Raspberry Pi3 gpIO bağlantısından voltaj verilir mi?

Başlatan Yusuf usta, 30 Nisan 2017, 03:35:23

Yusuf usta

Raspberry pi3 üzerinde çalışma yapan, deneyimi olan arkadaşlardan 40 pin GPIO soketten voltaj verip çalıştıran var mı? Şimdilik kablo kullanarak micro USB ile voltaj verecek şekil tasarım yaptık, bastık, bitti...  Fakat bir sonraki ürünlerde acaba bu kablo olmadan çalıştırabilir miyiz sorusu oluştu kafamızda.

Karttaki boşluklara ikişer adet 5V DC-DC converter modül kullanıyoruz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

ustam şöyle bir link versem baksan anlar mısın?
https://pinout.xyz/pinout/pin2_5v_power#
giriş mi çıkışmı tam anlamadım ama araştırmaya devam ediyorum.
----------
Bulamadım.
kendimce yaptığım araştırmalarda yapılan örnekler genellikle o pinlerden güç ve sinyal almak için kullanılıyor.
Yine de daha fazla araştırılmalı.

gevv

kullananlar varmış ama bazı korumalar devre dışı kaldığı için güvenilir bir güç kaynağı öneriyorlar

Alıntı YapMicro-USB bağlantı noktasının aksine, aşırı gerilimden veya akımdaki ani akımlardan korumak için GPIO'da herhangi bir düzenleme veya sigorta koruması bulunmadığına dikkat edilmelidir. Yanlış bir voltaj uygulanırsa veya hat üzerinde ani bir artış meydana gelirse, Ahududanı Pi'nize kalıcı olarak hasar verebilirsiniz. En iyi ihtimalle, GPIO iğnelerinin bir kısmını veya tamamını "yakarsınız"; en kötü ihtimalle Pi'nizi kızartabilirsiniz! Yani dikkatli ol.

https://www.modmypi.com/blog/how-do-i-power-my-raspberry-pi
https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/1617/how-do-i-supply-power-through-the-gpio

anahtar: raspberry pi 3 GPIO power supply connection

https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/power/README.md

Alıntı YapThe power requirements of the Raspberry Pi increase as you make use of the various interfaces on the Raspberry Pi. The GPIO pins can draw 50mA safely, distributed across all the pins; an individual GPIO pin can only safely draw 16mA. The HDMI port uses 50mA, the camera module requires 250mA, and keyboards and mice can take as little as 100mA or over 1000mA! Check the power rating of the devices you plan to connect to the Pi and purchase a power supply accordingly.

Ahududu Pi'nin güç gereksinimleri, Ahududu Pi'deki çeşitli arayüzleri kullanırken artar. GPIO pimleri güvenli bir şekilde 50mA çekebilir, tüm pimler arasında dağılmış olur; Tek bir GPIO pimi yalnızca 16 mA'lık bir güvenle çizebilir. HDMI bağlantı noktası 50mA, kamera modülü 250mA ve klavyeler ve fareler 100mA kadar az veya 1000mA'den fazla alabilir! Pi'ye bağlanmayı planladığınız aygıtların güç oranını kontrol edin ve buna göre bir güç kaynağı satın alın.

Yusuf usta

Görülen o ki 2-4 ve 6 numaralı uçlardan besleme yapabiliyoruz. Ben o pinlerin out olarak voltaj verdiğini biliyorum, fakat voltaj girişi olarak kullanılır mı diye çelişkide kalmıştım. Nasıl ki micro USB ile hem Vin hem de Vout olarak kullanabiliyorsak GPIO pinlerin de o şekil kullanılması mantıklı.

LM2596 modülde kısa devre ve aşırı voltaj koruması olup olmadığından emin olduktan sonra bir sonraki ürünlerin üretiminde bu yolu seçip kablo maliyetinden kurtulacağım inşallah.

Teşekkürler @gevv @seron

seron

Eğer çoklu üretim yapılacaksa bir tane raspi + modülü feda edip denersin. Oluyorsa üretime geçersin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 01 Mayıs 2017, 15:53:56Eğer çoklu üretim yapılacaksa bir tane raspi + modülü feda edip denersin. Oluyorsa üretime geçersin.

500 adet kart yapıldı bitti bu şekilde. Ürettiren firma CE belgesi vesaire aldı, yeni bir test yapacak zaman yoktu, işi sağlama alayım dedim kablolu yaptım. Kablosuz için gelecek sefere belki komple bir power supply tasarlarım yüksek adetli olursa, modül kullanmam.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın