HARCADIĞIM ELEKTRİK ENERJİSİ

Başlatan SAR8846, 21 Nisan 2017, 17:26:28

SAR8846

Merhaba Arkadaşlar aranızda yeniyim.Merak ettiğim,bir konu evimdeki florasını led e cevireım dedim,iş dallandı budaklandı,olmadık konulara girdim. şöyle ki  4 *18 wat florasan tavan armatür. Balastlı (elektronik değil) ampermetre ile şebeke woltajı 1311 miliamper ölçtüm.1.3 A  voltaj 228 ölçüm w=volt*akım dan228*1,3=296,4 wat görünce beynim durdu 4*18=72 wat florasan üzerinde yazan 4*20=80 wat balast üzerinde yazan topla 152 wat nerde 296 wat nere, daldım cos fi makalelerine bir yerde florasan balast için cos finin 0,50 olduğunu ögrendim.w=volt*akım*cosfi  dedim 228*1,3*0,5 =148,2 watt eh aklım yattı gibi oldu,okumaya dewam başka mean well sayfasında bir yerde cos fi nin 0 ile bir arasında olması gerektiği bire yaklaştıkça kalitenin arttığı gibi bir yazı okuyunca hepten kafa karıştı,Şimdi benim florasanlar 220 şebekede kaçparalık fatura getirir bunu nasıl hesaplarım.ve yaptığım ledler 220 volt şebekede 0,312 amper akım şekiyor mean well smps ile bunun ne kadar yaktığını nasıl bulabilirim.

Mr_YAMYAM

Ev tipi elektrik sayaçları aktif sayaçlardır. Bu demektir ki devreden çekilen hem aktif, hem de reaktif gücü yazarlar.
Takribi 80W lık floresan lambaların toplamda 300W a yakın güç çekmesi de normaldir. Çünkü devrede balast bulunmaktadır ve endüktif olarak ayrıca reaktif güç çekmektedir.
Bunu engellemenin en ideal yolu her bir floresan grubuna yaklaşık 2uF değerinde sanayii tipi kondansatör parelel bağlanmalıdır. Böylece devredeki COSq katsayısı 1 e yaklaşacaktır.
Kondansatör bağlanarak tm kompanze edilmiş lambalar kendi güçleri doğrultusunda harcama yapacaklardır.
Temel harcama formülü ise.
W*hour=Wh/1000 KWh elektrik harcama birimidir.
Kabaca günde 10 saat çalıştığını varsayarsak.
Kondansatörsüz (Kompanze edilmeden) 300*10/1000=3KWh Gündelik elektrik harcaması
Kondansatörlü. (Kompanze edilmiş= 80*10/1000=0.8KWh
3 katından fazla bir tasarruf sözkonusudur.
LED olayı ise.
Eğer LED'ler için yüksek verimli bir güç kaynağı yapılmazsa bu sefer şebekeye kapasitif olarak fazla güç kaybı yapacaktır.
220*0312=68.64W
Kompanzasyonlu bir floresan sistemle yaklaşık denilebilir. Elde edilen ışık miktarı kıyaslanırsa hangisinin daha ekonomik olduğu görülebilir.
4 adet folresan lamba burada daha avantajlı gibi görünmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın