Ana içeriğe git
Konu: Havya Üfleme Kolu (524 Kez okunmuş)

Havya Üfleme Kolu

Şu üfleme kolu direkt 220 v ile çalışır mı? İlla ki set olarak almak zorundamıyız? Bende 2 tane lehim mak. var zaten. Üfleme için tavsiye istiyorum. Teşekkürler

Ynt: Havya Üfleme Kolu

Yanıt #1
Fanı 24 VDC  ısıtıcı 220 VAC çalışır. Ayrıca termokupl bağlantıları var.

Yanıt #3
Olmayan ne?

Yanıt #5
Bağlantı şekli... CYBER KOL (24 VDC motor)

Kablo renkleri farklılık gösterebilir.  Ölçü aletiyle direnç değerlerini ölçerek doğru bağlantıları bulabilirsiniz.

1- GRİ
2- BEYAZ  bu renkler ISITICI bağlantısı 86-98 OHM arası ölçümleme yapacaksınız 220 VAC  bağlantı gerekli

3-MAVİ    FAN    +24 VDC
5-KAHVERENGİ  FAN  -24VDC  gerekli

4- YEŞİL  Şase-GND(ground)

6-SİYAH  Sensör - uç
7-KIRMIZI sensör +uç  iki kabloda  2-3 OHM  arası ölçümleme

8- UTB  Bağlantı:
Bu kablo boşta kalabilir. Bu özelliği kullanmasanız da olur. Kol içindeki mıknatısla açılıp-kapanan REED RÖLE var.
Isı ayarlı havya da, kolu makineden aldığınız anda kol  çalışmaya başlar. Kolu tekrar cihazdaki yuvaya bıraktığınızda, kol çalışmasını durdurur.

Kablo bağlantılarını ölçerek tekrar tekrar kontrol ederek yapın. Sorumluluk size aittir.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

Yanıt #6

Kablo renkleri farklılık gösterebilir.  Ölçü aletiyle direnç değerlerini ölçerek doğru bağlantıları bulabilirsiniz.

1- GRİ
2- BEYAZ  bu renkler ISITICI bağlantısı 86-98 OHM arası ölçümleme yapacaksınız 220 VAC  bağlantı gerekli

3-MAVİ    FAN    +24 VDC

6-SİYAH  Sensör - uç

8- UTB  Bağlantı:
Bu kablo boşta kalabilir. Bu özelliği kullanmasanız da olur. Kol içindeki mıknatısla açılıp-kapanan REED RÖLE var.
Isı ayarlı havya da, kolu makineden aldığınız anda kol  çalışmaya başlar. Kolu tekrar cihazdaki yuvaya bıraktığınızda, kol çalışmasını durdurur.

Kablo bağlantılarını ölçerek tekrar tekrar kontrol ederek yapın. Sorumluluk size aittir.

Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Yanıt #7

1- GRİ

3-MAVİ    FAN    +24 VDC

6-SİYAH  Sensör - uç

8- UTB  Bağlantı:

Cevat ustam merhaba. Utb baglantisinda reed eole var sanirim. Ben kolu koydugumda kapanmasini istemiyorum.
Bunu sundan dolayi istemiyorun. Bazi parcalari sokerken alttan isi vermek istiyorum. Sicak hava ufleme duruyor.
Bunu iptal etmem icin bana yardimci olurmusunuz?

Yanıt #8
Bence iptal etmeyin. Güvenlik için gerekli; günlük çalışmalarınızda kolu bırakmak gerekince yuvaya bırakın,  kol çalışmasını durdurur. Güzel bir özellik...

Kolu alt ısıtmada kullanmak için devamlı çalışmasını istiyorsanız, kolu cihaza değil, geçici olarak her hangi bir takoza veya kül tablasına bırakarak çalışabilirsiniz. İşiniz bitince tekrar cihazdaki yuvasına takarsanız.

Reed röleli özellik hem pratik, hemde güvenlidir.

İyi çalışmalar...

Yanıt #9
Bence iptal etmeyin. Güvenlik için gerekli; günlük çalışmalarınızda kolu bırakmak gerekince yuvaya bırakın,  kol çalışmasını durdurur. Güzel bir özellik...

Kolu alt ısıtmada kullanmak için devamlı çalışmasını istiyorsanız, kolu cihaza değil, geçici olarak her hangi bir takoza veya kül tablasına bırakarak çalışabilirsiniz. İşiniz bitince tekrar cihazdaki yuvasına takarsanız.

Reed röleli özellik hem pratik, hemde güvenlidir.

İyi çalışmalar...
Ufleme kolunun ucu yukariya bakarak calisacak. Bu nasil olacak? Bu durumda ufleme reed role sevreye girwrek duruyor.

Yanıt #10
Ufleme kolunun ucu yukariya bakarak calisacak. Bu nasil olacak? Bu durumda ufleme reed role sevreye girwrek duruyor.
Reed röle nin kontağını kapatması icin manyetik alanın olması gerekir. yukarıya veya sağa sola tutuğunuzda kapatmaz büyük ihtimal istasyonun üflemeli havyayı ttuğu kolunda mıknatıs vardır oraya koyunca devreyi kapayı hale getirip işlemin bittiiğini anlayıp güc devresini acık hale getiriyordur.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #11
Reed röle nin kontağını kapatması icin manyetik alanın olması gerekir. yukarıya veya sağa sola tutuğunuzda kapatmaz büyük ihtimal istasyonun üflemeli havyayı ttuğu kolunda mıknatıs vardır oraya koyunca devreyi kapayı hale getirip işlemin bittiiğini anlayıp güc devresini acık hale getiriyordur.
Hayir ustam. Kolun ucu yukariya tuttugumda kapaniyor.  Kolu tutan bolumle alakali degil.
Red role degil baska bir sey vardir belki de.

Yanıt #12
Hayir ustam. Kolun ucu yukariya tuttugumda kapaniyor.  Kolu tutan bolumle alakali degil.
Red role degil baska bir sey vardir belki de.

o reed röle değildir ozaman şey dir. Civalı sensör vardır icerisinde kablo kısmında ısının cok olmadığı bölgede yani o da yoksa bir sensör ile halletmişlerdir de bunlar olabilir diye düşünüyorum. benim ki yukarı tutunca kapanmıyor. ilginc benim kisi sadece kol kısmına koyunca kendini kapatıyor. evet farklı sistemler olabilir haklısınız.

Yanıt #13
o reed röle değildir ozaman şey dir. Civalı sensör vardır icerisinde kablo kısmında ısının cok olmadığı bölgede yani o da yoksa bir sensör ile halletmişlerdir de bunlar olabilir diye düşünüyorum. benim ki yukarı tutunca kapanmıyor. ilginc benim kisi sadece kol kısmına koyunca kendini kapatıyor. evet farklı sistemler olabilir haklısınız.
Aynen ustam civali sensor vardir. Uc yukari kalkdiginda kontaklar konum degistiriyor.
Yalniz bir aralar soktugumde plastik aksama yapistirili bir parca vardi. Baska da parca yoktu.
3 kablosu vardi sanki. Civali sensorde 2 uc olmaz mi

Yanıt #14
3 kablosu varsa başka bir şey olabilir yani firma özel bir şey üretmiş olabilir. 3 kablo hadi 2 si besleme desen 1 kablo alır oda ya analog yada tek hat üzerinden calışan protokoller var belki öyle bir sensörde olabilir ama tam bilmiyorum böyle sipesifik şeyler coğunlukla özel üretim olur. ama gerekte adam üflemeliyi eline aldıysa bir şey yapıyordur. yukarıya kalkınca durması cok sacma olmuş.

Bir TV tamircisi lcd tv nin backlight şeritlerini tamir edicek şeridi söktü patlak olan ledi değiştirecek , havyayı şeridin altından tutmak daha kolaydır. diğer ledlerede zarar vermemiş olursun. ee adam bir bakıcak üflemeli havya durmuş ana avrat girişir onu üretene...