Hava karardıkça ışık gücü kademeli olarak artan led devresi yaptırmam gerek. Ücr

Başlatan dhoca, 24 Nisan 2017, 10:00:22

dhoca

Merhaba, yukarıda değindiğim gibi dış ortamın ışığına bağlı olarak aydınlatma gücü artan Led devresi gerekiyor. Aç/kapa devresini kendim yapsam da kademeli yapamadım. Makul bir ücret karşılığında yaptırmak isterim. 505 780 6674 nolu telefonumdan iletişime geçerseniz sevinirim. Teşekkürler

asma

Merhaba

Bu devre sıcaklık değişimine göre çalışıyor. Siz LDR takıp , aydınlık şiddetine göre çıkıştaki 3 LED i sırayla yakabilirsiniz.
Aydınlıkta yanmasın , loş ışıkta az yansın , karanlıkta çok yansın istiyorsanız bu devre ile yapabilirsiniz.
Daha fazla kademe için op-amp ilave edebilir. (op-amp lı VU metre devreleri gibi)
LED yerine opto kuplör kullanılabilir. Çıkışları farklı dirençle led sürer , parlaklık değişir.

Kolay gelsin.
Buldum:

Bu devreyle 4 kademe mümkün.
Her led ile bir transistör (mosfet olabilir) sürersek led(ler)e bağlı farklı dirençler kullanabiliriz.

mustafayilmaz

dhoca

Teşekkür ederim , fakat bunları yapacak yeterlilikte değilim. Bir de merak ettiğim 220 ampüller üzerinde çalışmak daha kolay mı olur?

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: dhoca - 25 Nisan 2017, 10:38:30Teşekkür ederim , fakat bunları yapacak yeterlilikte değilim. Bir de merak ettiğim 220 ampüller üzerinde çalışmak daha kolay mı olur?

Elektronik veya elektrikte öncelik kontrol devresi tasarımıdır.
Daha sonra gücü istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz.

Ne istediğinizi biraz daha açık yazın.
Kısıtlı bilgilerle yardımcı olamayız.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: dhoca - 25 Nisan 2017, 10:38:30Teşekkür ederim , fakat bunları yapacak yeterlilikte değilim. Bir de merak ettiğim 220 ampüller üzerinde çalışmak daha kolay mı olur?
sorun çözüldü mü?
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Mr_YAMYAM

Konu başlığı ve istenilen öneri ''HAVA KARARDIKÇA IŞIK ŞİDDETİNİN ARTIRILMASI' dır.
Önerilerde ise temel ışık veya karanlık şiddeti ölçüm tekniklerinden (Step by step) bahsedilmiş. :))
Yoksa ben mi yanılıyorum.

asma

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Nisan 2017, 01:50:33Konu başlığı ve istenilen öneri ''HAVA KARARDIKÇA IŞIK ŞİDDETİNİN ARTIRILMASI' dır.
Önerilerde ise temel ışık veya karanlık şiddeti ölçüm tekniklerinden (Step by step) bahsedilmiş. :))
Amaç ve istenilen aynı olmayabilir.  ;)
Hava karardığında ışığın yanmasını yapabiliyor arkadaş. Kademeli artış için yol arıyor. Elbette karanlık arttıkça ışık şiddeti artan bir kademeden bahsediyor.
Işık seviyesini kıyaslamayla ölçerek az karanlık , karanlık , zifiri karanlık gibi kişinin belirleyebileceği seviyelerde az ışık , orta ışık , çok ışık nasıl yakılırı anlattık.
Bu iş ölçüm falan değil. Değer yok , birim yok. Az , çok gibi kavramlara cevap veriyor sadece.

Eğer elindeki LDR nin  kendi belirleyeceği 3-4 karalık dercesine göre direncini ölçüp bildirirse , devreyi tam değerinde veririz.
Eğer ben yaparım diyorsa aydınlatma için kullanacağı lambadan bahsetsin , güç devresini de çizeriz.
Yok ben ücreti karşılığında yaptırayım diyorsa , benden bu kadar. Yapacak olanlara fikir verebilirim yalnızca.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Nisan 2017, 01:50:33Konu başlığı ve istenilen öneri ''HAVA KARARDIKÇA IŞIK ŞİDDETİNİN ARTIRILMASI' dır.

Aslında benim anladığım,
basit bir ldr ve tek transistörden ( birkaç transistörden de oluşabilir)  oluşmuş, ortamdaki ışık seviyesi azaldıkça transistörün iletkenliğini artıracak ve dolayısı ile transistörün çıkışına!! bağlı led'in ışık şiddetini artıracak bir devre sorulmakta,,
Hadi bakalım, Ben de böyle anladım, bir tartışama konusu daha    :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Nisan 2017, 09:49:29Aslında benim anladığım,
basit bir ldr ve tek transistörden ( birkaç transistörden de oluşabilir)  oluşmuş, ortamdaki ışık seviyesi azaldıkça transistörün iletkenliğini artıracak ve dolayısı ile transistörün çıkışına!! bağlı led'in ışık şiddetini artıracak bir devre sorulmakta,,
Hadi bakalım, Ben de böyle anladım, bir tartışama konusu daha    :D
Ben de böyle anlıyorum.
Haliyle biraz daha detay verilmeli ki mevzuu anlaşılır olsun.

Alıntı YapHava karardıkça ışık gücü kademeli olarak artan led devresi yaptırmam gerek.
Işık gücü artırılacağı için Adnan hocamızın yorumu benim düşüncemle eşdeğer.
Ancak gerçekte istenilen şey IŞIK GÜCÜ değil de ışık değerinin kabaca ölçümü (ilk led karanlık. ikinci led orta 3. led aydınlık) gibi bu durumda yapılan yorumlar elbette doğrudur.
Bu durumda konu sahibi arkadaşın ortaya çıkarak ''AHA BÖYLE İSTİYORUM'' diyerek onaylaması gereklidir.

dhoca

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Nisan 2017, 12:44:22Ben de böyle anlıyorum.
Haliyle biraz daha detay verilmeli ki mevzuu anlaşılır olsun.
Işık gücü artırılacağı için Adnan hocamızın yorumu benim düşüncemle eşdeğer.
Ancak gerçekte istenilen şey IŞIK GÜCÜ değil de ışık değerinin kabaca ölçümü (ilk led karanlık. ikinci led orta 3. led aydınlık) gibi bu durumda yapılan yorumlar elbette doğrudur.
Bu durumda konu sahibi arkadaşın ortaya çıkarak ''AHA BÖYLE İSTİYORUM'' diyerek onaylaması gereklidir.

1- Ücretli yaptırmak istiyorum.
2- 220 volt ile çalışsın istiyorum.
3- Tek lamba üzerinde lambanın aydınlatma gücünün gözle görülebilir seviyede az, orta ve yüksek aydınlatma şeklinde olmasını istiyorum.
4- İlginiz ve alakanız için teşekkür etmek istiyorum.
5- Çok basit bir şey olsun, sadece lamba az, orta ve çok yansın yeter :) istiyorum.

seron

@gevv ,
dhoca'ya mesaj göndermeye çalışırken devamlı olarak hata alıyorum hata resmini ekledim.

@dhoca merhaba.
Yapılacak şey çok basit.
Size özel mesaj göndermek istedim ama yapamadım.
Anladığım kadarıyla forumda ücretli yapmak isteyen yok.
O halde siz de yapabilir veya bir TV tamircisine yaptırabilirsiniz çünkü devre baya basit :)
https://www.temrinler.com/?p=221
verdiğim linkteki devre 1-2-3 kademe değil de, karanlığın şiddetine göre yumuşak geçişli olarak lambayı parlatıyor. ışık şiddeti belli bir seviyenin üzerine çıkarsa lambayı tamamen söndürüyor.
Aslında siz de yaparsınız. Delikli plakete bile yapılır. Veya elektrikçilerden LDR'li dimmer diye sorarsanız belki satılıyordur.
Kolay gelsin.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: dhoca - 28 Nisan 2017, 00:25:321- Ücretli yaptırmak istiyorum.
2- 220 volt ile çalışsın istiyorum.
3- Tek lamba üzerinde lambanın aydınlatma gücünün gözle görülebilir seviyede az, orta ve yüksek aydınlatma şeklinde olmasını istiyorum.
4- İlginiz ve alakanız için teşekkür etmek istiyorum.
5- Çok basit bir şey olsun, sadece lamba az, orta ve çok yansın yeter :) istiyorum.
elektrofizikci@hotmail.com üzerinden görüşelim.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın