Yüksek Verimli Kaliteli LED nereden/nasıl alınır? Danışma

Başlatan seron, 28 Mart 2017, 23:14:13

seron

Kaliteli LED derken, bildiğimiz renkli LEDleri parçacıdan alırken geçen hafta aldığım ledlerin parlaklıkları ile bu hafta aldıklarımın bırakın parlaklıkları renkleri bile tutmayabiliyor. Kırmızı diye alıyorum bazı aldıklarım turuncumsu yanıyor. Satıcıya durumu izah edemiyorum ikna olmuyor.
Bazı LEDler 3mA ile muazzam parlak ve güzel yanarken bazıları 20mA ile bu güzelliği yapmıyor(aynı renk ve tip için söylüyorum).
Yeşil diye aldıklarım "sarı-yeşil" yanıyor. Halbuki trafik ışıklarındaki gibi gerçek yeşil arıyorum. Bazen ondan veriyorlar beazen bundan.
her biri lümen değerlerine göre de satıldığı oluyor ama ben zerre anlamıyorum.
İyice sıkıldım artık.

Mesele nereden led alınır değil; kalite olanları nasıl aramalıyım? Ne diye arayacağım? Satıcıya ne diyeceğim?
Şayet bu kaliteden değil cinslerinden kaynaklanıyor ise katalog veya datasheet gibi tablolar bulabilirseniz o da olur.
Hani nelere dikkat etmeliyim nasıl dikkat etmeliyim lümendir, voltajdır, akımdır markadır....
Şimdiden teşekkür ederim.

seron

Teşekkür ederim abi de, verdiğin LED tipleri aradığım türden değil.
Bilindik LEDlerden ama kaliteli istiyorum. Mümkünse yurtiçi satışı olmalı ve fiyatları uygun olmalı.
Zira yukarıda bahsettiğim bir kaliteli ir kalitesiz çıkanlar hep aynı fiyattan satılıyor. 25-50 kuruş.

seron

Teşekkürler.

Başka önerisi olan var mı?
Ben daha çok şunlardan arıyorum "ultralight" olan şeffaflardan değil:
http://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/5mm-a-kalite-led-diyot-yesil-P155396791?cid=604001&gclid=CPGDkrrX-9ICFQqNGwod2z4JBg&gclsrc=aw.ds

https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1gXsKKXXXXXbgXpXXq6xXFXXXv/LED-2mm-3mm-5mm-7mm-10mm-rectangular.jpg

Bunun gibi mat renkte olanlardan. Birinci linkte A kalite yazıyor güvenilir mi?
İkinci linkte resimde alt sıradakiler de ufak olanlar(2mm).
İşte bunları alırken kaliteli olup olmadıklarını ne diyerek alacağız? A kalite diye mi soruyoruz?
Sizler rastgele mi alıyorsunuz?
Yok mu hiç LED satınalan?
------
Düzenliyorum:
Bakın arkadaşlar olay şu:
Bildiğiniz 25-50kuruşa satılan ledleri düşünün. aldığınız ile, satıcıya göre adedi 10kuruş da olabilir.
İşte bu ledlerin tip olarak aynı olup, mesela şöyle tahayyül edin>> 3mA ile yanan 2mm kırmızı LED. Muazzam yanıyor ve tam kırmızı.
Aynı LEDin 10-15 veya 20mA ile yananı da var, berbat.
Aynı durum 5mm LEDler için de geçerli. Nasıl ayırdederim bunu? Yanıma kaliteli olandan alıp orada yakarak karşılaştırıp olmaz bu değil başka yokmu diyerek dükkan dükkan dolaşayım mı ne yapayım?
İşte işi kolaya bağlamak için soruyorum. İkamet ettiğim ilde parçacılar müşteri beklentilerini karşılama taraftarı değil kakala gitsin.

Mr_YAMYAM

LED teknolojisi iki sınıfta incelenmektedir.
İlk versiyon eski tip kırmızı sarı ve yeşil renkte olanlardır. Bunların yanma akımları birkaç mA den 20mA e kadardır.
Bu kadar geniş aralıkta yanma özelliklerinden dolayı, birçok firmanın üretimleri birbirleri ile eşleşmezler. A firmasının kırmızı LED'i 5mA de ideal parlaklığı verirken B firmasında bu değer 20 mA e kadar değişim gösterebilmektedir.
Hatta kötü üretim bazı LED'ler, aynı fabrikadan çıksa bile ileri yöndeki gerilim toleranslarından dolayı ciddi renk farklılıklarına sahip olabilmektedirler.
Yeni nesil LED'ler ise (Mavi LED teknolojisi) eğer yanılmıyoprsam GA-AS diyotlar sınıfına girmektedir. İleri yöndeki gerilim veya akımları son derece stabil olup muhtelif renklerde imal edilebilmektedir. Yukarda örnek link verilmiştir.
Bu LED lerin ileri yöndeki gerilimleri klasik LED'lere göre biraz daha yüksektir. Takribi 2.4 ila 3.5V arası.
Sözkonusu olan bu konuda, hengi LED seçilirse seçilsin şu kriterleri bilerek alınmalıdır.
1 Forvard gerilimi.
2 İdeal akımı.
3 LED parlaklık seviyesi.
4 LED'in parlak mı mat mı olduğunu belirtir ibareler. (Diffused veya Bright)
5 LED ebadı. Genellikle tercihte aynı seçilecektir.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 30 Mart 2017, 23:10:15Tamam, teşekkürler.

Seron, sizde biliyorsunuz ki şeffaf  olanlar her zaman daha parlak yanarlar. Tabiiki  bu kullanım yerinizle alakalı olmakla birlikte, mat renk olan bir ledin en kalitelisinde, belki  biraz daha homojen bir dağılım görünür.

Ayrıca Mr_Yamyamın verdiği linkler  gibi yurtdışı aliekpress gibi sitelerden oradaki geri dönüşlere (feedback) bakarak birkaç satıcıdan birer dolarlık ürün alın, daha sonra hangisi sizi tatmin ediyorsa sürekli aynı satıcıdan alırsınız. Kaldı ki zaten yukarıdaki Mr_Yamyamın verdiği linklerde görüldüğü üzere yurtdışı sitelerde ürünle ilgili daha detaylı bilgiler  var, amper aralıkları, minimum ve maximum voltajları  falan. Ama sizin verdiğiniz linkteki ürünlere  bakınız hiç teknik bilgi  var mı ?   Ben zamanında şeffaf ultrabright beyaz ledlerin 100 tanesini 1-1,5 usd falandı galiba o fiyata almıştım kaç yıl oldu halen kullanıyorum daha bitmediler.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 05 Nisan 2017, 10:15:23Seron, sizde biliyorsunuz ki şeffaf  olanlar her zaman daha parlak yanarlar. Tabiiki  bu kullanım yerinizle alakalı olmakla birlikte, mat renk olan bir ledin en kalitelisinde, belki  biraz daha homojen bir dağılım görünür.

Ayrıca Mr_Yamyamın verdiği linkler  gibi yurtdışı aliekpress gibi sitelerden oradaki geri dönüşlere (feedback) bakarak birkaç satıcıdan birer dolarlık ürün alın, daha sonra hangisi sizi tatmin ediyorsa sürekli aynı satıcıdan alırsınız. Kaldı ki zaten yukarıdaki Mr_Yamyamın verdiği linklerde görüldüğü üzere yurtdışı sitelerde ürünle ilgili daha detaylı bilgiler  var, amper aralıkları, minimum ve maximum voltajları  falan. Ama sizin verdiğiniz linkteki ürünlere  bakınız hiç teknik bilgi  var mı ?   Ben zamanında şeffaf ultrabright beyaz ledlerin 100 tanesini 1-1,5 usd falandı galiba o fiyata almıştım kaç yıl oldu halen kullanıyorum daha bitmediler.
Merhaba.
yardımlarınız için teşekkür ederim.
Şeffafların renklilerini hiç sevmiyorum. Bir panel üzerinde hiç estetik durmuyor; bu nedenle daha çok yeşil ve kırmızı olanlardan kullanmak istiyorum.
Teknik bilgi konusunda ise bunu alsam olmazmı dan çok, aha bu tip olacak anlamında dedim. zaten açıklamadan tubitak projelerine katılan bıcırıklar içindir gibisinden birşeyler yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Evet haklarında tek teknik bilgi bu.
----
Esasen benim hiç anlamadığım bir konu değil. Yıllardır devamlı ledlerle oynayıp duruyorum :D Dolayısıyla aynı firmanın her serisinde farklı gıcıklıklar olduğuna çok denk geldim. Hani dedim benden daha iyi anlayan olursa danışayım. Çünkü gerçekten arada ciddi fark var. Daha geçen sene elimde 30-40 kadar minik kırmızı ledlerden vardı. orada burada kullandım bitti. E şimdi de aynısından bulamıyorum. O kadar kuvvetli ve pembemsi güzel kırmızı yanıyor ki şaştım kaldım. çektiği akım 3mA. Daha sonra aldığım aynı tip kırmızı minik ledler 10mA çekiyor, hem zayıf yanıyor, hem ısınıyor, hemde sanki biraz daha tutuncumsu.

Sinir oluyorum.  ::)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Nisan 2017, 15:50:38Esasen benim hiç anlamadığım bir konu değil. Yıllardır devamlı ledlerle oynayıp duruyorum :D Dolayısıyla aynı firmanın her serisinde farklı gıcıklıklar olduğuna çok denk geldim. Hani dedim benden daha iyi anlayan olursa danışayım. Çünkü gerçekten arada ciddi fark var. Daha geçen sene elimde 30-40 kadar minik kırmızı ledlerden vardı. orada burada kullandım bitti. E şimdi de aynısından bulamıyorum. O kadar kuvvetli ve pembemsi güzel kırmızı yanıyor ki şaştım kaldım. çektiği akım 3mA. Daha sonra aldığım aynı tip kırmızı minik ledler 10mA çekiyor, hem zayıf yanıyor, hem ısınıyor, hemde sanki biraz daha tutuncumsu.

Sinir oluyorum.  ::)
İlk aldığın LED'ler mavi led teknolojisi ile üretilmiş.
İkincisi ise eski tip LED sınıfındalar.
Yukarda vermiş olduğum linkteki detaylar incelenirse teknik olarak kriterler belirlenmiş demektir.
İlk kriter LED kullanım alanıdır.
Display veya skala için üretilmiş olan LED ler oldukça pahalıdır.
@ozgurece  nin amplisi için temin etmiş olduğumuz LED lerin teknik açıklamaları.
[attach]7906[/attach]
100 adedi için takribi 20$ gibi fiyatları bulunmaktadır ki bir LED için birim fiyatı oldukça yüksektir diyebiliriz.
Eğer 5 adet alınmak istenirse külliyen battık demektir. Tanesi neredeyse 1$ gibi fiyata denk gelmektedir.
[attach]7908[/attach]
Resimdeki ibareye dikkat edelim.
Belirtilmiş olduğu üzere BUILDING SCALA yani scala yapımında kullanılmak üzere tasarlanmış özel kalite ürün olduğu bu sebeple pahalı olduğu aşikardır.
Muhtelif renk ve seçenekler için link.
http://stores.ebay.com/Lighthouse-LEDs/2mm-Tower-LED-Lighthouse-/_i.html?_fsub=11030292012&_sid=43968882&_trksid=p4634.c0.m322
Halbuki başka marka ve modelleri araştırırsak oldukça uygun fiyatlı ürünlere rastlayabiliriz.
http://www.ebay.com/itm/500pcs-2mm-Diffused-Green-Green-Light-DIP-Flat-Top-LED-Diodes/381528784534?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D2%26asc%3D43252%26meid%3Dda026ec93b6f47d2be7be37da5a9f82c%26pid%3D100033%26rk%3D7%26rkt%3D7%26sd%3D161861620178
Linkte görülen ürün 500 adet için 15$ gibi ücretle satılmaktadır. Daha önce alınmış ve tarafımca test edilmiş olan bu ürün oldukça tatminkar kalitededir. Eski teknoloji sınıfında olan bu LED tasarımım olan PPM için ideal sonucu vermiştir. Elbette ki renk ve parlaklık değerleri belli kriterlerdedir.
Aynı LED'in Ga-As teknolojisi ile üretilmiş olan modelleri de bulunmakta olup @seron  'un istediği LED'ler bu sınıftadır.
Yani biraz daha yüksek iletim gerilimi ve düşük akım ihtiyacı.
http://www.ebay.com/itm/100pcs-2mm-Water-Clear-Red-Light-Flat-Top-Transparent-LED-Diodes-14000Mcd-/381518617071?hash=item58d44819ef
Linkteki ürün incelenirse 14000 mecidiye.. pardon .. milicandela gibi ışık akısı bulunmaktadır. Yani bu kırmızı LED'ler neredeyse birer AMPUL gibi ışık vermektedir.
Ne demiştik.
LED tercihleri kişilerin kullanım alanına göre belirlenmektedir. Display teknolojisi ile ilgilenen bana 14.000 mcd lik LED önerilmez. Ama aynı kalitede 5000-7000mcd diffused ve ebat olarak uygun bir LED benim amacıma uygun olacaktır.
Türkiyede bir satıcıya bu değerleri anlatmaya çalıştığımızda bizi dükkanından kovacaktır. Çünkü onlar en ucuz ledleri (1000 adedi birkaç dolar) alıp perakende bir dünya paraya satan kişi ya da kuruluşlardır. Bizim insanlarımız da LED LED'tir diyip seçici davranmadığı sürece (Kaliteye önem vermediği sürece) bu kandırmaca devam edecektir.

YUHARA ;D
18.000mcd LED
http://www.ebay.com/itm/500pcs-2mm-Water-Clear-White-Light-Round-Top-Transparent-LED-Diodes-18000Mcd-/201509618940?hash=item2eeae8c4fc
Aydınlatma ihtiyacı olan arkadaşlar bu LED'leri düşünebilir :D

seron

Abi çok çok teşekkür ederim.

Ben basit uygulamalar için istiyorum. Yurtışından getirtmek de sorun. yani ne emmeye ne de kemirmeye gelmediğimden beni istediğiniz kadar dövebilirsiniz :)

benim yukarıdaki anlatılanlarda tek itiraz ettiğim nokta şu(gerçi skala için denmiş)
O ucu incecik ledlerden istemiyorum.
Bir de şefffaf olmamalı. onlarla ilgili sorun yaşamıyorum zaten. görünüşleri kötü olduğu için rastgele alıyorum.
Benim derdim mat renklilerle.
Vermiş olduğun linklerden şunda sol üstteki lede bak adi olana. renk tonuna dikkat et.
http://www.ebay.com/itm/500pcs-2mm-Diffused-Green-Green-Light-DIP-Flat-Top-LED-Diodes/381528784534?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D2%26asc%3D43252%26meid%3Dda026ec93b6f47d2be7be37da5a9f82c%26pid%3D100033%26rk%3D7%26rkt%3D7%26sd%3D161861620178
bir de senin kullandığın asıl göstermek istediğin lede bak. ben senin gösterdiğin ledin kalitesinde, ama yuvarlak olanın tipinde olandan istiyorum. çok şey mi istiyorum? :-[  :P  :D
Sorunun asıl çözümünü daha doğrusu sorunun asıl sorununu son satırlarında belirtmişsin:
"Türkiyede bir satıcıya bu değerleri anlatmaya çalıştığımızda bizi dükkanından kovacaktır."
işte benim tek meselem bu. Yoksa gül gibi anlaşıp gideceğiz.
                                                       *     *     *
KONU DIŞI:
Bu led sorununu yaşadığım satıcının birinde, birşeyler almak için beklerken, iki bayan müşteri geldi.
Fotoğraf makineleri için pil almışmışlar. Fakat birkaç kullanımdan sonra pert olmuş.
hangi pili öneriyorlarmış.
Satıcı gitti, en dandik GP pillerinden 3800mAh(!) yazan seriden getirdi önlerine koydu. 25TL dedi. (de ki şimdiki 30-40TL)
seron dururu mu, girdim araya.
dedim, doğurduğuna inanıyorsun da...
... ::)  :-\
Yok bu o değil. :D
Dedim ki "hanımefendi hiç tavsiye etmiyorum.
PANASONIC alın. 1000mAh" yanına bir de şarj cihazı tavsiye ettim, "otomatik değildir şu kadar saat sonra pilleri çıkartmayı unutmayın"
Teşekkür edip gittiler.
Bu süreç boyunca kadınları kazıklamaya çalışan afedersin kel kafalı şişko kıpkırmızı oldu. 15TL kazanacağına 2-3TL kazandı.(PANASONIC kaliteli olunca kar marjı düşük olur; GP saçmalığı toptan ucuza gelir, bir ...e yaramaz)
Kadınlar gittikten sonra satıcı yanıma sokulup dedi ki:
yav müşteriye iyilik yaramaz. memnun kalmaz yarın gelir "eee? sen beni, yanılttın" der.
YUUH!
Ben yorumu sizlere bırakır, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öper, 07 Osman'ın bana gönderdiği özel mesajı okumaya giderim. ;)
bu tip satıcılar güya
müşterilerin hıncından korunmayı
müşteriyi doğru yönlendirmeyi
vesair bahane ederek;
o da aynı, o da aynı diyerek,
bazen bu da bilmemne firmasının yan sanaisi olur, yani kalitesi aynı diyerek...
müşteri kazıklama yollarını becerikli şekilde kullanırlar. Dolayısıyla ben de bu başlığı o yüzden açtım. sağolsun YAMYAM hoca olayı güzl açıkladı. 07 Osman abiye de teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Bu durumda @seron  'u hem dövebilir hem de önerebilirim :D

Alıntı yapılan: seron - 05 Nisan 2017, 18:23:30Abi çok çok teşekkür ederim.

Ben basit uygulamalar için istiyorum. Yurtışından getirtmek de sorun. yani ne emmeye ne de kemirmeye gelmediğimden beni istediğiniz kadar dövebilirsiniz :)

Neden ?
Sohbetlerimde her daim söylerim ki her işin başı ÖLÇÜM TEKNİĞİDİR.
Senin için aldım bazı LED'lerimi ölçümlerimi yaptım.
Ölçü aletim endüstriyel tip olup 1mA LED akımı için LED üzerinde düşen gerilim değerini vermektedir. Her ne kadar benim ölçü aletim pahalı tip olsa da günümüz ucuz ölçü aletlerinin çoğunda LED ölçümü bulunmaktadır.
Eğer LED ölçü aletinde LED ölçümü bulunmuyorsa bile DİYOT ölçüm kademesinde referans olarak ölçerek bir LED'in referans değerine ulaşabilirsin.
LED almak istediğinde eline ölçü aletini de alır satıcıya gidersin. Kardeşim ben elimdeki LED kalitesinde LED almak istiyorum dersin. Bu yüzden bana vereceğiniz ürünleri önceden ölçmem ve kıyaslamam gerekli dersin.
Vatandaşın verdiği herhangi bir LED i ölçerek sendeki kaliteli LED ile kıyaslarsın.
Aynı ışık kapasitsinde ve aynı gerilim değerinde LED varsa ister aaall ister alma ;D
Anlaşılabilmesi için ölçümlerimi resimlerle sunuyorum.

Kırmızı alçak kaliteli.

Yeşil alçak kaliteli.

Bu yeşil ve yüksek kaliteli.

Bir tane de yeşile eşdeğer BEYAZ LED gösteriyorum.

Ölçü aletinde okunan değerler incelendiğinde,
LED parlaklık seviyeleri gözlemlendiğinde.
Kalite faktörleri kişisel kriterlere uyuyorsa HAH BUDUR denilebilecektir.
Aynı tip ve marka üretimler arasında bu ölçüm sonucunda gerilim farkı ne denli az ise o ürün kalitelidir. Eğer gerilim farkı 0.08 ila 0.5V civarı farklılık gösteriyorsa o ürün ÇÖP 'tür.

seron

Abi sen anlamadın.
Ben zaten elimde pille, örnek LED ile, multi ile çok gittim bir ara.
Ama sorun şu, sen şöyle sanıyorsun:

Ama böyle değil işte. Durum şu:

Yani anlayacağın, herif umursamıyor. içine X kutusundan doldurmuş, satıyor. Hemen hemen her elektronikçide durum bu. Sen model falan sordukça sıkılıyor, bir bakıyorsun hoşgeldiniz diyor diğer müşteriye bakıyor.

Tek çözüm senin önerdiğin gibi dışarıdan getirtmek gibi görünüyor.
Tamam teşekkür ederim. Çok uzamasın çok mühim bir onu değil ama ışık sitediğin gibi olmayınca mutsuz oluyorsun. Basit bir proje dahi olsa insan istediği gibi olsun istiyor ondan dediydim.

Mr_YAMYAM

Esas sen beni anlamadın >:(
İyi kalie LED nereden alınır nasıl alınır diye konu açtın.
Ben de link(ler) verdim. Sen hala sizin ordaki kıytırık satıcılara değiniyorsun. >:(  
LEM ben nereden bileyim sizin ordaki satıcıların neler sattığını. Ben sadece senin aradığın LED'in teknik özelliklerine değinirim ki sen de bu teknik özellikleri bilerek LED al.
Sizin ordaki satıcılarda varsa oradan alırsın. Yoksa Ankaraya gelir alırsın. Daha da olmadı gider Çinden alırsın.
Önemli olan ne arayacağını bilmendir.
Okuyucular bile teknik verileri anladı.

seron

Bende anladım ben de anladım :D
Hani marka model verirseniz ısrarla satıcıdan onu isterim diye açtım konuyu.
O da olmuyorsa senin gibi çinden alacaz mecbur.
Sen hep ince uçlu olanlardan mı alıyorsun, benim basit LEDlerden kullanmıyor musun? Yani senin sıkıntın yok mu hiç bu konuda?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Nisan 2017, 12:50:18Bende anladım ben de anladım :D
Hani marka model verirseniz ısrarla satıcıdan onu isterim diye açtım konuyu.
O da olmuyorsa senin gibi çinden alacaz mecbur.
Sen hep ince uçlu olanlardan mı alıyorsun, benim basit LEDlerden kullanmıyor musun? Yani senin sıkıntın yok mu hiç bu konuda?
Benim LED kriterim DISPLAY tekniği üzerinedir.
Yani ben LED leri aydınlatma amacı için seçmem. Bir şeyi ölçmek, ya da gözlemlemek için tercih ederim. Bu iş için de LED parlaklığının pek önemi olmaz. Ancak renk kalitesi ve HOMOJEN olması ilk sırada gelir.
Belli bir display uygulaması için de belli standartlarda olmasını isterim. (0.1'' 2.54mm) max. eninde ve üst merceğin diffused olması önceliklidir.
Bu sebeple tercihlerim ecik pahalı olmaktadır.
Ama senin aradığın LED sınıfı standart 3 veya 5mm lik olduğu için çok daha fazla seçenek bulabilirsin. Çünkü bu standartlardaki LED'ler çok daha fazla çeşit olarak üretilmektedir. Sana vermiş olduğum linklerde iki marka bulunmaktadır.
Pahalı marka olan LED HOUSE tercih sebebi olmayabilir ama ELE DOCTOR uygun fiyatlı ve belli kalitededir.
Alttaki linkte muhtelif renk ve miktarlardaki paketler için fiyat listesi bulabilirsin.
http://stores.ebay.com/suiyanr/3mm-Water-Clear-Round-Top-/_i.html?_fsub=12829129010&_sid=1231047460&_trksid=p4634.c0.m322
Sanırım ebat olarak istediğin budur.
Eğer 5mm istiyorsan 5 ayrı renk olarak 1000 lik paket sadece 10.69$ Sudan ucuz :D
 http://www.ebay.com/itm/1000pcs-5MM-Red-Green-Blue-Yellow-White-Round-Water-Clear-LED-Light-Diodes-Kit-/222195000006?hash=item33bbdaa2c6:g:njQAAOSwIgNXkzzH

seron

Teşekkür ederim, tamam oldu şimdi.
Yine de başka çözüm sağlayacak arkadaşlar varsa dikkate alabilirim.
Hani "bizim burda satılıyo istersen inceleyebilirsin" diyen, veya "şuna da dikkat et" diyen varsa yazsın.
Bu arada YAMYAM emminin verdiği ilk linkte Fotoşop kullanılmıştır, alacak olan olursa oradaki renkler/parlaklıklar örnektir.
İkinci linktekiler gerçek ışıktır; fakat kameranın ne kadar doğru yansıttığı tartışılır. Yine de alınabilirliği var görünüyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Nisan 2017, 13:23:08Teşekkür ederim, tamam oldu şimdi.
Yine de başka çözüm sağlayacak arkadaşlar varsa dikkate alabilirim.
Hani "bizim burda satılıyo istersen inceleyebilirsin" diyen, veya "şuna da dikkat et" diyen varsa yazsın.
Bu arada YAMYAM emminin verdiği ilk linkte Fotoşop kullanılmıştır, alacak olan olursa oradaki renkler/parlaklıklar örnektir.
İkinci linktekiler gerçek ışıktır; fakat kameranın ne kadar doğru yansıttığı tartışılır. Yine de alınabilirliği var görünüyor.
ŞAVALAK ŞABAN yine anlamamış ;D
Oradaki fotoşop olayı LED lens açısı ve ışık akısının yoğunluğunu belirtmek için kullanılmıştır. Normal koşullarda bir LED ışığı açısını kamera ile belirlemek neredeyse imkansız olduğu için böyle bir uygulama şarttır.
İkinci oloarak ise...
Yukarda vermiş olduğum teknik açıklamalar içerisinde MECİDİYE.. Pardon mcd diye bir ibare kullanmıştım. Demekki bu ibreleri tam olarak anlamamışsın.

[attach]7917[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Nisan 2017, 14:01:58Tamam anlamıyorum abi anlamıyorum.
iŞİNE GELMİYOR DA ONDAN ;D
En azından bu YAMYAM ne demek istiyor diye kendine sormazsan böyle aranır durursun.
Ama anlattıklarımdan birşeyler kaparsan ilerde yine LED ihtiyacın olduğunda ne gibi unsurlara dikkat edeceğini bilirsin.
Sadece çin pazarı değil, Türkiye pazarında online satış yapan bir siteye girdiğinde hangi ürünleri inceleip tercih edeceğini bilebilirsin.
https://www.direnc.net/5mm-seffaf-yesil

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Nisan 2017, 14:39:38iŞİNE GELMİYOR DA ONDAN ;D
En azından bu YAMYAM ne demek istiyor diye kendine sormazsan böyle aranır durursun.
Ama anlattıklarımdan birşeyler kaparsan ilerde yine LED ihtiyacın olduğunda ne gibi unsurlara dikkat edeceğini bilirsin.
Sadece çin pazarı değil, Türkiye pazarında online satış yapan bir siteye girdiğinde hangi ürünleri inceleip tercih edeceğini bilebilirsin.
https://www.direnc.net/5mm-seffaf-yesil
Yerli site oldu mu, parçacının mantığıyla hareket edebilir.
En güzeli ya yurtdışından senin güvenilir linklerden,
Ya da eline pil+direnç+beğendiğim LED'den birer tane alıp, ben bunu alacağım/almayacağım diyerekten parçacı parçacı gezmek. Değilse bu işin içinden zor çıkılır.
E, seri üretim de yapmadığıma göre, o kadar önemli sayılmaz.
Kırmızı LEDler genellikle çeşitli devrelerimde POWER INDICATOR olarak veya gece lambalarımda. (yanılmayın, şeffaf olanlardan daha iyi oluyor ve göz almıyor.)
Yeşiller "şarj oluyor" göstergesi olarak.
Turuncu veya sarılar "SİGORTA ATTI" vb ibaresi olarak.
Beyazlar Tasarrulu lamba veya acil durum lambası olarak.
Yani ciddi projeler için olsa zaten tartışmaya değer.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın