Havya Üfleme Kolu

Başlatan dhoca, 28 Mart 2017, 11:43:51

dhoca

Şu üfleme kolu direkt 220 v ile çalışır mı? İlla ki set olarak almak zorundamıyız? Bende 2 tane lehim mak. var zaten. Üfleme için tavsiye istiyorum. Teşekkürler

cevat1

Fanı 24 VDC  ısıtıcı 220 VAC çalışır. Ayrıca termokupl bağlantıları var.

dhoca

Alıntı yapılan: cevat1 - 28 Mart 2017, 19:09:02Fanı 24 VDC  ısıtıcı 220 VAC çalışır. Ayrıca termokupl bağlantıları var.

Olmuyor yani. Teşekkür ederim.

dhoca

Alıntı yapılan: cevat1 - 29 Mart 2017, 22:12:26Olmayan ne?
220 Volt ile çalışır mı demiştim. Fan motoru ve diğer bağlantıları nasıl yapacağım.

cevat1

Bağlantı şekli... CYBER KOL (24 VDC motor)

Kablo renkleri farklılık gösterebilir.  Ölçü aletiyle direnç değerlerini ölçerek doğru bağlantıları bulabilirsiniz.

1- GRİ
2- BEYAZ  bu renkler ISITICI bağlantısı 86-98 OHM arası ölçümleme yapacaksınız 220 VAC  bağlantı gerekli

3-MAVİ    FAN    +24 VDC
5-KAHVERENGİ  FAN  -24VDC  gerekli

4- YEŞİL  Şase-GND(ground)

6-SİYAH  Sensör - uç
7-KIRMIZI sensör +uç  iki kabloda  2-3 OHM  arası ölçümleme

8- UTB  Bağlantı:
Bu kablo boşta kalabilir. Bu özelliği kullanmasanız da olur. Kol içindeki mıknatısla açılıp-kapanan REED RÖLE var.
Isı ayarlı havya da, kolu makineden aldığınız anda kol  çalışmaya başlar. Kolu tekrar cihazdaki yuvaya bıraktığınızda, kol çalışmasını durdurur.

Kablo bağlantılarını ölçerek tekrar tekrar kontrol ederek yapın. Sorumluluk size aittir.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

dhoca

Alıntı yapılan: cevat1 - 30 Mart 2017, 22:37:21Bağlantı şekli... CYBER KOL (24 VDC motor)

Kablo renkleri farklılık gösterebilir.  Ölçü aletiyle direnç değerlerini ölçerek doğru bağlantıları bulabilirsiniz.

1- GRİ
2- BEYAZ  bu renkler ISITICI bağlantısı 86-98 OHM arası ölçümleme yapacaksınız 220 VAC  bağlantı gerekli

3-MAVİ    FAN    +24 VDC

6-SİYAH  Sensör - uç

8- UTB  Bağlantı:
Bu kablo boşta kalabilir. Bu özelliği kullanmasanız da olur. Kol içindeki mıknatısla açılıp-kapanan REED RÖLE var.
Isı ayarlı havya da, kolu makineden aldığınız anda kol  çalışmaya başlar. Kolu tekrar cihazdaki yuvaya bıraktığınızda, kol çalışmasını durdurur.

Kablo bağlantılarını ölçerek tekrar tekrar kontrol ederek yapın. Sorumluluk size aittir.

Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: cevat1 - 30 Mart 2017, 22:37:21Bağlantı şekli... CYBER KOL (24 VDC motor)

1- GRİ

3-MAVİ    FAN    +24 VDC

6-SİYAH  Sensör - uç

8- UTB  Bağlantı:

Cevat ustam merhaba. Utb baglantisinda reed eole var sanirim. Ben kolu koydugumda kapanmasini istemiyorum.
Bunu sundan dolayi istemiyorun. Bazi parcalari sokerken alttan isi vermek istiyorum. Sicak hava ufleme duruyor.
Bunu iptal etmem icin bana yardimci olurmusunuz?

cevat1

Bence iptal etmeyin. Güvenlik için gerekli; günlük çalışmalarınızda kolu bırakmak gerekince yuvaya bırakın,  kol çalışmasını durdurur. Güzel bir özellik...

Kolu alt ısıtmada kullanmak için devamlı çalışmasını istiyorsanız, kolu cihaza değil, geçici olarak her hangi bir takoza veya kül tablasına bırakarak çalışabilirsiniz. İşiniz bitince tekrar cihazdaki yuvasına takarsanız.

Reed röleli özellik hem pratik, hemde güvenlidir.

İyi çalışmalar...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: cevat1 - 20 Ekim 2018, 20:24:41Bence iptal etmeyin. Güvenlik için gerekli; günlük çalışmalarınızda kolu bırakmak gerekince yuvaya bırakın,  kol çalışmasını durdurur. Güzel bir özellik...

Kolu alt ısıtmada kullanmak için devamlı çalışmasını istiyorsanız, kolu cihaza değil, geçici olarak her hangi bir takoza veya kül tablasına bırakarak çalışabilirsiniz. İşiniz bitince tekrar cihazdaki yuvasına takarsanız.

Reed röleli özellik hem pratik, hemde güvenlidir.

İyi çalışmalar...
Ufleme kolunun ucu yukariya bakarak calisacak. Bu nasil olacak? Bu durumda ufleme reed role sevreye girwrek duruyor.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 20 Ekim 2018, 20:37:04Ufleme kolunun ucu yukariya bakarak calisacak. Bu nasil olacak? Bu durumda ufleme reed role sevreye girwrek duruyor.
Reed röle nin kontağını kapatması icin manyetik alanın olması gerekir. yukarıya veya sağa sola tutuğunuzda kapatmaz büyük ihtimal istasyonun üflemeli havyayı ttuğu kolunda mıknatıs vardır oraya koyunca devreyi kapayı hale getirip işlemin bittiiğini anlayıp güc devresini acık hale getiriyordur.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 20 Ekim 2018, 20:46:22Reed röle nin kontağını kapatması icin manyetik alanın olması gerekir. yukarıya veya sağa sola tutuğunuzda kapatmaz büyük ihtimal istasyonun üflemeli havyayı ttuğu kolunda mıknatıs vardır oraya koyunca devreyi kapayı hale getirip işlemin bittiiğini anlayıp güc devresini acık hale getiriyordur.
Hayir ustam. Kolun ucu yukariya tuttugumda kapaniyor.  Kolu tutan bolumle alakali degil.
Red role degil baska bir sey vardir belki de.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 20 Ekim 2018, 20:53:29Hayir ustam. Kolun ucu yukariya tuttugumda kapaniyor.  Kolu tutan bolumle alakali degil.
Red role degil baska bir sey vardir belki de.

o reed röle değildir ozaman şey dir. Civalı sensör vardır icerisinde kablo kısmında ısının cok olmadığı bölgede yani o da yoksa bir sensör ile halletmişlerdir de bunlar olabilir diye düşünüyorum. benim ki yukarı tutunca kapanmıyor. ilginc benim kisi sadece kol kısmına koyunca kendini kapatıyor. evet farklı sistemler olabilir haklısınız.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 20 Ekim 2018, 21:08:37o reed röle değildir ozaman şey dir. Civalı sensör vardır icerisinde kablo kısmında ısının cok olmadığı bölgede yani o da yoksa bir sensör ile halletmişlerdir de bunlar olabilir diye düşünüyorum. benim ki yukarı tutunca kapanmıyor. ilginc benim kisi sadece kol kısmına koyunca kendini kapatıyor. evet farklı sistemler olabilir haklısınız.
Aynen ustam civali sensor vardir. Uc yukari kalkdiginda kontaklar konum degistiriyor.
Yalniz bir aralar soktugumde plastik aksama yapistirili bir parca vardi. Baska da parca yoktu.
3 kablosu vardi sanki. Civali sensorde 2 uc olmaz mi

Furkan KELEŞOĞLU

3 kablosu varsa başka bir şey olabilir yani firma özel bir şey üretmiş olabilir. 3 kablo hadi 2 si besleme desen 1 kablo alır oda ya analog yada tek hat üzerinden calışan protokoller var belki öyle bir sensörde olabilir ama tam bilmiyorum böyle sipesifik şeyler coğunlukla özel üretim olur. ama gerekte adam üflemeliyi eline aldıysa bir şey yapıyordur. yukarıya kalkınca durması cok sacma olmuş.

Bir TV tamircisi lcd tv nin backlight şeritlerini tamir edicek şeridi söktü patlak olan ledi değiştirecek , havyayı şeridin altından tutmak daha kolaydır. diğer ledlerede zarar vermemiş olursun. ee adam bir bakıcak üflemeli havya durmuş ana avrat girişir onu üretene...

cevat1

Sıcak hava kolunu devamlı kullanmak gerektiğinde; 10X10 cm lik tahta bir takozum var. Sıcak havanın etrafa zarar vermeyecek şekilde kolun ucunu yukarıya gelecek şekilde devamlı çalıştırıyorum.
İş bitiminde istasyona takınca duruyor. Ben böyle kullanıyorum.

Siz;
reed röleyi iptal etmek istiyorsanız; kolun vidalarını sökün,  röleye giden kabloyu tespit ederek pasif hale getirebilirsiniz.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 20 Ekim 2018, 22:01:183 kablosu varsa başka bir şey olabilir yani firma özel bir şey üretmiş olabilir. 3 kablo hadi 2 si besleme desen 1 kablo alır oda ya analog yada tek hat üzerinden calışan protokoller var belki öyle bir sensörde olabilir ama tam bilmiyorum böyle sipesifik şeyler coğunlukla özel üretim olur. ama gerekte adam üflemeliyi eline aldıysa bir şey yapıyordur. yukarıya kalkınca durması cok sacma olmuş.

Bir TV tamircisi lcd tv nin backlight şeritlerini tamir edicek şeridi söktü patlak olan ledi değiştirecek , havyayı şeridin altından tutmak daha kolaydır. diğer ledlerede zarar vermemiş olursun. ee adam bir bakıcak üflemeli havya durmuş ana avrat girişir onu üretene...
Aynen ustam

Öğretmen27

Alıntı yapılan: cevat1 - 20 Ekim 2018, 22:37:43Sıcak hava kolunu devamlı kullanmak gerektiğinde; 10X10 cm lik tahta bir takozum var. Sıcak havanın etrafa zarar vermeyecek şekilde kolun ucunu yukarıya gelecek şekilde devamlı çalıştırıyorum.
İş bitiminde istasyona takınca duruyor. Ben böyle kullanıyorum.

Siz;
reed röleyi iptal etmek istiyorsanız; kolun vidalarını sökün,  röleye giden kabloyu tespit ederek pasif hale getirebilirsiniz.

Ben sizin gibi kullanamam. Yine durur. Sizin sicak hava uflemeniz furkan ustamkine benziyor.

Öğretmen27

Ben de civa sensoru kullanilmis. 2 kablosu var. Acik devre olunca calisiyor kapali devre olunca duruyor. Tesekkurler bilgi icin.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Ekim 2018, 20:51:11Ben de civa sensoru kullanilmis. 2 kablosu var. Acik devre olunca calisiyor kapali devre olunca duruyor. Tesekkurler bilgi icin.

Demiştim. :)

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 21 Ekim 2018, 20:56:20Demiştim. :)
Ama civa sensorunu iptal ettim o sekilde iyi olmuyor. Kola dayadigimda durmuyor.
Tekrar civa sensorunu taktim.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Ekim 2018, 21:13:07Ama civa sensorunu iptal ettim o sekilde iyi olmuyor. Kola dayadigimda durmuyor.
Tekrar civa sensorunu taktim.
oraya reed röle takıp kola birtane mıknatıs ilave edip modifiye ederseniz daha iyi olacağına eminim

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 21 Ekim 2018, 22:01:40oraya reed röle takıp kola birtane mıknatıs ilave edip modifiye ederseniz daha iyi olacağına eminim
Tesekkur ederim aslinda iyi oluyor. Reed rolenin calismadi icin miknatis sart galiba. Aslinda civa sensorunu de reed roleyi de yeni ogrendim.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 22 Ekim 2018, 08:40:18Tesekkur ederim aslinda iyi oluyor. Reed rolenin calismadi icin miknatis sart galiba. Aslinda civa sensorunu de reed roleyi de yeni ogrendim.
cok fazla denk gelinmiyor artık eskiden cok mu denk geliniyordu hoş onuda bilmiyorum. ama pek denk gelinmez o yüzden bilmemeniz normal.

stk4221

hayrlı çalışmalar forum sakinleri
tekrar konu açmak yerine bu konu üzerinden devam ettirmek istedim. aynı şekilde bende bu tip üflemeli  ısıtıcı kol aldım. testleri yaptım güzel çalışıyor . fakat sistemi biraz daha kullanışlı hale getirmek için içindeki termokupll aktif etmek istiyorum. triyak ile bir devre düşündüm ama termokupll ile triyak nasıl sürerim onu bilemedim.
içindeki 24 volt fanı da lm317 ile sürerim düşüncesindeyim.
saygılar.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

cevat1

stk4221

Teşekkür ederim Cevat usta. Şemalar biraz teferruatlı geldi. Biraz daha inceliyeyim

AX

Arkadaşlar ben bir ara istasyon ile alakalı çalışma yapmıştım ve fanlı sıcak hava kolunun bir modelinin renk kodlarını bağlantı şemasını çizmiştim.

AX

Alıntı yapılan: stk4221 - 20 Ocak 2021, 21:28:30hayrlı çalışmalar forum sakinleri
tekrar konu açmak yerine bu konu üzerinden devam ettirmek istedim. aynı şekilde bende bu tip üflemeli  ısıtıcı kol aldım. testleri yaptım güzel çalışıyor . fakat sistemi biraz daha kullanışlı hale getirmek için içindeki termokupll aktif etmek istiyorum. triyak ile bir devre düşündüm ama termokupll ile triyak nasıl sürerim onu bilemedim.
içindeki 24 volt fanı da lm317 ile sürerim düşüncesindeyim.
saygılar.
Öncelikle Termokuplun sıcaklık katsayısı ile birlikte soğuk bağlantının sıcaklığını da bilmemiz gerekir bunun test aşaması oldukça meşakkatlidir. İkinci bir test, Termokupl oda ısısından başlayarak teste tabii tutulmalı her derece artış başına çıkış voltajındaki değişim ölçülmeli bu şekilde hedeflediğiniz maksimum ısıya kadar çıkılarak değerler not alınmalı. Elde edilen değerlere uygun (min-max)  grilim bölücü hesaplanır analog ayar için değişken bir dirençle (Potansiyometre) ısı ayar sahası belirlenir opampa girilir opamp  Triac Çıkışlı Optokuplör tümdevresini sürer (MOC3021) ısıtıcı şebeke gerilimiyle beslendiği için izolasyon şarttır, yüke uygun Triac ile ısıtıcı kontrollü bir şekide beslenir. Tabi ki analog kontrol için bu işin en basit şeklidir, Mikroişlemcili bir uygulama yapılacaksa tüm parametreler yazılıma dahil edilir potans ile ayar yerine encoder veya butonlarla girdiğimiz parametreler dahilinde istenilen ayar belirlenir.

stk4221

ax üstad  arşivinizde yapılmış bir devre var mı üzerinden gidebilecegimiz. cevat hocanın verdigi şemaları inceliyorum baskı devresini cıkarmak ve uygulamak baya bi vakit alacak sanırım.

AX

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Ocak 2021, 20:19:57ax üstad  arşivinizde yapılmış bir devre var mı üzerinden gidebilecegimiz. cevat hocanın verdigi şemaları inceliyorum baskı devresini cıkarmak ve uygulamak baya bi vakit alacak sanırım.
STK4221 Ustam bir ara sıfır fanlı ısı hava elciği almıştım farklı bir proje çalışmasıydı belli bir aşamaya getirmiştim iş yoğunluğundan ötürü ilerde devam etmek üzere rafa kaldırdım alt ve üst ısıtıcıları olan birbirinden bağımsız ayar olanağı ve hazne genel ısı ölçme ve kontrol teknikleri ile alt ünite preheating üst noktasal ısı kontrolü daha sonra infrared sisteme çevireceğim bir ön çalışma idi yazılımını da (Proportional Integral Derivative) oransal integral türevsel denetleyici kontrol döngüsü yöntemini kullanarak yapmıştım iş yoğunluğu nedeniyle proje rafa kalktı. Emin ol oradaki uygulama cevat1 üstadımızın paylaştığı devre şemalarından çok daha karmaşık bir devre. Lehim eritmek için çıkılabilecek maksimum ısıl değerler için kullanılabilecek termokupl çeşitleri oldukça fazla olduğu için ya kullanılan termokuplun ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir ya da ciddi test ile değerleri tesbit etmemiz gerekir. Havya için kullanılan termokupl genelde Kromel+Alümel alaşımlıdır Nikelkrom+nikel veya Kromel+konstantan da kullanılıyor Yalnız bazı uygulamalarda Demir+Konsantan alaşımlı trmokupl kullanıldığına rastlamıştım ama şimdiki kurşunsuz lehim normlarında kullanılamayacağını düşünüyorum.
Üflemeli ısı havya için çalışma yaparsam ki ilk boşlukta yapacağım tüm detayları buradan paylaşabilirim.

seron

stk4221

@seron Bende piyasada elektrik işi yaparken sıkıntılı arıza işlerine girmezdim basit işler yapardım. Baktım ki iş seçmek sadece günü kurtarıyor. Kişisel gelişim sıfır  o yüzden nerde sorunlu çıkılamaz iş var buldum yaptım/yapamadım ama tecrübe sahibi oldum. Ufkumu aştı. Çok değişik sistemler gördüm. Seviyorum bu işleri keşke birde sürdürebilirlik huyum olsa. Erken bıkmasam.

seron

Benim gibi saçma sapan şeylerle uğraşma da, sürdürmesen de olur.

stk4221

seron hiç bir emek harcanılan iş boş degildir emek vardır. nitekim ilgi alanları farklı.

stk4221

selamın  aleyküm forum sakinleri
     yapmak istedigim üflemeli havya kolunu dolaylı yollardan yaptım biraz teknikten uzak oldu ama kısadan sonuca götürdü. bt139 ile bir devre yapıp fan ayrı ısıtıcı ayrı şekilde çalıştırdım. sonradan aklıma daha önce yaptıgım kalem havyanın devresi geldi. oda üzerindeki lm358 opamın sürdügü fet ile çalışıyordu. 
     soruma gelecek olursak devreyi revize ederek  fet  yerine triyak süremezmiyim.?
     lm358 yine termokulp üzerinden okuma yapıcak potans ile ayarlanan derece aralıgında çalışacak ama triyak sürecek. nette biraz bakındım ama tam birsey bulamadım. yani genelde aç/kapa şeklinde yapılmış devreler.   

seron

@stk4221
O aka kasyan isimli şahsın bir sürü videosunu izledim hatta kanalına aboneydim. Bir iki devresini PCB şema çizdim bir forumda paylaştım. Millet bir sürü hata buldu, sorun çizdiği devrede. Devre PCB'sini tutmuyor PCB'si devresini tutmuyor şema olarak da hatalarla dolu işler yapıyor. Bildiğin doğrultma köprüsünü devreye yanlış giriyor böyle bir sürü terane... Onun yüzünden defalarca kez elaleme rezil rüsva olunca kanalını da bilmemneni de... bıraktım yani. Sen o adamın sunduğu şeylere güvenme gerçekten bilinçsiz çalışıyor.

Triyakla "FET" gurubu yarıiletkenler farklı diye biliyorum. Sürebilir misin süremez misin bilemiyorum.

Kolay gelsin.

stk4221

Evet seron ben de bu cahal halim le bir kaç hatasını yakaladım. Tahminim bilinçli yapıyor.

dhan000

bu kolu kontrolsuz 220volt ile beslersek ne olur yanar mı. fanınada 24volt vereceğiz. sadece ısı ayarı olmayacak.

stk4221

Devamlı yüksek voltaj da calismasi hem zarar verir. Hemde ısıtılan parçayı bozar eritir.

stk4221

Merhaba arkadaşlar
Biraz araştırma sonrası moc3021 optokupleri tanistim daha doğrusu optolarin çeşitleri içinde diakli olanı varmış.
Bununla triak sürelebilirmis. Bu diakli tıp içinde non-zero crosing olanı vede Zero crosing olani var mış. Sıfır noktası olmayan optodan aldım. Bu akşam deniyecegim sonuçları yazarım

asma

Merhaba
Kontrol ve güç devresini beslenmesini ayrı yapmazsanız tristör veya triyak kullanamazsınız. Buna dikkat edin.
Devre termostat gibi aç kapa yapıyor. Pwm gibi hızlı işlem yok.
Moc kullanırken dimmer mantığıyla kısma yapmıyorsanız, devrede olduğu gibi aç kapa çalışıyorsanız, sıfır geçişli model bir tık daha iyidir. Şart değil. Rezistans ve flamanlarda ömür arttırmak için sıfır geçiş tercih edilir.
Son olarak kontrol kartı filtreli DC ile beslenmeli, Moc tan sonra yük devresinde AC ya da dalgalı DC kullanmalısın.
Kolay gelsin.

stk4221

Asma hocam resim olarak verdiğim devre yi 20 volt besliyorum. Devredeki fet iptal edip 358 çıkışı ile moc besleyip triyaki tetikleyecegim. Triyak harici olarak şebekeden 220v ile besleniyor.
Devre sistemi belli bir derecede tutacak bir potanslama durumu var. Yük olarak AC ısıtıcı var.

stk4221

Devre normalde 450 w havaya için tasarlanmış mantık aynı diye düşünüyorum müsait olunca deniyecegim sonucu paylaşırım

AX

Alıntı yapılan: stk4221 - 06 Şubat 2021, 10:43:27Merhaba arkadaşlar
Biraz araştırma sonrası moc3021 optokupleri tanistim daha doğrusu optolarin çeşitleri içinde diakli olanı varmış.
Bununla triak sürelebilirmis. Bu diakli tıp içinde non-zero crosing olanı vede Zero crosing olani var mış. Sıfır noktası olmayan optodan aldım. Bu akşam deniyecegim sonuçları yazarım
stk4221 ustam, elimde acil yetiştirmem gereken 2 adet proje var, yarısından fazlası bitti biraz bekleteceğim ama işinize yarayacak güzel bir sıcak hava istasyonu tasarımını yapıp test edip burada paylaşacağım. Usta eğer üstte 21 ocak tarihinde paylaştığım yazımı okusaydınız şu anda konuştuğunuz arayıp bulduğunuz komponentleri ve analog ısı kontrol mantığını yazımda görmüş olurdunuz. Sabredin az kaldı çok şirin ve kaliteli bir sıcak hava istasyonu projemi bitirip sizlerle paylaşacağım.

stk4221

Teşekkür ederim ax hocam.opto lar ile çalışma firsatim olmamıştı bu ilk oldu çalıştıkça tanışıyoruz. Moclari biraz inceledim. Basit etkili birseyler çıkarabilirmiyim ona bakıyorum.
 Sizin gibi üstadlar ile iteknik birşeyler ortaya koymak beni memnun eder. O zaman zarfında verilere göre bir çalışma yapmaya çalışirim. Saygılar kolay gelsin .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın