Ana içeriğe git
Konu: El yapımı bluetooth kulaklık (1815 Kez okunmuş)

El yapımı bluetooth kulaklık

Merhabalar arkadaşlar,

Bir ihtiyaç sonucunda yapmış olduğum uygulamayı burada da paylaşayım, bellimi olur birilerine lazım olabilir diye düşündüm.

Kızımın tabletinin kulaklık soketi son günlerde sorun çıkartıp kulaklığı görmemeye başlayınca  evde daha önceden bulunan philipsin wireless kısmı bozuk kulaklığını bluetooth yapmak aklıma geldi. Bu sayede tabletin bozuk soketini baypass etmiş olacak ve hemde kablo derdi olmaksızın kızım rahatça müziklerini dinleyebilecekti. 

Lazım olan malzemeler:

1- Hoparlörleri sağlam olan ve büyük tip bir kulaklık.2- Bluetooth alıcı3- Herhangi bir cep telefonu bataryası4- 3.5 mm dişi soket5- Buton6- İki ucu erkek 3.5mm kulaklık kablosu
Evet öncelikle bluetooth alıcımızı açıyoruz. Açınca şöyle bir devre bizi karşılıyor.


ve üzerinde de şöyle bir  batarya;Bu bataryayı devreden ayırıyoruz çünkü genelde 150-200 ma gibi düşük bir gücü  var  ve kullanım  süresi oldukça kısıtlı taş çatla 1-2 saat belki. Ama bataryanın  üst kısmında bulunan sarı bantlı kısmın altında mini bir chip bulunur, onu almamız  lazım. Çünkü o bataryanın şarjını kontrol ediyor, o devreyi yeni taktığımız pile ekleyeceğiz.

Daha sonra  cihazın kulaklık çıkışındaki sokete 3 adet kablo lehimleyelim ( sol, sağ ve eksi ) zaten orada sokette rahatça görünüyor. Bu kabloları da yukarıda bahsettiğim dişi 3.5 soketin uygun bacaklarına lehimleyelim. Buradaki amaç, kulaklığı bilgisayarda yada başka aygıtlarda kablolu olarak da kullanabilmek için altyapı hazırlanması.

Cihazın pilinden çıkardığımız cipin artı ve eksisini (pil tarafından çıkanı) telefon bataryamızın artı ve eksisine güzel bir şekilde lehimliyoruz. Bu batarya ile yaklaşık 7-8 saat gibi bir kullanım elde edeceğiz. Chipin devre tarafından sökülen kırmızı ve siyah kabloları (+ ve -) tekrar devreye yerine lehimliyoruz.

Şimdi de  cihazın açma kapama işlemini yapan smd butonun ayaklarına iki tane kablo lehimleyerek bunları da yukarıda resmini verdiğim buton veya benzeri bir butonun ayaklarına lehimliyoruz.

Her şey tamamlandı, şimdi pil ve devreyi kulaklığın içine güzelce yerleştiriyoruz. İster silikonla ister çift taraflı bant ile sağlamlaştırıyoruz. Ve kulaklığımızın uygun yerlerine manuel kulaklık kullanımı için gereken dişi soket ve  power buton için delik açarak onları monte ediyoruz. Bunların yanında şarj soketi içinde uygun bir delik delinebilir veya benim yaptığım gibi ona da harici bir soket ekleyebilirsiniz.

Son olarak devrenin çalıştığını anlamak için cihazın led ışığının görüneceği tarafa bir delik açılıp, plastik şeffaf bir tıpa, düğme veya şu ütülerde falan bulunan ışığı gösteren mika camlardan takılabilir.

Arkadaşlar birebir fotoğraflamak isterdim ancak projeyi yapalı 1-2 ay oldu, ama burada paylaşmak şimdi aklıma geldi. Eli havya tutan herkesin yapabileceği bir  şey.  

İşte benim kulaklığın son hali;Ynt: El yapımı bluetooth kulaklık

Yanıt #1
Son derece güzel bir çalışma olmuş.
Hem tebrik, hem teşekkür ederim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.