KENWOOD GRAPHIC EQUALIZER GE-44 Onarımı

Başlatan ozgurece, 14 Ocak 2017, 18:46:50

ozgurece

YAMYAM Hocam Eq sağ Kanal çalışıyor sol Kanal da ses yok.Resimler yüksek çözünürlüklü klikleyip yaklaştırabilirsiniz.

Mr_YAMYAM

Sol kanaldaki ışılar yanmadığına göre öncelikle voltaj kontrolü gerekli.
Eğer service manual bulabilirsek daha kolay çözüme gidebiliriz.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Anladım Onursal Hocam şimdi board üerinde lehim tazeleme yapmışlar sanıyorum, kopuk, kısa devre görünmüyor ölçü aleti ile kontrol ettim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2017, 19:34:30Anladım Onursal Hocam şimdi board üerinde lehim tazeleme yapmışlar sanıyorum, kopuk, kısa devre görünmüyor ölçü aleti ile kontrol ettim.

Naçizane bir fikir
Devre simetrik görünüyor
Çalışan tarafı referans alarak , çalışmayan tarafta aynı noktalardaki gerilimler karşılaştırılabilir
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ozgurece

Anladım, ben sorunu söyle anlatayım, cihazı satıcı verirken bana dediki tek kanal arızalı , bende cihazı fişe taktım herhangi bir ses bağlantısı yapmadan power verdim. Önceki resimlerde de görüleceği üzere sağ kanal Eq ledleri aktif sol kanal Eq ledleri pasifti. Cihazı komple söküp mainboard üzerinde soğuk lehim gibi görünen yerlere tekrar lehimledim ve CD playerin ses çıkışlarını EQ ve oradan küçük hoparlörlere bağladım ses her iki hoparlörde var ama Eq aktif olunca ses çok kötü çatallı , şimdi devre üzerinde hangi elemanları yenilemeliyim, değiştirmeliyim. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 16:03:00Anladım, ben sorunu söyle anlatayım, cihazı satıcı verirken bana dediki tek kanal arızalı , bende cihazı fişe taktım herhangi bir ses bağlantısı yapmadan power verdim. Önceki resimlerde de görüleceği üzere sağ kanal Eq ledleri aktif sol kanal Eq ledleri pasifti. Cihazı komple söküp mainboard üzerinde soğuk lehim gibi görünen yerlere tekrar lehimledim ve CD playerin ses çıkışlarını EQ ve oradan küçük hoparlörlere bağladım ses her iki hoparlörde var ama Eq aktif olunca ses çok kötü çatallı , şimdi devre üzerinde hangi elemanları yenilemeliyim, değiştirmeliyim. ?
Bir hususu açıklığa kavuşturalım.
EQ aktif olunca iki kanalda da mı ses kötüleşiyor yoksa sadece sol kanalda mı ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 17:35:43Her iki kanalda kötü  :'(

sesi nereye giriyorsunuz? sesi nereden dinliyorsunuz?
Bu cihazı anfinin önüne mi koydunuz? nasıl çalıştırdınız? :)
Mr_YAMYAM  hocamın olduğu yerde pek söz söylemek olmaz,
Ancak sanki bu cihazın çıkışını bir anfiye girsek, ve hatta girişteki ses seviyesini biraz düşürerek denesek nasıl olur?

Mr_YAMYAM

Giriş ve çıkışlar...;
EQ IN Teypten ya da CD den gelen sinyaller buraya girecek..
EQ OUT. Direk ampliye irtibatlanacak.
EQ ON/OFF tuşu ile EQ devreye alınır ya da çıkartılarak by-pass edilir.

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ocak 2017, 17:45:34Mr_YAMYAM  hocamın olduğu yerde pek söz söylemek olmaz,
Ancak sanki bu cihazın çıkışını bir anfiye girsek, ve hatta girişteki ses seviyesini biraz düşürerek denesek nasıl olur?
Hocam YAMYAM olsam da evcilimdir. benden korkmanıza gerek yok.  :))
Her türlü bilgi paylaşımı bir çıkış kapısı olabilir. Kazara yapmış olunan bir öneri bile direk sonuca ulaşmasını sağlayabilir.

ozgurece

AdnanCoskun Hocam resimde görüldüğü gibi LINE IN CD Player girişi , LINE OUT .hoparlör çıkışları , anfi bağlı değil YAMYAM hocam anfi tehlikeli dedi Anfi yanabilir dedi, sadece 5+1 in küçük hoparlörlerine bağlı ,Ses çok kötü kesik ,çatallı .Ama 7 bant kontrol ediliyor ,Eq Off konumda ses normal.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 17:55:05AdnanCoskun Hocam resimde görüldüğü gibi LINE IN CD Player girişi , LINE OUT .hoparlör çıkışları Ses çok kötü kesik ,çatallı .

yukarıda onursal hocam bahsetti
Out uçlarını bir anfiye girin, ve hatta cd player'ın çıkış seviyesi belki yüksek gelecektir, sesi kısıkken başlayıp, bozulma noktasına bakın derim....

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2017, 17:51:02Giriş ve çıkışlar...;
EQ IN Teypten ya da CD den gelen sinyaller buraya girecek..
EQ OUT. Direk ampliye irtibatlanacak.
EQ ON/OFF tuşu ile EQ devreye alınır ya da çıkartılarak by-pass edilir.
Hocam YAMYAM olsam da evcilimdir. benden korkmanıza gerek yok.  :))
Her türlü bilgi paylaşımı bir çıkış kapısı olabilir. Kazara yapmış olunan bir öneri bile direk sonuca ulaşmasını sağlayabilir.

Sevgili Mr_YAMYAM hocam, bizimkisi korku değil de, saygı...
:D :)

Mr_YAMYAM

Bu herifi de köteklemek lazım  >:(
Cahal civelek herif. Ben anfi yanar dediysem hoparlörleri direk bağla da demedim. Olası bir osilasyon olursa ampliye zarar verebilir düşüncesiyle AKAİ ya da diğer kıymetli amplileri kullanma anlamında söylemiştim.
5.1 ampli yansa bile yüreğin acımaz ama akai veya technics e bişii olursa gudurursun.
Bu sebeple;
Line out çıkışını 5.1 amplinin arkasındaki girişlere bağlamalısın. Ki ses normal olarak hoparlörlere verilebilsin.

ozgurece

Onursal Hocam dediğiniz switch yanındaki entegreyi değiştirdim ama sorun devam ediyor.Resim yüksek çözünürlüklü yakınlaştırabilirsiniz.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 19:19:54Onursal Hocam dediğiniz switch yanındaki entegreyi değiştirdim ama sorun devam ediyor.Resim yüksek çözünürlüklü yakınlaştırabilirsiniz.

anfiye bağladın mı?

ozgurece

Evet PC hoparlörüne bağladım AdnanCoskun Hocam Eq on konumunda bant genişlikleri ayarlanabiliyor ,bas, tiz, orta sesler ama ses çatlak çok kötü. :'(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 19:19:54Onursal Hocam dediğiniz switch yanındaki entegreyi değiştirdim ama sorun devam ediyor.Resim yüksek çözünürlüklü yakınlaştırabilirsiniz.

Şimdi de diğer entegreyi değiştirip bak.
Ancak öncelikle voltaj kontrolü şarttır.
VOLTAJ KONTROLÜ:
Ölçü aleti 20V DC kademesinde iken eksi prob metal şaseye değdirilir.
Entegrenin 4 nolu bacağında negatif,  8 nolu bacağında ise poziif gerilim okunmalıdır. Bu iki gerilim de birbirine eşit olmalıdır.
Eğer entegre single voltaj ile çalıştırılıyorsa 4 nolu bacak ila 8 nolu bacak arasındaki gerilim okunacaktır.
Sonuçları burada yazdıktan sonra devam ederiz.

ozgurece

Onursal Hocam Transistörler i devre üzerinde ölçtüm hepsi sağlam size söylediğim gibi mainbord üzerinde ikinci entegrenin bulunduğu bölgeye parmakla temasta seste belirgin bir düzelme oluyor ama ben arızayı bulamadım. 4 nolu bacak ile 8 nolu bacak arasında 16 volt gerilim okunuyor.

i3uz

cihaz beklediği için potların içlerine wd40 sıkarak yukarı aşşağı yaparak içindeki pislikleri temizlemeni öneririm..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 22:35:53Onursal Hocam Transistörler i devre üzerinde ölçtüm hepsi sağlam size söylediğim gibi mainbord üzerinde ikinci entegrenin bulunduğu bölgeye parmakla temasta seste belirgin bir düzelme oluyor ama ben arızayı bulamadım. 4 nolu bacak ile 8 nolu bacak arasında 16 volt gerilim okunuyor.
Bir öneri daha,
şimdi 2. entegrenin bölgesinde parmakla dokunduğunuzda seste belirgin b,r düzelme olduğunu söylüyorsunuz,
bu benim aklıma iki şey getiriyor
1- siz dokunduğunuzda elinizin direnci ile iki nokta arasına direnç bağlamışsınız gibi, yani bir noktadan diğer noktaya sinyali aktardınız
2- o iki nokta arasında bir gerilim taşıdınız
öncelikle bu iki noktayı netleştirmek için her iki elinize iletken bir metal alıp, kendinize belli noktalar seçerek temas edebilirsiniz, düzelme hangi iki lehim noktasında oluyor onu belirleyebilirsiniz, ve bu iki noktada sizin vücut direnciniz ne işlev görüyor belirleyebiliriz.
arızanın seyrine bir ışık tutabilir.

bu arada pasif elemanların arızalanma ihtimali daha az gibime geliyor, ancak olasılıksız da değil....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2017, 22:35:53Onursal Hocam Transistörler i devre üzerinde ölçtüm hepsi sağlam size söylediğim gibi mainbord üzerinde ikinci entegrenin bulunduğu bölgeye parmakla temasta seste belirgin bir düzelme oluyor ama ben arızayı bulamadım. 4 nolu bacak ile 8 nolu bacak arasında 16 volt gerilim okunuyor.
O entegre çift gerilimle çalışıyor. Yani split supply.
Ölçümlerde görüldü ki şase ile entegrenin 4 nolu ucunda negatif besleme var ama 8 nolu uçta pozitif besleme yok.
Doğal olarak entegre çalışmıyor.
Önce besleme devresinin halli gereklidir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2017, 23:17:40O entegre çift gerilimle çalışıyor. Yani split supply.
Ölçümlerde görüldü ki şase ile entegrenin 4 nolu ucunda negatif besleme var ama 8 nolu uçta pozitif besleme yok.
Doğal olarak entegre çalışmıyor.
Önce besleme devresinin halli gereklidir.

Onursal hocam;
trafodan 2 uç çıktığını görüyorum, bilmiyorum yanlışmı görüyorum;
eğer trafo 2 uçlu ise, yarımdalga doğrultma ve gerilim katlayıcı kullanarak simetrik besleme mi yapılmıştır? yoksa tek kaynaktan simetrik gerilim elde etmek için başka bir yöntem varmıdır.

ozgurece

Bu bölgede el temasında (Alt ve üst taraf ) sesde belirgin düzelme oluyor hatta her iki etegrenin 1 ve 8 nolu uçlarını Digital ölçü aleti ile  ölçerken sesde nispeten bir düzelme oluyor. Ben o çevredeki kapasitörleri değiştirdim, entegre yerine soket taktım. 50v 1mf , 16v 47 mf

Adnancoskun

aklıma takıldı;
Entegre yerine soket taktım? derken, boş soketten bahsetmiyoruz değil mi? :)
cihaza hiç ses girmeden bir vınlama, gürültü falan var mı?
beslemedeki kondansatörler normal mi?

ozgurece

Beslemedeki kondansatörleri devre üzerinde ölçtüm sağlam görünüyor 50 470 mf - ler ortak bağlı ama siz derseniz değiştir diye değiştiririm elimde var, ayrıca boşta ses girişinde kablo bağlanmadan vınlama , gürültü yok. bununla uğraşmışlar ama yapamamışlar  :))

Adnancoskun

D201 ve D202 ne şekilde bağlı, ve hemen altındaki büyükkondansatörler paralel mi? yoksa simetrik gerilim oluşturacak şekilde mi bağlı, o kondansatörler üzerinde kaç volt var,
mesela o kondansatörlerin olduğu yerin alttan yakın çekimini görebilirmiyim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ocak 2017, 23:27:15Onursal hocam;
trafodan 2 uç çıktığını görüyorum, bilmiyorum yanlışmı görüyorum;
eğer trafo 2 uçlu ise, yarımdalga doğrultma ve gerilim katlayıcı kullanarak simetrik besleme mi yapılmıştır? yoksa tek kaynaktan simetrik gerilim elde etmek için başka bir yöntem varmıdır.
Hocam koskoca KENWOOD firması tek çıkışlı trafodan çift besleme elde etmiş.
Hani bilirsiniz çin işi amplilerde tek voltajdan çift gerilim elde etme olayı.
Bu durumda aklıma şu sohbetler geliyor.
Koskoca firmalar senin kadar kaliteli ampli yapamıyorlar mı? Sen onlardan daha iyi mi biliyorsun?
Evet ben o fabrikadaki mühendisler kadar bilgiye sahip olmayabilirim, ama bildiğim bir şey var.
Koskoca firma sadece 2 çıkışlı trafo ve bir köprü diyot kullanmak yerine böyle bir tasarrufa gidiyorsa ben o ürünleri kötülerim arkadaş. Hatta o ürünleri üretenlere de veryansın ederim  >:(
Bu sadece bir örnektir. Ben çok aptalca bir elemandan bile kaçmış firmaların ürünlerine denk gelmişimdir.
Sonra da derler ki STK ampli nedir ki? Koskoca fabrikalar neden kullanmıyorlar  :))

Tahmini voltaj devresi.
[attach]7558[/attach]

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2017, 23:57:56Hocam koskoca KENWOOD firması tek çıkışlı trafodan çift besleme elde etmiş.
Hani bilirsiniz çin işi amplilerde tek voltajdan çift gerilim elde etme olayı.
Bu durumda aklıma şu sohbetler geliyor.
Koskoca firmalar senin kadar kaliteli ampli yapamıyorlar mı? Sen onlardan daha iyi mi biliyorsun?
Evet ben o fabrikadaki mühendisler kadar bilgiye sahip olmayabilirim, ama bildiğim bir şey var.
Koskoca firma sadece 2 çıkışlı trafo ve bir köprü diyot kullanmak yerine böyle bir tasarrufa gidiyorsa ben o ürünleri kötülerim arkadaş. Hatta o ürünleri üretenlere de veryansın ederim  >:(
Bu sadece bir örnektir. Ben çok aptalca bir elemandan bile kaçmış firmaların ürünlerine denk gelmişimdir.
Sonra da derler ki STK ampli nedir ki? Koskoca fabrikalar neden kullanmıyorlar  :))

emin ol hocam
koskoca firmalar daha çok kazanma kaygısından,
EVET SENİN KADAR KALİTE YAP MAZ LAR

ozgurece

Onursal Hocam bu cihazları aldığım yerdeki satıcıya daha önceki  Sony CDP-M72 yaptık dedim adam dediki ben onu servise verdim olmaz dediler sen nasıl yaptın yahu dedi adama resimleri gösterdim eğer bu Eq sizlerin sayesinde yapabilirsek Adam Guduracak.  :))

Adnancoskun

resimde iki noktaya dikkat çektim
1- yolda çatlak mı var?
2- belirttiğim kondansatörlerdeki gerilim değerleri nedir?

Mr_YAMYAM

Özgür.
Trafonun hemen yakınındaki devreleri fotoğraflarmısın.
Ayrıca oradaki tüm transistörlerin adını foto içerisine yaz.
Resimdeki bölümü altten ve üstten yakın planda.
[attach]7562[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 00:09:23Onursal Hocam bu cihazları aldığım yerdeki satıcıya daha önceki  Sony CDP-M72 yaptık dedim adam dediki ben onu servise verdim olmaz dediler sen nasıl yaptın yahu dedi adama resimleri gösterdim eğer bu Eq sizlerin sayesinde yapabilirsek Adam Guduracak.  :))
EQ aslında daha basit hallolur.
Ama sen tecrübeli olmadığın için haliyle işler zorlaşıyor.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 00:09:43resimde iki noktaya dikkat çektim
1- yolda çatlak mı var?
2- belirttiğim kondansatörlerdeki gerilim değerleri nedir?
Hocam ana kondansatörler üzerindeki voltajlar takribi tamam. Telefonda ölçümünü yapmıştık

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2017, 00:12:04EQ aslında daha basit hallolur.
Ama sen tecrübeli olmadığın için haliyle işler zorlaşıyor.Hocam ana kondansatörler üzerindeki voltajlar takribi tamam. Telefonda ölçümünü yapmıştık
anladım onursal hocam, bir vakittir yoktun, o nedenle sen gelesiye kadar , bir ucundan tutalım dedim di
:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 00:15:04anladım onursal hocam, bir vakittir yoktun, o nedenle sen gelesiye kadar , bir ucundan tutalım dedim di
:)
Eyvallah hocam.
Sizin varlığınız bizlere aile saadetini hatırlatıyor.
Bir önceki atlamış olduğum mevzuya değineyim.
Opamplar tek gerilimle de çalıştırılabilirler. Bunun için difrensiyal girişine devre gerilimini ikiye bölecek şekilde iki eşdeğer direnç bağlanır. Böylece opamp normal olarak tek gerilimle de çalışır. Zaten bilirsiniz.
Ancak devre analizlerinde sistem şasesinden alınan ölçümlerde 4 nolu bacakta 16V civarı gerilim okunduğundan dolayı bu ihtimali gözardı ettik.
Zaten devredeki iki adet ana kondansatörler bunu doğruluyor sanırım.

ozgurece

34,92v kondansatöler şase ortak , orada pasta kalmış çatlak yok.

Adnancoskun

anladım hocam;
Özgürce;
bu arada sanırım
Q201 ve Q202 regüle transistörleri
Ve onlara yakın diyotlar D204 ve yukarıdaki de zener diyot gibi geldi,
zenerler (eğer öyle ise) üzerindeki gerilimleri ölç,

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 00:22:2134,92v kondansatöler şase ortak , orada pasta kalmış çatlak yok.

Foto olmamış  >:(  Al kafana bir SUMSUK :D
Kartın sağını solunu kesmeden ve arkalı önlü çekeceksin.
Transistörleri de okuyup adlarını buraya yazacaksın.

Mr_YAMYAM

@Adnancoskun  hocam.
Geçenlerde Erman Toroğlu bir yayında..:
Ben 7 tane stopper alanı DÖVERİM diyordu  :D
Acaba bizim sohbetleri mi okudu  :))

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2017, 00:24:36Foto olmamış  >:(  Al kafana bir SUMSUK :D
Kartın sağını solunu kesmeden ve arkalı önlü çekeceksin.
Transistörleri de okuyup adlarını buraya yazacaksın.

hani3 arkadaş hatıra fotografı çektiririsin
ancak çeken kafaları almaz, omuzdan aşağısı gibi olmuş, he mi hocam?
:) :) :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 00:27:37hani3 arkadaş hatıra fotografı çektiririsin
ancak çeken kafaları almaz, omuzdan aşağısı gibi olmuş, he mi hocam?
Aynen.
Doğru söze ŞAPKA çıkartılır. Ama ben çoraplarımı çıkartayım  :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 00:22:2134,92v kondansatöler şase ortak , orada pasta kalmış çatlak yok.

Özgürce;
bu arada sanırım
Q201 ve Q202 regüle transistörleri
Ve onlara yakın diyotlar D204 ve yukarıdaki de zener diyot gibi geldi,
zenerler (eğer öyle ise) üzerindeki gerilimleri ölçtün mü?

Mr_YAMYAM

Özgür tüydü galiba.
Ya da EQ ile becelleşiyordur  :D
Ben de kendi CD oynatıcımı sökmüştüm.
İyi bir kese attıktan sonraki kartın hali.
[attach]7564[/attach]
[attach]7566[/attach]

ozgurece

Ölçmedim Ama hemen ölçerim , transistör isimleri resimde sanıyorum okunuyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2017, 00:37:09Özgür tüydü galiba.
Ya da EQ ile becelleşiyordur  :D
Ben de kendi CD oynatıcımı sökmüştüm.
İyi bir kese attıktan sonraki kartın hali.
[attach]7564[/attach]
[attach]7566[/attach]

ellerin dert görmesin...
İnan bizim burada tarihi kadı hamamı var, sivaslı tellakları bukadar ak-pak edemezler
Bu arada Hocam bu yıla kadar cihazların tazyikli su ile yıkandığını duymamıştım, enteresan..... :) ;)

ozgurece

D204 27 Volt q201 23 volt  q202 -16,80v

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 00:39:55ellerin dert görmesin...
İnan bizim burada tarihi kadı hamamı var, sivaslı tellakları bukadar ak-pak edemezler
Bu arada Hocam bu yıla kadar cihazların tazyikli su ile yıkandığını duymamıştım, enteresan..... :) ;)
Eyvallah hocam. Teşekkür ederim.
Elektronik devreler su ile zarar görmezler. Tek sorun iyi kurutulabilmesidir. Kış aylarında kaloriferler daimi yandığı için pişirmek kolay oluyor.
Sadece transformatör ve bobin olan devreleri yıkamak sorun yaratabilir.
Ben bu olayı Özgürece ye de öğrettim. Şimdi o da bulaşıkçılık yapıyor  ;D

ozgurece

AdnanCoskun Hocam ve Onursal Hocam Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Hakkınızı ödeyemem. İzninizle Ben çıktım Yarın devam ederiz

Adnancoskun

Onursal hocam;
Bu arada bu saatte Aklıma takıldı;
Bu on/off switch'i   (off durumunda bypass sanırım)  on yapıldığında  - gerilimi geçirmiyor olabilir mi?
hani kontaklarında oksidasyon falan....

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın