Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 5 voltu 3 volta düşürmek (2865 Kez okunmuş)

Ynt: 5 voltu 3 volta düşürmek

Yanıt #31
En az 1000uF lik kondansatör demi yok? Habi varsa 1000-2200falan... varsa diyot çıkışına bağlayıp bir dener misin?
Alet devamlı çalışır kalde olunca fazla gerilim yüklenmeyecektir kondansatöre. Fakat motorun anlık kalkınması için anlık güce ihtiyaç var. Pil o nedenle lazımdı. Yoksa kondansatör dayayalım bakalım dediydim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #32
Bence kondansatör 3 seri bağlı diyot olursa gerekli olabilir belki.  Çünkü o zaman volt 3,5 a düşüyor ve  motorun kalkışı olmuyor. Ama 2 seri bağlı diyot ile sorun yok. Voltaj 4 volt ve stabil  bir şekilde çalışıyor motor. Şu an gözlemliyorum herhangi bir olumsuzluk var mı diye.

Ama isterseniz  yinede dediğim gibi 3 seri diyod takıp birde kondansatör koyarak deneme yaparım.

Yanıt #33
Bence kondansatör 3 seri bağlı diyot olursa gerekli olabilir belki.  Çünkü o zaman volt 3,5 a düşüyor ve  motorun kalkışı olmuyor. Ama 2 seri bağlı diyot ile sorun yok. Voltaj 4 volt ve stabil  bir şekilde çalışıyor motor. Şu an gözlemliyorum herhangi bir olumsuzluk var mı diye.

Ama isterseniz  yinede dediğim gibi 3 seri diyod takıp birde kondansatör koyarak deneme yaparım.
bence sonuca ulaştın, neden illaki 3 diyot?
bence 2 diyottan sonra 220 uF 16 volt kondansatör bağla ve kapat kapağı,,, çalışsın....
amaç sonuca ulaşmak değilmiydi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #34
bence sonuca ulaştın, neden illaki 3 diyot?
bence 2 diyottan sonra 220 uF 16 volt kondansatör bağla ve kapat kapağı,,, çalışsın....
amaç sonuca ulaşmak değilmiydi?

Sayın moderatörüm haklısınız  sonuca ulaştım. Ben @seron   öyle deyince  hani bir deneyeyim olmazsa demiştim. - Valla akşam elektrik yoktu ödev yapamadım. - Valla @seron gaz verdi bana, o demese yapmayacaktım  :)  :)  :)

Yanıt #35
Sayın moderatörüm haklısınız  sonuca ulaştım. Ben @seron   öyle deyince  hani bir deneyeyim olmazsa demiştim. - Valla akşam elektrik yoktu ödev yapamadım. - Valla @seron gaz verdi bana, o demese yapmayacaktım  :)  :)  :)
Vallahi ben birşey yapmadım :D
Hepimiz elele verdik yardım ediyoruz.
Yalnız mesele şu:
O aeromatın elektronik kartı 3Volta göre yapılmış.
Acaba 1volt fazla verilse birşey olur mu?
Seri bağlanan herşey, gerilimi düşürdüğü gibi akımı da düşürür. Acaba motorun devreye girmesiyle besleme voltaj ve akımı çökerse, acaba karttaki akıllı devre ve gömülü yazılım sapıtır mı?
İşte bu nedenlerle stabil gerilim ve yüksek akım sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle pil konusunda ısrar ettik. Elde ölü piller bile olsa, bu olumsuzluğun önüne geçecektir. Yoksa kondansatör de olurdu.
Siz şimdilik kullanadurun inşallah bozulmaz. Bozulursa da yenisi alınır ne yapalım... :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #36
Vallahi ben birşey yapmadım :D
Hepimiz elele verdik yardım ediyoruz.
Yalnız mesele şu:
O aeromatın elektronik kartı 3Volta göre yapılmış.
Acaba 1volt fazla verilse birşey olur mu?
Seri bağlanan herşey, gerilimi düşürdüğü gibi akımı da düşürür. Acaba motorun devreye girmesiyle besleme voltaj ve akımı çökerse, acaba karttaki akıllı devre ve gömülü yazılım sapıtır mı?
İşte bu nedenlerle stabil gerilim ve yüksek akım sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle pil konusunda ısrar ettik. Elde ölü piller bile olsa, bu olumsuzluğun önüne geçecektir. Yoksa kondansatör de olurdu.
Siz şimdilik kullanadurun inşallah bozulmaz. Bozulursa da yenisi alınır ne yapalım... :)

sorularının hepsinde yerden göğe kadar haklısın sayın seron
ve hatta epeyce yukarıda çekinceleri ve olması gerekenleri Mr_YAMYAM hocam da gayet açık ve sarih belirtmişti,,,
işin doğrusu da yeteri kadar akım sağlayabilen ve tam da olması gereken gerilimde olan bir güç kaynağı kullanmak..
ancak burada hali hazırda bulunan imkanlarla bu sistem nasıl çalıştırılabilir sorusuna cevaplar oluşturmaya çalıştık.
Basit ama uygulanabilir bir yöntemi test ettik ve sanırım iyi-kötü sonuç da alındı,
3 voltluk bir devreye (çok hassas olmayan bir devre) 1 volt fazla versek birşey olur mu?
pek birşey olmaz sanırım, ki zaten 2 tane diyotla, hele de motorun çalışması esnasında 3.5 volt'a düşüyordur....
Hülasa, Maksat hasıl olmuştur sanırım....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #37
İlgi ve alakanıza teşekkür ederim sayın arkadaşlar. Şimdilik iyi gidiyor bakalım.