Power led

Başlatan Tristor, 07 Nisan 2017, 10:38:20

Tristor

Herkese merhabalar.abilerim sizden bi ricam olacak yardımcı olursanız sevinirim.az buçuk ledlerden falan anlarım.simdi ilk defa power led kullanacam araçta.Daha önce hic bir şekilde power led kullanmadim.onun için internette araştırdım sürücü devresi şart diyorlar.sürücü devresiyle sağlıklı çalışır diyorlar.bunu daha bi kolay yol olan sadece tek bi dirençle çalıştı da bilirmiyiz.çalışmazsa devre şeması konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz.şimdiden tesekkurler.

asma

Merhaba
Eğer tek bir 1W power led , 12V ile araçta kullanılacaksa tek dirençle de olur. Ama tavsiye etmem.
Bu power led kaç watt ve kaç tane olacak , ne işe yarıyacak ya da nerede çalışacak.
Tek için 33ohm / 5W direnç önerebilirim.
Kolay gelsin.
...10 adet birlikte mi kullanılacak...

07 Osman

Peki sayın @asma  basit anlamda düz mantıkla, 3 adet seri bağlayıp 0-10 ohm arası  wattlı bir direnç koysak olmaz mı ?

asma

Olur ama daha iyi olmaz.
Akü voltajı , 14,4V ile 12,6V arasında gezebilir.
Led voltajını 3,2 x 3 ten 9,6V kabul edelim. 4,8V ila 3V arasında bir voltaj düşümü dirençte gerçekleşir.
15 ohm direnç kullanırsak 320mA ila 200mA arasında akım değişimi , parlaklık değişimi söz konusu olur.
Bu aralık çok fazla. Hoş olmaz.
İki led seri bağlanır , hem akım sırlayıcı basit devre hem de direnç eklenir. Uzun süre sorunduz kullanılır.
LM317 ve sınırlama direnci 3,9ohm ile sabit akım kaynağı iş görür. Bunu + hatta bağlayıp , dönüşe bir adet daha 3,9 ohm / 1W takabilirsiniz. 
Son olarak sabit voltajda (12V için 3) seri led ve direnç yeter. Bir tek dikkat edeceğiniz 350mA değil benim gibi biraz düşüğüne razı gelmeniz gerekir. 320mA iyidir.  ;)
Kolay gelsin.

Tristor

Asma hocam verdiğiniz bilgiler için tesekkur ederim.hocam  bildiğim kadarıyla 1 watt araçta kullanacam duruma gore bazen bir led bazen iki üç diye gide bilir.ama ben Su an tek led için bilgi alırsam.isime yarar.hocam direnci tavsiye etmiyosunuz.elinizde sürücü devresi varmı bunu uzun ömurlu hale nasi getirebiliriz.teşekkürler

asma

Nette örnek çok , ulaşılabilirlik az olduğundan LED driver konusunda tecrübesizim.
Ben kendim sabit akım kaynağı yapıp , seri dirençle ölçüp denemeler yapabilirim. Kendi söküğümü dikebilirim.
Öneri olarak yeni gördüğüm bir ürünü , temin edilebilir ve ucuz olduğu için tavsiye edebilirim.  PT4115 entegresi ve çok az elemanla 1W tek veya seri 3 e kadar led sürebilirsiniz , 5V ile pwm uygulayıp dim. edebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Tristor

Hocam kusura bakmayın.elektronik bilgim cok kısıtlı.devre şeması ve malzeme isimlerini verebilirmisiniz.teşekkürler.

pwm.c

elektronik bilgin yoksa hazır sürücü devrelerinden al hiç uğraşma.

power led sürmek sıkıntılıdır. öncelikle bunları soğutucuya bağlaman gerekir yani kendi üzerindeki soğutucular yeterli değildir.
tek led icin dirençli devrelerden uzak dur. hem güvenli değil hemde yoğun ısı sorunuyla karşılaşırsın.  o nedenle anahtarlamalı çalışan devreleri tercih etmelisin. buları yapamayacaksan yukarıdaki resimde gösterdiğin devreden bul.
yada, power led kullanmaktan vazgeç git 5730 veya 5630 kodlu 0.5w ledlerden al. bunların müdül halinde aliminyum şerit üzerine montajlanmış biçimde olanları var.

12v ile 20v arası rahatlıkla çalışıyor ve parlaklığıda sana yeterli gelir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

seron

Alıntı yapılan: pwm.c - 14 Nisan 2017, 18:44:10elektronik bilgin yoksa hazır sürücü devrelerinden al hiç uğraşma.

power led sürmek sıkıntılıdır. öncelikle bunları soğutucuya bağlaman gerekir yani kendi üzerindeki soğutucular yeterli değildir.
tek led icin dirençli devrelerden uzak dur. hem güvenli değil hemde yoğun ısı sorunuyla karşılaşırsın.  o nedenle anahtarlamalı çalışan devreleri tercih etmelisin. buları yapamayacaksan yukarıdaki resimde gösterdiğin devreden bul.
yada, power led kullanmaktan vazgeç git 5730 veya 5630 kodlu 0.5w ledlerden al. bunların müdül halinde aliminyum şerit üzerine montajlanmış biçimde olanları var.

12v ile 20v arası rahatlıkla çalışıyor ve parlaklığıda sana yeterli gelir.

Aynen katılıyorum, Eylül.
Led sürücü devreleri araştırıp oto aküsüyle kullanabileceğin bir devre ve bir sigorta.
Ledler kesinlikle alüminyum soğutuculu olsun.

gevv

ledi arabanın neresinde kullanacaksınız buda önemli 

ben tavan lambalarını modifiye ettim power led bağladım  3 adet seri bağlayıp  dirençle voltaj verdim

tavan lambaları sürekli yanmadığı için gelişmiş bir akım sınırlayıcı kullanmadım

direnc hesabını https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/  sayfasından yaptım

aslında  baya  özensiz iş oldu ama dediğim gibi tavan lambası olduğu için fazla detaya girmedim   

kullandığım ledleri arızalı 220v 10w lambadan söktüm @pwm.c  hocamın ikinci resiminde şerit üzerinde olan tiplerden 50ma akım çekiyorlar

pwm.c

0.5w ledler 150ma akımda çalışabiliyor ancak çok iyi soğutulması gerekiyor.
piyasadaki hazır şeritler dirençli olduğu için 50ma civarı akımda çalıştırmışlar. ben üzerindeki smd direnci değiştirerek akımını arttırmıştım ve tabiki iyi bir soğutucuyada bağladım.
birde, resimde gördüğünüz gibi power led soğutucusu üzerine 4 adet 5730 led bağladım. sonuçta power led gibi oldu :)
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

seron

Son derece güzel temiz bir çalışma tebrik ederim. Yalnız 5730larda power led sınıfında değil miydi? ::)

Tristor

Abilerim  cok saolun vermiş olduğunuz.değerli bilgiler için.aslında benim yapmak istediğim  farların içine gündüz farı.ya audi lerde kullanilan çubuk şeklinde  gündüz farı yapmak.yada bmw  lerde bulunan angel gibi bir şeyler yapmak.yaptığınız yorumları dikkatlice okudum.inşallah bu isin içinden çıkacam deneme yanılma yöntemiyle.çok teşekkürler.

07 Osman

Alıntı yapılan: eylül tuana - 17 Nisan 2017, 12:07:57Abilerim  cok saolun vermiş olduğunuz.değerli bilgiler için.aslında benim yapmak istediğim  farların içine gündüz farı.ya audi lerde kullanilan çubuk şeklinde  gündüz farı yapmak.yada bmw  lerde bulunan angel gibi bir şeyler yapmak.yaptığınız yorumları dikkatlice okudum.inşallah bu isin içinden çıkacam deneme yanılma yöntemiyle.çok teşekkürler.

Sayın  @eylül tuana   şu linke  bakınız  belki size  fikir verebilir.  Umarım adminler  kızmaz, çünkü verdiğim link reklam içermiyor.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=66919.0                  Konunun sonunda videosu da var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın