Hurdadan Alınan Cihazların Bakım ve Onarımı.

Başlatan ozgurece, 05 Ocak 2017, 16:00:34

ozgurece

Onursal Hocam Resimde görünen Takımın Tamamı 350TL . MDP-72 CD player dışında hepsi şıkır şıkır çalışıyor. MDP-72 yi 110 volt kademesinde 220 Volt verilmiş. Ben öncelikle onun içini açtım Mainboard resimlerini çekip paylaşıyorum. Benim anlamadığım mainboard üzerinde birçok parça yok, ama havya veya müdahele durumu gözlemleyemedim.İçinde Barış Manço Orj CD unutmuşlar. :))

Bu resimler daha yüksek çözünürlükte Daha çok yakınlaştırabilirsiniz.

Mr_YAMYAM

Trafo TAM japon'muş  :))
Servis manualinden trafo voltajları tespit edilebilir.
Uygun trafo temini ile cihaz ayağa kaldırılabilir.
Resimlerden anlaşıldığı kadarıyla trafo haricinde arızalı bir devre elemanı yok. Sadece diyotlarda kararma var. Ölçülerek durum belirlenebilir.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Bozuk trafoyu söküp tamir edenler de var Onursal Hocam olmassa Trafoyu söküp yarın bir sorayım belki yapan çıkar.

ozgurece

TA- A57 genel bakım komple söküldü. Potlara kontak cleaner (yağlı sprey )sıkılacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 05 Ocak 2017, 18:34:17Bozuk trafoyu söküp tamir edenler de var Onursal Hocam olmassa Trafoyu söküp yarın bir sorayım belki yapan çıkar.
O trafonun sökülmesi imkansız.
Sacları kaynaklı.

Adnancoskun

Aslında iş şöyle olsa
Trafonun nüvesi kesilse
Sekonder sarimlari sokulurken sarim sayıları sayılsa ve kenara not edilse
Sinra primer sökülse, sökülürken de sayılsa
Sonra sekonder sarım sayısı 220 ye bölünerek volt başına sipir sayısı bulunsa
Sonra sekonder sarım sayısı volt başına tur sayısına bölünerek sekonder voltajları bulunsa
Sonra nüve kesitinden güç bulunsa ve trafo sarılsa
Hani fikir için.....  :-)
:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ozgurece

Ben yarın araştıracağım gerçekten çok yetenekli insanlar var. Bu arada bugün amfi temizlik tamamlandı. CD player ve Tuner daha sonra.

Adnancoskun

ozgurece

https://www.sahibinden.com/arama?hasSecureTrade=false&userId=afggn4YDcbFWXL1BUE7FFzA

Yarın Tekrar gidiceğim Onursal hocam MAGİNON USB Lİ PİKAP cihazı modifiye yapmak için düşünüyor. Buraya yakın olduğu için ve cihazı görüp dinleyebildiğimiz için bende buradan alışveriş yaptım ,yoksa görmeden satın almak riskli olur. Aslında bu dükkanda daha çok cihaz var ama Satıcı hepsinin resimlerini çekip sitede satışa koymamış.
MDP-72 CD playeri bedavaya getirdim ama YAMYAM hocam şimdi gönderme yapamam dedi :'(  Artık ne yapalım başımızın çaresine bakacağız.

Onursal Hocam Aşağıdaki linkte cihazın Blok diagram şemasını yükledim. Sizin tahmini voltajlardan farklı .Ama tam olarak anlayamadım siz tekrar Trafo voltajlarını yazabilirmisiniz ?
http://dosya.co/od8ocgmk2qut/sony_cdp-m72.pdf.html

erg123

ozgurece umutlandirmiyayim seni ama elimde sony teypten cikma trafo mevcut 110v girisli bi bakarim olursa sana gonderieim

Mr_YAMYAM

@ozgurece
O pikap için artık zahmet etme.
Benzer bir cihaza burada baktım. Ne modifiye olur ne de işe yarar.
Tamamen hurda bir alet. Adamlar göz doldursun diye S kol yapmışlar ama hikaye.
Oradaki nasıl bilmiyorum ama bu gibi USB li cihazlar işe yaramaz.
Trafo voltajlarını inceledim. Vaziyet kötü. Haricen 30V u da var sanırım.
Şemayı tam incelemedim. 30V u da varsa vaziyet kötü.

ozgurece

Alıntı yapılan: erg123 - 06 Ocak 2017, 00:46:30ozgurece umutlandirmiyayim seni ama elimde sony teypten cikma trafo mevcut 110v girisli bi bakarim olursa sana gonderieim
erg123 Forum Arkadaşım çok teşekkür ederim. Sağolun.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Ocak 2017, 01:01:09@ozgurece
O pikap için artık zahmet etme.
Benzer bir cihaza burada baktım. Ne modifiye olur ne de işe yarar.
Tamamen hurda bir alet. Adamlar göz doldursun diye S kol yapmışlar ama hikaye.
Oradaki nasıl bilmiyorum ama bu gibi USB li cihazlar işe yaramaz.
Trafo voltajlarını inceledim. Vaziyet kötü. Haricen 30V u da var sanırım.
Şemayı tam incelemedim. 30V u da varsa vaziyet kötü.

Onursal Hocam Eğer vazgeçtiyseniz yarın Oraya gitmeyeceğim. Ayrıca 30V dediniz daha önce resim üzerine çizdiğiniz gibi voltaj değerlerini yazarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.  Bu arada Arızalı trafonun yanındaki diyotları kontrol ettim hepsi sağlam.Trafoyu söktüm ölçüm yaptım hiç omaj göstermiyor tamamen gitmiş.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Ocak 2017, 01:11:26Onursal Hocam Eğer vazgeçtiyseniz yarın Oraya gitmeyeceğim. Ayrıca 30V dediniz daha önce resim üzerine çizdiğiniz gibi voltaj değerlerini yazarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.  Bu arada Arızalı trafonun yanındaki diyotları kontrol ettim hepsi sağlam.Trafoyu söktüm ölçüm yaptım hiç omaj göstermiyor tamamen gitmiş.
Şemayı tam incelemedim. Ama service manualde 30V ta görünüyor.
Benim 2X15V yazdığım yerler 7V ve 5V çıkışlar için voltaj veriyor. Servis maunalinde trafo çıkış şaseleri belirtilmemiş.
Dikkat edersen şase uçları boşta gösterilmiş.
[attach]7525[/attach]

ozgurece

Mr_YAMYAM

TRAFO BAĞLANTILARI YANLIŞ OLABİLİR.
30V trafo çıkışı tek. 6V çıkış da tek.
Sadece 2X9V çift gerilim.
Şemada detaylandırmadıkları için ve trafo uçları numaralandırılmadığı için yanılgı olabilir.

Bu arada senin için bir CD player buldum.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-marantz-cd6006-cd-player-ranaudio-stoklarinda-364166503/detay
Bak bakalım beğenecekmisin  :))

Kesin bağlantı uçları burada.
Yanlız voltaj değerleri yaklaşık değerlerdir.
@Adnancoskun  hocamızın da fikirlerini alalım.
[attach]7527[/attach]
Flaman voltajları genellikle 6V civarıdır. Vatandaşlar burada farklı bir voltaj uygulamışlarsa bilemeyiz tabii.
Regüle çıkışlarına göre ana voltajlar 2X9V civarı olsa gerek.

ozgurece

Onursal Hocam temizlik tamamlandı gayet şipirdek oldu. Ön panellerin Kapaklarındaki gösterge kapaklarında olan çizikleri tamamen düzelttim. (Çizik giderici ile) YAMYAM Hocam sanıyorum bu cihaz AKAI yi Dövecek gibi ama daha kabinlere bağlamadım sadece kulaklıkla dinledim. Bu arada Çalışan CD playerin Trafosu , Diğer arızalı CD playerin Trafosu ile aynı .Sanıyorum voltaj ölçümlerini buradan yapabiliriz.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Ocak 2017, 18:28:51Ek bilgi.
https://tr.aliexpress.com/item/Original-And-Brand-New-KSS-240A-24-Pin-IC-Laser-Lens-Lasereinheit-KSS240A-Blue-Ray-Optical/2012533453.html?spm=2114.49010508.4.34.14Bsra
Linkteki açıklamalara dikkat.

Evet fiyat uygun gerekirse şipariş verebilirim. Ama şu an sorunsuz çalışıyor.

erg123

Gec oldu kusuruma bakmayin bendeki sony trafosu bu nerden soktugumu hatirlamiyorum

ozgurece

erg123 Forum arkadaşım , elinizdeki trafo şebeke gerilimi 220volt ile çalışıyormu ? Aslında benimde fazla bilgim yok. Onursal Hocam bize yardımcı olabilir. Yardımınız için teşekkür ederim.

erg123

ozgurece

erg123

Giris onemli degil cikis onemli ki senin trafo cikisi fazla ordan kaybediyoruz ins yaparsiniz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Ocak 2017, 18:44:37Onursal Hocam temizlik tamamlandı gayet şipirdek oldu. Ön panellerin Kapaklarındaki gösterge kapaklarında olan çizikleri tamamen düzelttim. (Çizik giderici ile) YAMYAM Hocam sanıyorum bu cihaz AKAI yi Dövecek gibi ama daha kabinlere bağlamadım sadece kulaklıkla dinledim. Bu arada Çalışan CD playerin Trafosu , Diğer arızalı CD playerin Trafosu ile aynı .Sanıyorum voltaj ölçümlerini buradan yapabiliriz.
Akai'yi dövebilir.
Çünkü SONY daha yeni teknoloji ile yapılmış. Her ikisi de aynı sınıflarda üretim.
Eğer CD playerin trafosu bire bir aynı ise şöyle bir uygulama yapılabilir.
Çalışan CD nin trafosu arızalı olana takılır.
Çalışmayan CD çalışırsa trafo gidiktir. Uygun seçenekler ile hal yoluna gidilir.
Çalışmayan CD yine de çalışmazsa kafa göz masraflarına değmeyeceği için yedek parça olarak kullanılır.

ozgurece

Onursal Hocam Elimde eskiden kalma çalışır durumda güç kaynağı var , Vhs videonun Power suply. Mainboard üzerinde yazan voltajlar mevcut. Belki bir yerlerde değerlendirebiliriz.

Mr_YAMYAM

Bazı voltajlar uyumsuz.
Split supply gerilimler yok.
Eğer test etmek istersen en iyi yöntem şudur.
Piyasa işi iki adet trafo temin edilir.
İlki 2X9V takribi 6W
2X15 veya tek 30V çıkışlı 2W civarı.
Flaman için gerekli voltaj temin edilemese de cihaz çalışır ama gösterge çalışmaz.
Cihazın çalışması durumunda bu eksik 6V gerilimi bir şekilde temin edebiliriz.
Toplam maliyet 15-20TL civarı olur ama cihazda 3 adet trafo olur.
Eğer sökülme trafolardan 2X9V ve 6V gerilimleri olan bulunabilirse 30V için ayrı bir trafo temin edilerek olay çözülür.

ozgurece

Onursal Hocam benim sizin kadar bilgim olsa şimdiye 10 defa işi bitirirdim. Elimde dünya trafo var , değil 3 tane 23 tane Temin ederiz. Ama tabiki iş yapmakta. Aslında güzel olan arızalı bir cihazı yapıp keyifle dinlemek . Yoksa inanın maliyeti pek önemli değil.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Ocak 2017, 23:58:28Onursal Hocam benim sizin kadar bilgim olsa şimdiye 10 defa işi bitirirdim. Elimde dünya trafo var , değil 3 tane 23 tane Temin ederiz. Ama tabiki iş yapmakta. Aslında güzel olan arızalı bir cihazı yapıp keyifle dinlemek . Yoksa inanın maliyeti pek önemli değil.
O halde o trafoları topla ve ölç.
Elektrik vererek ölçeceğin için dikkatli olmalısın.
Sana lazım olan ilk voltaj 2X9V
Daha sonra 2X15 (Sınırlı koşullarda 2X12V ta olabilir.)
Bir tane de 6-7V civarı tek gerilim lazım.
Bunları elde edebiliyorsan kaç trafo olursa olsun bağlantılarını birlikte yaparız.
Hem forumda bu işin uzmanları bile vardır.

ozgurece

Onursal hocam resimleri paylaşıyorum bunlardan kullanabileceğimiz varsa montaja sizin yönlendirmeniz doğrultusunda deneme amaçlı başlayabiliriz. Cihazı temizleyince gayet şipirdek oldu  ;D

2 x 7,5 volt AC

Mr_YAMYAM

Bütün trafoların 220V uçları dışardan güvenli bir şekilde 220V a birlikte bağlanacaklar.
Her trafonun çıkışları aşağıdaki resme göre aynen karta bağlanacak.
[attach]7541[/attach]
Önce trafoların 220V uçları bir yerde birleştirilecek. Trafo çıkışları karta kablolar ile bağlanacak. Bağlantı yerlerinin dikkatli yapılması gereklidir.
trafolara elektrik verilecek ve CD player açılacak.

ozgurece

Onursal Hocam Tamam çalışıyor CD kapak mekanizmasının lastiği kopmuştu onu değiştirdim, elimde vardı taktım şu an çalışıyor CD leri okuyor ,OK . Ama displaydeki çizgiler neden onu anlayamadım.

Mr_YAMYAM

Hemen cihazı kapat.
Displaydeki çizgiler FLAMAN voltajının uygun olmamasından (Yüksek) kaynaklanır.
Bizim 6V olarak tahmin ettiğimiz ama yaklaşık 8-9V verdiğimiz voltaj fazla geliyor.
O trafoyu sök ve takribi 4.5V AC ile besle.

ozgurece

Flaman voltajını 4,8 AC volt uyguladık . CD Player Sorunsuz, resimdeki görünen çizgiler gözle görünmüyor.   

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 07 Ocak 2017, 16:47:35Flaman voltajını 4,8 AC volt uyguladık . CD Player Sorunsuz, resimdeki görünen çizgiler gözle görünmüyor. 

@ozgurece  yi de dövdük  :))
Napalım döve döve öğretiyoruz.
Amatör arkadaşları dövmek zevkli olsa da işi bilen bilgili @Adnancoskun  kişileri dövmek daha bir zevkli olsa gerek  ;)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ocak 2017, 17:02:56@ozgurece  yi de dövdük  :))
Napalım döve döve öğretiyoruz.
Amatör arkadaşları dövmek zevkli olsa da işi bilen bilgili @Adnancoskun  kişileri dövmek daha bir zevkli olsa gerek  ;)
Ellerine sağlık onursal hocam, azıcık sırtıma sırtıma vur,,, şöyle kuluçlarımın arasına doğru..... :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Ocak 2017, 17:04:18Ellerine sağlık onursal hocam, azıcık sırtıma sırtıma vur,,, şöyle kuluçlarımın arasına doğru..... :)
Zevkle.
Ama benim ellerim bereketlidir.
Bilmeyen bir arkadaşa tekme tokat dayak atsam anca öğreniyorlar haliyle.
Halbuki size bir fiske bile vursam hemen iyileşirsiniz (Vaziyeti kaparsınız)

ozgurece

Onursal Hocam içindeki CD o kadar kötü durumdaki çizikten cd görünmüyor bu cihaz bunu okudu ya Tamamdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 07 Ocak 2017, 17:11:45Onursal Hocam içindeki CD o kadar kötü durumdaki çizikten cd görünmüyor bu cihaz bunu okudu ya Tamamdır.

CD üzerindeki merkeze dikey çiziklerin okumada etkisi pek olmaz.
Okumayı etkileyen çizikler, dönme yönündeki dairesel çiziklerdir.
Ya da yüzeyin tamamen matlaşması okumaya engeldir.

ozgurece

YAMYAM Hocam tüm işlemler tamamlandı. Trafoları slikonla sabitledim bağcıkla takviye yaptım. Beton gibi oldular. :))  Hocam tekrardan çok teşekkürler sizin yardımınızla yapabildim.Tahmin Ettiğim gibi sizden başka öneri veren kimse olmadı.

Ve Mutlu Son.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Neden ki Onursal Hocam elimizdeki malzeme ile Hurdayı ayaklandırdık. Bence şipirdek oldu. Hem dışarıdan bakan biri kesinlikle Anlayamaz , içini açması lazım :)) Önemli olan Çalışması. Ayrıca cihazı aldığım yere götürsem Adam tanıyamaz , Oto için çizik giderici kaplayıcı özel jila ile çizikleri temizleyip parlattım.Ön panel ve ekrana dikkatli bakarsanız Resimde anlaşılıyor

Mr_YAMYAM

Yoh be ondan değil.
SONY yetkilisi cihazı açsa kafası karışır. Bu trafodan bulamamışlar 3 tene koymuşlar diye  :))
Cihazı aldığın yere gidip bu cihazı yaptığını söylesen o da gudurur  :))

ozgurece

Onursal Hocam güzel cevap, Güldürdünüz beni. ;D  , Servis kafasını kaşıyıp duracak.  ;D  ;D Hatta Eleman arşivden servis manuali çıkartıp tekrardan bakacak 

Mr_YAMYAM

Tekniği bilen bir kişi cihazı açtığında durumu hemen anlar aslında  ;)
Çünkü sistemin çalıştırılabilmesi için muhtelif miktarda gerilimler gerekli olabilir. Hatırlarsan senin Technics ampliyi yaparken de benzer bir uygulama yapacaktık.
Aslında bu işte bir gariplik yoktur. SONY yetkilisi cihazı açsa bile durumu hemen anlayacaktır. Bu kişinin tek yapacağı şey trafo çıkışlarını ölçerek doğru voltajların verilip verilmediğini öğrenmektir. Yaklaşık olarak doğru voltajlar verildiğine göre işin maliyetinden başka bir unsur düşünmez.
Ama bilmeyen birisi cihazı açarsa, ''neler olmuş burada'' gibi kafaları karışacaktır.

ozgurece

Anladım Onursal Hocam , ama gerçekten sizin cevabınıza çok güldüm, elemanın işi çözme sürecini aklıma getirince . :))  Bu arada AU BUS bağlantısı ile uzaktan kumanda bu playerde kullanılabiliyor az önce denedim. Daha önce konuştuğumuz ürünleri
DİJİTAL TO ANALOG OPTİK TOS SES SİSTEMİ OPTİK ÇEVİRİCİ ve VCD DVD CD-ROM TEMİZLEME SETİ LENS CLEANER sipariş verdim.Her ne kadar azda olsa ses kayıpları olsada şu anki çözüm yolu.

Mr_YAMYAM

CD/DVD LENS CLEANER yanlış sipariş.
Senin alet sadece CD okur. VCD veya DVD okumaz. O temizleyici CD izi barındırmıyorsa okunmayacaktır.

ozgurece

Ürün açıklamasında bunlar belirtilmiş. Ama dediğiniz gibiyse o zaman gidip elden almak gerekicek.
CD DVD CD-ROM DVD-ROM TEMİZLEME KİTİ
Ana Özellikleri :
Tüm CD,VCD,DVD,CD-DVD ROM için kullanabilirsiniz..   
Leke ve iz bırakmadan kusursuz temizleme sağlar..   
Leke oluşumuna karşı direnç oluşturur..   
CD çalarda lazer yumuşak kuru temizleme optik sistemi için

Mr_YAMYAM

Tamam.
Eğer CD okuyucuları için uygunluk belirtilmişse sorun yok.
Demekki içerisinde CD için izler de kaydedilmiş.

ozgurece

Onursal Hocam Sony Tunerde VFD ekran ışıkları bana biraz zayıf, sönük gibi geldi. Bunun için mainboard üzerinde veya power suply boarda değiştirebileceğim eleman varmı ?Sizin öneriniz doğrultusunda bende yapmaya çalışırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın