Hurdadan Alınan Cihazların Bakım ve Onarımı. II

Başlatan ozgurece, 14 Ocak 2017, 16:42:18

ozgurece

Onursal Hocam dediğiniz Hoparlörleri satın aldım, aynı fiyata yanında Eq ve CD player hediyesi var.

Mr_YAMYAM

@ozgurece  WESTRA hoparlörler ile tanıştı ve gudurdu  :))
Bir zamanlar piyasada gırla satılan bu hoparlörler, belli karakteristikte ve nispeten ihtiyacı karşılayabilecek kalitede idi.
Menşei alman olan bu hoparlörleri İstanbulda bir adam imal etmekte idi. Emekli olunca işlerini oğluna devretmiş, ama oğlu da bu gibi işlerle uğraşmam diyince hoparlörler tarihe gömülmüştü.
Aynı hoparlörlerin Alman yapımı olanları da bulmak, şimdilerde pek mümkün gibi görünmüyor.

Bu hoparlörleri arada bir arkadaşlara önermiştim  :)
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5931.0.html

Hah bir çift alman yapımı buldum.
https://www.sahibinden.com/listing/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-alman-mali-kabinden-cikma-suruculer-386606055/detail
100 KAAT istiyormuş vatandaş.

ozgurece

[quote

Hah bir çift alman yapımı buldum.
https://www.sahibinden.com/listing/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-alman-mali-kabinden-cikma-suruculer-386606055/detail
100 KAAT istiyormuş vatandaş.

[/quote]

Woofer ların Aynısı değilmi Onursal Hocam bizim kabinlerdekinden farklı mı bu satılanlar. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2017, 18:51:24Woofer ların Aynısı değilmi Onursal Hocam bizim kabinlerdekinden farklı mı bu satılanlar. ?
Sendekiler Türk malı.
Bursadaki orijinal alman malı.
Teknik karakteristik olarak karşılaştırma yapmadım.

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam TA-A57 nin Orjinal uzaktan kumandasını internet üzerinde buldum bulmasına ama malesefki satışı kapanmış  :'(  Orjinal kumanda  RM-S280 remote control,  bu kod sistemine uygun kumanda nasıl arayabiliriz. ? Akıllı kumanda satın alsak uydurabilirmiyiz ? Sesini kısıp açsa bana yeter. Ben Elektronik pasajda sordum bu modele uygun yok, Satıcada 100 çeşit sony var ama A57 uyumlu yok.

Mr_YAMYAM

Ne desem yalan olur.
Şu kumanda uyar desem bile uymayabilir. Çünkü o konuda hiç tecrübem olmadı.
Bu sebeple en iyisi ya tek tek kumanda alıp test edeceksin ya da cihazı sırtlanıp kumandacıya gideceksin.

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam A57 yi Peynirlere bağladım Kabinleri ancak bu şekilde konumlandırabildim,biri solda raf içerisine diğeride koltuk arkasında,  odada yer kalmadı.  :)) Sesi fazla açamıyorum komşulara kapı çaldırmayalım. :):))

Mr_YAMYAM

PEYNİİİR'ler nispeten adam ettiğimiz hoparlörler. A57 ile geçinip giderler.
Technics ile bu sistem asla yarışamazlar. Zaten technics biraz daha üst sınıf kabinlerle çalışıyor.
İyi marka olsa da bu iki ampli arasındaki farklar eminim bellidir.
AKAI de gelince sanırım yeri hazırdır.

ozgurece

Evet Haklısınız Onursal Hocam Technics nerde SonyTA-57 nin sesi Nerde kıyas bile olmaz , Technics de Belgesel kanallarda sesleri dinleyin şelalenin akış sesi Oha der insan, sanki burada yanımda, bu Scheneider kabinlerde Dehşet oldu. İşitmeyen yorum yapamaz öyle uzaktan anlaşılmaz ,sesi duymak lazım Sesi , İşiten Guduruk olur . Vay be Japonlar ne yapmış , hayır bu made in Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 29 Ocak 2017, 17:08:38Evet Haklısınız Onursal Hocam Technics nerde SonyTA-57 nin sesi Nerde kıyas bile olmaz , Technics de Belgesel kanallarda sesleri dinleyin şelalenin akış sesi Oha der insan, sanki burada yanımda, bu Scheneider kabinlerde Dehşet oldu. İşitmeyen yorum yapamaz öyle uzaktan anlaşılmaz ,sesi duymak lazım Sesi , İşiten Guduruk olur . Vay be Japonlar ne yapmış , hayır bu made in Mr_YAMYAM
İşi bilimsel açıklamaya gücüm yetmez.
Millet hala harıl hurul CLASS-A ampli yapıyor.
Orijinal SONY de bir tür STK ile yapılmış. Hatta incelersek belki de benim STK465 ten daha iyi özelliklerde bir STK dır.
Öyleyse bu işin inceliği nerdedir?
Esasen @Adnancoskun  hocam gibi bilgili arkadaşlar muhalefet olsaydı çok iyi bir tartışma ve bilgi paylaşım ortamı olurdu.
Hoş amplifikatörler tasarım ve teknik anlatımlar başlıklı konuda bahsetmiş olsam da çoğu arkadaş bu bilgilerin gereksiz olduğunu bile belirtmiştir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html

ozgurece

Onursal Hocam SONY mühendisleri bu devrede  GROUNDING Tekniğini kullanmışlar mı ? Tahmini gürültü seviyesi nekadar olabilir  -60dbU ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 29 Ocak 2017, 20:32:21Onursal Hocam SONY mühendisleri bu devrede  GROUNDING Tekniğini kullanmışlar mı ? Tahmini gürültü seviyesi nekadar olabilir  -60dbU ?
GROUNDING tekniği uygulanmadan cihaz yapılmaz.
O tür cihazlarda maliyet çok önemli olduğu için grounding genellikle baskı devre üzerinde hesaplanarak yapılmaktadır.
Yani çoğu ground hattı baskı devrede ayrı ayrı çizilerek sistem sıfır noktasına iletilmektedir.
Benim şimdiye kadar ölçmüş olduğum o tür cihazlarda gürültü seviyesi -55 ila -65 arasındadır.
Üst seviye cihazlarda ise -72 ye kadar gördüm.
Ancak cihazların dar bandlı veya geniş bandlı olmalarına göre bu gürültü eşiği de değişmekte idi.
Dar bandlı cihazlarda, gürültü bastırma daha kolaylıkla yapılabildiği için, birçok firma frekans bandını kasıtlı olarak dar yapmakta idiler.

ozgurece

Onursal hocam LG Televizyonun servis menüsüne girmek için bu uygulamayı ben yaptım, verilen ses dosyalarını mpeg2 PC de açıp İnfra ledler ile servis menüsüne girebiliyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=OwnCB5F7uJY
Bu demek oluyor ki infra led sinyallerini PC ortamında kayıt yapabiliyoruz, sizin 7+1 ses sisteminin volume - , + ir ses kodlarını mpeg ses dosyası olarak olarak kaydedip internet üzerinde yükleme yapabilirseniz bende müzik seti için deneme yapabilirim. Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Ben hiçbişii anlayamadım.
Tek anladığım şey kanal listesini PC ye gönderip düzenlenmesi.

ozgurece

LG 2012 Serisi PM ve LM Serisi İçin Gizli Servis Menüsü Nasıl Açılır?
--------------------------------------------------------------------------------

1. Elektronik malzeme satan marketlerden IR verici LED alınır
(veya eski hurda kumandalardan sökebilirsiniz)

2. Pc hoperlörünüzün kabloları sökülerek yerine IR LED direk bağlanır.

3. Ekli dosyadaki ses dosyaları basit bir oynatıcıda EQ desteği olmadan çalınır.
(MPC ile sorunsuz çalışmıştır)

4. IR LED çalışıp çalışmadığının testi için her hangi bir fotoğraf makinesi veya
cep telefonu kamerası aracılığı ile test edilir
(IR sinyali gözümüz göremez fakat kameralar görebilir)

5. IR LED üzerinde sinyalin gelip gittiğini gözlemliyene kadar LED uçları değiştirilip
tekrar denenir ses seviyeside kademe kademe artırılır.

6. TV açık konumda beklerken ses dosyası tekrar çalınır
TV sinyali algılayana kadar ses seviyesi artırılır. (Sesi çok fazla açmak ir ledi yakabilir.)

Giriş Şifreleri
0 4 1 3
0 0 0 0
NOT: IR LED İLE TVNİZE VEYA PCNİZE HERHANGİ BİR ZARAR VEREMEZSİNİZ
AMA TV İÇERSİNDEKİ GİZLİ SERVİS MENÜSÜNDE YAPTIĞINIZ DEĞİŞİKLİKLER
İÇİN DİKKATLİ OLMANIZDA YARAR VAR
dosyalar.rar -  72 KB
Onursal Hocam Anlaşılmayacak bir şey yok İnfra led ile Tv ye servis menüsü giriş kodunu gönderiyoruz , Tv de servis menüye giriyoruz, Anlatmak istediğim Kumanda kod sinyallerini PC de  kaydedip bu şekilde kullanabiliyoruz.
http://www.atasoyweb.net/Bilgisayar-Destekli-Kizilotesi-Kumanda-Alicisi

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam adam bu cihaza 350 TL dedi ama 110 volt ile çalışıyormuş. Satışta birçok Tweter ve hoparlörler de var.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Şubat 2017, 16:03:00Mr_YAMYAM Hocam adam bu cihaza 350 TL dedi ama 110 volt ile çalışıyormuş. Satışta birçok Tweter ve hoparlörler de var.

Hoparlör olarak neler var?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ozgurece

Satın almayı düşündüm , çünkü Teyp bölümü CD rom gibi açılıyor ama önce size sormak istedim , sizin yorumunuz önemli. Satıcının sattığı ürünlerin hepsi sitede yok ikinci el hoparlörler çok pahalı bir çift Sony Tweter sordum (Yukarıdaki resimde görülüyor) 100 Tl dedi.
https://www.sahibinden.com/arama?hasSecureTrade=false&userId=apx_StCNrUQnePf03pBiQHA

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Şubat 2017, 16:45:22Satın almayı düşündüm , çünkü Teyp bölümü CD rom gibi açılıyor ama önce size sormak istedim , sizin yorumunuz önemli. Satıcının sattığı ürünlerin hepsi sitede yok ikinci el hoparlörler çok pahalı bir çift Sony Tweter sordum (Yukarıdaki resimde görülüyor) 100 Tl dedi.
https://www.sahibinden.com/arama?hasSecureTrade=false&userId=apx_StCNrUQnePf03pBiQHA
O cihazlar gerçekten iyi yapılmış cihazlardır.
Ancak özel paçalarda ciddi sorunlar olabilmektedir. Örneğin volüme düğmesi bozulsa (bozulmaz da) temini neredeyse imkansızdır.
Bir de VCA sistemlerde modifiye imkanı neredeyse sıfır olmaktadır.
Teyp ise 3 kafa olmadığı için gene karakteristikleri çok iyi değildir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın