5 voltu 3 volta düşürmek

Başlatan 07 Osman, 10 Nisan 2017, 11:16:07

07 Osman

Merhaba arkadaşlar,

Evde kullandığım oda spreyini  adaptörlü yapmak istiyorum. Hani şu 2 kalem pille çalışan yarım saate bir fıss  diyen elemanı.  Konulduğu yer itibariyle tam prizin yanında ve artık eşimin ikide bir "Osman parfüm artık kokmuyor, piline bir bak, parfümüne bir bak" demesinden sıkılmış olmalıyım. Normal pil dayanmıyor, şarjlılarda yıllardır kullana kullana artık çok çabuk bitiyorlar.

Aygıt 2,4 - 3 volt civarı çalışıyor biliyorsunuz. Önce direk 5 voltu verdim, standart cep telefonu şarj adaptörü ile. Bir kaç gün iyi gibiydi, bir baktım benim aygıtın o bilgi ledi resmen titriyor (normalde flaşör halinde yanıp sönüyordu)  dedim ki  alet  yandı. Elektriğini kestim, birkaç saat öyle  kaldı. Sonra tekrar pil ile denedim tekrardan çalıştı.

Bilgisayar power supply den çıkan 3,3 volt ile çok mükemmel çalışıyor.  Ama tabii 5 voltu verirsem afallıyor.  5 volt adaptöre 10 ohm dan başlayarak seri dirençler ile deneme yapıyorum ama muhtemelen dirençler akımı sınırladığı için olsa gerek, ölçü aletiyle 3 voltu görsem bile cihazın motorunu çevirmeye gücü yetmiyor.

Aşağıda cihazın ve kullandığım cep telefonu şarj cihazının resimleri var, bu adaptörün voltajını akım gücünü düşürmeden elde bulunan malzemelerle 3 volta nasıl düşürürüm.

Adnancoskun

LM317 ile yapabilirsin

bir de 2 tane 1 amper diyodu seri bağlayıp gerilim düşümü sağlayabilirsiniz

2 diyot (0.7+0.7=1.4 volt) bu da 5-1.4=3.6 volt eder....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Nisan 2017, 11:38:28LM317 ile yapabilirsin

bir de 2 tane 1 amper diyodu seri bağlayıp gerilim düşümü sağlayabilirsiniz

2 diyot (0.7+0.7=1.4 volt) bu da 5-1.4=3.6 volt eder....

1n4007 işimizi görür sanırsam değil mi ?

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Nisan 2017, 11:51:471n4007 işimizi görür sanırsam değil mi ?
Görür de, diyotların da bir iç direnci var. Ben de diyot önerecektim, adnan hoca önermiş. Bir deneyin, olmadı derseniz benim güzel bir fikrim var.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 12:00:17Görür de, diyotların da bir iç direnci var. Ben de diyot önerecektim, adnan hoca önermiş. Bir deneyin, olmadı derseniz benim güzel bir fikrim var.

Tamam bir deneyeyim. Ama o güzel fikrini söyleyeydin de  ben akşam eve gidince her ikisini de deneseydim :)   

Bu arada,  elektrikli battaniyelere de bu yüzden diyot takılıyor anladığım kadarıyla. 1 ve 2 ısı derecesini ayarlamak için.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Nisan 2017, 12:03:56Tamam bir deneyeyim. Ama o güzel fikrini söyleyeydin de  ben akşam eve gidince her ikisini de deneseydim :)   

Bu arada,  elektrikli battaniyelere de bu yüzden diyot takılıyor anladığım kadarıyla. 1 ve 2 ısı derecesini ayarlamak için.
Haa evde değilmisiiiin :o
Tamam tamam söyleyeyim.
Bu fikir ustaları kızdıracaktır çünkü bilinen teknik kuralların çok dışındadır.
Yok be şaka yaptım :D
Abi olay basit: Sen hiç dizüstü bilgisayarını hep adaptörle hem pille çalıştırmıyor musun? ;)
Kuru pil tak aeromata. bu kuru pili adaptörden gelen DC ile seri direnç bağlayarak besle. Direnç değerin 100ohm-0,5Watt olsun.
Arada sırada içini açıp bak. kuru pilleri uzun süre boyunca şarj edersen muhakkak sızdırıyor. istersen ölü şarjlı pillere de yapabilrisin bunu.
adaptör devrede 24saat kalacak ve ölü bir akımla pilleri daima canlı tutacaktır. ben bu yöntemle yıllardır elektrik kesintisi ile mücadele ediyorum ;)  :)
DİKKAT> alkalin pil kullanmak yasaktır. li-ion pil kullanmak yasaktır. Pilleri kontrol etmemek yasaktır. sızdırırlarsa normaldir bana sövmek yasaktır.
-----------
Elektrikli battaniyenin olayı aynı değil:
mesele orada düşürmek değil de, tam dalga-yarım dalga avantajından yardım alarak kademe ayarlamak. ben aynı tekniği evimdeki havya ile kullanıyorum. yav evet sonuçta birşeyleri düşürüyorsun; ama voltajı değil.

asma

Diyotların direnci sıkıntı değildir , 0,6-0,7V olarak bahsettiğimiz eşik gerilimini değiştirdiği için regüleli kaynaktan bile elde edilse artık stabil olmaz.
Zamanlayıcı sayarken diyot 625mV ta motor çalışırken 695mV ta iletim sağlar.
2 değil 3 diyot bağlasak 0,2V oynama olur. Bence sorun değil.
İki adet şarjlı pil  ve bir kaç eleman ilavesiyle  besleme yapmak en güzel yol bence.
Elektrik kesildiğinde de çalışır. ;)
Şarj akımı düşük olur , beklemede şarj olur , adaptörden beslenir. Mekanizma hareketinde pil besleyecek. 2-3 yıl ömrü olur pillerin.
Oldu bitti.

Mr_YAMYAM

Elektrik motorlarını bu kadar hafife alamazsınız >:(
Sistemde bilindiği üzere bir elektrik motoru bulunmaktadır. Elektronik devre ise bir çeşit zamanlayıcı olup belli zaman periyodlarında motora elektrik vererek kısa bir süre çalıştırmaktadır.
İş yapabilen ve belli bir gücü bulunan bir elektrik motoru basit adaptörlerle çalıştırılamaz. Daha doğrusu böylesine şarj amaçlı adaptörlerle hiç çalıştırılamaz. Bir iki gün çalıştırılabilse bile şarj adaptörü kafayı yiyecektir.
Bu işin en ideal yolu 10-15W civarı güce sahip 6V çıkışlı bir transformatör, bir adet LM317T entegresi ve full diyotlu korumalı devresidir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Nisan 2017, 13:18:16Bu işin en ideal yolu 10-15W civarı güce sahip 6V çıkışlı bir transformatör, bir adet LM317T entegresi ve full diyotlu korumalı devresidir.
Biz cihazı adaptörle değil; pille çalıştırıyoruz. Pil de bitmesin diye 24 saat zayıf akımla besliyoruz.
Böyle bir devre kullanılarak uygun bir tampon şarj cihazı kurulur ve kutuya montajlanır. Aeromatlarda genellikle yeteri kadar yer vardır. Böyle ufak bir devre rahatlıkla sığacaktır. Ardından birkaç hafta boyunc atest edilir, sonuç görülür.
--------
Osman bey gelsin, he desin, hangimize uyarsa her türlü yardım ederiz.

Mr_YAMYAM

Düşük akım dahi olsa daima şarjda kalan tüm depolama aygıtları kısa sürede bozulacakır.
Şarj ünitesi gerekli enerjiyi sağlayamadığı için aygıt yine çalışmayacaktır. Yani yine pillerin değiştirilmesi gerekecektir.

07 Osman

Ben geldim,  tabii ki benim için önemli olan basit ve uzun ömürlü olması. Sayın @asma  nın belirttiği ilave edilecek o birkaç eleman nedir acaba ?  Entegre falan bulamam yakın zamanda, bulunduğum ilçe küçük bir ilçe, bırakın elektronik malzeme satışını tv tamircisi bile yok. Aliexpressten alsam  30-40 günde geliyor.  Direnc.net ten  alsam 20 tl nin altına işlem yapmıyorlar rastgele gerekli gereksiz  20 tl lik ürün hazırlasam, 8-10 tl de kargo  al sana 30 TL lik masraf, astar yüzünden pahalı anlayın işte.

Ama bir kaç bozuk elektronik  devre ve üzerinde diyot, direnç, birkaç transistör, kondansatör var. Onlarla bir şey yapabileceksek hemen başlayalım. :)

seron

Abi sen elindeki malzemelerin listesini yaz.
Elinde ölü de olsa şajlı pil var mı? onu da yaz, asma sana yardım edecektir.
bizler de el atarız duruma göre.

07 Osman

Şarjlı pil var. Dediğim gibi direnç, kondansatör, diyotda da sıkıntı yok. Transistör ise basit şöyle bc serisi falan bulabilirim herhalde.

seron

Yok abi daha detay lazım.
Malzemeci yok diyorsun.
Mesela (verdiğim değerler atmasyon) elinde dirençler var. yaz aşağıya:
kırmızı-kırmızı-beyaz 5 tane
kahve yeşil kahve 3tane,
kahve siyah kırmızı 4 tane
BC547 2 tane
BC 557 10 tane
zener diyodu var üstünde 3,3V yazıyor şu kadar adet...gibi.
değerleri bilmeden olmuyor :)

07 Osman

Malzemeden devreye gideceğimize, önce devreyi çizip malzeme bulma yoluna gitsek nasıl olur.  Ha ne olur direnç 100 ohm gerekirde bizde 120 vardır ondan sonra olurdu olmazdı konularına gitsek daha mantıklı olur düşüncesindeyim sayın @seron   

seron

Tabiki abi.
Sen "burada malzemeci yok" dediğin için liste önerdim.
Bana kalsa ben seri direnç ile olayı çözdüm. Ama Yamyam usta olmaz diyor.
Maalesef devre öneremeyeceğim. Çünkü bende de aynı sıkıntı var.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 14:12:51Tabiki abi.
Sen "burada malzemeci yok" dediğin için liste önerdim.
Bana kalsa ben seri direnç ile olayı çözdüm. Ama Yamyam usta olmaz diyor.
Maalesef devre öneremeyeceğim. Çünkü bende de aynı sıkıntı var.

Akşam ilk etapta,  seri diyot işini bir deneyeceğim onun sonucuna  göre bir yol haritası çizeriz o zaman.

seron

Sen bilirsin abi.
Elinde malzeme varsa duruma göre ben şöyle bir şema çizdim.
Dene, olur dersen kullan. benim bilgi ve tecrübem bu kadar.

asma

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Nisan 2017, 13:18:16Elektrik motorlarını bu kadar hafife alamazsınız >:(
Sistemde bilindiği üzere bir elektrik motoru bulunmaktadır.
İki pille aylarca çalışabiliyorsa hafife alırız o motoru Onursal Başkanım.  :)
Şarjlı pili seronun dediği gibi tampon şarjda duracak , 15dk da 2sn çalışacak. Elbette pillerin ömrü kısa olacak. En az 2 yıl öngörmek abartı olmaz sanırım ve kabul edilebilir diyorum.

Küçük devremiz akım ve gerilim sırlamaya yarıyacak.
TL431 varmı desem ne olacak , lm317 için voltaj düşük. Pillerin değerini öğrenelim , bir çizim düşünürüz. 2000mA/h  ve ni-cd şeklinde bilgi istiyorum. ;)

seron

Benim hiçbir öneriye itirazım yok. Sadece yukarıda çizdiğim devreye dayanak oluşturmak için şu linki vermek istiyorum:
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/200TrCcts.html
Bu sayfaya ulaşıldığında aşağıya ine ine sırasıyla önce
MAKING A ZENER DIODE and POWER ZENER
başlığını daha sonra da
3.3v FROM 5V SUPPLY
başlığını incelerse konu daha anlaşılır olur.
Daha sonra da duruma göre yine birşeyler yapılır.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 14:55:47Benim hiçbir öneriye itirazım yok. Sadece yukarıda çizdiğim devreye dayanak oluşturmak için şu linki vermek istiyorum:
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/200TrCcts.html
Bu sayfaya ulaşıldığında aşağıya ine ine sırasıyla önce
MAKING A ZENER DIODE and POWER ZENER
başlığını daha sonra da
3.3v FROM 5V SUPPLY
başlığını incelerse konu daha anlaşılır olur.
Daha sonra da duruma göre yine birşeyler yapılır.

ne güzel bir sayfa bulmuşsun öyle, gerçekten çok hoşuma gitti sayfa...

seron

Abi dalgasına mı söylüyorsun bilmiyorum lakin bana elektroniği sevdiren kişidir sahibi.
Yaşlı, cinsi sapık kılıklı( ;D ) bir elektronik profesörü dede. Bazen kit mit de satarak yolunu buluyor:
Anasayfası:
http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html
Dedenin kendisi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Talking_Electronics
sayfanın sağında ihtiyar bir amca göreceksin. envai çeşit devreye el atmış anlatyor. yeni başlayanlara son derece zevkil uygulamalar öğretiyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 15:31:06Abi dalgasına mı söylüyorsun bilmiyorum lakin bana elektroniği sevdiren kişidir sahibi.
Yaşlı, cinsi sapık kılıklı( ;D ) bir elektronik profesörü dede. Bazen kit mit de satarak yolunu buluyor:
Anasayfası:
http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html
Dedenin kendisi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Talking_Electronics
sayfanın sağında ihtiyar bir amca göreceksin. envai çeşit devreye el atmış anlatyor. yeni başlayanlara son derece zevkil uygulamalar öğretiyor.

yok vallahi ciddiyim.....   :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Nisan 2017, 11:16:07Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayar power supply den çıkan 3,3 volt ile çok mükemmel çalışıyor.  Ama tabii 5 voltu verirsem afallıyor.  5 volt adaptöre 10 ohm dan başlayarak seri dirençler ile deneme yapıyorum ama muhtemelen dirençler akımı sınırladığı için olsa gerek, ölçü aletiyle 3 voltu görsem bile cihazın motorunu çevirmeye gücü yetmiyor.
Verileri inceleyelim.
Serii direnç ilavesi yapıldığında motor dönmüyor. Demekki ciddi seviyede anlık yüksek akım çekiyor.
(Ölçüm olmadan emin olamayız ancak motoru incelemek gereklidir)

Alıntı yapılan: asma - 10 Nisan 2017, 14:45:57İki pille aylarca çalışabiliyorsa hafife alırız o motoru Onursal Başkanım.  :)
Şarjlı pili seronun dediği gibi tampon şarjda duracak , 15dk da 2sn çalışacak. Elbette pillerin ömrü kısa olacak. En az 2 yıl öngörmek abartı olmaz sanırım ve kabul edilebilir diyorum.

Küçük devremiz akım ve gerilim sırlamaya yarıyacak.
TL431 varmı desem ne olacak , lm317 için voltaj düşük. Pillerin değerini öğrenelim , bir çizim düşünürüz. 2000mA/h  ve ni-cd şeklinde bilgi istiyorum. ;)

Ben yine de işin çözümünün motorda bittiğini düşünmekteyim. Çünkü motor anlık çalıştırılmaktadır. Eğer daimi çalıştırılmış olsaydı o pillerin ömürleri belki de bir iki saat bile olmayacaktı.
Tek sorunumuz motorun anlık çalıştırabilmesi için gereken güçte bir güç kaynağı. Eğer motorun tam çalışma süresini biliyorsak ve bu çalışma süresi 1 saniyeden küçük ise benim önerim 10.000uF lık bir kondansatör olacaktır.
Elde bulunan muhtelif elektrolitik kondansatörler parelel bağlanarak kısmi depo oluşturulur. Bu depoda takribi 3V civarı depolama yapabilmek için güçlü bir direnç ve zener diyot ikilisi tercih edilir.
Kondansatörler dolu olduğunda anlık motoru çalıştırabiliyorsa böyle bir sistem neredeyse ömürlük olabilir diyebiliriz.
İşte böyle bir sistemde basit cep telefonu şarj adaptörleri kullanılabilecektir.
NOT:
Pillerin daimi şarj durumunda 2 yıl gibi ömrü olacaksa bu da bir seçenektir. Günümüz adi üretimlerinde ben bunun pek olası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü pillerdeki memory efekt bile bir iki ay içerisinde pilleri kullanılamaz duruma getirebilecektir.

seron

YAMYAM abi, motor, gücünü pilden alacak. Motoru full dolu bekleyen pil besleyecek.
Buraya kadar bir sorun var mı? (yanıtına göre devam edeceğim)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 17:09:40YAMYAM abi, motor, gücünü pilden alacak. Motoru full dolu bekleyen pil besleyecek.
Buraya kadar bir sorun var mı? (yanıtına göre devam edeceğim)
Sorun pilde.
Bu pil birkaç ay sonra ölecektir.
İstersen pilleri daimi şarj altında birkaç hafta bekletip dene.

seron

Tamam anladım. Şayet durum dediğin gibi ise, güçlü bir adaptörle çalıştırmak daha akıllıca olur.
Osman abi denesin bakalım birşeyler. olmadı belki de dediğin yola döneriz.

asma

Kullanılacak piller ni-cd ise 6aydan fazla ömür biçemiyorum. Ni-mh olursa memroy effect ten kurtuluruz. İki yıl o zaman olur.  ;)
Zihni sinir bir proje ekliyeyim tam olsun.
Şarj aletini , mekanik zamanlayıcılı pirize takılan meretlerle çalıştıralım. 4 saat çalışsın 8 saat dinlensin. Adaptör sürekli enerjili olmaktan kurtulur , piller nispeten daha fazla boşalır ve tekrar dolar.

07 Osman

Arkadaşlar öncelikle ilgi ve alakanıza, daha sonra da bilginize hayranım ve teşekkür ederim. 

Akşam 2 adet seri 1n4007 ile denedim 1 volt falan düşüm sağladı. Yani yaklaşık 4 volt civarı gerilim elde ettim. Sistem çalışıyor,  ama voltajı düşürmek ve denemek anlamında 1 seri diyot daha ekledim yani 3 tane 1n4007 seri; o zaman  tamam volt 3,5 volta düşüyor  ama bu sefer akım gücü yine motoru çevirmeye yetmiyor.  Şimdilik akşam 2 seri diyotla koydum ve çalışıyor. Epey bir baktım diyotlarda ısınma falan da yok gibi.  İsterseniz 1 hafta falan bu şekilde devam etsin bakalım bir sıkıntı çıkacak mı ?  Eğer bir sorun baş gösterirse buradan devam ederiz yine :)

seron

07 Osman diyotlar pilsiz o motoru zor çevirir veya çeviremez.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 11 Nisan 2017, 13:30:4107 Osman diyotlar pilsiz o motoru zor çevirir veya çeviremez.

Yok şu an pil yok, 5 voltluk şarj cihazı 2 adet seri bağlı 1n4007  üzerinden direk devreye bağlı.

seron

En az 1000uF lik kondansatör demi yok? Habi varsa 1000-2200falan... varsa diyot çıkışına bağlayıp bir dener misin?
Alet devamlı çalışır kalde olunca fazla gerilim yüklenmeyecektir kondansatöre. Fakat motorun anlık kalkınması için anlık güce ihtiyaç var. Pil o nedenle lazımdı. Yoksa kondansatör dayayalım bakalım dediydim.

07 Osman

Bence kondansatör 3 seri bağlı diyot olursa gerekli olabilir belki.  Çünkü o zaman volt 3,5 a düşüyor ve  motorun kalkışı olmuyor. Ama 2 seri bağlı diyot ile sorun yok. Voltaj 4 volt ve stabil  bir şekilde çalışıyor motor. Şu an gözlemliyorum herhangi bir olumsuzluk var mı diye.

Ama isterseniz  yinede dediğim gibi 3 seri diyod takıp birde kondansatör koyarak deneme yaparım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Nisan 2017, 10:32:50Bence kondansatör 3 seri bağlı diyot olursa gerekli olabilir belki.  Çünkü o zaman volt 3,5 a düşüyor ve  motorun kalkışı olmuyor. Ama 2 seri bağlı diyot ile sorun yok. Voltaj 4 volt ve stabil  bir şekilde çalışıyor motor. Şu an gözlemliyorum herhangi bir olumsuzluk var mı diye.

Ama isterseniz  yinede dediğim gibi 3 seri diyod takıp birde kondansatör koyarak deneme yaparım.
bence sonuca ulaştın, neden illaki 3 diyot?
bence 2 diyottan sonra 220 uF 16 volt kondansatör bağla ve kapat kapağı,,, çalışsın....
amaç sonuca ulaşmak değilmiydi?

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Nisan 2017, 10:42:48bence sonuca ulaştın, neden illaki 3 diyot?
bence 2 diyottan sonra 220 uF 16 volt kondansatör bağla ve kapat kapağı,,, çalışsın....
amaç sonuca ulaşmak değilmiydi?

Sayın moderatörüm haklısınız  sonuca ulaştım. Ben @seron   öyle deyince  hani bir deneyeyim olmazsa demiştim. - Valla akşam elektrik yoktu ödev yapamadım. - Valla @seron gaz verdi bana, o demese yapmayacaktım  :)  :)  :)

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Nisan 2017, 11:01:30Sayın moderatörüm haklısınız  sonuca ulaştım. Ben @seron   öyle deyince  hani bir deneyeyim olmazsa demiştim. - Valla akşam elektrik yoktu ödev yapamadım. - Valla @seron gaz verdi bana, o demese yapmayacaktım  :)  :)  :)
Vallahi ben birşey yapmadım :D
Hepimiz elele verdik yardım ediyoruz.
Yalnız mesele şu:
O aeromatın elektronik kartı 3Volta göre yapılmış.
Acaba 1volt fazla verilse birşey olur mu?
Seri bağlanan herşey, gerilimi düşürdüğü gibi akımı da düşürür. Acaba motorun devreye girmesiyle besleme voltaj ve akımı çökerse, acaba karttaki akıllı devre ve gömülü yazılım sapıtır mı?
İşte bu nedenlerle stabil gerilim ve yüksek akım sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle pil konusunda ısrar ettik. Elde ölü piller bile olsa, bu olumsuzluğun önüne geçecektir. Yoksa kondansatör de olurdu.
Siz şimdilik kullanadurun inşallah bozulmaz. Bozulursa da yenisi alınır ne yapalım... :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2017, 12:27:17Vallahi ben birşey yapmadım :D
Hepimiz elele verdik yardım ediyoruz.
Yalnız mesele şu:
O aeromatın elektronik kartı 3Volta göre yapılmış.
Acaba 1volt fazla verilse birşey olur mu?
Seri bağlanan herşey, gerilimi düşürdüğü gibi akımı da düşürür. Acaba motorun devreye girmesiyle besleme voltaj ve akımı çökerse, acaba karttaki akıllı devre ve gömülü yazılım sapıtır mı?
İşte bu nedenlerle stabil gerilim ve yüksek akım sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle pil konusunda ısrar ettik. Elde ölü piller bile olsa, bu olumsuzluğun önüne geçecektir. Yoksa kondansatör de olurdu.
Siz şimdilik kullanadurun inşallah bozulmaz. Bozulursa da yenisi alınır ne yapalım... :)

sorularının hepsinde yerden göğe kadar haklısın sayın seron
ve hatta epeyce yukarıda çekinceleri ve olması gerekenleri Mr_YAMYAM hocam da gayet açık ve sarih belirtmişti,,,
işin doğrusu da yeteri kadar akım sağlayabilen ve tam da olması gereken gerilimde olan bir güç kaynağı kullanmak..
ancak burada hali hazırda bulunan imkanlarla bu sistem nasıl çalıştırılabilir sorusuna cevaplar oluşturmaya çalıştık.
Basit ama uygulanabilir bir yöntemi test ettik ve sanırım iyi-kötü sonuç da alındı,
3 voltluk bir devreye (çok hassas olmayan bir devre) 1 volt fazla versek birşey olur mu?
pek birşey olmaz sanırım, ki zaten 2 tane diyotla, hele de motorun çalışması esnasında 3.5 volt'a düşüyordur....
Hülasa, Maksat hasıl olmuştur sanırım....

07 Osman

İlgi ve alakanıza teşekkür ederim sayın arkadaşlar. Şimdilik iyi gidiyor bakalım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın