Röle ile motor kontrolü (YARDIM EDİN)

Başlatan halitaydin55, 20 Mart 2017, 20:34:52

halitaydin55

Merhaba arkadaşlar, adım halit. bir arkadaşım proje çizmem gerekiyor, simülasyon ile ilgili bir sıkıntım var. çizimi anlatıyorum;

5 adet dc motoru sırası ile 1,2,3,4,5 şeklinde sağa döndürüp yine hemen peşine sırası ile 1,2,3,4,5 şeklinde sola döndürmem gerek. aklıma 555-4017 sayıcı geldi, motorları 6 ayaklı röle ile kontrol etmek istedim, ilk olarak sayıcının ilk 5 çıkışıyla transistörleri tetikleyerek dışarıdan 12 v ile besleyerek motorları sürdüm ve sağa döndürdüm, sonrasında ise sayıcının sıradaki 5 ayağı ile rölelerin bobin uçlarını transistör ile sürdüm, röle çektiğinde motorlar geri dönüyor. proje gayet iyi çalışıyor gibi görünüyor ama tek sıkıntı sağa dönüş ile sola dönüş hızları aynı değil, sağa dönüşte motorlara 4.2 Volt gidiyor, sola dönüşte ise 11.7 Volt. tek sıkıntım bu, simülasyon ile mi alakalı yoksa pratikte böyle bir hata olur mu bilmiyorum, bu yüzden denemeye cesaret etmeden önce size sormak istedim. proje görselini ekliyorum lütfen bana yardım edin.

motora giden transistörün ayakları ucuna diyot bağladım, çünkü transistör ters polarmaya izin vermeyeceği için diyot ile geri dönüş yolu açtım diyebilirim, bunlar benim kendi bilgilerimle yapmaya çalıştığım şeyler, tecrübeli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var, şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar kolay gelsin...

seron

Merhaba Halit hoşgeldin.
Ben devreden mevreden pek anlayan birisi değilim.
ANCAK
Şunu gördüm:
Şimdi motorların bir ucuna bağladığın diyotve tranzistora bak.
Bir de bunların yönlerine bak.
Sence voltajların eşit olmaması normal değil mi? :)  ;)

seron

Devrenin üzerinde biraz düşündüm. Yine bilenler yanıtlasın ama şöyle olur mu acaba diye aklımdan geçmedi değil yani:
(ek'e bakınız giriş yapmadan ekler görünmez.)
-------
Hatta transistölerin E-C aralarına bir ters bir düz diyot bağlanırsa 11.x volt olur.
bağlanmazsa bilmiyorum bu bağlantı biçimi transistörleri doğru şekilde sürermi sürmezmi biraz riskli.
O yüzden yapın demiyorum olaki denerseniz beni sorumlu tutmayın lütlfen.
------
bu arada dikkat ettim de resmin adı robot kol. sanırım bu motorlar parmakları açıp kapatıyor. eğer öyleyse ilginç bir proje.

halitaydin55

Alıntı yapılan: seron - 21 Mart 2017, 18:38:58Devrenin üzerinde biraz düşündüm. Yine bilenler yanıtlasın ama şöyle olur mu acaba diye aklımdan geçmedi değil yani:
(ek'e bakınız giriş yapmadan ekler görünmez.)
-------
Hatta transistölerin E-C aralarına bir ters bir düz diyot bağlanırsa 11.x volt olur.
bağlanmazsa bilmiyorum bu bağlantı biçimi transistörleri doğru şekilde sürermi sürmezmi biraz riskli.
O yüzden yapın demiyorum olaki denerseniz beni sorumlu tutmayın lütlfen.
------
bu arada dikkat ettim de resmin adı robot kol. sanırım bu motorlar parmakları açıp kapatıyor. eğer öyleyse ilginç bir proje.

hoşbuldum seron. yanıtların için teşekkür ederim, dediklerin doğru olabilir ama internette biraz daha araştırma yaptım ve motor yön kontrolünü daha kolay yollarla yapabileceğim devre ve entegreler buldum. bunlara "H BRIDGE" devreleri deniyormuş, biraz araştırma sonucu yeni bir devre kurdum ve 3 adet entegre ile bu işi hallettim, simülasyon üzerinde çalışmalara devam ediyorum.

bu arada dikkat ettiğin şey doğru. elinden engelli insanların parmak hareketlerini geri kazanması için fizyoterapi içeren bir çalışma,

seron

H köprüsü aklıma gelmemişti. yaptığın devreden daha verimli olabilir. ben daha evvel tek motorlu bir H köprüsü kurmuştum da, transistörler motoru süremediği için yandılar. motor adi çin malı oyuncaklardan çıkan yüksek akımlı düşük voltajlı, muazzam ripple üreten motorlardı. bu nedenle transistörler yandı. Ama devre birkaç saniye doğru ve düzgün çalıştı.

Kolay gelsin. Özel bir çalışma değilse paylaşırsanız seviniriz. Özel/ticari ise saygı duyarız.

halitaydin55

Alıntı yapılan: seron - 21 Mart 2017, 20:58:03H köprüsü aklıma gelmemişti. yaptığın devreden daha verimli olabilir. ben daha evvel tek motorlu bir H köprüsü kurmuştum da, transistörler motoru süremediği için yandılar. motor adi çin malı oyuncaklardan çıkan yüksek akımlı düşük voltajlı, muazzam ripple üreten motorlardı. bu nedenle transistörler yandı. Ama devre birkaç saniye doğru ve düzgün çalıştı.

Kolay gelsin. Özel bir çalışma değilse paylaşırsanız seviniriz. Özel/ticari ise saygı duyarız.

yüksek akım geçiren transistörlerden kullanırsanız sorunu çözebilirsiniz. bdx53 yada tip serisi mesela.
teşekkür ederim, projenin elektronik kısmıyla ilgileniyorum, sahibinden izinsiz paylaşmam doğru olmaz,

mcan

motor rölelerinin ana beslendiği yere çift kontak bir röle koy.  röle enrejisizken sağa  röle enerjilenince sola dönecek şekilde. yani ortak bir röle ile ters düz yapacaksın.  kablolu oyuncak araba kumandasından esinlen

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın