve % 5 lik elektronik dilime giriyor
ben model bir gemi yaptım daha doğrusu sürat teknesi (adı surat teknesi yani surat şeklinde bir tekne sürat yapmak için değil)
neyse
ben bu tekneyi hareket ettirmek istiyorum fakat elle su da ittirince fazla gitmiyor o10 15 metre gibi bunu 250 m yada 500 m daha ileri gidip gelmesini istiyoru tabiki RC veya RF kumanda ile mümkün
gelelim projemizin ana konusuna
devrenin kontrol edeceği malzemeler
1. ) 12 volt dc motor
1.a. ) bu motor 12 volt 7 amper aküden aldığım güç ile devrini yüksek yada düşük şekilde döndürecek
yani kumanda verici de sürgülü potansiyo metre yi yükselttikçe motor hızlanacak düşünce de anladınız
2. ) 1 adet servo veya step motor
2.a. ) bu motorlar bir butuna basılı tuttuğum sürece max 45 derece açı ile bir yöne bir başka butona basılı tuttuğu zaman ise diğer yöne 45 derece dönüp sabit kalmalı butonu bıraktığım zaman ise 0 dereceye dönmeli
3. bu kadar
bunun malzemelerini kendim alacağım kendim montaj yapacağım ve lehimini plakasını hepsini kendim hazırlayacağım
siz den talebim bana bu konuda elektronik devre, malzeme listesi ve kurulumu devre kartı ebatları ise 76 derece taban açıları olan 28 derece tepe açıcı olan tepe yüksekliği 5 10 cm arası bir devre kartı olacak şekilde tasarlamam lazım dileyen arkadaşlara mantığımda  oluşturduğum çizimleri yollayabilirim

i3uz

Alıntı yapılan: Elbruz - 09 Şubat 2018, 13:43:10Sevgili elektronik beyinli dostlarım benim beynim
%5 elektronik
% 5 elektrik
%15 hobi maket model
%25 inşaat
%10 bilgisayar ile meşgul 
%40 kadınlardan bir araya gelmiş bir beyin ki tüm erkeklerin beyninin %40 ı aynı sanırım :D  :D  :D
gevezelik yeter sanırım

sorum şu %15 lik dilime ve % 5 lik elektronik dilime giriyor
ben model bir gemi yaptım daha doğrusu sürat teknesi (adı surat teknesi yani surat şeklinde bir tekne sürat yapmak için değil)
neyse
ben bu tekneyi hareket ettirmek istiyorum fakat elle su da ittirince fazla gitmiyor o10 15 metre gibi bunu 250 m yada 500 m daha ileri gidip gelmesini istiyoru tabiki RC veya RF kumanda ile mümkün
gelelim projemizin ana konusuna
devrenin kontrol edeceği malzemeler
1. ) 12 volt dc motor
1.a. ) bu motor 12 volt 7 amper aküden aldığım güç ile devrini yüksek yada düşük şekilde döndürecek
yani kumanda verici de sürgülü potansiyo metre yi yükselttikçe motor hızlanacak düşünce de anladınız
2. ) 1 adet servo veya step motor
2.a. ) bu motorlar bir butuna basılı tuttuğum sürece max 45 derece açı ile bir yöne bir başka butona basılı tuttuğu zaman ise diğer yöne 45 derece dönüp sabit kalmalı butonu bıraktığım zaman ise 0 dereceye dönmeli
3. bu kadar
bunun malzemelerini kendim alacağım kendim montaj yapacağım ve lehimini plakasını hepsini kendim hazırlayacağım
siz den talebim bana bu konuda elektronik devre, malzeme listesi ve kurulumu devre kartı ebatları ise 76 derece taban açıları olan 28 derece tepe açıcı olan tepe yüksekliği 5 10 cm arası bir devre kartı olacak şekilde tasarlamam lazım dileyen arkadaşlara mantığımda  oluşturduğum çizimleri yollayabilirim
Elektronik bilgin yüzde 5lik dilime giriyorsa yapman gereken en mantıklısı, 15-20tlye kumandalı bir araba al, onun devresini tekneye monte et. tabi alacağın devrede teknede kullanacağın motorun voltajına uygun olsun. Senin için daha ucuza gelir.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Elbruz

Alıntı yapılan: i3uz - 09 Şubat 2018, 14:01:44Elektronik bilgin yüzde 5lik dilime giriyorsa yapman gereken en mantıklısı, 15-20tlye kumandalı bir araba al, onun devresini tekneye monte et. tabi alacağın devrede teknede kullanacağın motorun voltajına uygun olsun. Senin için daha ucuza gelir.
haklısın da kardeşim o arabalar 250 m veya 500 m yada daha fazla mesafeden den alıyormu en fazla 50 60 metre varsayalım oda açık alanda masraf değil benim gözümde tüten işciliği uğraşı birşeyler yapma dürtüsü el emeği göz nuru

seron

@Elbruz merhaba kolay gelsin öncelikle.

Verici ve alıcı devreleri son derece hassas ve yapımı çok zor devrelerdir. Bu tip devreleri usta kişiler dahi yaparken zorlanıyorken sahip olduğunuz bilgi ile istediğiniz şeyi yapabilmeniz imkansız değil ama muazzam zor. Böyle bir durumda illa ben uğraşıp yapmak istiyorum diyorsanız en makulu yukarıdaki arkadaşımızın tavsiye ettiğinin aynısıdır. Hatta o bile, yaptığınız yüzer araç için ciddi modifiye gerektireceğinden sizin için zaman alıcı bir iş olacaktır. Bu nedenle sonuçta o da el emeği göz nuru olacaktır.

Bu tip arabalardan üniversitedeyken bir arkadaş aldı. Bir parkta hadi şunu deneyelim diyerek kutuyu açtı ve kullanmaya başladı. 700-800 metreleri bile zorluyordu. Yani araç neredeyse gözden kaybolana kadar gidiyor, kumandada bir sıkıntı olmuyordu. Gelen geçen bebeler bizimle alay etmeye başlayınca kutusuna koyup gittik. Yani eğer iyisinden alırsanız tam size göre bir kaynak.
Kolay gelsin tekrar.

Mr_YAMYAM

Elektrik veya elektroniğe sıfırdan, forumlarda başlayamazsınız.
Temel devre elemanlarını öğrenebilmek için bile birkaç yıllık bir eğitim gereklidir. Bu eğitimi forumlardan almaya kalışırsanız, birçok çelişki içerisinde kalırsınız.
Eğer internet üzerinden bilgi edinmek istiyorsanız, edinmiş olduğunuz kaynakların doğruluğundan emin olabilmelisiniz.
Ne yazık ki internet ve forumlar içerisinde çok fazlaca doğruluk payı olan bir kaynak yoktur.
Bir transistörün tam anlamıyla anlaşılabilmesi içn bile, başvuracağınız forumlar içerisinden yüzlerce çelişkili yanıtlar alabilirsiniz. Hangisine inanacağınız sizi o yönde yönlendirecektir. İnandığınız bu bilgideki küçük bir yanlışlık, herhangi bir uygulamada görülen aksaklıktan sonra ortaya çıkacak, NEDEN ÇALIŞMIYOR gibi feryatlarla yine forumlara müracaat edeceksiniz.
Bu tür mesajları forumlar akışlarında sıklıkla görebilirsiniz.
Doğru bilgi edinebilme yöntemleri nelerdir?
Doğru bilgilenme tek bir yöntem ile edinilebilir. Bizzat test edip deneyerek.
Bu sebeple eğitim kurumlarında (Okullarda) laboratuarlar bulunmaktadır.
Öyle ise yapılacakları şöyle sıralayabiliriz.
Öncelikli olarak branşın belirlenmesi. Hangi dalda kendini geliştirmek istiyorsun. ÖRNEK Elektronik olsun.
Bu iş için gerekli alet edavatlar ve cihazlar nelerdir?
Ölçü aletleri.
Takım taklavatlar. Havya lehim, tornavidalar, yan keski pense, cımbız, ve benzerleri gibi.
Deney setleri.
Gelişime bağlı olarak test edilecek elektronik malzemeler. Transistör, direnç kondansatör gibi.
Bilinçli bir şekilde hareket edilerek, ve yakınında konu ile ilgili bir de fikir alabileceğin uzman büyüğün varsa, zamanla bazı temelleri öğrenebilir, tecrübeler ve yeteneğinle kendini geliştirebilirsin.

Elbruz

Alıntı yapılan: seron - 10 Şubat 2018, 15:11:56@Elbruz merhaba kolay gelsin öncelikle.

Verici ve alıcı devreleri son derece hassas ve yapımı çok zor devrelerdir. Bu tip devreleri usta kişiler dahi yaparken zorlanıyorken sahip olduğunuz bilgi ile istediğiniz şeyi yapabilmeniz imkansız değil ama muazzam zor. Böyle bir durumda illa ben uğraşıp yapmak istiyorum diyorsanız en makulu yukarıdaki arkadaşımızın tavsiye ettiğinin aynısıdır. Hatta o bile, yaptığınız yüzer araç için ciddi modifiye gerektireceğinden sizin için zaman alıcı bir iş olacaktır. Bu nedenle sonuçta o da el emeği göz nuru olacaktır.

Bu tip arabalardan üniversitedeyken bir arkadaş aldı. Bir parkta hadi şunu deneyelim diyerek kutuyu açtı ve kullanmaya başladı. 700-800 metreleri bile zorluyordu. Yani araç neredeyse gözden kaybolana kadar gidiyor, kumandada bir sıkıntı olmuyordu. Gelen geçen bebeler bizimle alay etmeye başlayınca kutusuna koyup gittik. Yani eğer iyisinden alırsanız tam size göre bir kaynak.
Kolay gelsin tekrar.

kolay gelsin arkadaşım tavsiyen için teşekkür ederim ama yazım da belirttiğim gibi "gözümde tüten işciliği uğraşı birşeyler yapma dürtüsü el emeği göz nuru" zaman konusunda sıkıntım yok 8 saat çalışıyorum 7 saat evde uzanıyorum 1 saatimde yolda kalan 8 saat uyuyarak geçiyor arada yemek içme eylemleri de var tabi

Elbruz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2018, 18:25:48Elektrik veya elektroniğe sıfırdan, forumlarda başlayamazsınız.
Temel devre elemanlarını öğrenebilmek için bile birkaç yıllık bir eğitim gereklidir. Bu eğitimi forumlardan almaya kalışırsanız, birçok çelişki içerisinde kalırsınız.
Eğer internet üzerinden bilgi edinmek istiyorsanız, edinmiş olduğunuz kaynakların doğruluğundan emin olabilmelisiniz.
Ne yazık ki internet ve forumlar içerisinde çok fazlaca doğruluk payı olan bir kaynak yoktur.
Bir transistörün tam anlamıyla anlaşılabilmesi içn bile, başvuracağınız forumlar içerisinden yüzlerce çelişkili yanıtlar alabilirsiniz. Hangisine inanacağınız sizi o yönde yönlendirecektir. İnandığınız bu bilgideki küçük bir yanlışlık, herhangi bir uygulamada görülen aksaklıktan sonra ortaya çıkacak, NEDEN ÇALIŞMIYOR gibi feryatlarla yine forumlara müracaat edeceksiniz.
Bu tür mesajları forumlar akışlarında sıklıkla görebilirsiniz.
Doğru bilgi edinebilme yöntemleri nelerdir?
Doğru bilgilenme tek bir yöntem ile edinilebilir. Bizzat test edip deneyerek.
Bu sebeple eğitim kurumlarında (Okullarda) laboratuarlar bulunmaktadır.
Öyle ise yapılacakları şöyle sıralayabiliriz.
Öncelikli olarak branşın belirlenmesi. Hangi dalda kendini geliştirmek istiyorsun. ÖRNEK Elektronik olsun.
Bu iş için gerekli alet edavatlar ve cihazlar nelerdir?
Ölçü aletleri.
Takım taklavatlar. Havya lehim, tornavidalar, yan keski pense, cımbız, ve benzerleri gibi.
Deney setleri.
Gelişime bağlı olarak test edilecek elektronik malzemeler. Transistör, direnç kondansatör gibi.
Bilinçli bir şekilde hareket edilerek, ve yakınında konu ile ilgili bir de fikir alabileceğin uzman büyüğün varsa, zamanla bazı temelleri öğrenebilir, tecrübeler ve yeteneğinle kendini geliştirebilirsin.

kardeşim senin anlattığın kadarıyla benim elektronik bilgim 0 DEĞİL lehimi direnci kondansatörü diyortu potansiyometreyi servo step motoru felan biliyorum bilgisayar teknikservis işi ile uğraştım bu iş sizin bildiğiniz gibi sadece format çekmek değil di bildiğin teknikservis şişen kondansatör değişimi gibi işlerde var yaptığım kart üzerinde HDD flash disk tamir etmişliğim de var. düşündüğün gibi cahil değilim

i3uz

Alıntı yapılan: Elbruz - 10 Şubat 2018, 13:25:31haklısın da kardeşim o arabalar 250 m veya 500 m yada daha fazla mesafeden den alıyormu en fazla 50 60 metre varsayalım oda açık alanda masraf değil benim gözümde tüten işciliği uğraşı birşeyler yapma dürtüsü el emeği göz nuru
50 60 m idealdır zaten uygun olan odur. daha fazlasını gözle kontrol edemezsin.  yapmak istiyorsan gps kontrol bişey yapman gerekiyor yada auto pilotlu.
bende uzak menzil sevdalılarındandım senin gibi...Tecrubeyle  anladımki uzak olunca gözükmüyor ne yaptığı anlaşılmıyor. ancak helikopterler veya uçak olursa, uzun mesafe ye gerek duyuluyor. oda video alıcı olacak o zaman tadı çıkıyor. kısacası ölçeğe boyuta ve özelliğe göre verici mesafesi seçilmeli. senin teknen bir insan boyutunda ise ozaman anca 150metrelere cıkması gerekir mesafesinin. artı olarak deniz kumanda devrelerinde olumsuz bir etken. artı olarak motor parazitleride başa bela..
Ama yinede dediğim sistemi yaparak bu işe başlamalısın ... çünkü neler cıkacak karşına göreceksin tecrube edeceksin, sinyal kayacak, motoru bağlayınca mesafe azalacak, ayar bobinin frekansını elleyerek bozacaksın. sonra aa bunla frekans ayarlanıyor diyeceksin..transistörleri yakacaksın .. onları güçlendireceksin. bu iş için bu aşamayı denemelisin..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Elbruz

Alıntı yapılan: i3uz - 12 Şubat 2018, 10:58:0350 60 m idealdır zaten uygun olan odur. daha fazlasını gözle kontrol edemezsin.  yapmak istiyorsan gps kontrol bişey yapman gerekiyor yada auto pilotlu.
bende uzak menzil sevdalılarındandım senin gibi...Tecrubeyle  anladımki uzak olunca gözükmüyor ne yaptığı anlaşılmıyor. ancak helikopterler veya uçak olursa, uzun mesafe ye gerek duyuluyor. oda video alıcı olacak o zaman tadı çıkıyor. kısacası ölçeğe boyuta ve özelliğe göre verici mesafesi seçilmeli. senin teknen bir insan boyutunda ise ozaman anca 150metrelere cıkması gerekir mesafesinin. artı olarak deniz kumanda devrelerinde olumsuz bir etken. artı olarak motor parazitleride başa bela..
Ama yinede dediğim sistemi yaparak bu işe başlamalısın ... çünkü neler cıkacak karşına göreceksin tecrube edeceksin, sinyal kayacak, motoru bağlayınca mesafe azalacak, ayar bobinin frekansını elleyerek bozacaksın. sonra aa bunla frekans ayarlanıyor diyeceksin..transistörleri yakacaksın .. onları güçlendireceksin. bu iş için bu aşamayı denemelisin..
Siz görünüp görünmemesine bakmayın istediğin mesafede alıcı verici devreyi yapmama yardımcı olacak kimse varmı yokmu

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Elbruz - 12 Şubat 2018, 17:51:41Siz görünüp görünmemesine bakmayın istediğin mesafede alıcı verici devreyi yapmama yardımcı olacak kimse varmı yokmu

mesafe verici ve alıcı modül kuvveti ile ilgilidir. rf modüllerin uzun menzilli olanını kullanabilirsin. direnc.net veya diğer sitelerden menziline bakarak iki rf modül bak. o modüllerin datasheet dosyasından şemasını incele. ben bunu yaparım de başla. takılırsan, çalışmazsa buradan bize uyguladığın şemayı, yaptığın bağlantıların resmini koyarsın, bakarız, çözmek için elden ne gelirse yaparız.
selamlar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elbruz - 12 Şubat 2018, 09:35:32kardeşim senin anlattığın kadarıyla benim elektronik bilgim 0 DEĞİL lehimi direnci kondansatörü diyortu potansiyometreyi servo step motoru felan biliyorum bilgisayar teknikservis işi ile uğraştım bu iş sizin bildiğiniz gibi sadece format çekmek değil di bildiğin teknikservis şişen kondansatör değişimi gibi işlerde var yaptığım kart üzerinde HDD flash disk tamir etmişliğim de var. düşündüğün gibi cahil değilim
Öyleyse benim yardımıma ihtiyacın yok demektir :D
Bir flash diski tamir edebiliyorsan, benden fazla bilgilisin demektir. Benim bilgi birikimim, toru topu 35 senelik falandır.
Tabii ki bir mesele daha var .
En basit olarak, SWR (Standing Wave Ratio) nin ne olduğunu bilmeden yüksek frekans mesafesini artırmayı başarabilirsen ben de buradan birşeyler öğrenebilirim. :)

Elbruz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Şubat 2018, 20:19:37Öyleyse benim yardımıma ihtiyacın yok demektir :D
Bir flash diski tamir edebiliyorsan, benden fazla bilgilisin demektir. Benim bilgi birikimim, toru topu 35 senelik falandır.
Tabii ki bir mesele daha var .
En basit olarak, SWR (Standing Wave Ratio) nin ne olduğunu bilmeden yüksek frekans mesafesini artırmayı başarabilirsen ben de buradan birşeyler öğrenebilirim. :)

benim sizin deneyim veya tecrübenize edecek lafım yok o sizin mesleğiniz kimsenin mesleğine laf söyleyemem ama anlatamıyorum galiba yapılacak tek birşey var onu soruyorum bahsettiğim şey bir küçük devre küçükten kastım ebat olarak küçük bir devre iş olarak çok büyük bir iş şunu bilsem uzaktan kumandalı arabalar 500 m den çekiyor garantisi olsa alır takarım ama durduk yere neden 50 tl masraf edeyim ama bu yapacağımın masrafı daha fazla da olsa ucunda kendi emeğim ve siz arkadaşların emeği olacağı için beni mutlu edecek anlata bildim mi bu arada sanırım küçük bir çocuk annettiniz beni öyle çömez yada başı boş değilim hemen hemen yarım asrı devirdim hasta sonu denize balık tutmaya gidiyorum çok değişik şekiller de aletler ile balık tuttum artık oda sıkıyor ama bu işi becere bilirsem en azından balıktan sıkılırsam gemiyi denizde gezdirerek eğlenirim veya yeğenimi eğlendiririm istediğim şey şu

bir 12 volt motor sabit dönecek bir pervaneyi çevirecek onun sadece start stop olayı olacak bir de servo yada step motor bir dümeye basınca sağa 45 derece diğer düğmeye basınca sola 45 derece dönecek basılı tuttuğum sürece döndüğü yerde sabit kalacak bırakınca eski konumuna dönecek başka birşey istemiyorum aslında bu işin içinde servo yada step motor işi olmasa devreye de ihtiyaç yok bağla motoru döndürsün pervaneyi gitsin misinayıda bağla ucuna dilediğin mesafeden geri çevir o kadar ama ozaman eğlencesi kalmıyor uğraşı kalmıyor

Elbruz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2018, 18:50:40mesafe verici ve alıcı modül kuvveti ile ilgilidir. rf modüllerin uzun menzilli olanını kullanabilirsin. direnc.net veya diğer sitelerden menziline bakarak iki rf modül bak. o modüllerin datasheet dosyasından şemasını incele. ben bunu yaparım de başla. takılırsan, çalışmazsa buradan bize uyguladığın şemayı, yaptığın bağlantıların resmini koyarsın, bakarız, çözmek için elden ne gelirse yaparız.
selamlar.

bunun yerine siz bir elektronik programında deneme yaparak çizseniz bana da malzeme listesi ve baskı devre şemasını gönderseniz de olur

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Elbruz - 12 Şubat 2018, 20:59:45bunun yerine siz bir elektronik programında deneme yaparak çizseniz bana da malzeme listesi ve baskı devre şemasını gönderseniz de olur

Ben yardımcı olabilirim sadece. (Bir şeyler yapmaya bilginiz dahilinde başlarsanız.) Bunun dışında elimden bir şey gelmez. Yoğun iş akışımdan arta kalan zamanda yapabileceğim bu kadardır. Kişiye özel çalışma yapacak kadar iyimserim ama o kadar zamanım malesef yok.
Selamlar.

i3uz

Alıntı yapılan: Elbruz - 12 Şubat 2018, 20:59:45bunun yerine siz bir elektronik programında deneme yaparak çizseniz bana da malzeme listesi ve baskı devre şemasını gönderseniz de olur
RF devresi yapmak malzeme listesi vererek yapıcak bir sistem değildir. bundan dolayı hazır devreleri alarak bir çalışma yapmalısın. bobinler, osilasyonlar, parazitler .. hatta devre kendi kendinin frekansını bozar. bunu görmen lazım buda spectrum analyzr ile görünür. çünkü uzun mesafe istiyorsun uyduruk birşey senin iişine yaramaz. hem 50tl diyorsun bu iş için 150-200tlyi gözden cikarman lazım. elektronik ile RF başka bir daldır.  televizyon tamirciliği yaptığım dönemlerde RF ile tanıştım radyo linkler yapabilmek için dediğim ilk laf!!! "ben elektronikten anlamıyormuşum"dedim..
yanı çogu usta elektronikcide olsa rf bilmeye bilir. işin zor.  Verici kısmı uzun mesafelerde yapması zor, . mesafe artıkca verici frekansı kayar. dolasıyla sinyal kopar bunu çözebilmek için pll yönetimli bir devre yapman gerekir. yanı sıkıntılı işler. inan sinir olmak yerine kaç para bu devre diyip alırsın. bu kumanda senin için uygun.. senin huzurun için hazır al diyorum..
https://tr.aliexpress.com/item/Original-GoolRC-TG3-2-4GHz-3CH-Digital-Radio-Remote-Control-Transmitter-with-Receiver-for-RC-Car/32700272813.html?src=google&albslr=228434902&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&source=%7Bifdyn:dyn%7D%7Bifpla:pla%7D%7Bifdbm:DBM&albch=DID%7D&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&albcp=994029296&albag=50935160804&slnk=&trgt=298362877138&plac=&crea=tr32700272813&netw=g&device=c&mtctp=&gclid=EAIaIQobChMI2bKb7aSi2QIVlZQYCh2VoA4SEAQYASABEgLjUvD_BwE
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Devre isteği PROSEDÜRLERİ.
1 Yasal çerçevede tahsis edilmiş frekanslar dahilinde, verici gücü max. 100mW ERP. Bu güç aşılamaz.
2 100mW lık gücün frekansı doğrultusunda, kullanılacak verici ve anten tipleri ve hassasiyetleri.
3 İstenilen mesafeye göre elde edilebilecek max. ALAN ŞİDDETİ hesabı ve alıcı hassasiyeti.
4 Yönlü antenlerin kullanımı istenirse, antenlerin otomatik tevcihi.
Yasal güç aşılamayacağı için, alıcı hassasiyetinin ayarlanıp ciddi şekilde tasarlanması önceliklidir.
Bu maddeler analiz edilip değerlendirmeden geçirilmeden yapılacak her uygulama ezbere olacaktır.

Yıllar önce bu gibi bir projeyi gerçekleştirmiş olup açık alanda 2Km ye kadar verim almıştık.
Aynı projeyi CB (Citizien Band) frekansında karşılıklı haberleşme olarak kullanmış, aktif haberleşme amacıyla 3KM ye kadar kullanabilmiştik. Aktif haberleşmede amaç karşılıklı ses iletimi olduğu için, alış hassasiyet,i minumum 3db skala şiddetinde yeterli oluyordu. Ancak kontrol amaçlı uygulamalarda en az 5 db skala şiddeti gerekiyordu.

Elbruz

arkadaşlar yeniden başlıyorum sormaya
bana 500m mesafeli bir uazaktan kumandalı araba devresi ve yapılacak malzemesi ile baskı devresi lazım nesıl yardımcı olabilirsiniz hatta ileri gerisi olmasın sadece sağa sola dönüşü olsun o da yeterli

Elbruz

Alıntı yapılan: i3uz - 13 Şubat 2018, 09:45:13RF devresi yapmak malzeme listesi vererek yapıcak bir sistem değildir. bundan dolayı hazır devreleri alarak bir çalışma yapmalısın. bobinler, osilasyonlar, parazitler .. hatta devre kendi kendinin frekansını bozar. bunu görmen lazım buda spectrum analyzr ile görünür. çünkü uzun mesafe istiyorsun uyduruk birşey senin iişine yaramaz. hem 50tl diyorsun bu iş için 150-200tlyi gözden cikarman lazım. elektronik ile RF başka bir daldır.  televizyon tamirciliği yaptığım dönemlerde RF ile tanıştım radyo linkler yapabilmek için dediğim ilk laf!!! "ben elektronikten anlamıyormuşum"dedim..
yanı çogu usta elektronikcide olsa rf bilmeye bilir. işin zor.  Verici kısmı uzun mesafelerde yapması zor, . mesafe artıkca verici frekansı kayar. dolasıyla sinyal kopar bunu çözebilmek için pll yönetimli bir devre yapman gerekir. yanı sıkıntılı işler. inan sinir olmak yerine kaç para bu devre diyip alırsın. bu kumanda senin için uygun.. senin huzurun için hazır al diyorum..
https://tr.aliexpress.com/item/Original-GoolRC-TG3-2-4GHz-3CH-Digital-Radio-Remote-Control-Transmitter-with-Receiver-for-RC-Car/32700272813.html?src=google&albslr=228434902&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&source=%7Bifdyn:dyn%7D%7Bifpla:pla%7D%7Bifdbm:DBM&albch=DID%7D&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&albcp=994029296&albag=50935160804&slnk=&trgt=298362877138&plac=&crea=tr32700272813&netw=g&device=c&mtctp=&gclid=EAIaIQobChMI2bKb7aSi2QIVlZQYCh2VoA4SEAQYASABEgLjUvD_BwE
50 tl demiyorum 50 tl bir arkadaş dedi ben parasında pulunda değilim anlatabildimmi bilmiyorum ben işin uğraş merak bireyler yapma dürtüsü diyorum zaman mekan ve maddiyat demiyorum

Elbruz

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Elbruz - 13 Şubat 2018, 19:19:22bu blogdan bana fayda yok sizlere iyi çalışmalar
Pragmatist bakış açınız saygıyı hak ediyor. Teşekkür ederiz size de iyi çalışmalar. Hoşçakalın.

i3uz

Alıntı yapılan: Elbruz - 13 Şubat 2018, 19:13:3650 tl demiyorum 50 tl bir arkadaş dedi ben parasında pulunda değilim anlatabildimmi bilmiyorum ben işin uğraş merak bireyler yapma dürtüsü diyorum zaman mekan ve maddiyat demiyorum
Bak işte bende bundan bahsediyordum. devrenin adını bile zikretmek insanı bunaltıyor canını sıkıyor. ah bide başlasaydın saç baş yolacaktın.. ondan dedim hazır devre almalısın diye.. inan uğraşılacak çile değil. önceden çok paralardı harcadığın zamana değerdi. günümüzde kimse zamanı hesaba katmıyor ama en değerli şey zaman oldu..

Tekrar söylüyorum öğrenmek için hazır devrelerle başlamasın. burdaki püf nokta sen 50 metrelik devre ile çalıştır. testlerini yap rf amplikatör ile mesafeyi artırırsın. yeterki sen sistemi kur..

sen hazır devre alarak 2,4ghz bir vericin olur antenin küçük olur daha az güç harcarsın. dolasıyla verimli bir sistem ama dezavantajı bu frekansda elinle bir devre yapamazsın. anca 27mhzde 49mhzde bir devre yapman gerekir.oda boyut ,maliyet çekilen güç, olta gibi bir anten gibi sıkıntıları olur. hazır devreni güçlendirmek için kullanacağın transistör bile 75tl. Tecrubemle söylüyorum..hazır al. çok anlatırım durumun avantaj ve dezavantajlarını.

sözüm oki, osilatör kısmı önemli ucuz arabalardaki sistemi kur hiç olmazsa frekans ayarlama derdin olmaz. sonra vereceğim devre ile onun güçünü artırırsın.ama dediğim gibi güç, anten, büyüklük faktörü var..ya verdiğim linkteki devreyi al 150tl ile iş bitsin . yada ben yapacam diyorsan. ucuz araba al devresini aşşagıdaki transistörle güçlendirelim.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

İŞTE FORUMLARIMIZIN GERÇEĞİ :D
Hiçbir bilgim yok ama iyi bir cihaz yapmak istiyorum. Böyle bir cihazın yapımı için neler yapabilirim. (Konunun özeti)
İyi niyetli iki arkadaşımız, Yusuf usta ve İ3uz kendi samimiyetleri doğrultusunda önerilerini sunmuşlar. Ama kabül görmemişler.
NEDEN?
Çünkü ilgili kişinin beklentileri farklı. O kişi kendi bilgisi doğrultusunda böyle bir cihazın neredeyse yapılmış halinin sunulmasını ve önüne konulmasını beklemiş. Çünkü hazırda böyle bir cihazı satın alma şansı yoktur.
Hiçbir firma yasal zorunlulukları hiçe sayıp ta yüksek verici gücüne sahip cihaz üretmez. Kanuni yaptırımları vardır.
Mesafenin artırılmasının tek unsuru ise alıcı hassasiyeti ve antenler olduğuna göre, hassas bir alıcının yapım maliyetleri, bir oyuncak için astronomik rakamlar demektir.
Sadece kazançlı bir antenin bile böyle bir oyuncak maliyetine etkilerini araştırabiliriz.
ÖRNEK 2.4GHz için fiyatlar.
https://www.amazon.com/Alfa-2-4HGz-WiFi-Antenna-Screw/dp/B003ZWPS3O
https://www.hepsiburada.com/platoon-3g-modem-anteni-7-dbi-gercek-deger-p-HBV000005724V?magaza=Pamir%20Bilgisayar&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla&gclid=EAIaIQobChMIuOi-kJml2QIVxLUYCh167QmgEAQYASABEgKA_vD_BwE
https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-ant2408c-2-4-ghz-8dbi-ic-mekan-masaustu-ayakli-yonsuz-anten-p-BD950004
https://www.hepsiburada.com/ducki-miknatisli-wifi-anten-18dbi-ds2-wfma18-p-BD800038
Bu örnekler 900MHz ila 2.4GHz civarı çalışma frekansları olan ve piyasada yaygınlıkla kullanılan anten türlerindendir.
Temel olarak incelendiğinde bir antenin sadece bir tel parçası olduğunu görebiliriz. Ama gel gelelim basit bir tel parçasına bile bir dünya ücret talep edilebiliyor.
Öyleyse bir tel parçasına bu kadar parayı vermek istemeyenler ne yapabilir? Aynı özelliklerde, kendileri de bir anten tasarlayıp yapabilirler. TABİİ YAPABİLİRLERSE :))
Antenler bu gibi işin en can alıcı noktasıdır. Hem verici gücünün verimli iletilmesinde, hem de alıcı hassasiyetinin en optimal seviyeye çekilmesinde.
Alıcı unsuruna da değinirsek.
Belirli bir güçte belirli bir mesafede iletişim sağlayabilmenin tek yolu alıcıların karakteristikleridir. Bir alıcının teknik karakteristikleri ise temel olarak iki unsur ile belirlenir.
1 DUYARLILIK.
Alıcıların havadaki sinyalleri hangi seviyede yükseltebildiğinin ölçüsüdür. Bahsi geçen mesafe için bir alıcının hassaiyeti kabaca 10uV/db/S olarak hesaplanabilir.
10mikrovolt 1db gain skala başına anten üzerinde indüklenmesi gereken gerilim değerini belirtir.
2 SEÇİCİLİK
Bir alıcı herhangi bir frekansı yükseltmesi gerekirken diğer frekansları da belli oranda bastırması gereklidir. Buna yan kanal bastırma özelliği denilmektedir. Devrenin genel tasarımındaki ekipman kalitesi başta olmak üzere, devrenin hassas olarak tekniğine uygun tasarlanması kesinlikle gereklidir.
Bir google araştırmasında yüzlerce alıcı devresi bulabiliriz.
https://www.google.com.tr/search?q=radyo+al%C4%B1c%C4%B1s%C4%B1+devresi&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiD8KTWnaXZAhXphaYKHSfODMIQsAQI1gE&biw=960&bih=664
Dikkat edilirse bu alıcıların çoğunluğu FM bandında olup, radyo frekanslarının dinlenilebilmesi amaçlıdır.
Devrelerin tasarımı oldukça basittir. Çünkü FM bandında alış duyarlılığının 10milivolt gibi bir değerde olması fazlasıyla yeterlidir. Çünkü bir convansiyonel FM verici yüzlerce hatta binlerce watt gücünde yayın yapmaktadır. Halbuki bizim kumanda verici gücümüz sadece 0.1W olmalıdır. Bu doğrultuda yapılması gereken alıcımızın hassasiyeti mikrovoltlar seviyesinde olmalı ki küçük alan şiddetindeki sinyalleri kullanabilelim.

Bahsetmiş olduğum bu konuları normal bir kullanıcının anlaması bir kenara, kendisine hakaret ettiğimi bile düşündürebilmektedir. Çünkü bilimsel gerçekler çoğunlukla insanlar tarafından kabul edilemez. Daima bilimsel gerçekliği değiştirmek için çaba gösterirler.
Konu ile ilgili olarak @gevv‍  hocamızın güzel bir yazısına rastladım :D
https://320volt.com/analog-haberlesme/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın