Gerilim Bölme

Başlatan elektronikadam, 23 Ocak 2017, 11:07:16

elektronikadam

Selam değerli ağabilerim ustalarim.Elektronikte acemi sayılırım.Dirençler hakkında sormak istediğim bazı sorular var.Her yerde dirençle akım bölünür,gerilim sınırlandırılır diyor ama direnci nasıl bağladığımızda gerilim bölüyoruz yada akım sınırlıyoruz.Bunu ohm kanunuylamı hesaplıyoruz?Birde ön direnç formulü diye bi formül gördüm araştırırken,bunun farkı ne? Eğer bunları anlarsam gerçekten elektronite çok yol almış olucam.Iyi çalışmalar kolay gelsin.

seron

İstediğiniz formül şudur:
V2= (R2 / R1 + R2) ) . V1

Aşağıdaki programı indiriniz ve kurunuz:
http://www.electronics2000.co.uk/download.php
sayfanın orta-aşağılarında; "Electronics Assistant (EXE File, 516 kB)" yazan kısma tıklatarak indireceksiniz.

Program ücretsiz de kullanılabiliyor. bunun için ilk çalıştırdığınızda "daha sonra hatırlat (remind me later)" i seçin, "bir daha sorma (dont ask me again)" kutucuğunu doldurun.

Bu program bir yeni başlayana büyük kolaylık sağlar. İngilizce olmasına rağmen biraz karıştırdığınızda göreceksiniz ki elektroniğin tüm temel kavram ve formüllerini size resimli olarak gösteriyor. kondansatördür, dirençtir,... paralel bağlamadır, seri bağlamadır hepsini gösterir.

Kolay gelsin. Ha, unutmadan, istediğiniz formüle OTHER > Potential Divider Calculator yoluyla ulaşacaksınız.
Resim de ekledim.

elektronikadam

Sayın seron hocam yardımınız için teşekkür ederim programı indiriyorum,gerçekten işime yarıycağını düşünüyorum.Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın