RF modul kullanarak ve mikrodenetliyici ile röle kontrolu (dönem ödevim)

Başlatan emine, 17 Mart 2009, 21:59:12

emine

RF modul kullanarak ve mikrodenetliyiciyi ile röle kontrolu
1. tarafta bir mikrodenetliyici yardımıyla RF verici modül üzerinden
2. taraftan havadan veri gönderilecek 2. tarafta ise BF alıcı modül tarafından alınan bilgiye göre 4 adet röle kontol edilecek orda rölenin durumu LCD \' yazılacak

yardımlarınızı bekliyorumm :)

ASPGraphic

Merhaba!
Söylemiş olduğun şeylere Göre bir proje tasarladım. Fakat hangi dilde yazman gerektiğini bilemediğim için PBP ( PIC Basic PRO) Dilinde Yazdım. Rahat anlaya bilmen için Hex,ASM,PBP ve İSİS de Cizilmiş Dosyaları ayrı yerlere yedekledim. Rolelerin çalıştığını test etmen için fazladan led bağladım ki Hem  LCD\'den hemde Ledlerden Projeyi takip etmen senin açından daha rahat olacaktır. Fakat Baskı devresini emin olmadan çizmek istemedim. Linki Siteye Ekliyorum Umarım işine yarar.
Saygılar, Başarılar.

8 Kanallı ATX RF Alıcı ve Verici Devrelerin Denenmiş Fotoğraf ve Dökümanları

Dosya ektedir.
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

bahtiyar

teşekkürler ASPGraphic elinize saglık hep rf devresi yapmak istiyorum zamanım yok bir sürü devre var ama işler sıkı bu devreyi ayırdım tatilde bu hevesimi gidermeliyim :) sagolasınız
veni...vidi...vici..bici...

gevv

@ASPGraphic  dosyalar silinmiş yoruma ekleyebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar sevgiler saygılar :)

ASPGraphic

Zaraki

Benim Projem içinde böyle bir proje lazım ... Proje yapımında yardımcı olabilecek arkadaşların bana ulaşmasını rica ederim .

Konu biraz acil benim için..

İletişim  : 0555 476 99 82

aresscyperr@hotmail.com 

Emeğinizin karşılığınıda elimden geldiğince karşılamaya çalışırım ...

subram

arkadaşlar merhaba

ben 8 kanallı bi devre yapmak istiyorum. Bu konuda bir sorum olacak. Bu devreyi sadece PIC kullanarak yapmak mümkün mü? Devrede kullanılan RF alıcı-verici modülleri iptal edebilir miyiz? Yada daha başka bir yol olabilir mi?

herkese kolay gelsin!

ASPGraphic

Merhaba!

Sadece PIC kullanarak kablosuz haberleşme sağlayamazsınız. Buradaki RF modül PIC\'den gelen Dijital verileri Analog sinyallere (Radyo Frekanslarına) çevirerek Havaya gönderiyor. Radyo Frekansı ile Kablosuz haberleşme yapabilmek için önce sinya anolog sinyale çevirmeniz ve bu sinyali belli bir bant genişliğinde havaya göndermeniz gerekir aksi takdirde uzakdan iletişim sağlayamazsınız. RF işini Daha farklı ve birazda zor yöntemle yapabilirsiniz. İçlerinde sabit bant genişliği ve önceden girilmiş şifreler saklayan PT serisi entegreler var bunlar tek başına kullanılmaz. Yanlarında bir kac bobin ve kondansatörde gerekiyor. Bu şekilde bir yöntede mevcut.

Başarılar...

subram

8 kanallı bir devre yapmam lazım RF olsun istedim ama kit ile yapmak istemiyorum! Peki buna benzer fakat seri iletişim tekniği kullanılarak yapılabilir mi? Yani iki adet PIC olacak PIC ler arasında sadece tek bit bağlı olacak! ben o tek hat üzerinden 8 adet veri göndericem. BASIC dilinde SERIN ve SEROUT komutları kullanılarak yapılmış bir devre isis de çalışıyor ama pratikte denemedim. Çalışır mı bu tür bir devre!

ASPGraphic

Yapılabilir tabiki. Sizin elinizdeki devre neye benziyor bilmiyorum ama Proteus ISIS\'de çalışan çoğu devre pratikdede çalışır. Hatda benim bir şirket için yapmış olduğum bilgisayar kontrollü RF Trafik kontrol sistemide mevcutdur. Bir bilgisayar yazılımı ile 20 km alan içerisindeki Trafik lambalarının süreleri ve animasyonlarını ayarlıyabiliyorsunuz. Üstelik güneş enerjili sistem ile çalışıp güneşide takip edebiliyor. Sizin yapacağınız bundan daha basit olacak sanırım. Elinizdeki devreyi bir deneyin derim. Her şeyi doğru yaptığınız sürece sorun yaşamazsınız.

subram

teşekürler
ben devreyi  kurup denerim. bakalım oluyor mu? sonuçtan sizi de haberdar ederim!

kermit

@ASPGraphic devre için teşekkürler, benim ISIS\'ten ARES\'e geçerken biraz sıkıntım oldu, bu devrenin ARES çizimlerini de gönderebilir misiniz acaba?

ozkanturhan57

arkadaşlar bu devre yi bir elektronikçiye gösterdiğimde bu şekilde çalışmaz röleleri diyot ve transistöri ile sürmelisin direk pic den olmaz dedi bunu açıklayabilirmisiniz.acil eğer sizde o şekilde olması gerekir diyorsanız devreye ekleyebilirmisiniz. Lütfen çok ACİL.

pwm.c

Alıntı yapılan: ozkanturhan57 - 21 Ekim 2012, 20:38:43arkadaşlar bu devre yi bir elektronikçiye gösterdiğimde bu şekilde çalışmaz röleleri diyot ve transistöri ile sürmelisin direk pic den olmaz dedi bunu açıklayabilirmisiniz.acil eğer sizde o şekilde olması gerekir diyorsanız devreye ekleyebilirmisiniz. Lütfen çok ACİL.

ULN2003 ile sürebilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın