Beko BS-17 FC Monitör Arızası

Başlatan emrah74, 01 Mart 2017, 22:25:32

emrah74

Merhaba arkadaşlar...
Beko BS-17 FC monitörümün görüntüsü sağ tafaya kaydı görüntü ekrana sığmıyor.Bilğisayarın görüntü ayarlarından ve monitörün üzerindeki tuşlar ile ayar yaptım ama sonuç olumsuz.Kasayı başka bir monitör ile kontrol ettim kasa da bir sorun yok.Monitörün sağ tarafında  hoporlör,ups ve  tüplü tv var acaba bu cihazlardan dolayımı görüntü kaymıştır nasıl çözüm bulabilirm.

Not:Fotoğrafdaki kırmızı ile çizğili alan hiç bir şekilde görüntü gelmiyor

Adnancoskun

Alıntı yapılan: emrah74 - 01 Mart 2017, 22:25:32Merhaba arkadaşlar...
Beko BS-17 FC monitörümün görüntüsü sağ tafaya kaydı görüntü ekrana sığmıyor.Bilğisayarın görüntü ayarlarından ve monitörün üzerindeki tuşlar ile ayar yaptım ama sonuç olumsuz.Kasayı başka bir monitör ile kontrol ettim kasa da bir sorun yok.Monitörün sağ tarafında  hoporlör,ups ve  tüplü tv var acaba bu cihazlardan dolayımı görüntü kaymıştır nasıl çözüm bulabilirm.

Not:Fotoğrafdaki kırmızı ile çizğili alan hiç bir şekilde görüntü gelmiyor

resmin düzeltilmiş yada horizantal ve vertikal olarak en geniş hali nedir?
ayar yaparak resmini koyabilirmisiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

emrah74

Hocam tüm ayarlar normal iken görüntü bu şekilde

07 Osman

Muhtemelen yapmışsınızdır  ama, ekran çözünürlük ayarlarını falan da kontrol ettiniz değil mi ?

emrah74

Tüm ayarlara baktım yinede de düzelmedi çözünürlük ayarlarıda dahil

seron

Benim gördüğüm kadarıyla sorun içerden. (arıza)
O manyetik alanları hoparlördür, güç kaynağıdır onları bir uzaklaştırın.
Güç kaynaksız direk fişten çalıştırın(güç kaynağından çalışıyorsa).
Kablolarının içinde ezilmiş bükülmüş pin bulunmadığından emin olun.
Bunları eledikten sonra düzelmiyor ise
1-Monitörü kucaklayıp bir servise götürmek lazım.(tamir işinden hiç anlamıyorsanız)
2-Biraz anlıyorum entegre mentegre ölçmeyi biliyorum diyorsanız söküp tozunu bir temizleyin. içini detaylı fotoğraflayın entegreler falan net görünsün. Ustalar rahatça yardım edebilirler belki.

Adnancoskun

East West diye bir kat vardı sanırım
 :D :D  :D  :D  :D

Muhtemelen bir kondansatör arızası, eskiden çok olurdu.
Bir de besleme gerilimlerini ölçün, düşük değerli bir gerilim var mı?

emrah74

@seron Kusura bakmayın iş güç den cevap veremedim.
güç kaynagı olmadan denedim sorun devam ediyor ve kabloları test ettim kabloda sorun yok

emrah74

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 03 Mart 2017, 19:28:46East West diye bir kat vardı sanırım
 :D :D  :D  :D  :D

Muhtemelen bir kondansatör arızası, eskiden çok olurdu.
Bir de besleme gerilimlerini ölçün, düşük değerli bir gerilim var mı?
Hocam besleme tam orak nerden ölçüm yapmalıyım

Mr_YAMYAM

Windows masaüstü ayarlarını 1024X768 60Hz olarak ayarlayınız.
Sonuca göre bu ayarları 1024X768 50Hz veya 800X600 50Hz olarak değiştirip test alınız.
Sonuçları resimlerle iliştiriniz.

emrah74

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Mart 2017, 17:47:17Windows masaüstü ayarlarını 1024X768 60Hz olarak ayarlayınız.
Sonuca göre bu ayarları 1024X768 50Hz veya 800X600 50Hz olarak değiştirip test alınız.
Sonuçları resimlerle iliştiriniz.

Yamyam hocam dediklerini yaptım sonuç olumsuz.Yalnız Hz ayarını bulamdım.

Mr_YAMYAM

Bak orada Vfreq 59Hz falan yazıyor.
Görüldüğü üzere monitör aşırı zorlanmaya uğramış. 1024X768 de tam 60Hz taramayı sağlayamıyor.
800X600 çözünürlükte 60Hz sağlanabilmiş.
Monitör ayarlarında overscan özelliği var mı? Var ise bu özelliği off/on yaparak yeniden test et.
Horizontal PHASE ayarı ile düşük çözünürlükte oynayarak görüntüyü sola doğru ayarlamaya çalış.

emrah74

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Mart 2017, 18:44:09Bak orada Vfreq 59Hz falan yazıyor.
Görüldüğü üzere monitör aşırı zorlanmaya uğramış. 1024X768 de tam 60Hz taramayı sağlayamıyor.
800X600 çözünürlükte 60Hz sağlanabilmiş.
Monitör ayarlarında overscan özelliği var mı? Var ise bu özelliği off/on yaparak yeniden test et.
Horizontal PHASE ayarı ile düşük çözünürlükte oynayarak görüntüyü sola doğru ayarlamaya çalış.

Yamyam hocam monitörde overscan özelliği yok  horizantal PHASE dediğiniz ayar da yok.Horizontal PHASE görüntüyü sağa sola mı ayarlıyor.Monitöde H.CENTER diye bir ayar var onun la ayarladım yine olmadı kısacası monitör ayarları ve cözürnürlük ayarlarının hepsini denedim ve sorunu çözemedim.

Mr_YAMYAM

Bu durumda monitör arızası kesinleşti ve HORIZONTAL devresinden oluştuğu anlaşıldı.
Monitörün şemasını bilemediğimiz için şu eleman (lar) bozulmuş diyemeyiz.
Bir veya birkaç transistör.
Bir veya birkaç kondansatör.
Hatta horizontal kontrol entegresi varsa o bile bozulmuş olabilir.

Adnancoskun

Sözüm muayyer ama
Horizantal  (Transistörünün kollektör emiter arasında) çıkışında yaklaşık 10 nF  600 volt gibi bir kondansatör  ve buna bağlı bir direnç oluyordu 1-2watt gibi, Onlara bakmanızı öneririm..

seron

Özür dilerim.
Monitörü söküp foto verilirse daha rahat tesbit yapmak kolaylaşacaktır. Yakından çeşitli açı ve bölgelerden foto lazım.
Ustalar foto üzerinden "aha şurayı ölç" gibisinden işaretleyip yönlendirebilir. Arızanın kolay aşılabileceği düşüncesindeyim. Eğer hiç yapılamıyorsa bir TV tamircisi kolayca çözecektir.
Elimizde o monitörün beyazından vardı. Tamirden anlamadığımız için eskiciye verdik.

Yusuf usta

Konuya şimdi baktım,
yanlış hatırlamıyor isem, bu crt monitörün kartında IRF740 veya 840 var bir soğutucuya monte edili vaziyette. o yanıyordu değişiyorduk.
Bu monitörün sistem entegresinden çıkışlar var, birkaç değişik değerde voltajlı nF cinsi kondansatörü çözünürlük durumuna göre tetikleyip şaseliyor ve EHT'nin horizantal açma limitini belirliyor. o aralarda soğuk lehim de oluyordu, bobin ayağında vs...

Bir de EHT nüvesi çatlayan monitörlerde bu tip kısılmalara rastladığımız oluyordu. Bunca yıl sonra hatırladıklarım bunlar. Mutlaka bunlardan biri vardır.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Sizleri okudukça yeni şeyler öğreniyorum. Ben ne anlarım elektronikten mesleğim değil ki...
Ama dün CRT tekniğine dair birkaç PDF indirip baktım. horizontal nedir, doğu batı nedir....
sonra gittim vestel arıza notlarına baktım hangi entegre ne işe yarıyor, hangi ayağından ne sürülüyor.
heveslendim valla.
sağolun var olun ne diyeyim. :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın