1.5KE Diyot yerine 1N5408 kullanabilir miyiz?

Başlatan Öğretmen27, 21 Şubat 2017, 10:07:16

Öğretmen27

Ustalarım merhabalar. Büyük okul ses sistemi var.  Besleme devresinde 2 adet  1.5 KE diyot var. Bunlar yanmış sigortayı attırıyor.  Bunun yerine 1N 5408 diyot kullansak olur mu?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Şubat 2017, 10:07:16Ustalarım merhabalar. Büyük okul ses sistemi var.  Besleme devresinde 2 adet  1.5 KE diyot var. Bunlar yanmış sigortayı attırıyor.  Bunun yerine 1N 5408 diyot kullansak olur mu?

besleme SMPS mi?
Zira belirttiğiniz diyot TRANSİL diyot..

diyodun devamında birşey yazmıyor mu?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Öğretmen27

Hocam diyot patlamış dağılmış. 2 tane  var . Bir tanesinin üstünde bu yazıyor. Okul ses sistemi amfi besleme  devresinde.  Besleme SMPS dir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Şubat 2017, 10:40:48Hocam diyot patlamış dağılmış. 2 tane  var . Bir tanesinin üstünde bu yazıyor. Okul ses sistemi amfi besleme  devresinde.  Besleme SMPS dir.
1.5KE den sonrada rakamlar olmalı...
aslında kısaca bilgi vereyim
transil diyotların belli çalışma gerilimi vardır, devreye genellikle paralel bağlanır, üzerinde yazan gerilim değerinden daha fazla gerilim gelirse kısadevre olarak, devrenin kendinden sonraki kısmını korur.
bir nevi varistör gibi,,,
o nedenle kaç voltun üzerinde  kısadevre olacağı 1.5 KE... KE den sonra yazan değerdir.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Şubat 2017, 10:51:221.5KE den sonrada rakamlar olmalı...
aslında kısaca bilgi vereyim
transil diyotların belli çalışma gerilimi vardır, devreye genellikle paralel bağlanır, üzerinde yazan gerilim değerinden daha fazla gerilim gelirse kısadevre olarak, devrenin kendinden sonraki kısmını korur.
bir nevi varistör gibi,,,
o nedenle kaç voltun üzerinde  kısadevre olacağı 1.5 KE... KE den sonra yazan değerdir.
Çok teşekkür ederim ustam. Harika açıklamışsın. Bugün tekrar bakarım insallah. Allah razı olsun.

Öğretmen27

1.5KE 200A    altında da 1158 yazıyor ustam.  Bir de bir tane daha var onun yazısı okunmuyor aynısıdır değil mi? Bunun yerine P6KE200A olur mu veya hangileri olur ustam?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Şubat 2017, 13:24:471.5KE 200A    altında da 1158 yazıyor ustam.  Bir de bir tane daha var onun yazısı okunmuyor aynısıdır değil mi? Bunun yerine P6KE200A olur mu veya hangileri olur ustam?

eğer orijinalini bulamadınsa ve piyasada PKE200A varsa, onu da takabilirsin....

Öğretmen27

Ustam amfi açıldı çalışıyor ama hoparlöre ses gitmiyor ayarlar kablo tamam. Sebep nedir acaba? Var olan sistemde baska okuldan anfi getirilince ses geliyor. Sorun anfide.

Adnancoskun

çıkışı hoparlöre bağlayan 1 veya 2 tane role olmalı
bu roleler anfi açıldıktan yaklaşık 2-3 saniye sonra devreye girerek anfiyi ve hoparlörü korur.

bu roleler çekiyor mu?

Öğretmen27

Role sesi gelmiyor ustam.  Sdece fix out var onde ona bagladıklarında çok az ses geliyormuş.  Ne yapmamız lazım?

Adnancoskun

cihazın içine ait resimler yükleme şansınız var mı?
yüksek güçlü amplifikatörlerde belirttiği koruma ve geciktirme rolesi (leri) mutlaka bulunur..
orası fix out? mu yoksa mix out mu?  :)

mix out da düşük ses olması normal, çünkü orası kayıtlar için çıkıştır, orası power ampli değil, pre(ön)amplidir.

Öğretmen27

Yok ustam fix out? İçini açtıgımda resim gönderirim. Neyden şüpheleniyorsunuz ustam role sesi gelmediğine göre? Güya transil diyot yüksek gerilimden koruması lazımdı.
Bu arada cihaz behinger pmp960m.

Öğretmen27

Adnancoskun

Öğretmen27

Ustam zaten foto jpg. Dosya yükle diye bir bölüm olması lazım. Nerede acaba? Tamam yanıtla bölümündeymiş.

Öğretmen27

Adnancoskun

Öğretmen27

Cikis kati ustam. Bunlar arkadaki kartlar ustam. Besleme de bur da cikis katida burada.Dediginiz devre on kisimda mi?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 22 Şubat 2017, 18:10:40Cikis kati ustam. Bunlar arkadaki kartlar ustam. Besleme de bur da cikis katida burada.Dediginiz devre on kisimda mi?

ben bunun şemasını bir bulayım
onun üzerinden konuşuruz..

Öğretmen27

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 23 Şubat 2017, 09:00:57Şemasını bulabildiniz mi ustam?

Bakıyorum, henüz bulamadım, saat 15:00'e kadar dersim var,
okul çıkışında bakıp bulup size bir cevap yazarım
bu arada power (besleme) çıkışında hangi voltajlar var?

bu arada cihazın marka ve modeli neydi?

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Şubat 2017, 09:22:41Bakıyorum, henüz bulamadım, saat 15:00'e kadar dersim var,
okul çıkışında bakıp bulup size bir cevap yazarım
bu arada power (besleme) çıkışında hangi voltajlar var?

bu arada cihazın marka ve modeli neydi?

Behringer PMP960M anfi mikser. Besleme kartı 3 adet soket var onları çıkarıp sndbye düğmesine bastım.  Kalın soketten 16 V gördüm. Aksaşm oldugu için diğer 2 soketi ölçemedim. Sanırım bir de 55 V çıkması lazımmış. Servisiyle görüştüm.
Bu arada ölçüm yaparken soketlerin hepsi takılması gerekiyor mu acaba?

Adnancoskun

öncelikle takılı ölçersiniz
sonra da çıkarıp ölçersiniz,
fark var mı karşılaştırırız

benim resimden gördüğüm kadarıyla
X6 soketi power soketi
en sağdaki kırmızı kablo + gerilim
siyah kablolar birleşik gibi görünüyor ( onlar da - gerilim)

yani X6 da 55 volt ölçmelisiniz

Bu arada Sanki cihaz D Class ampli..

Öğretmen27

Öğretmen27

Ustam x6 soketten 16 V cikiyor. Siyahlarin hepsi şase degil. Kirmizi kabloda gerilim yok.   Ayrica cikis katina  ön panelden gelen 3 pinli bir soket var. Kirmizi siyah ve beyaz kabla. Siyahla kirmizi arasi 24 v   siyahla beyaz arasi gerilim yok. Bu ölçümleri soketler takılı ve stdbye açıkken yaptım. 

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 23 Şubat 2017, 13:05:53Ustam x6 soketten 16 V cikiyor. Siyahlarin hepsi şase degil. Kirmizi kabloda gerilim yok.   Ayrica cikis katina  ön panelden gelen 3 pinli bir soket var. Kirmizi siyah ve beyaz kabla. Siyahla kirmizi arasi 24 v   siyahla beyaz arasi gerilim yok. Bu ölçümleri soketler takılı ve stdbye açıkken yaptım. 
soketler takılı iken, ve soketler boştayken de eğer 55 volt yoksa
sizin power kısmınız tam çalışmamış demektir.
o vakit besleme üzerindeki çıkış kondansatörlerinin üzerindeki gerilimleri ölçün,
orada 55 volt olmalı,
eğer yoksa
SMPS'in asıl güç kısmı çalışmıyor demektir.
resimde SMPS üzerinde 2 tane trafo görüyorum, onlardan biri Power ampli için, diğeri de , geriye kalan kısım için olabilir,
Bu durumda Power ampli için olanı tesbit edip, o kısmı da çalıştırmak gereklidir.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Şubat 2017, 14:11:55soketler takılı iken, ve soketler boştayken de eğer 55 volt yoksa
sizin power kısmınız tam çalışmamış demektir.
o vakit besleme üzerindeki çıkış kondansatörlerinin üzerindeki gerilimleri ölçün,
orada 55 volt olmalı,
eğer yoksa
SMPS'in asıl güç kısmı çalışmıyor demektir.
resimde SMPS üzerinde 2 tane trafo görüyorum, onlardan biri Power ampli için, diğeri de , geriye kalan kısım için olabilir,
Bu durumda Power ampli için olanı tesbit edip, o kısmı da çalıştırmak gereklidir.
Boştayken veya soketler takılıyken fark etmiyor.  Power ampli çıkış katı değil mi ustam şu pervaneli olan kısım? 

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 23 Şubat 2017, 14:17:33Boştayken veya soketler takılıyken fark etmiyor.  Power ampli çıkış katı değil mi ustam şu pervaneli olan kısım? 
hayır, power dediğimiz kısım güçkısmı, yani SMPS den bahsediyorum
 sizin power çıkış dediğiniz kısım, yani fanın altında kalan kısım power amplifier, yani güç yükselteci.
benim bahsettiğim yer power katı (yani devreye güç sağlayan kısım) SMPS

Öğretmen27

Ustam power kartı cok pahalı. Servisle gorustum yapamazsiniz onu dedi. Biz bile yeni karti takiyoruz dedi. Bashettigimiz soketten yani x6 dan 2+65 V cikmasi lazimmis. Ayni zamanda anfi mikserin tuslari acikken de bu gerilim gelmiyor.
Ustam nasıl yapabiliriz acaba? Bir yol gosterin. Elimde multumetre kapasitemetre var. Kalem havya, tabanca, sicak hava istasyon takimi var.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 23 Şubat 2017, 17:39:54Ustam power kartı cok pahalı. Servisle gorustum yapamazsiniz onu dedi. Biz bile yeni karti takiyoruz dedi. Bashettigimiz soketten yani x6 dan 2+65 V cikmasi lazimmis. Ayni zamanda anfi mikserin tuslari acikken de bu gerilim gelmiyor.
Ustam nasıl yapabiliriz acaba? Bir yol gosterin. Elimde multumetre kapasitemetre var. Kalem havya, tabanca, sicak hava istasyon takimi var.
özel mesaj attım, telefon numaramı da yazdım, Buradan uzun uzun konuşup forum'u da meşgul etmemek için...
Yardımcı olmaya çalışayım
neden tamir olmuyormuş onu anlamadım, gerçekten bukadar komplikemi?  :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 24 Şubat 2017, 10:21:30Hocam şeması burada.

Tamamdır hocam, iş kolaylaştı...
SG3525 kısmı Power>'ın PWM kısmı, işlem oradan başlayacak, onun 16 volt gerilimini kontrol edeceğiz,
bir de10 numaralı ucu shutdown, yani kapatma ucu oranın durumuna bakacağız.

tabi ırfp 460 ların drain uçlarında yaklaşık 310 volt olmalı.

ofise geçince detaylı incelerim , konuşuruz..

Öğretmen27

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın