Ana içeriğe git
Konu: Dt830d olcu aleti ariza (925 Kez okunmuş)

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #15
Ustam resmi atarsam rezillik diz boyu ama atatim aksama dedigini yaptim silgi ile sildim yagli pas soku ile temizledim yok dedigim gibi aksama resim atayim sizde bakin

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #16Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #17
Merhaba. :)
Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için söyleme ihtiyacı hissettim: ben usta değilim :)
Anlattığım durum şahsi tecrübem sonucu ortaya çıktı. Daha evvel sapıtma sonucunda bu silme ve yağlama tekniği ile benzer bir sorunu çözmüştüm. Fakat yanlış voltaj nedeniyle ben de bir iki cihaz yaktım ve yaptığım direnç değişiklikleri sorunu çözeceği yerde daha da kötüye götürmüştü. Daha sonradan bu sorunun, Takılan dirençlerin toleransı ile alakalı olduğunu öğrendim.

Şimdi cihazınıza bakalım. Şayen birinci resim, kartın silinmiş hali ise olmamış :) hala kötü görünen izler var. Zaten öncelikli amaç orası değildi ama tam teması sağlamak için önermiştim. Pas çözücüyü ise önermiyorum zaman içinde yolları çözündürüp oksitlenmeye neden olabilir.

Dikkatimi çeken diğer husus. orada 10K 0,25W bir direnç var. tip olarak diğerlerine uymuyor. sanırım onu siz değiştirdiniz. o direnç olmaz işte :)  ;) Niye? O direncin toleransı yüksek. Mavi renkli olanlar ise yüksek kalite düşük tolerans. O tolerans varya tolerans, işin can damarı o işte. oradaki dengesizlik tüm okuma(sapma) ları perperişan ediyor. Bularbilirseniz aynı dirençten edinin.

Diğer husus. ben tüm yazılanları dikkatle okumadım affedin. Orada iki zener diyodu var. O diyotlar ssağlam mı? benim cihazda bozuktu, değiştirince biraz daha tutarlı olmuştu. Onu ölçebilmek için yerinden çıkartmak zorundasınız. devredeyken olmaz.

Tüm bu anlattıklarımın konuyu çözebilecek anlatımlar olmayabileceğini unutmadan, şayet sorunuzu çözemez veya yanlış tesbit iseler kusuruma bakmayın. Ben sadece meraklı ve karışmayı seven birisiyim hepsi bu. :)

Der... ve sözü ustalara bırakarak aradan çekilirim. Saygılar efendim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #18
Ustam silmistim sonra deneme icin cevirince tekrar is olustu tekrar silerim d1 ve d2 saglamdi gene degistirdim 1n4148 taktim soktugumun degerini bilmiyordum bende bunu taktim buna benzedigi icin 10 k olmasi lazim onun ama elimde %1 toleransli yok malesef bu dusuk toleranslilar çinden gelme sigortanin ordaki yanlis hatirlamiyorsam 3.5 ohm du 4 kusur taktim yok bende yanlis hairlamiyorsam 3 taktim  . led onceden yanardi simdi yandigi yok onundki direncleri aynisiyla dgistirdim cok cok 0.5 ohm oynar sorun voltaj kadmesini halletsem gerisi de gelecek sanki

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #19
DT830D hangi parçaları degişti tam olarak yazarsanız sevinirim. Aynı sorun bende de var. Ben de buzzer de 220 V ölçmüştüm. R9, R16 ve bir de sigorta degiştirdiniz galiba.

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #20
Direnclere bak patlak yanik var mi ben r16 r9 diyot ve sigorta degistirdim duzeldi. Senin buzer yanik olmassin

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #21
Buzzer arada sırada calışıyor bazen de çalışmıyor. Aslında ben de ondan süpheleniyorum.  Gerilim buzzere gelmeden parçalar yanmıştır diye düşünüyorum.
Sonuçta ses veren hoparlöre gidene kadar parçalar ucmustur galiba. İnsallah hoparlör arızalanmamıştır.

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #22
Buzer oncesi dedigim gibi sigortaya direnclere bak olcumde sikinti var mi ne bilem omaj kademesinde problari birbirine degdirince ekranda dusuk omaj gorebiliyon mu

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #23
Ben de sadece R16 yanık diğerleri sağlam akşam değiştirir bilgi veririm tekrar. Buzzer tutarsız çalışıyor  ve direnç kademesi çalışmıyor.

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #24
R16 yanik olmasi bende 200 2000 ohm kademesini sapitiriyordu hangi kademeler calismiyor aksam merakla bekliyorum

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #25
R16 yanik olmasi bende 200 2000 ohm kademesini sapitiriyordu hangi kademeler calismiyor aksam merakla bekliyorum
DCV ile ACV çalışıyor diğer bölümler çalışmıyor. (Diyot buzzer  direnç kademesi .) Yine test eder dönerim. Akşamı bulmaz 15.00 den sonra bilgi veririm.

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #26
Birinci resimde sağ üstte eksik bir direnç var. Hani sonradan takılmış mavi direncin solunda. Belki o eksik olan voltaj kademesi ile ilgili olan olabilir. 3,3ohmluk yerine 4,7 takmak ne kadar etkiler bilmiyorum. ama sapıtık davranmaması açısından dirençlerin tolerans değerine kadar aynı olması şart. Bir de yüksek ceryanın, kalibrasyon ayarını idare eden potansiyometreyi bozup bozmadığını da bilmiyoruz. Direnç kademesindeyken elektrotları (kabloları) kısadevre edip o potansiyometreyi hafifçe  çevirin. İbre tam kımıldanırken anlık sıfıra gidip normale dönmüyorsa, yani tutarlı şekilde yükselip düşüyorsa yanık değil demektir. tam tersi durumunda değiştirmek gerekir.

Diğer cihaz.
buzzer yanmış olabilir mi? Olabilir. Benim cihazın buzzeri harici multivibratör ile kontrol ediliyor. Yani buzzer kendinden ötmeli değil basit hoparlör. Kart üzerinde smd transistörlü basit multivibratör bip sesi üretip buzzere yolluyor. sizinki de öyleyse her ikisini de kontrol etmeyi deneyebiirsiniz. buzzer yanarsa yansın bulursunuz ama o smd transistörlerin değiştirilmesi acemi iseniz zorlayabilir bacak yapıları değişiktir. diğer direnç ölçümlerinin sakat olması da ya dirençlerin ya da devredeki zenerlerden biri yada ikisinin bozuk olduğunu gösteriyor olabilir.

zener yerine normal (1n4148 gibi) diyot olmaz. O zenerin üzerinde mutlaka birşeyler yazıyordur. atıyorum z1v2 yazıyorsa "ben 1,2Voltluk zener diyodum" demektir. bu yazılara bakın. Haa, belki de orjinali de 1n4148dir, tam emin değilim.

işin hülasası, bu tip cihazları tamir etmek kolay ama uğraştırıcıdır. elinizde uygun parça yok ise parçanın yenisinin çinden getirtilmesi yerine, sıfırının alınması daha mantıklı olabilir. parçacıları araştırıp uygun materyal var mı diye bakın. işinize gelmiyorsa mesela arabayla parçacıya gidip gelmek 20-30Tl tutuyorsa zaten ucuz bir ölçü aleti o fiyata alınabiliyor. parçalarla uğraşarak başarısız sonuç riskindense yenisini almak daha iyi. o yüzden biraz daha uğraşıp yapamazsanız bir kenara koyun, yedek parça olarak kullanırsınız cihazları.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #27
R16 degistirdim 2000 ohm ve 200 ohm da sorun var. Birtek  R6  uzerinde 9000 yaziyor 900 ohm cikmasi lazim 1.6 kohm cikiyor. Digerlerinin hepsi saglam  uzerindeki kodlardaki deger gosteriyor. Bunu da degistiririm olmazsa bir tek entegre kaliyor. Diot kademesi calisiyor ama cok hassas degil . Bu arada bir duzeltme daha acv ve dcv bolumunda 1000 ac ile 1000 dc bolumu calisiuor.😀

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #28
1.3k ile degistirdin dimi mesela yuksek kilo ohm takarsan 50ohmdan baslar yavas yavas iner. r6 denersin diyot a bak sigortaya bak

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #29
2 tane 2.7 kohm vardi paralel bagladum taktim.  50 ohm fazla sorun olur mu? Diyot sigorta saglam.  Bu arada 9000 kodlu smd direnc 900 ohm denk geliyor degil mu? Yanlis olmasin