Philips55 ekran crt tv standbye yanip sonuyor

Başlatan Öğretmen27, 06 Nisan 2017, 08:28:33

Öğretmen27

Ustalarim merhabalar. Ariza baslikta belirttigim gibi. Standbye isigi hizli hizli yanip sonuyor. Cihazi soktum. Tinerle temizledim. Soguk lehim ihtimaline karsi lehimleri tazeledim tinerle saseyi temizledim. Butun kond. kapasitemetre ile olctum. Yatay katta 47 uf 200v kond deger gostermedi. Diger kond hepsi saglam. BUT11AF yatak kat transistor devre uzerinde base ile emiter kisa devre gosterdi ama sokup olctugumde transistor saglamdi.
Sase olarak ANUBIS S sase kullanilmis. Kond. takip denemeden once nerelere bakmami istersiniz?

Adnancoskun

Power kısmından hangi gerilimler çıkıyor?
Hangileri tam?
Hangileri fazla yada eksik?
Horizantal çıkış transistörü saglam mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2017, 09:30:49Power kısmından hangi gerilimler çıkıyor?
Hangileri tam?
Hangileri fazla yada eksik?
Horizantal çıkış transistörü saglam mı?
Adnan Hocam merhaba. Gerilimler bugün ölçerim. Hort devredeki but11af transistör sağlam. Bunu besleyen kond. arızalı. Onu takayım gerilimleri ölçüp bilgi veririm.

erg123

Ustam bide besleme voltaji 90 95 v olmasi lazim tam b+ diye karta yazar

Öğretmen27

Beslemede blokta 320 v var ama besleme cikisinda sabit voltaj goremedim. Olcumlerimi kond   degistirdim ve yatay kat transistoru sokukken yaptim. Standbe yanip sonuuoe. Tum soketleri teker teker cikardim calistirdim led yine yanip sonuyor. Ariza beslemede galiba.

Adnancoskun

Yakından çekilmiş bir resim gönderebilirmisin?
Ana kartın hem alttan hem üstten

Muhtemeldir ki power çıkışında bir kondansatör arıza olma ihtimali yüksek, ama kartı görmeden, besleme voltajlarını görmeden fikir beyan etmek de zor tabi....

Hocam şemayı buldum, uyar mı bilmiyorum,
Ancak iki noktada gerilim ölçmen lazım
1- C2531 de(47 uF 160V) uçlarında 95 volt
2-  C2540 da (1500 uF 35 V)  yaklaşık 15 volt

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2017, 19:09:58Yakından çekilmiş bir resim gönderebilirmisin?
Ana kartın hem alttan hem üstten

Muhtemeldir ki power çıkışında bir kondansatör arıza olma ihtimali yüksek, ama kartı görmeden, besleme voltajlarını görmeden fikir beyan etmek de zor tabi....

Adnan hocam normalde şasede hicbir soket takili degilken ledin sabit yanmasi gerekir degil mi? Fotolari cekip gonderirim.  Sema arizanotlari.com da var. Ama semayi pek yorumlayamiyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2017, 19:09:58Hocam şemayı buldum, uyar mı bilmiyorum,
Ancak iki noktada gerilim ölçmen lazım
1- C2531 de(47 uF 160V) uçlarında 95 volt
2-  C2540 da (1500 uF 35 V)  yaklaşık 15 volt

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 06 Nisan 2017, 19:20:39Adnan hocam normalde şasede hicbir soket takili degilken ledin sabit yanmasi gerekir degil mi? Fotolari cekip gonderirim.  Sema arizanotlari.com da var. Ama semayi pek yorumlayamiyorum.
hayır, illaki ledin sabit yanması gerekmeyebilir,
Tüm soketleri yerine takın,  Horizantal transistörünü söküp, emiter ile kollektörün bağlı olduğu noktalara 220 volt bir lamba bağlayın, 50-60 wattlık olsa yeter.
cihazı açın ve duruma bakın, Lamba yanıyor mu ve,
yukarıda belirttiğim iki noktadaki gerilimleri ölçebiliyormusunuz?

Öğretmen27

Hocam bir adet yanmis bobin tespi ettim. Yesil olan.

erg123

Bu saseyi kullanan tv bende de vardi led sabit ynmasi lazim collektor saseye kaciyor mu o bobin semasini bularak degistir sonra adnan ustanin dedigi gibi olc c2531 dedigim besleme voltajina bak adnan usta gosterdi

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 06 Nisan 2017, 20:05:42Hocam bir adet yanmis bobin tespi ettim. Yesil olan.

5531 yazan yer mi?
 eğer ondan bahsediyorsan, açık devre olmuşsa tamamdır yanık
Açık devre değilse, o cihaz o şekilde de çalışır...

bir de orada 1.6 amper sigorta var FUSE,,,
o sağlam mı?

dediğim yerlerde gerilim ölçebildin mi?

C2531 uçları arasında 95 volt
C2540 yaklaşık 15v veya biraz daha yüksek ...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2017, 20:18:315531 yazan yer mi?
 eğer ondan bahsediyorsan, açık devre olmuşsa tamamdır yanık
Açık devre değilse, o cihaz o şekilde de çalışır...

bir de orada 1.6 amper sigorta var FUSE,,,
o sağlam mı?
.

dediğim yerlerde gerilim ölçebildin mi?

C2531 uçları arasında 95 volt
C2540 yaklaşık 15v veya biraz daha yüksek ...

Sigorta saglam yanik bobin(5531) kisa devre. Dediginiz no da kondansitor yok hocam. Bidaha bakayim

Öğretmen27

Adnan hocam o no da kond ler   yok. Foto cektim. Insaalah begenirsiniz. Bir de dik kart var o ne ise yariyor. Kontrol amacli mi acaba?

Öğretmen27

Adnan hocam o no da kond ler  yok. Foto cektim. Insaalah begenirsiniz. Bir de dik kart var o ne ise yariyor. Kontrol amacli mi acaba?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 06 Nisan 2017, 20:40:12Sigorta saglam yanik bobin(5531) kisa devre. Dediginiz no da kondansitor yok hocam. Bidaha bakayim
o bobinin kısadevre olması normal, zaten AVO metre ile kısadevre gösterir.

O numarada kondansatör yok diyorsun ya
O bobinin ucunu takip et, dediğim kondansatöre gider,
47UF 160 Volt....

Yusuf usta

bobini üzerinde ölçersen kısa devre görünmesi normal. içten kopuk olabilir. bir ucundan 7 volt girip diğer ucundan çıkması lazım. o bobine tel atardık direkt çalıştırırdık cihazları. 2001 yılında en son yapmıştım. aradan 16 yıl geçmiş. hafızam beni yanıltmıyorsa... bobin o bobinse tabii şu an resim vs göremiyorum ben bu cihazda. trafo yakınlarında ufak bir yeşil bobin direnç şeklinde...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Adnan Hocam dediğiniz kond   dün siz yazmadan önce de ölçüm yapmıştım. Kararsız voltaj geliyor. 60 ıle 80 arası gibi. Bahsettiğiniz kond. benim arızalı olarak tespit ettiğim kondansitör büyük ihtimalle.  (47 uf 200v) Sadece verdiğiniz  numaradaki kondansitöre takıldım cevap yazamadım.
Yusuf ustam o direnc i kısa devre edeyim aynı şekilde yatay transistöre lamba bağlayayım  Adnan Hocamın  dediği ölçümleri tek tek yapayım bilgi veririm tekrar.
Yusuf ustam 1.sayfada resim var. Yanık bobini  gösteren  foto gönderdim.  Yusuf ustam sizin bahsettiğiniz arızada bobine tel attıgınızda cihaz çalışmış mıydı?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 07 Nisan 2017, 08:31:11Adnan Hocam dediğiniz kond   dün siz yazmadan önce de ölçüm yapmıştım. Kararsız voltaj geliyor. 60 ıle 80 arası gibi. Bahsettiğiniz kond. benim arızalı olarak tespit ettiğim kondansitör büyük ihtimalle.  (47 uf 200v) Sadece verdiğiniz  numaradaki kondansitöre takıldım cevap yazamadım.
Yusuf ustam o direnc i kısa devre edeyim aynı şekilde yatay transistöre lamba bağlayayım  Adnan Hocamın  dediği ölçümleri tek tek yapayım bilgi veririm tekrar.
Yusuf ustam 1.sayfada resim var. Yanık bobini  gösteren  foto gönderdim.  Yusuf ustam sizin bahsettiğiniz arızada bobine tel attıgınızda cihaz çalışmış mıydı?

o bobinin yerine tel atsan da çalışır ve hatta şu powerlerdan çıkan filtre bobinini taksan daha da iyi olur.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Nisan 2017, 13:29:32o bobinin yerine tel atsan da çalışır ve hatta şu powerlerdan çıkan filtre bobinini taksan daha da iyi olur.
Kisa devre yaptim. Ayni hata. Ayrica Adnan hocam kondanstior nolari dogru.  Kusura bakmayin . Hatta sasenin altinda  kondansitor altlarinda 95 v ve 13 v yaziyor. Gerilimler tutarsiz. Ornegin 95 v  60 ile 70 arasinda gitip geliyor.

Adnancoskun

13 volt olan kaç volt?
bir de lambayı bağladın mı?
bağladınsa lambada ışık durumu nedir?

Öğretmen27

Merhabalar. Dik kartta 2 adet kondansitor vardi. 47uf 25v 4.7uf 50v bunlari degistirdim standbye 1 kez yaninip sondu. 95v ve 15v okuyabiliyorum. 47uf25v kondansitor bacaklarindan sivisi akmisti. Tvyi topluyayip deneyeyim.hemen donerim

Öğretmen27

Öğretmen27

Ustalarım bu TV'de bir sorunumuz daha var. Sağ ve soldan bazı yazılar gözükmüyor yani genişleme var. Her kanalda olmuyor.  Yatay katta 330 pf 1kv kondansitör yerine 400 pf civarı 2 kv kondansitör takmıştım. Bundan olabilir veya bu arıza TV'nin hangi katında gerçekleşir? Ayrıca bu arıza sonradan oluşmadı.

Adnancoskun

O kondansatörü söktüğünüz değerde takin bence
Evet o kondansatorden yapar
Başka sebepler de olabilir ancak bence 1. Sebep o

Ayrıca bu tür cihazlarda doğu-batı. E-W devresi vardır
O devredeki trimpotlar ile genişlik ve pozisyon ayarlanabilir

Ancak ayarlara dokunmadan önce arıza olup olmadığından emin olmak gerekir

Öğretmen27

Çıkarttıgım kondansitörü bulamadım. Burada birkaç TV tamircisine sordum yok.  Bulabildiğim 331 2kv kondansitör. Çıkarttıgım ise 331 1kv kondansitör. Bu 2kv seri drençle felan 1 kv düşürme imkanımız var Mı Sn Ustalarım

erg123

Öğretmen27

Biliyorum voltaj ama bu yatay  katta bu seramiklerin hassas ve o degerde takılması gerektiğini söyleyen ustalarımız var. Ondan sordum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Nisan 2017, 11:29:49Biliyorum voltaj ama bu yatay  katta bu seramiklerin hassas ve o degerde takılması gerektiğini söyleyen ustalarımız var. Ondan sordum.
gerilimi yüksek olması bir sıkıntı yapmaz
Kapasite aynı ise tak yerine....
:)

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Nisan 2017, 11:50:26gerilimi yüksek olması bir sıkıntı yapmaz
Kapasite aynı ise tak yerine....
:)
Kondansitörlerde ben de bu bilgiyi okumuştum. Dediği gibi bu işle ugraşan birkaç kişi öyle dediği için şaşırdım. Yoksa kapasite aynı gerilim bir üst olur diye biliyorum. Teşekkür ederim.

erg123

Ustalarin dedigi gibi deger ayniysa sikinti yok voktaja prk bakma yeterki degerin alti olmasin bazi istisnalar var blok kondansatorler ornegin 47 baslar 200 300 uf 400vdur sen buna 330v luk taksanda olur sadece adamlat hata payi verdi kafan karismassin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın