Mosfet modelleri hk

Başlatan Jotun, 24 Ocak 2017, 17:45:06

Jotun

Merhaba Arkadaşlar,
elimde 3.7v üreten bir üreteç var buna hangi model mosfet bağlamam gerektiğini nasıl anlayabilirim?
aynı şekilde 7,4v-10v gibi tetiklenecek mosfetler nelerdir?
birde mosfetlerin paralel bağlanması doğru mudur? paralel bağlanınca ne faydası oluyor?

Teşekkürler.

asma

Alıntı yapılan: Jotun - 24 Ocak 2017, 17:45:06Merhaba Arkadaşlar,
elimde 3.7v üreten bir üreteç var buna hangi model mosfet bağlamam gerektiğini nasıl anlayabilirim?
aynı şekilde 7,4v-10v gibi tetiklenecek mosfetler nelerdir?
birde mosfetlerin paralel bağlanması doğru mudur? paralel bağlanınca ne faydası oluyor?

Teşekkürler.
Merhaba
Anlatım sade değil yavan olmuş.
Elinizdede 3,7V li-ion batarya olsun:

Neden mosfet bağlamanız gerekiyor bilmiyoruz. Nasıl öneride bulunalım.
7,4V-10V gibi değerlerde mosfet sürerken gate voltajı pek sorun olmaz. Yani tam iletime geçmesi gereken mosfeti sürebiliriz.
Bu durumda 3,7voltta hangi mosfeti tam olarak iletimde tutabiliriz sorusu gelir.
Logic level mosfet diye araştırabilirsiniz. Bunların bazıları 3,3V luk mikro işlemci çıkışlarıyla tam iletim sağlayacak yapıdadır. (bazen de 5V baz alınır , 3,7V kritik olabilir)
Genel olarak her iki durumda da düşük Rds on değeri ve düşük Vth  değeri istenir. Bunlarla beraber düşük çalışma gerilimi ve yüksek akım değeri karşımıza çıkar.
Yük hakkında bilgi , daha doğrusu amaç hakkında bilgi verilirse IRLZ44N kullanabilirsiniz şeklinde öneride bulunabilirim.

Paralel bağlama ile ilgili de yorum yapabilirim.
Biraz daha ayrıntı verirseniz.  ;)

Kolay gelsin.

Jotun

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
aslında sorunum şu şekilde elimde IRFZ46N mosfet var bunların GveS bacaklarında 10Kohm direnç var.
anahtarı kapattığımda mosfet ısınıyor ancak iletimde bulunmuyor.
Mosfet'ı voltmetre ile kontrol ediyorum bozuk değil, bu durumda yanlış model kullandığımı düşünmeye başladım açıkçası.
Ama sizin önerdiğinizde 44N modeli çok farklı değil kullandığımdan.

Paralel bağlama ile ilgilide şunu demeye çalışıyorum aslında tamamen şehir efsanesi olabilir, yukarıda bahsettiğim durumda iletim olmadığından 2 ya da 3 tane irlz46n paralel olarak bağlasam iletim yakalayabilir miyim sorusuydu.

Teşekkürler.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Jotun - 25 Ocak 2017, 09:31:00Cevabınız için çok teşekkür ederim.
aslında sorunum şu şekilde elimde IRLZ46N mosfet var bunların GveS bacaklarında 10Kohm direnç var.
Mosfet'ı voltmetre ile kontrol ediyorum bozuk değil, bu durumda yanlış model kullandığımı düşünmeye başladım açıkçası.

Paralel bağlama ile ilgilide şunu demeye çalışıyorum aslında tamamen şehir efsanesi olabilir, yukarıda bahsettiğim durumda iletim olmadığından 2 ya da 3 tane irlz46n paralel olarak bağlasam iletim yakalayabilir miyim sorusuydu.

Teşekkürler.
nerede, ne amaçla, nasıl kullanacağınızı azıcık yazsanız, iş kolay...
örneğin, Anahtarı kapatınca ısınıyor?  Tamam da sevgili kardeşim, anahtar nereye bağlı? yük olarak ne var? :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Alıntı yapılan: Jotun - 25 Ocak 2017, 09:31:00Cevabınız için çok teşekkür ederim.
aslında sorunum şu şekilde elimde IRLZ46N mosfet var bunların GveS bacaklarında 10Kohm direnç var.

Teşekkürler.
İki elemanın Vgs(th) voltajlarını araştırın. Bahsettiğim gibi sizin kullandığınız 5V seviyesine göre lojik level sınıfına giriyor. Benim verdiğim örnek 3V3 seviyesi için üretilmiş.
Bu fark ayrıntıdır. (44 için 1-2V , 46 için 2-4V yazıyor)
Sizin mosfetiniz iletime geçmeye başlıyor ama tam iletime geçmediği için ısınıyor. İş yapmıyor.

Sizin hiç paylaşmadığınız ayrıntı var ya iş onun gibi.
Yük , akım , sinyal şekli , yük ve sinyal voltajı veya dalga formu , frekansı , pcb çiziminin jpg hali, ...
Paylaşmanda sıkıntı olmayacak , direnç , mosfet , yük ile ilgili her şeyi istiyorum.
Ayrıntı isteyince 10k direnç ve ısınma sorununu yazıyorsun. Bu yüzden her şeyi istedim.

Kolay gelsin.

Jotun

Tekrar Merhaba,
Böyle çok gizli bir şeyler yapıyormuşum gibi bir izlenim oluşmuş ancak aksine çok basit şeylerle uğraşıyorum hemen ne yapmak istediğimi özetliyorum.
Elektronik sigara kullanıcısıyım ve bu benim için bir hobi gibi bir sürü ayrıntı vs. sigaranın her türlüsü kötü ancak tamamen bırakana kadar beni oyalıyor. E sigara için mod kullanıyor bende mekanik mod şemalarını görüp yapmak istedim.
Ekte basit olarak bir şema mevcut bu şemayı baz alarak elektronikçiye gittim ancak internetde dahil olmak üzere IRLB3034 mosfet bulamadım onun yerine IRFZ46N ve 10K direnç verdiler.
Durum bu olunca şemadaki gibi bağladım ancak tek fark olarak çift pil yerine tek pil kullanıyorum yani sadece 3,7V(18650 lipo).

Yukarıda bahsettiğim gibi mosfet ısınıyor ancak iletim olmadı bende daha düşük tetikleme ile çalıştırabileceğim mosfet aramaya başladım ancak çeşit çok olunca kafam karıştı size sormak istedim.Bir yerlerde de bu şemayı 2-3 mosfet paralel bağlayınca çalıştırabilen olduğunu okudum o yüzden paralel olayını sormaya çalıştım.
Bu arada bu şemada neden mosfet bu kadar önemli onuda tam anlayabilmiş değilim ya :)

Sonuç olarak IRLZ44N bu iş için daha uygun gibi duruyor yinede görüş ve yönlendirmelerinize açığım.

Teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın