Dt830d olcu aleti ariza

Başlatan erg123, 13 Nisan 2017, 22:41:40

erg123

Elimde dandik olcu aleti var 5 sene kullandim gecenlerde dikkatsizlik yaparak omaj kademesindeyken 100v civari ac voltaj olcebildim yandi icini actigimda r16 patlak r9 bembeyaz di sigorta atik di r9 deneme yanilma ile halletim voltaja olcume aitmis. r16 nereye ait bulamadim diodu ters takmis olabilirim denedigimde gordugum 200 ile 2000 ohm sapitiyor nasil mi problari birbirine degdirince 0.6 gibi ufak rakqm cikarkn simdi 50 ohm gibi deger gelir 1 dk y yakin bekleyince 10 a kadar dusuyor baskada yok internette semasi var ama tutarsiz anlamadim birsey resimleri atiyorum uste r9 smd r16 1/4w 0.4a sigorta degismistir

ozgurece

Sanıyorum arızalı ölçü aleti bu model, Senin yerinde olsam aynısından satın alıp, üzerinde çalışarak arızalı elemanları tespit eder değiştirir, dijital ölçü aletini onarmaya çalışırdım.

erg123

Aynisi  ustam sagolassinda birtane daha alirsam kafayi yiyecem bunun haricinde ayni hatadan 2 tane daha bozdum analog bir yandan bu diger yandan analoglari onarmaya calisiyorum bunuda alirsam koleksiyon etmis olucam. Elimdekini onarsam daha iyi olucak

erg123

mustafayilmaz  sagolassin r16 132 yani 1.3k mu birde r9 degerini goremedim

erg123

mustafayilmaz

Rica ederim.

Ölçülen değerler devre üzerinde;
R9 - 390ohm  (kod 3900)
R16 - 1.3k (kod 132)

Diyot R21 ve R22 'ye (+) sinyal gelecek biçimde bağlı.

erg123

Tuhbe buda mi gol degil r9 330 takti idum r16 220k takmistim hepsi yanlis sadece r9 a yaklastim yarin dener sonucu bildiririm

erg123

erg123

Tabiki saglam cihaz lazim ama suanlik lazim degil hem madiyattan hemde tv tamirinde patlak direnc degeri semadan belli yerine geleni bulup saglamlik kontrolu yapiyorum

erg123

Dijital cihazi tamir ettim konu çoplugu olmassin diye buraya yazayim diyorum sizlere zahmet olcak ama Sunwa KS-268 olcum cihazi semasi lazimdi resmi atmiyorum rezillik diz boyu pil degisti yanik direncler saglam gozuken diyotlar ve ibre degisti gene ayni dogru duzgun calismiyor ohm kademesi idare eder voltaj kademesi okumuyor

seron

erg123

Seron ustam analog olcu aleti damla cip yok smd direncler var diyot kondansator var bircogunu degistirdim ama yemedi calismiyor kafayi yiyecem inat ettim

seron

Kontrol etmeyi unuttuğun birşeyler olabilir. Benim evdeki analog ölçerde SMDtransistör dahi var. Tabi ki buzzer için konmuş. Şayet değeri tutturamıyorsan toleransla ilgili bir sorun olabilir. Bir de komütatör anahtarın altındaki yollar hasar gördüğü zaman çok sapıtır. Söküp kart üzerindeki boya baskı kalkmış mı, komütatörü çevirirken bakır temas noktası değmemesi gereken kaplamaları kaldırıp değiyor mu, ya da tam tersi bir temas edip bir etmeme var mı? Plaketteki bakır temas noktalarını silgi ile silip dikiş makine yağı ile hafiften ıslatıp dener misin. Şayet temas noktaları siyah karbonumsu bir madde ile kaplı ise bu dediğimi KESİNLİKLE yapma; çıplak bakır ise yap. olmadı kartı güzelce yerinden çıkarıp arkalı önlü fotokopi... :D  pardon fotoğraf atarsan hepimiz bakabiliriz. ;)

erg123

Ustam resmi atarsam rezillik diz boyu ama atatim aksama dedigini yaptim silgi ile sildim yagli pas soku ile temizledim yok dedigim gibi aksama resim atayim sizde bakin

seron

Merhaba. :)
Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için söyleme ihtiyacı hissettim: ben usta değilim :)
Anlattığım durum şahsi tecrübem sonucu ortaya çıktı. Daha evvel sapıtma sonucunda bu silme ve yağlama tekniği ile benzer bir sorunu çözmüştüm. Fakat yanlış voltaj nedeniyle ben de bir iki cihaz yaktım ve yaptığım direnç değişiklikleri sorunu çözeceği yerde daha da kötüye götürmüştü. Daha sonradan bu sorunun, Takılan dirençlerin toleransı ile alakalı olduğunu öğrendim.

Şimdi cihazınıza bakalım. Şayen birinci resim, kartın silinmiş hali ise olmamış :) hala kötü görünen izler var. Zaten öncelikli amaç orası değildi ama tam teması sağlamak için önermiştim. Pas çözücüyü ise önermiyorum zaman içinde yolları çözündürüp oksitlenmeye neden olabilir.

Dikkatimi çeken diğer husus. orada 10K 0,25W bir direnç var. tip olarak diğerlerine uymuyor. sanırım onu siz değiştirdiniz. o direnç olmaz işte :)  ;) Niye? O direncin toleransı yüksek. Mavi renkli olanlar ise yüksek kalite düşük tolerans. O tolerans varya tolerans, işin can damarı o işte. oradaki dengesizlik tüm okuma(sapma) ları perperişan ediyor. Bularbilirseniz aynı dirençten edinin.

Diğer husus. ben tüm yazılanları dikkatle okumadım affedin. Orada iki zener diyodu var. O diyotlar ssağlam mı? benim cihazda bozuktu, değiştirince biraz daha tutarlı olmuştu. Onu ölçebilmek için yerinden çıkartmak zorundasınız. devredeyken olmaz.

Tüm bu anlattıklarımın konuyu çözebilecek anlatımlar olmayabileceğini unutmadan, şayet sorunuzu çözemez veya yanlış tesbit iseler kusuruma bakmayın. Ben sadece meraklı ve karışmayı seven birisiyim hepsi bu. :)

Der... ve sözü ustalara bırakarak aradan çekilirim. Saygılar efendim.

erg123

Ustam silmistim sonra deneme icin cevirince tekrar is olustu tekrar silerim d1 ve d2 saglamdi gene degistirdim 1n4148 taktim soktugumun degerini bilmiyordum bende bunu taktim buna benzedigi icin 10 k olmasi lazim onun ama elimde %1 toleransli yok malesef bu dusuk toleranslilar çinden gelme sigortanin ordaki yanlis hatirlamiyorsam 3.5 ohm du 4 kusur taktim yok bende yanlis hairlamiyorsam 3 taktim  . led onceden yanardi simdi yandigi yok onundki direncleri aynisiyla dgistirdim cok cok 0.5 ohm oynar sorun voltaj kadmesini halletsem gerisi de gelecek sanki

Öğretmen27

DT830D hangi parçaları degişti tam olarak yazarsanız sevinirim. Aynı sorun bende de var. Ben de buzzer de 220 V ölçmüştüm. R9, R16 ve bir de sigorta degiştirdiniz galiba.

erg123

Direnclere bak patlak yanik var mi ben r16 r9 diyot ve sigorta degistirdim duzeldi. Senin buzer yanik olmassin

Öğretmen27

Buzzer arada sırada calışıyor bazen de çalışmıyor. Aslında ben de ondan süpheleniyorum.  Gerilim buzzere gelmeden parçalar yanmıştır diye düşünüyorum.
Sonuçta ses veren hoparlöre gidene kadar parçalar ucmustur galiba. İnsallah hoparlör arızalanmamıştır.

erg123

Buzer oncesi dedigim gibi sigortaya direnclere bak olcumde sikinti var mi ne bilem omaj kademesinde problari birbirine degdirince ekranda dusuk omaj gorebiliyon mu

Öğretmen27

Ben de sadece R16 yanık diğerleri sağlam akşam değiştirir bilgi veririm tekrar. Buzzer tutarsız çalışıyor  ve direnç kademesi çalışmıyor.

erg123

R16 yanik olmasi bende 200 2000 ohm kademesini sapitiriyordu hangi kademeler calismiyor aksam merakla bekliyorum

Öğretmen27

Alıntı yapılan: erg123 - 19 Nisan 2017, 13:42:32R16 yanik olmasi bende 200 2000 ohm kademesini sapitiriyordu hangi kademeler calismiyor aksam merakla bekliyorum
DCV ile ACV çalışıyor diğer bölümler çalışmıyor. (Diyot buzzer  direnç kademesi .) Yine test eder dönerim. Akşamı bulmaz 15.00 den sonra bilgi veririm.

seron

Birinci resimde sağ üstte eksik bir direnç var. Hani sonradan takılmış mavi direncin solunda. Belki o eksik olan voltaj kademesi ile ilgili olan olabilir. 3,3ohmluk yerine 4,7 takmak ne kadar etkiler bilmiyorum. ama sapıtık davranmaması açısından dirençlerin tolerans değerine kadar aynı olması şart. Bir de yüksek ceryanın, kalibrasyon ayarını idare eden potansiyometreyi bozup bozmadığını da bilmiyoruz. Direnç kademesindeyken elektrotları (kabloları) kısadevre edip o potansiyometreyi hafifçe  çevirin. İbre tam kımıldanırken anlık sıfıra gidip normale dönmüyorsa, yani tutarlı şekilde yükselip düşüyorsa yanık değil demektir. tam tersi durumunda değiştirmek gerekir.

Diğer cihaz.
buzzer yanmış olabilir mi? Olabilir. Benim cihazın buzzeri harici multivibratör ile kontrol ediliyor. Yani buzzer kendinden ötmeli değil basit hoparlör. Kart üzerinde smd transistörlü basit multivibratör bip sesi üretip buzzere yolluyor. sizinki de öyleyse her ikisini de kontrol etmeyi deneyebiirsiniz. buzzer yanarsa yansın bulursunuz ama o smd transistörlerin değiştirilmesi acemi iseniz zorlayabilir bacak yapıları değişiktir. diğer direnç ölçümlerinin sakat olması da ya dirençlerin ya da devredeki zenerlerden biri yada ikisinin bozuk olduğunu gösteriyor olabilir.

zener yerine normal (1n4148 gibi) diyot olmaz. O zenerin üzerinde mutlaka birşeyler yazıyordur. atıyorum z1v2 yazıyorsa "ben 1,2Voltluk zener diyodum" demektir. bu yazılara bakın. Haa, belki de orjinali de 1n4148dir, tam emin değilim.

işin hülasası, bu tip cihazları tamir etmek kolay ama uğraştırıcıdır. elinizde uygun parça yok ise parçanın yenisinin çinden getirtilmesi yerine, sıfırının alınması daha mantıklı olabilir. parçacıları araştırıp uygun materyal var mı diye bakın. işinize gelmiyorsa mesela arabayla parçacıya gidip gelmek 20-30Tl tutuyorsa zaten ucuz bir ölçü aleti o fiyata alınabiliyor. parçalarla uğraşarak başarısız sonuç riskindense yenisini almak daha iyi. o yüzden biraz daha uğraşıp yapamazsanız bir kenara koyun, yedek parça olarak kullanırsınız cihazları.

Öğretmen27

R16 degistirdim 2000 ohm ve 200 ohm da sorun var. Birtek  R6  uzerinde 9000 yaziyor 900 ohm cikmasi lazim 1.6 kohm cikiyor. Digerlerinin hepsi saglam  uzerindeki kodlardaki deger gosteriyor. Bunu da degistiririm olmazsa bir tek entegre kaliyor. Diot kademesi calisiyor ama cok hassas degil . Bu arada bir duzeltme daha acv ve dcv bolumunda 1000 ac ile 1000 dc bolumu calisiuor.

erg123

1.3k ile degistirdin dimi mesela yuksek kilo ohm takarsan 50ohmdan baslar yavas yavas iner. r6 denersin diyot a bak sigortaya bak

Öğretmen27

2 tane 2.7 kohm vardi paralel bagladum taktim.  50 ohm fazla sorun olur mu? Diyot sigorta saglam.  Bu arada 9000 kodlu smd direnc 900 ohm denk geliyor degil mu? Yanlis olmasin

Öğretmen27

erg123

O 900 ohm ayrica 50ohm fark etmez galiba problari birbirine degdirince onceden bende 200 kademesinde omaj 0.06 gosteriyordu simdi 0.03 gosteriyor sende de boyle ufak deger gostermesi lazim

erg123

Damla cip gosterge calistirmasi icin entegredir arizali olsa display gostermez veya eksik gosterir diye tahmin ediyorum

Öğretmen27

Su sekilde duzeltme yapayim 200 ohm kismi dogruya yakin ama nokta yok. Ornegin 50.5 ohm gosterecekse 505 ohm gosteriyor. 2000 ohmda kesinlikle sorun var ayrica nokta olayi bunda da yok
Diyot kademesinde baska olcu aletinde 410 gosterirken bu olcu aletinde 437 gosteriyor.

erg123

R6 degistir ins duzelir semada r16 r2 r5 r4 r6 omaj kademesine ait direncler

Öğretmen27

Insaalah bakalim.bu arada 1285 ohma denk gelen direnc  elde ettim onu taktim cok sey degismedi ama 15 ohm fark oldu. 900 ohm bulayim  denerim tekrar. Yaridimlar icin Allah razi olsun

erg123

Semada r16 direnci hepsine bagli onemli ama senin r16nda sikinti yok r6 denedikten sonra yazarsin merak ediyorum

Öğretmen27

Insaalah bakalim.bu arada 1285 ohma denk gelen direnc  elde ettim onu taktim cok sey degismedi ama 15 ohm fark oldu. 900 ohm bulayim  denerim tekrar. Yaridimlar icin Allah razi olsun

Öğretmen27

Ustalarim merhabalar. R6 direncini degistirdim. Direnc kademesi calisiyor DCV alt kademeler calisiyor. Diyotta deger farki diger olcu aletine gore 100 civari fazla gosteriyor. Cok uzun zaman once bozulmustu acmistim buzzeri cikarmistim takili degil nerede oldugunu bilmiyorum. Acaba diyotta ondan dolayi mi deger fazla cikiyor.

seron

Arkadaşlar 900ohm ve diğer değeri tutmayan dirençler için trimpot da kullanılabilir.
mesela 900ohm için 1K trimpot ile değiştirin. cihaz doğru değeri bulana kadar azar azar ayarlayıp bırakabilirsiniz.

Öğretmen27

Diyot bolumunde deger buyuk.olma sebebi buzzer olmamasindan mi? Ona dusen direnc degeri diyot degerine yansiyor.
Diger butun bolumler calisiyor

erg123

Buzerden mi kaynaklaniyor bilemiyecem hic denemedim ama trimpot ile anlayabilirsin seron ustanin dedigi gibi 800 e ayarla bak 1k ayarla bak farki gorursun

Öğretmen27

Ya trimpot takmayla  işim yok ki? Direnç değerleri tamam.  (900 ohm ve 1.3 k) Trimpotla kast ettiğiniz sağ üstte bir tane var onun ayarlarıyla mı oynuyayım?

erg123

Yok yok oynama 900 ohm direnc piyasada varmiydi ilk defa duydum buzer degistirmen kaldi

Öğretmen27

560 ile 330 ohm seri bagladim

erg123

He bende 900 ohm tek sandi idum iyi bari bu tamam elinde buzer varmi bide onu test etsen

Öğretmen27

Keske olsa buradaki buzzer kac voltla calisiyor ? 9 v mu 3 v mu?

erg123

erg123

Ustalarim analog olcum aletini inat ettim plaketteki bakir yollardan omaj voltj akim kanallarin hepsini buldum birkac deneme yanilma ile olcumlerimde omajlar calisiyor sıkınti yok voltajda 30v a kadar 12v adaptoru 15v olcebildim 120 300 1200 kademesinde oynama yoktu m- nin ordaki sari atlama  M- nin ordaki 24k lik dirence gidiyor o direnci degistirince sapitiyor oraya deneme amacli 220 k taktim 12v adaptor 50v cikiyor 3k taktim gene 50v cikiyor bu esnada ac kademesinde 110v da sona vuruyor 220v da ayni sona vuruyor sapitiyor bu kablonun ucundaki orjinal degerdeki direnc lazimdi pot takacak yer zor kafayi yedirtirecek

Öğretmen27

Ustalarim dt830d olcu aletimin 1000 dcv bolumde sorun var. 19v cikacagi yerde 40 larda deger gosteriyoe bazen 31 bazen 50 de gosteriyor. Direnclerin hepsi saglam.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın