Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: step motor sürücüsü hakkında (292 Kez okunmuş)

step motor sürücüsü hakkında

Merhaba Arkadaşlar.

Hobi amaçlı router yapmak istiyorum. Gerekli mekanik kısımları oluşturdum. step motorları temin ettim.
(sanyo denki 103-H7123-5010 : http://www.robotikhardware.de/download/stepp5010.pdf )

şuan step motor sürücülerini alma aşamasındayım ancak aklıma takılan bir kaç husus var. Bilen arkadaşlarımın yardımlarını talep ediyorum.

Kendimce hem başlangıç olması hemde maliyetlerini dikkate alarak seçtiğim 3 step motor sürücü var.

(HY-DIV268N-5A : http://fb1-cy.lnwfile.com/_/cy/_raw/hh/tp/7s.jpg )
(TB6600 : http://www.cnc-club.ru/forum/download/file.php?id=67164&mode=view )
(MAKEBLOCK 2H MICROSTEP DRIVER : http://www.makeblock.com/image/cache/catalog/b/751/IMG_0003_1__10311-500x500.jpg )

1) Öncelikle micro step özelliğini sormak istiyorum. Yukarıda resim linklerini veridiğim sürücülere bakıldığında ilkinde
1/16, ikincisinde 1/32, üçüncüsü makeblock olanda 1/128 olarak veriliyor. Sadece bu değerlere bakarak motorda kesinlikle bu micro step oranlarını kullanabilirim diyebilirmiyim? Yoksa uygulamamı yapmak lazım gerekir illaki?

2) ikinci sormak isteğim full step ve half step olayı micro step listesinin altındaki 1/2 oranı half step 1/1 full step midir? Zira MakeBlock olan
sürücüde bakılırsa Half current / full current diye birşey yazıyor SW4  switch ile değişim sağlanan. Yada o bambaşka birşey mi?

3) Son olarak sürücücü üzerinde yazan akım değerlerine bakılırsa peak ve rms değerleri var Benim motorum 2A lik burda peak olanımı yoksa rms olanımı dikkate alacağım

Teşekkür ederim.
Bilmek yapabilmektir.

Ynt: step motor sürücüsü hakkında

Yanıt #1
1) evet

2) 1/2 half step ve 1/1 full step demek. Half current ve full current bambaşka birşey.  Step motora gönderilen pals ler 500ms nin altında olursa (half current modunda) otomatik olarak sürücünün gönderdiği akın düşürülüyor bu sayede motorun ısınması engelleniyor.

3) peak ve rms current olandan hangisini dikkate almaya gelince. Step motoru full step kullanacaksak peak current, micro step kullanacaksak rms current dikkate alınmalı.
Bilmek yapabilmektir.