avatar_seron

Sohbet: Güzel Bir Lehim Havuzu - El Yapımı

Başlatan seron, 26 Nisan 2017, 15:40:49

seron

Youtube'da denk geldim.
Herif bir "elektrikli pilav tenceresi" ni söküp içinden 40Watt alüminyum ısıtıcı ped söküyor. Buna uygun teneke kesip ufak bir havuz haline getirip kullanıma geçiyor.
Eski aletlerdeki komponent hazinelerinin ele geçirilmesi, yeni yapılacak devreler için plaketlerin lehim kaplanması işlerinde gayet kulllanılabilir.
https://www.youtube.com/watch?v=ZV_5tLEbiVo
sizce başka ne kullanılabilir?
Çünkü o ısıtıcıdan aradım bulamadım.
Neyse, iyi seyirler.

Yusuf usta

orijinal lehim potası zaten 100 liraya bile var. indirimsiz bile olsa 150 liraya var. içinde ayar devresi termostatı 400W rezistansı vs vs...
ama elle yapalım denince bir porselen hayva rezistansını sac parçası ile bir tencereye vidalayarak ısıtma sağlanabilir. olur mu olur. hatta soba rezistansı da olur. estetik olmaz, çok ısı yayar falan ama olur neticede. Bir ara 12V havya yapmıştım ince Ni-Cr soba teli ile. gayet de işimi görmüştü.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

26 Nisan 2017, 17:21:55 #2 Son düzenlenme: 26 Nisan 2017, 17:33:10 seron
Havya rezistansı güzel fikir aslında. Ama fellik fellik bozuk havya aramaktansa dediğin gibi ya sıfır alınmalı ya da uğraşmak isteniyorsa soba-ocak telinden biraz kesip birçok iş için kullanılabilir.
EK:
Haa bak aklıma geldi abi bayan kuaförleri için satılan ağda makinesi var ;D bir ara 50TLye satılıyordu.

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 26 Nisan 2017, 17:21:55Havya rezistansı güzel fikir aslında. Ama fellik fellik bozuk havya aramaktansa dediğin gibi ya sıfır alınmalı ya da uğraşmak isteniyorsa soba-ocak telinden biraz kesip birçok iş için kullanılabilir.
EK:
Haa bak aklıma geldi abi bayan kuaförleri için satılan ağda makinesi var ;D bir ara 50TLye satılıyordu.

Ama yeterli sıcaklığı verir mi? Isıtıcılı silikon tabancalarında kullanılan sistem, ağda ısıtıcısında da kullanılıyor. Rezistansın yapısına baktığımız zaman termistör gibi birşey. Birkaç sene önce elime geçmişti. Alüminyum bir kabın üstüne ısıtıcıyı sabitlemişler. Birden fazla rezistans kullanılırsa sanırım iş görür.

erg123

Seron ustam şu plaka olabilir mi? Üstune aliminyum havuz monta etsen bide isi ayar on numara

erg123

Demeyi unuttum en az 1kw yakani var asagisini gormedim

seron

Elle yapmak isteyen için tabi ki de, her ikisi de iş görür. ;)
Benim konuyu açmamdaki amaç da zaten plaket falan kaplamak isteyenler için yol göstermek. Özellikle işe yaramayan kartlardan parçaları tek tek sökmek yerine bu yöntem daha ideal. Bir kabın altında mum bile yaksan olur ama elektrikli daha mantıklı bence. ütülerin içinden çıkan "amyant" kağıdından bulunabilirse kendin bile yapabiliyorsun. 12V adaptörle gayet yapılabilirliği var.

erg123

Sagolasin seron ustam bende katkida bulunayim dedim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly