2 Teyp aynı hoparlörlerde çalıştırma

Başlatan mucahitcapar, 25 Ocak 2017, 14:12:05

mucahitcapar

Herkese merhaba, foruma yeni kayıt oldum ismim Mücahit kendim yapmak istediğim bir projede bilgi almak istiyorum, projemde aracım da 2 adet teyp çalıştırmak istiyorum ama teypler güç olarak aynı anda aktif olacaklar yalnız biri hoparlöre hükmederken diğeri hoparlöre güç göndermemesi gerekiyor çıkışlara zarar verebileceği için böyle bir sistem yapmak istiyorum 2 teyp birden kullanmamın amacı teyp birisi ekranlı teyp yurt dışından ucuz getirttim ama son ses ve kalitesi benim teyp imden yetersiz olduğu için orjinal teybi de kullanmak istiyorum aynı zamanda da aracımın orjinal teyp yerinde bir parçayı kırmam gerekti bende tablet tutucu ile onu ayrı bağlamayı düşündüm orjinal teybim sadece cd çalar aux girişi olsaydı o şekilde bağlamayı düşünmüştüm ama malesef aux girişi de yapamıyorum şuan aracım da 4 hoparlör var bu hoparlörleri anlattığım gibi teyplerde ayrı ayrı kullanmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, teşekkürler.

olc technics

Her iki teybinde hoparlör çıkışları mekanik bir anahtar yada bir röle ile seçilebilir. Teyplerin harici anfiyi aktif hale getiren (çalıştıran) çıkışları vardır(Auto Aerial diye de bilinir). Bu çıkışları röle bobinine bağlayıp, kontrol edilebilir.

Ayrıca, yeni aldığınız cihazın anfi çıkışlarını, mevcut cihazın aux girişine bağlamak gibi bir imkanınız varsa, yeni cihazın kendi anfisini kullanmaya da gerek kalmaz.

Eskisinin modifiye edip aux girişleri yapılabilir. Mantık yürütmeye çalışırsak, oto teyplerinin içinde bir DSP (ses kaynağını seçen, bas-tiz, ekolayzer özelliklerini denetleyen bir işlemci) vardır. Datasheet i bulunup girişleri tespit edilerek, çok fazla karışık olmayan bir uygulama yapılabilir.

mucahitcapar

İlginiz için teşekkürler dediğiniz gibi datashet üzerinden işlem yapılabildiğini araştırdım ama ne kadar sağlıklı olur bilemedim yada başka bir şekilde zarar verirmiyim acaba diye ilk seçeneği düşündüm mekanik olarak değilde kendi röle ile otomatik geçiş sağlayabilecek bişey düşünüyorum ama nasıl yapılır bilmiyorum

olc technics

http://www.yesilkoyelektronik.com/569-thickbox_default/omron-12v-cift-kontak-role.jpg

Resimdeki röleden yada muadilinden 4 adet temin edilir. Röleler 2 konumlu bağımsız 2 kontaklı olmalıdır. Rölenin COM pinine hoparlörler bağlanır. Ön sağ sol ve arka sağ sol dikkatlice tespit edilip, hoparlör hatlarına bağlanır. Hoparlör çıkışları teypten + ve - şeklinde çıkar ve 8 adettir. Teyplerin + ve - çıkışları ayrı ayrı kontaklarla kontrol edilmelidir. Bu toplamda resimde gösterilen röleden 4 adet kullanılması gerektiği manasına geliyor. Her iki teypte aynı kaynaktan besleniyor ve anfi çıkışlarının çakışması zarar görmelerine neden olabilir. Zira Hoparlörlere giden her kablo anfi entegresinden çıkıp hoparlörlere ulaşıyor. İki teypten çıkan - leri hoparlörlere giden - eksilerle bitiştirip bağlarsak sorun çıkmaması işten bile değil.

Bağlanması için 4 röleye ihtiyaç var. Yeni teybin + ve - çıkışlarına dikkat ederek, NO (normalde açık) pinlerine bağlayın. Eski cihazın çıkışlarını da rölenin NC(normalde kapalı) pinlerine bağlayın. COM (ortak uç) pinleri de hoparlörlere bağlanacak.

4 rölenin bobin pinlerini birleştirin ve bir adet 1N4004 diyodunu, röle bobinlerine paralel gelecek şekilde bağlayın. Ne işe yarayacak derseniz; teybi kapattığınız zaman, rölenin zıt akım üretip, oto anten çıkışını süren elemanı zarar görmekten koruyacak. Dikkat, diyot kutuplu bir elemandır, İşaretli ucu, yeni teybin oto radyo tetikleme çıkışına, işaretsiz ucu ise toprak yani akünün eksi hattına bağlanacak.

Bu bağlantı ile, sadece yeni teybiniz kapalıyken eski teybinizi açarak dinleyebileceksiniz. Yeni teybi çalıştırdığınız zamanda, eski teybiniz susacak.

Bu tarz bir röle tercih ederseniz, kabloların lehimle bağlamanız gerekecek. Ben bu işin içinden çıkamam diyorsanız, bir oto elektrikçisine danışın. Orjinal radyoların tipik bir sorunu, bağlantıları kesilip bağlanınca kod sormalarıdır. Besleme bağlantısını kesmemeye çalışın. Ve dahada önemlisi, araçta bu gibi modifikasyonlar yaparken, yapılan bir hatanın yangınla sonuçlanabileceğini unutmayın ve gereken önlemleri alın. Bağlantıları dikkatlice izole edin ve aracın şaşesine temas etmesine müsaade etmeyin. Seyir halinde bir yangın, Allah muhafaza kazaya sebebiyet verebilir.

Diğer forum üyelerimiz de bilgilerini ve tecrübelerini paylaşacaklardır.

mucahitcapar

Teşekkürler anlatılan gibi yapıp evde power suply ile çalıştırıp denicem inşallah işin içinden çıkabilirim son olarak sormak istediğim Rölenin bir kodu vs bişeyi varmı almak istediğimde nasıl alırım birde rölenin uçlarını ortaklayıp diyor bağlantısı tarafı biraz karışık geldi bi sistemi 2 teyp aynı anda çalıştırarak kullanamaz mıyım çünkü orijinal teyp den gücü kesmek tüm ayarlarını sıfırlıyor sadece hoparlör tarafına yapamaz mıyız röleleri birşey daha ekleme yapiyim örnek ben bi teyp açıkken diğerini tuşundan kapatabilirim ikisini aynı anda çalıştırmam bu şekildede çıkışlarına zarar verirmiyim

olc technics

Alıntı yapılan: mucahitcapar - 25 Ocak 2017, 19:05:48Teşekkürler anlatılan gibi yapıp evde power suply ile çalıştırıp denicem inşallah işin içinden çıkabilirim son olarak sormak istediğim Rölenin bir kodu vs bişeyi varmı almak istediğimde nasıl alırım birde rölenin uçlarını ortaklayıp diyor bağlantısı tarafı biraz karışık geldi bi sistemi 2 teyp aynı anda çalıştırarak kullanamaz mıyım çünkü orijinal teyp den gücü kesmek tüm ayarlarını sıfırlıyor sadece hoparlör tarafına yapamaz mıyız röleleri birşey daha ekleme yapiyim örnek ben bi teyp açıkken diğerini tuşundan kapatabilirim ikisini aynı anda çalıştırmam bu şekildede çıkışlarına zarar verirmiyim

Önceki iletimde, yazdığım gibi, röle iki atımlı (konumlu) bağımsız iki kontaklı olacak ve 12v bobinlilerden seçilecek. 4 adet olacak. Satıcıya bu şekilde izah edip satın alabilirsiniz. Maalesef kod veremiyorum. Üretici değişince kodlarda değişiyor.

Yine de bilen varsa yazar.

Şema:

mucahitcapar

Çizim gayet açık elinize emeğiniz sağlık sonucu buradan paylaşırım, teşekkürler.

mucahitcapar

Sistemi evde kurdum NO ucuna bağladığım teyp çalışıyor fakat onu kapatıp diğer teybi açtığımda yada kapatmadan açtığımda diğer teyp devreye girmiyor diyot bağlantılarını vs hepsini yaptım ama çalışmadı sorun neden kaynaklı olabilir

asma

Merhaba
NO ucları normade açık devredir yani röle enerjilendiğinde kısa devre olarak devreyi tamamlar.
Bu durumda sizin röleleriniz teybi açıp kapatmanızdan etkilenmeden sürekli çekili (enerjili) Doğru mu?
Evet ise röle bobinine bağlı otomatik anten çıkışı doğru çalışmıyor ya da siz yanlış yere bağlamış olabilirsiniz.
Hayır , enerjili değil , hiç çekmiyor ise durum yine aynı.

Bunun için ilk önce teyp çıkışlarından bize gerekli olan çlklşı tespit etmeniz gerekiyor.
Marka, model , soketlerin resmi paylaşılırsa biz de yardımcı oluruz.
Ölçü aletiyle teyp açık ve kapalı durumlada acaba diyeceğiniz tüm terminalleri ölçmeniz gerekiyor.
Açıkken 12V , kapalıyken '0' sıfır göreceğiniz bir bağlantı arıyoruz.

Not: Eski veya yeni teyplerden yalnızca birinde bu özellik varsa yeterli. Bağlantıda değişiklik yapmanız gerekir sadece

Kolay gelsin.

mucahitcapar

Teybin rem diye anahtara bağlı çalışan bir tetikleyicisi varmış biraz araştırma sonucu onu öğrendim röle tetikleyicisinin bir ucunu ona diğer ucunu şase ye bağladım ve sistem  çalıştı aradaki diyotuda iptal ettim yalnız normalde açık olan teybin remotesine bağladım şuan da sistem gayet iyi çalışıyor yardımlarınız ve emeğiniz için teşekkürler.

asma

REM , remote yani kumanda ucudur. Diğer cihazların teyple birlikte açılıp kapanmasını sağlar.
Diyot ise bobinin enerjisi kesildiğinde oluşan enerjiyi sönümlemeye yarar.
Diyot olmazsa rem çıkışınızın ömrü kısalır.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın