Ccfl inverter devresi anlamadigim husus var

Başlatan erg123, 06 Nisan 2017, 16:40:32

erg123

http://danyk.cz/ccfl_en.html  burada semada 8 8 3 sipir sayisi goruyorum giriste cikista sipir sayisi yok birde emaye bobin kaclik olacak veya bana lcd tv florasan test etmek icin bana devre onerebilirmisiniz arizali inverter var tasaruflu ampul devresi var nasil yapacagimi ne yapmam gerekir bu konuda siz degerli üstadlardan cevaplatinizi bekliyorum

seron

Merhaba. Şahsın anlatımında bobin özellikelrinin lambaların gücüne göre değişeceğini, bobinlerin sarımlarının değiştirilebileceğini ama bunun zor olduğunu anlatmış. Gayet detaya girmesine rağmen kendi kullandığı devredeki bobinlerin özelliklerini vermemiş. sizin için Google çeviri ile çevirttim:

Alıntıdır:
"CCFL dönüştürücü, CCFL lambalarına güç sağlamak için kullanılan bir devredür (CCFL = Soğuk Katot Floresan Lamba). Bu devreler genellikle yüksek frekansta çalışan ve yüksek gerilim minyatür transformatörü kullanan basit dönüştürücüler kullanır. Çıkış akımı, küçük kapasitanslı (10 pF) yüksek gerilim (birkaç kV) kapasitör kullanarak kapasitif olarak sınırlıdır. Soğuk katot fluoresan lamba (CCFL) sadece iki çıkışa sahiptir çünkü ön ısıtma özelliği yoktur. Monitörlerde ve LCD TV setlerinde LCD panellerin arka plan aydınlatması için ve ayrıca PC ayarı, araba ayarlama ve dekoratif efektler için sıklıkla kullanılır. Bunları aydınlatma için kullanmak da mümkündür. Buna ek olarak, beyaz yanı sıra renk ve UV (siyah ışık) CCFL mevcuttur. Çıkış voltajı sinüzoidal olduğu için kapasitif akım sınırlaması mümkündür. İnverter, rezonant modda çalışır. Bu akım beslemeli bir invertördür. Bu L1 şok bobini tarafından sağlanır. Floresan tüplerin akımı (ve dolayısıyla güç) C1 ve C2'nin değiştirilmesi ile ayarlanabilir. Çalışma frekansı yaklaşık 50kHz'dir. C3 ile ayarlanabilir. Frekansı değiştirerek güç de değiştirilir. Floresan lambaların parlaklığı, besleme voltajını 5V ila 12V aralığında değiştirerek kontrol edilebilir. Kontrol, yaklaşık% 5 veya% 10 ila% 100 parlaklık aralığında mümkündür. 5V'den daha az gerilimle, lambaların yalnızca bir kısmının yanması olabilir. Lambanın bir ucu cca 1.5 v'de parlamaya başlar ve CCFL lambasının tamamı 5V'dan yanar. CCFL'leri Tr1 transformatöre bağlarken soğuk ve canlı uçları izleyin (transformatörlerin ve flüoresan tüplerin soğuk ucu, yaşayanlardan daha ince izolasyona sahiptir). Transistörler 2SC5707, 2SC1384 ve BD139 ile başarıyla test ettiğim devre. Tr1, LCD monitörden veya CCFL'ye sahip başka bir cihazdan edinilebilir. İkincil ince bir telin çok sayıda dönmesi nedeniyle kendinize ait sargı yapmak zor olacaktır. Başlangıçta yalnızca bir primer olan (MOSFET ve kontrol entegre devresi olan dönüştürücüler için tasarlananlar) transformatörlerin PRIMARY'ı geri sarmak mümkündür. Başka bir sayıda lambayı da kullanabilirsiniz - bu, transformatörün gücüne bağlıdır. Sürücüyü 2x350mm 17 "monitör tüplerinde test ettim. Bunları parametrelerle tanımladım: 1200V başlangıç voltajı, 850V çalışma gerilimi, 5 mA maksimum akım, maksimum güç 4.25 W, dakika yükselme süresi, 20 - 100kHz frekans. İnvertör verimi yaklaşık% 80-90'dır, bu nedenle tüplerin giriş gücü invertörün 0.85 x güç girişi olarak tahmin edilebilir, bu nedenle Ptubes = 0.85 x U x in cinsindendir. Bu nedenle 12V'luk bir güç kaynağı ile bu iki boru 833 mA'yi çekmelidir. Güç uyumlu değilse, C1 ve C2 kapasitelerini değiştirerek (daha küçük kapasitans = daha az güç) ayarlanabilir. C3 değerini değiştirerek frekansı değiştirerek ince ayar da yapabilirsiniz."

Yeniden hatırlatayım çeviri bana ait değil; anlatımın google çevirisi. Hatalar olabilir.

erg123

Sagolassin seron ustam bende cevirdimde frenkas isik sideti falan su sipir sayisini gormemistim bana devre onerebilirmisin amacim lcd tv nin florasanlarini olcmek istiyorum

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın