Hurdadan Alınan Cihazların Bakım ve Onarımı.

Başlatan ozgurece, 05 Ocak 2017, 16:00:34

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam ben bunu bulabildim sizde bakarmısınız ona göre sipariş vereceğim. Yardımlarınız için çok Teşekkürler.
http://kumandadunyasi.com/urun/sony-rm-t-550-muzik-seti-kumandasi-oem/

Cihaz Service Manual Pdf dosyasını bu linke yükledim.
http://dosya.co/sx3sm81ibx9d/sony_ta-a57_ta-d509.pdf.html

Mr_YAMYAM

PDF olarak görünen dosya bende EXE olarak açılıyor.
Sistem linux olduğu için de olası bir böcük işlemiyor.
Kumanda modeli aynı ise sorun olacağını sanmıyorum.

ozgurece

Onursal Hocam siz yanlış yerden dosyayı indiriyorsunuz bakın aşağıdaki resimde ok ile işaretledim. Link açıldıktan sonra 2 , veya 3 saniye bekleyin ok ile gösterdiğim Dosyayı İndir (Mavi Renkli çerçeve içinde)  oradan dosyayı indiriyoruz. Diğer yazan yerde Reklam için program exe si indiriyor sanıyorum. Ben linki yeniledim

Mr_YAMYAM

İndirmiş olduğum dosya service manual.
Service manualde uzaktan kumada hakkında bilgi yok. Hangi model kumandaların kullanıldığına dair bir bilgi edinemedim.

ozgurece

Evet Service Manual , ben user manual hiçbir yerde bulamadım malesef.  SONY TA-A57 Manual yok. Ben düşündüm ki sizin bilginiz ve tecrübeniz mutlaka vardır. Cihaz 1991 Model.

Bu kumandayı satıcı verdi ama kendisi özellikle söyledi bu cihazın kumandası bu değil dedi. Kumanda sadece Tuner ve CD Player ları AU BUS üzerinden kontrol edebiliyor Anfi sesini açıp kısamıyorum.

Mr_YAMYAM

Ne yazık ki benim de bilgim yok.
Tek çare var.
O cihazda hangi model kumanda kullanılıyorsa öğrenip sipariş vermek.

ozgurece

Evet YAMYAM Hocam anlıyorum ama bir öğrenebilsem sipariş vereceğim hiçbir yerde bilgi kırıntısı Yok Malesef. Ne yapalım bizde sesini el ile açıp kısarız.

olc technics

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2017, 21:24:55İndirmiş olduğum dosya service manual.
Service manualde uzaktan kumada hakkında bilgi yok. Hangi model kumandaların kullanıldığına dair bir bilgi edinemedim.

Aslında kutu içeriği kısmında belirtilmiş olmalıydı. Ancak Cihazın servis manueline bakınca REM. sensörü olmadığını gördüm. Yazmalarına gerek te yok aslında yani. Ancak dışarıdan müdahale ile (Au Bus) UK kontrolü yapılabilir. UK alıcısı bir ihtimal CD çalarda olabilir.

ozgurece

Evet UK alıcısı Tuner ve CD Playerda var.  AU BUS ile kontrol sağlanıyor. Bugün TA-A57 yi AKAI nin yerine Aldım. Örnek veriyorum CD konumundan Tuner e geçişte sesi otomatik 3 seviyesine alıyor kendi kendine kısıyor VIDEO konumuna alınca ses 5 seviyesine kendi kendine geliyor Ses tuşu üzerindeki led yanıp sönüyor. Sanıyorum her bağlantı için ayrı ses seviyesi hafızaya alınmış.Ben cihazı açtığımda ses potunun arkasında küçük motor takılmış. Mevcut uzaktan kumanda ile ses kontrol yapamıyoruz, sesi açıp kapatamıyoruz.
Bu arada Onursal Hocam AKAI  AM-U2 nin sesi hafif daha TATLI (Loudness Konumunda ) Yani TA-A57 ye bir tokat Patlattı. Sizin Modifiye yaptığınız AKAI AM-U2 (Loudness Konumunda )BABA. Ama TA-A57 nin  Görseli  Spectrum Analyzer ortadan dışarıya veya aşağıdan yukarıya ,Görsel Şölen ,çok güzel yapmışlar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 10 Ocak 2017, 11:21:28
Bu arada Onursal Hocam AKAI  AM-U2 nin sesi hafif daha TATLI (Loudness Konumunda ) Yani TA-A57 ye bir tokat Patlattı. Sizin Modifiye yaptığınız AKAI AM-U2 (Loudness Konumunda )BABA. Ama TA-A57 nin  Görseli  Spectrum Analyzer ortadan dışarıya veya aşağıdan yukarıya ,Görsel Şölen ,çok güzel yapmışlar.

Haliyle özel modifiyenin az da olsa etkisi olacaktır.

ozgurece

Onursal hocam cihazı aldım . Gerçekten çok Temiz hiç çiziği yok, kaseti taktım önce bir, iki patinaj çekti sonra beni üzmedi Çalıştı. Yahu 100 tl ye bunun vu metresini alamayız.Satıcı dediki kapağı bulursam seni ararım. Resimler yüksek çözünürlüklü mause ile klikleyin yaklaştırın.

Mr_YAMYAM

Of of of.
Çok şipirdek bir alışveriş olmuş.
Kapağın olmamasından dolayı iç mekanik aksamda tozlanma olmuş olsa da mühüm değil.
Ben de kapak bulabilirsem sana postalarım.

ozgurece

Onursal Hocam Yanlış mı Anladım  ? Sizde TC-K490 Kapak ? Şaka yapıyorsunuz.  :)) Ayrıca bu cihazda stop tuşuna basınca cihaz sorunsuz duruyor kafası karışmıyor.Bunu sevdim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 11 Ocak 2017, 11:45:33Onursal Hocam Yanlış mı Anladım  ? Sizde TC-K490 Kapak ? Şaka yapıyorsunuz.  :)) Ayrıca bu cihazda stop tuşuna basınca cihaz sorunsuz duruyor kafası karışmıyor.Bunu sevdim
TCK 490 kapağı değil.
O aleti tamir ederken yedek parça için almış olduğum teybin kapağı..
Eğer duruyorsa diye demiştim. Çünkü mekanikler hemen hemen aynı idi.

ozgurece

Anladım Hocam Kaset mekanizma kapağı ,zaten sizin işinize yaramaz , eğer bulabilirseniz ücret karşılığı satın alabilirim.

ozgurece

Hurdadan alınan cihazlar bu sırada toplanır.  Efsane bir kolleksiyon. :))

Mr_YAMYAM

Ben orada sadece Technics i görüyorum.
Diğerlerinin her durumda alternatifi bulunur.
 :D

ozgurece

Evet Onursal Hocam , onun yeri Ayrı tabiki, O cihazın sesini dinlemeyen anlayamaz, ayrıca sizin modifiye yaptığınız anfi parmakla sayılacak kadar az kişide vardır.

Mr_YAMYAM

Hurdacılara eşelenmeye gidiyoruz.
Özgür telefona müsaitsen beni ara.
Vazgeçtim ve geri döndüm.

ozgurece

ozgurece

Onursal Hocam Kabinlerle beraber Hediye verilen SONY CDP-195 Temizlendi bakım yapıldı şipirdek çalışıyor. Güzel tarafı kumanda ile kontrol edilebiliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2017, 22:46:53Onursal Hocam Kabinlerle beraber Hediye verilen SONY CDP-195 Temizlendi bakım yapıldı şipirdek çalışıyor. Güzel tarafı kumanda ile kontrol edilebiliyor.

Benim CD player'i dövemez ama üst seviye üretimlerden.

ozgurece

Onursal Hocam SONY CDP-M72 için aldığım Optik ses çevirici, ben basit bir devre diye düşünmüştüm ama hiçde öyle değilmiş, fazlasıyla karışık dış kutu tamamen metal .İlgilenen, bilgi sahibi olmak isteyen tüm Forum arkadaşlarımız için resimledim.(Yüksek Çözünürlüklü)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 17 Ocak 2017, 23:06:57Onursal Hocam SONY CDP-M72 için aldığım Optik ses çevirici, ben basit bir devre diye düşünmüştüm ama hiçde öyle değilmiş, fazlasıyla karışık dış kutu tamamen metal .İlgilenen, bilgi sahibi olmak isteyen tüm Forum arkadaşlarımız için resimledim.
Basit anlatımıyla DAC (Digital to Analog Converter)
Hani bunun üst örnekleme filtreleri ?  :))
Ama şöyle bir DAC olsaydı hem AKAI yanmazdı hem de senin technics ampliye yakışırdı.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-vincent-dac-1-da-converter-professional-sound-387616706/detay
İstersen daha üst özellikli olanları da var ama gerek te yok.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-tad-da-1000-ultra-high-end-dac-pre-amp-364592539/detay

ozgurece

Bunlar Profesyonel cihazlar Onursal Hocam, benim satın aldığım 54 TL lik uyduruk bir adaptör. Ama iş görüyor. verdiğiniz linkteki cihazlar yerine bunu tercih ederim. Benim işimi fazlası ile görür.

ozgurece

Onursal Hocam Sony TA-A57 deki Ses açma bölümünü sormuştunuz resimleri bunlar.

Mr_YAMYAM

Olası kondansatör hatası düzelmişse sorun yok.
Aman bu resimleri @Adnancoskun  hocam görmesin  :))
Belki o da motorlu bir volüme devresi yapmak isteyebilir  ;)

ozgurece

Onursal Hocam motorlu volum devresi mevcut ama uyumlu kumanda yok malesef, elle kontrol  :'(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Ocak 2017, 18:38:40Onursal Hocam motorlu volum devresi var ama uyumlu kumanda yok malesef elle kontrol  :'(
Cihaz hurdadan temin edildiği için haliyle kumanda olmayabilir.
Muhtelif kumandalar denenerek en işlevsel kumanda temin edilebilir.
Bunun için ne yazık ki o cihazı sırtlayıp kumandacıya gitmek zorundasın.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2017, 18:36:12Olası kondansatör hatası düzelmişse sorun yok.
Aman bu resimleri @Adnancoskun  hocam görmesin  :))
Belki o da motorlu bir volüme devresi yapmak isteyebilir  ;)
Hocam yarıyıl tatiline girdik
Bir hız vereceğim
Bu arada daha önce motorlu volume görmüştüm ve hatta bir oto teybini evde( öğrenci evi) kullanırken uzaktan kumanda etmek için kablolu bir uygulama yapmıştım....
Tabi sene taaaaaaaaa1990 da... :-(
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

seron

1990'da ben ilkokul 1'e gidiyordum... ::)
 :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 22 Ocak 2017, 22:16:401990'da ben ilkokul 1'e gidiyordum... ::)
 :)

Anaaaaaaaaaa,  yav ben 1990 da üniversite 2 de okuyordum,
tüüüüüüühhhhh Yaşımız çıktı ortaya :D :D

demek ki yaş kemale erdi.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

1990 da, 6 yıllık doğu hizmetinden sonra Ankaraya tayin olmuştum.
Anlaşıldığı üzere forumda en yaşlı olan yamyam benim  :D

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam size söylemeyi Unutmuş olabilirim RM-S271 Kumanda TC-K490 a Kumanda ediyor ben kullanıyorum Kaset kapağını açıp kapamak dışında tüm fonksiyonları kumanda ediyor, Ben size söylemiştim bu paneldeki IR göz diye ama siz değil demiştiniz. :)) Siz bugüne kadar bu özelliği hiç fark etmediniz. Elemanlarda YAMYAM ları döver. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 27 Ocak 2017, 16:00:54Mr_YAMYAM Hocam size söylemeyi Unutmuş olabilirim RM-S271 Kumanda TC-K490 a Kumanda ediyor ben kullanıyorum Kaset kapağını açıp kapamak dışında tüm fonksiyonları kumanda ediyor, Ben size söylemiştim bu paneldeki IR göz diye ama siz değil demiştiniz. :)) Siz bugüne kadar bu özelliği hiç fark etmediniz. Elemanlarda YAMYAM ları döver. :)
İlk defa birisinden dayak yedim  :))
Yahu ben nereden bileyim. Ben o aleti sıfır ambalajında almış olmama rağmen kumanda verilmemişti.
Belki de o yamyam herifler kumandaları ayrıca satıyorlardı.
İşin garip tarafı kullanım klavuzunda hatırladığım kadarıyla kumandadan bahsedilmiyordu.
Bir de o gibi pencerelerde farklı uygulamalar olabiliyor.
Örneğin otomatik dimmer uygulaması bulunan bazı üretimlerde o gibi pencereler bulunabiliyor. O sebeple kumanda değildir demişimdir.

ozgurece

Ben de çok şaşırdım Onursal hocam Kaset dinlerken aklıma geldi kumandanın stop tuşuna bastım Oda ne teyp stop . Aha iler geri play vayyy çok kolaylık, ikinci TC-K90 açtım kumanda aynı anda ikisinede kontrol ediyor süper ya. Resimde daire içindeki alandan kumanda edebiliyoruz.Tabiki AUTOREVERSE yok  :))  tek taraf.

Mr_YAMYAM

Demekki o kumanda genel amaçlı üretilmiş.
Diğer ürünlere de uyumu var.
Belki de o yüzden bana kumanda verilmedi.

seron

Arkadaşlar,
Kumanda genel amaçlı da olabilir,
Tesadüfen aynı IR protokollerini de kullanıyor olabilir.
Zira evimde birbirine 100de yüz olmasa da uyacak şekilde çalışan birkaç kumanda bulunuyor.
--------
EK ve GEREKSİZ BİLGİ:
Pilot marka kumandalar çoğunuza aşina gelebilir.
Bir zamanlar kumandası olmayan renkli TVlere kumanda taktırma modası var iken daimi suretle bu marka tercih ediliyordu.
Biz de bu moda dalgasna kapılarak TVmizi kumandalıya çevirttik.
ÜNAL ELEKTRONİK tarafından üretilen bu kumanda sistemleri, VESTEL TVlere uyuyordu. Daha sonra farkettim ki, VESTEL, kumandalarını bu firmaya yaptırıyormuş(devre kartı üzerinde ÜNAL elektronik yazıyor)
Kumandaların genel kullanım tuşları evdeki üç TVye de uyuyor, fakat teletext tuşları gibi bazı özel fonksiyon tuşları ya çalışmıyor ya da farklı bir fonksiyonu çalıştırıyordu.
Neticede o kumandayı üreten firma aynı. Aynı/benzer IR protokollerini kullanıyordur. Bu protokoller Aynı markanın farklı model ürünlerinde küçük değişikliklere uğrayabilir veya tuşların fonksiyonu değişebilir.
BİR GEREKSİZ NOT DAHA:
Ünal elektroniği,n kumandaları TAŞ gibi sağlam olur. 1997 yıllarında taktırdığımız kumanda halen çalışmaktadır ve sağlamdır. tabiki TV eskiciye gitti ama kumandasını VESTEL ve REGAL TVlerimiz için yedek kumanda olarak kullanıyoruz.

ozgurece

Onursal Hocam 490 a Çakma Kapak yaptım  :)) , Boş CD kutusundan kesip boyadım yapmaya çalıştım.,en azından toz girmez.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın