Bilgisayar Donanımları Üzerine: GENERIC DRIVER nedir? (Çeviri)

Başlatan seron, 29 Mart 2017, 15:28:50

seron

Bilgisayar donanımlarının olmazsa olmazı sürücülerdir. Pekiyi sürücüler hakkında ne, nedir?

Daha evvel aramızda geçen bir sohbet esnasında bu konu açıldı ve değerli ağabeyimiz @Mr_YAMYAM 'ın verdiği linkten faydalanarak birşeyler anlar gibi olduk. İnternet ortamında Türkçe kaynak arayan kişiler için metni aynen Türkçe'ye çevirerek PDF haline getirdim ve burada paylaşıyorum.

BİLGİLER:
-Anlatım başka bir siteye aittir. Metin içerisinde kaynak site paylaşılmıştır.
-Metin Google Çeviri kullanılarak çevirilmiş, devrik cümle ve yanlış çeviriler imla denetiminden geçerek düzeltilmiştir.
-Buna rağmen başlıktaki "Sonanım...." aslında "Donanım...." olacaktır  :D
-Metnin orjinal hali paylaştığım .zip dosyası içinde mevcuttur.
-Paylaşılan zip, üye olunmadan/giriş yapılmadan görülemez. Bunun için özür dileriz; İnternet ortamından veri çalarak kendi sitesine aynen kopyalayan emek hırsızı kişilerin oluşturup musallat ettiği "robotlar" nedeniyle site yönetimimiz böyle olmasını uygun bulmuştur. Değilse üye sayısı arttırmak veya insanlara zorluk çıkarmak için değil.

Faydalı olur umarız.

Mr_YAMYAM

seron

Türkçesini (konunun Türkçesini) tam olarak bilmiyorum abi. Metinde Türkçesi yazılmış ama genelde öyle bilinmediği ve de metnin çeviri olduğu belli olsun diye Jenerik yazdım.
Lakin, dilimizde "jenerik" diye söyleniyor ve yazılıyor diye biliyorum; anlamı konuyla ilgili olmasa da.

Ayrıca şöyle bir durum da var:

Yani nasıl olsa bizi kimse takmayacağı için, boşver diyorum ben.

Mr_YAMYAM

Bazı kelimeler özel isim sınıfına girer ve aynen yazmak zorundasın.
Jenerik kelimesi filmlerin tanıtım başlığı anlamına gelir.
Bu sebeple yanlış telaffuz edilen kelimeler de okuyucuları yanlış yönlendirecektir.
[attach]7899[/attach]

http://www.tldp.org/HOWTO/SCSI-2.4-HOWTO/sg.html
https://www.design-reuse.com/articles/18584/generic-driver-model.html

seron

Anlamadın.
Ben bu konunun başlığını aynen "google search" kısmına yazıyorum, bu siteyi en başta göstermesine rağmen, bırak göstermeyi, saçmasapan alakasız şeyler gösteriyor.
---
NOT: Jenerik kelimesinin anlamını biliyorum. Yukarıda belirttiğim şey sana inat yapmak/yarışmak amaçlı değil.
Konuyu uzattık. İhtiyacı olan arkadaşlara faydalı olur umarım; sayende.

Mr_YAMYAM

Daha önce de söylemiştim.
Arama yaparken az ve öz olmalısın diye.
Senin yaptığın gibi aabi bu generic driver nedir pc donanımları falan gibi uzun uzadıya cümle yazarsan google un bile kafası karaşır.

Mrtsn

Biraz hort gibi olacak ama konunun google daki yeri gayet iyi. Az önce yaptığım arama sonucu ilk sırada çıktı. Dosyayı indirebilmek için üye oldum. Hazırlayanın eline sağlık.

taydin

Eline sağlık güzel bir çeviri olmuş. Konu son derece derin ve teknik, ona rağmen gayet anlaşılır halde çevirmişsin.

Ama şu var: Bu dokümanda bahsedilen konu, bir aygıt sürücüsü geliştiren sistem programcısının işine yarayacak bir konudur. Normal bir kullanıcının, hatta ileri seviyede bir bilgisayar kullanıcısının anlayabileceği veya yararlanabileceği bir konu değil. Ben değişik işletim sistemleri için kernel device driver geliştirdiğim için anlatılan konuyu biliyorum ve anlıyorum, harcanan emeği de takdir ediyorum. Ama tahminim, sen bu dokümanın çevirisini bu amaçla değil de, genel olarak kullanıcılar aygıt sürücüleri hakkında bilgilensin diye yaptın.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

seron

7'den 70'e, arayan herkesin işine yarayabilir düşüncesiyle yaptım. Bu tür bilgilerin genellikle Türkçe çevirisi yok.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın