Yapıldı ! Kablosuz Kulaklığı Cep Telefonu bataryasıyla kullanmak istiyorum.

Başlatan dhoca, 03 Ocak 2017, 13:09:54

dhoca

Kulaklık 2 adet AAA şarj edilebilir 1.2 v pil ile çalışıyor ama yalnızca philipsin Türkiye'de olmayan bir pili ile. Alkalin pilleri çok çabuk tükettiği için cep telefonu bataryası kullanmak istiyorum.
Batarya 3,7 v 1200 mah
Piller 2x 1,2 v 550 mah
Sadece direnç ile bataryayı kullansam sorun yaşarmıyım?
Dirençin değeri ne olmalı ?
   Yardımcı olursanız sevinirim...

seron

Li-ion cep telefonu bataryası olur mu olmaz mı bilmiyorum ama,

AAA tip bir pil neden sadece yurtduşında bulunabiliyor onu anlamadım. Bildiğimiz standart AAA "kumanda pili" diye bildiğimiz pillerden ise, her yerde şarj edilebilen (rechargeable) pil satılıyor. 5+5=10TLden falan alabilirsiniz. Aradınız da mı bulamadınız, yoksa markalar mı çok dandik? Hani sony eneloop, panasonic gibi firmaların meşhur pillerinden alırsanız bunlar kalitelidir. mA/saat değerleri de 600mA civarındadır. kurtarmıyor diyorsanız telefon bataryası bir şekilde uydurulabilir.

Telefon bataryasını bir şekilde oraya uydurup 4,7ohm ila 6,8ohm-yarım watt seri direnç yeterli olur diye düşünüyorum.
yalnız bataryanın şarj edilmesi için oradan çıkarıp bir telefon vasıtasıyla şarj edilmesi şart. çünkü kulaklığın şarj sistemi telefon piline katiyyen uyumlu değildir.

ne diyorsunuz? seçim sizin.

dhoca

Alıntı yapılan: seron - 03 Ocak 2017, 18:15:49Li-ion cep telefonu bataryası olur mu olmaz mı bilmiyorum ama,

AAA tip bir pil neden sadece yurtduşında bulunabiliyor onu anlamadım. Bildiğimiz standart AAA "kumanda pili" diye bildiğimiz pillerden ise, her yerde şarj edilebilen (rechargeable) pil satılıyor. 5+5=10TLden falan alabilirsiniz. Aradınız da mı bulamadınız, yoksa markalar mı çok dandik? Hani sony eneloop, panasonic gibi firmaların meşhur pillerinden alırsanız bunlar kalitelidir. mA/saat değerleri de 600mA civarındadır. kurtarmıyor diyorsanız telefon bataryası bir şekilde uydurulabilir.

Telefon bataryasını bir şekilde oraya uydurup 4,7ohm ila 6,8ohm-yarım watt seri direnç yeterli olur diye düşünüyorum.
yalnız bataryanın şarj edilmesi için oradan çıkarıp bir telefon vasıtasıyla şarj edilmesi şart. çünkü kulaklığın şarj sistemi telefon piline katiyyen uyumlu değildir.

ne diyorsunuz? seçim sizin.

2 Çeşit şarjlı pil denedim. Kulaklık çalışmadı. O yüzden elimdeki kullanmadığım telefonun bataryasını değerlendiriyim dedim. Hem daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum. Şarj etmesi de kolay. Dirençle olacaksa bu iş çok iyi olur. Hemen işe koyuluyorum. Teşekkür ederim.

seron

cosss paaaat! kulaklık bozuluyormuş... :D
" 4,7ohm ila 6,8ohm-yarım watt seri direnç yeterli olur diye düşünüyorum. "
Düşünüyorum, yani emin değilim. Öneri alırken kesinliğe önem verin. ben genellikle uygulamalarda bu tekniği kullanıyorum ama kablosuz kulaklıklarda hiç denemedim. bunu gözönünde bulundurursanız daha iyi olur.

dhoca

Acemi usulü olsa da yaptım arkadaşlar :)

direnç : Ohm 71.8 (Anca buldum)
batarya :  4.1 volt
video link : https://www.dropbox.com/s/smztolhiiy8bicm/20170103_234307.mp4?dl=0

Bakalım kaç film idare edecek yada kafamda patlayacak mı ? :D

Isınma falan yok. birazdan bir film açıp performansına bakacağım.

seron

Eline sağlık. Peki pil kulaklığın içine sığmıyor mu? oraya takarsan kötü görünüm arzetmez.
Bir de direnç biraz büyük değil mi? sesi fazla yükseltince boğulma-bozulma olmuyor değil mi?
Şurada bir amcam bak ne güzel yapmış:
https://www.youtube.com/watch?v=fZnwp1pKQAw
Bu amcam çok güzel işler yapıyor. kanalına üyeyim. kendi imkanları ile söküyor, takıyor, yapıyor, şaşırtıyor... :)

dhoca

Sabırsız biriyim biraz. O yüzden hemen olsun istedim. belki içine de olurdu. Acemi işi oldu biraz... Sonuç ise çok güzel. Yaptım diye mi bilmem ama bas ve tizler sanki daha da iyi oldu  :D Uzaktan çekim mesafesinde değişim yok. Alkalin piller 4-5 film idare ediyordu. Bakalım bu ne kadar gidecek. Sonuçları yazarım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: dhoca - 04 Ocak 2017, 21:31:45Sabırsız biriyim biraz. O yüzden hemen olsun istedim. belki içine de olurdu. Acemi işi oldu biraz... Sonuç ise çok güzel. Yaptım diye mi bilmem ama bas ve tizler sanki daha da iyi oldu  :D Uzaktan çekim mesafesinde değişim yok. Alkalin piller 4-5 film idare ediyordu. Bakalım bu ne kadar gidecek. Sonuçları yazarım.
Batarya opamp'ın gücünü tatminkar bir şekilde karşıladıysa sorun yok kartta oynama yapmadıysanız muhtemelen batarya'nın gücü yetti için içinde ki opamp doyuyordur ve bassları tizleri daha iyi algılamanızı sağlıyordur  :) 

dhan000

Alıntı yapılan: dhoca - 04 Ocak 2017, 21:31:45Sabırsız biriyim biraz. O yüzden hemen olsun istedim. belki içine de olurdu. Acemi işi oldu biraz... Sonuç ise çok güzel. Yaptım diye mi bilmem ama bas ve tizler sanki daha da iyi oldu  :D Uzaktan çekim mesafesinde değişim yok. Alkalin piller 4-5 film idare ediyordu. Bakalım bu ne kadar gidecek. Sonuçları yazarım.

li-ion piller aşırı deşarja karşı hassaslar diye biliyorum bu yüzden 2.9volt altına inmesine izin vermeyin.

07 Osman

Aynı kulaklıktan bende de var. Ama bendekinin alıcı devresi olmadığı için  ben içini boşaltıp standart kablolu kulaklık haline getirmiştim. Birkaç yıldır böyle kullanırken şimdi tekrar iştahım kabardı bluetooth kulaklık yapmayı düşünüyorum. Tek korkum, kulaklıkta bildiğiniz gibi 2 adet AAA pil yeri var ve maximum alabileceğimiz volt 2.4 volt.  Ama kullanacağımız bluetooth kit usb den güç alıyor, yani gereksinim 5 volt.  Sizce bu iş olur mu ?  Kullanacağım bluetooth kit şu:

dhoca

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Ocak 2017, 11:45:47Aynı kulaklıktan bende de var. Ama bendekinin alıcı devresi olmadığı için  ben içini boşaltıp standart kablolu kulaklık haline getirmiştim. Birkaç yıldır böyle kullanırken şimdi tekrar iştahım kabardı bluetooth kulaklık yapmayı düşünüyorum. Tek korkum, kulaklıkta bildiğiniz gibi 2 adet AAA pil yeri var ve maximum alabileceğimiz volt 2.4 volt.  Ama kullanacağımız bluetooth kit usb den güç alıyor, yani gereksinim 5 volt.  Sizce bu iş olur mu ?  Kullanacağım bluetooth kit şu:

1 - 4000 mah lık powerbank al. bluetoothu ona tak , uzatma ses kablosu ile kulaklığa götür.
2- powerbankın içindeki dc to dc kartı sök, cep tel bataryasıyla kullan. 1. seçeneğe göre hafif olur ve kulaklığın içine sığabilir.

Şimdilik aklıma bunlar geldi.

dhoca

6 film izledim, kulaklık açıkken batarya 3,82 v gösteriyor. 2,40 volta kadar kullanıp şarj etmeyi düşünüyorum.

Mustafa281

Alıntı yapılan: dhoca - 14 Ocak 2017, 01:37:566 film izledim, kulaklık açıkken batarya 3,82 v gösteriyor. 2,40 volta kadar kullanıp şarj etmeyi düşünüyorum.
Benim bildiğim telefon bataryaları anlık düşüşleri göstermez yani siz batarya bittiğinde bile yine aynı voltajı görebilirsiniz bu normal zaten son seste müzik ve ya film izlediğiniz zaman seste bozulmalar başladı ise şarj zamanı gelmiş demektir burda en önemli olan MiliAmper olayıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın