Otomatik Kümes Kapı Devresi Lazım. Yapabilecek Biri Aranıyor

Başlatan onur57, 31 Aralık 2016, 13:14:24

onur57

bey bize otomatik kümes kapısı için zaman ayarlı devre lazım, yapabilirmisiniz?  Belirtilen saatlerde  dc motoru ileri geri hareket ettirerek sabah kapının açılmasını akşam kapanmasını sağlayacak şekilde.  Örnek birde video var : https://www.youtube.com/watch?v=2FUXI-tlS7c   Fakat yaptım diyenleredeulaşılamıyor. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

memleket

Bu devreye alt ve üst limit svicide koyman lazım. Kapak tam açıldığında veya tam kapandığında motorun durması lazım.
Birde kapı kapanırken altından tavuk geçerse motorun durması içinde ilave bir sistem gerekebilir. (Kızılötesi sensör gibi) Yoksa tavuk tavukluktan çıkar :)

asma

Merhaba
Başlığı düzenledim. Tamamı BÜYÜK harf kullanmamaya özen gösterin lütfen.
Bu iş için LDR yeterli , ama saatli olsun istiyorsanız hazır satılan astronomik zaman rölesini bir araştırın.
Motor yön kontrolü için ister röle kullanın ister H tipi mosfetlerden oluşan köprü kullanın.
Ben ikisinide kullandım , ucuz röleler can sıkar.
memleket arkadaşımızın dediği gibi limit sw. kullandım.
Her bir sw. kontağına paralel ters diyot bağlantısını da araştırın. En kolay yöntemdir.
Nette LDR li örnekleri mevcut.
Ben op-amp lı ve 555 li iki ayrı devre kurdum LDR li , gece kapanıyor , gündüz açılıyor. Sorun yok.

Kolay gelsin.

onur57

Başlıktaki hata için kusura bakmayın, düzelttiğiniz içinde teşekkür ederim. Ldr işi sıkıntılı olabilir özellikle kapalı havalarda örneğin benim tavuklar sokak lambaları yandıktan sonra giriyor ve tavuklar dışarda kalır! o yüzden zaman ayarlı olması daha emniyetli görünüyor. Kapanırken altından tavuk geçmez çünkü karanlık olacağından tavuklar göremez ve yerlerine geçmiş tünemiş olurlar :) Bu işleri hiç bilmediğimden Malzeme adları ve bağlantı şeması oluşturma konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

asma

Alıntı yapılan: onur57 - 07 Ocak 2017, 00:05:45anlaşılan bu işi becerebilecek kimse yok :(

Becerebileceklerin ilgisini çekememiş olabilirsin.

Hangi markanın hangi model astronomik zaman rölesini inceledin?
İşine yarayacak bir model bulamadın mı? Yoksa onuda mı başkasından bekliyorsun?
Yazdıklarının sonunda yardımcı olacak birini aradığını yazıyorsun , yardım istemiyorsun.
Bu nasıl tezattır?
İşin ne kadarını yaptın? Hangi kısımda takıldın da yardım istiyorsun belli değil.
Forum yardımlaşma için var ve kimse yardım etmeye yeminli değil. Gönüllü bir paylaşım için senin bir şeyler yapmış olman ve yapamadığın yerde yardım istemen beklenir.
Aksi durumda ücreti karşılığı iş yaptırmaya çalışıyor olursun.
Ben forumda para karşılığı başkasına iş / ödev yapan tanımıyorum. Ayrıca ilgilenmiyorum.
Şimdiye kadar iki defa otomatik tavuk kümesi uygulaması yaptım. Bir tanesi youtube üzerinde yüklü.
Sen bu tip uygulamanın sıkıntılı olabileceğini yazdığın için uygulama devresi vermedim. 

Kolay gelsin.

onur57

Dediğimi anlaşmışsın aslında; senin yaptığın kapı devresi ile zaman rölesinin birleştirilmiş devresi lazım, bu kadar basitti aslında ama anladığını eveleyip geveleyene bukadar lafı uzatana kadar yaptığım devre bu zaman rölesini eklemeyide başka bilen birine sor deseydin daha mantıklı ve paylaşımcı olurdun... Yinede paylaşımı okuyup yardımcı olmak için olmasada kafa ve zaman harcadığın için teşekkürler...

Yusuf usta

Alıntı yapılan: onur57 - 08 Ocak 2017, 01:50:31Dediğimi anlaşmışsın aslında; senin yaptığın kapı devresi ile zaman rölesinin birleştirilmiş devresi lazım, bu kadar basitti aslında ama anladığını eveleyip geveleyene bukadar lafı uzatana kadar yaptığım devre bu zaman rölesini eklemeyide başka bilen birine sor deseydin daha mantıklı ve paylaşımcı olurdun... Yinede paylaşımı okuyup yardımcı olmak için olmasada kafa ve zaman harcadığın için teşekkürler...

Bir başkasına saygın yok ki, demek bu yüzden kimse umursamadı seni.
Kullandığın kelimeler bir kere kibar değil. Kibar olmayı geçtik, bu lüksü beklemiyorum artık günümüz insanından, tahkir ediyorsun üstüne üstelik.

ne kadar pervasızca, ne kadar itici kelimeler bunlar.
sana yardım edilmezse beceriksiz olmakla suçladığın muhataplarına bu kez eveleyip geveleme diyecek kadar çığrından çıkardın işi. Anlamıyorum, size çok mu kötü davranılıyor ki bu davranışları ediniyorsunuz. Hayır yani çevreniz size bu şekilde mi davranıyor, konuşuyor?

Ve el insaf!
Adam sana o kadar yardımcı olmaya çalışmış, kırmadan incitmeden "Bir adım at, tüm işi karşındakinden bekleme" demiş. Ve adam yerine koyup "denedin mi, baktın mı, zaman rölesi işini görmüyor mu" diye de soruvermiş...

Cevabın ne olmuş?
SENİN (!) yaptığın devreyle zaman rölesi birleştirilecek işte, dememe bile gerek yok anlayın, geri zekalı mısınız demeye getirmişsin...

Ki, bu isteğinde bile tutarsızlık var, bunu yazmıyorum çünkü iş elektroniği aştı gitti...

Merak ediyorum,
Bu forumdaki insanlar sana ne yapmış, ne söylemiş, nasıl bir borçlanmayla borçlanmış olabilirler ki, senden bu muameleyi hak etmiş olsunlar?

Ben ki 50 yaşıma ramak kalmış, şu forumda liseli gençlere bile "siz" diyorum, "kardeşim" diyorum. Saygısızlık etmiş olmayayım, belki yanlış anlamışımdır diyor çoğu şeyleri görmezden gelmeye çalışıyorum.

Bu üslubunu hak edecek ne yapmış arkadaş merak ettim. Nedir yani senin olayın şimdi?

Bu tutumunun farkına varıp, söylemini düzeltmeni beklerim senden. İnsanız, dünya kısa, en büyük mirasımız geride bıraktığımız intiba.
Değil mi?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: onur57 - 31 Aralık 2016, 13:14:24bey bize otomatik kümes kapısı için zaman ayarlı devre lazım, yapabilirmisiniz?  Belirtilen saatlerde  dc motoru ileri geri hareket ettirerek sabah kapının açılmasını akşam kapanmasını sağlayacak şekilde.  Örnek birde video var : https://www.youtube.com/watch?v=2FUXI-tlS7c   Fakat yaptım diyenleredeulaşılamıyor. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

İstiyorsan yaparım Mekaniğin hazırmı ? motorun falan kaç volt
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

Alıntı yapılan: i3uz - 11 Ocak 2017, 10:48:55İstiyorsan yaparım Mekaniğin hazırmı ? motorun falan kaç volt

Sayın @i3uz       
bu forumda birisi size "eveleyip geveleme" deseydi, ben ona hiçbir şey yapmazdım. Çünkü size saygısızlık ettiğimi düşünürdüm bu kez. Sizi ezmeye gerek görmezdim. Bu benim kanımdır. Elbete özgürsünüz ve herkes kendi doğrularını uygular. Amacım size yordam öğretmek değil.

Ben şahsen yine o üyeden "amacını aşan sözleri için bir ufak düzeltme" beklentimi vurgulayayım.

i3uz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 11 Ocak 2017, 14:37:13Sayın @i3uz       
bu forumda birisi size "eveleyip geveleme" deseydi, ben ona hiçbir şey yapmazdım. Çünkü size saygısızlık ettiğimi düşünürdüm bu kez. Sizi ezmeye gerek görmezdim. Bu benim kanımdır. Elbete özgürsünüz ve herkes kendi doğrularını uygular. Amacım size yordam öğretmek değil.

Ben şahsen yine o üyeden "amacını aşan sözleri için bir ufak düzeltme" beklentimi vurgulayayım.

Bence böyle düşünmemize gerek yoki, "becerecek kimse yok" demesi samimi bir ortam olduğu için takılma amaçlı latife ederek konuştugunu düşünüyorum. Kötü Düşünmeyede gerek yok sonuçta becemiyede biliriz. herşeye bilecekte değiliz . Kötü olarakda söylüyorsa Kardeşlerimizi arkadaşlarımızın ortamlarında nelerle karşılaşıyoruz toplum olarak argoyuz. sonuc itibarı ile bazı şeyleri üzerime alınmam inat edeceğim ve israr edeceğim tek şey bildiğim şeyler  için tartışırım. yüzeysel olarak baktım konuya tartışmalarınızı bu yüzden okumadım. en başta yazdığını dikkate aldım.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Benim konuyla ilgim yok ama, huyum kurusun yorum yazmadan duramadım. Maksadım yardım etmek yani yanlış anlaşılmasın.

Alıntı yapılan: onur57 - 07 Ocak 2017, 00:05:45anlaşılan bu işi becerebilecek kimse yok :(
Arkadaş yardım isteyip yanıt gecikince, yapmak konusunda tecrübeli kimse yok zannetti.
İstediği şeyi de önceki mesajlarında çok net olarak aktarmadığı için bu sorun ortaya çıktı.
"Ben yapmayı bilmiyorum, ücret karşılığında yapabilir misiniz?" ya da "Yapmasanız da kolay yapabileceğim şekilde herşeyi hazır verebilir misiniz?" deseydi, belki konu bu raddeye gelmezdi.

Diğer üyeler de açık açık, "biz bu tür durumlarda hazır yapıp isteyen kişinin eline vermeyi uygun bulmuyoruz, ancak size nasıl yapılacağını aktarabiliriz; veyahut belli parçaları edinip yapamadıysanız yardım ederiz" deseydi, yine daha iyi olurdu.

Hata kimde? her iki tarafta.
Kim hatasız? Her iki taraf.
Yani herkes haklı. Sorun basit bir iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Bir taraf, isteğe derhal yanıt verilecek, herşey leb demeden anlaşılıp anında çare sunulacak sanıyor; diğer taraf da "karşı taraf kuralları biliyor, ama yapmıyor, ben de yardım etmiyorum o zaman" diyor.

Benzer durumlar benim de başıma birkaç kez geldi. Uygun üslup kullanmama rağmen olmayınca, ben de "kusura bakmayın ama, transistörün çalışmasını bilmiyorsunuz" diyerek konuyu kapatmıştım. Pişman mıyım? Katiyen.

Arkadaş, yardım edeceksen edersin. Etmeyeceksen etmezsin. Dersin ki, "biz öyle yardım edemeyiz. Bize şu şu şu verileri sunmalısın."
E o da denmiyor, yardım isteyen de gücenince, "mecbur muyum? peki sen ne yaptın? malzemeleri topladın mı?" deniyor.
karşı taraf durur mu? üslup değişiveriyor. bu defa tepki büyüyor. ve sorun şu anki duruma kadar geliyor.

Kızcak bişey yok.

Böylece her iki tarafı kendime düşman edeyim de, barışsınlar bari ne yapayım? ;)

Yusuf usta

:)
@seron eyvallah da
zaten ben de suçlamak ve ezmek amaçlı bir üslup kullanmamaya çalıştım. Hatalı olabilirim, itiraz etmem. Bazen bakış açımız başkaları gibi olmayabiliyor. Bir de biz yaşlandıkça her şeyi eskisi gibi sanıyoruzdur elbette olabilir dediğin.

Ama birisi bana eveleyip geveleme dediğinde az çok tanımam gerekir. Sen desen mesela serondur bu olur yani o kadar ahbaplık ettik bu laf mı sorun olur, tahkir amacı yoktur derim. Tanımadığım birisi bunu dediğinde de doğal olarak bozulurum. Ben de ilk kez yazdığım kişiye böyle yazmam, hassasiyet gözetirim. yazarsam da yanlış olur yani.

Ben de o kişiye zaten asalım keselim gibi bir cahillikle yaklaşmadım. bu söz ağır olur ustalara "amacını aşmış" bir sözcüktür düzeltme yap ve gönül al demeye çalıştım.

neden araya girdim?

@asma burada moderatör. mecbur değil, ücretli işçi hiç değil. hayrına, hobi niyetine, iyiliğine yazıyor cevap vermeye çalışıyor.
Kendi üslubu var. Bir nevi öğretmen konumunda saygıyı da hak ediyor. Etmiyor mu?

Bir iş yerinde ustaya eveleyip geveleyeceğine böyle böyle deseydin ya diye konuşsanız parayla iş yaptığı halde bozulur. asma adına ben bozuldum. Adamın suçu ne ki bu sözü duysun. Tamam o arkadaş da belki net ortamında hep rastladığımız bir üslupla yazdı ve kötü niyeti yoktu belki. Ama uyarıp düzeltmeyelim mi? Bir farkındalık oluşmasın mı? Kötü olmaz değil mi bu?

Bana düşen karşıdakine hakaret etmeden incitmemeye çalışarak bunu yazmaktı ve yazdım. Ama incitmiş de olabilirim istemeden bilemem orasını.

Yoksa ki muhatabı ben değilim o kişinin zaten üzerime alınıp bu diyaloğu sürdürecek değilim.

@i3uz pragmatist bir bakış yapmış, onun bakışına da bir şey demiyorum. İyimser yaklaşmak da iyi bir fikir olabilir. İstismar edilmezse, bundan hız alınıp üste çıkmaya çalışan olmazsa ona da sözüm yok.

seron

Eyvallah abi, benim dediğim, empati yoksunluğu nedeniyle "yanlışlıkla" anlamazlık çıkmış. onu demek istedim. aynı şey benim de başıma geldi oradan biliyorum.
Bu arada şuna takıldım:
seron sana geveleme meveleme demez.
meseleyi uzatmaya gerek de yok zaten.

Bu arada ben de geçen gördüğümde biraz araştırma yaptım ama maalesef uygun bir devreye denk gelemedim. bulduğum tek devre foto-dirençle çalışıyor onu da arkadaş istemediğinden ellemedim. zaten ortada alet edevat yok henüz. motorunu neyini önceden belli etmeden yardım zor...

i3uz'la anlaşabilirse yaptırabilir tabii.
-----------
gelen arkadaşlara ne olursa olsun,
en başta neler vermesi gerektiğini hatırlatalım.
bir proje istendiğinde, elinde neler var? ne seviyedesiniz? bir şeyler yapabilecek misiniz yoksa komple başkasına mı yaptırmak istiyorsunuz? diye soralım. site kuralları okunmuş olsa da her istenen yardımda bunları sormamız gerekiyor ki konu arapsaçına dönmesin.
vesselam.
-------------
Bu arada @gevv home butonuna ya da anasayfaya dönmek istediğimde "fatal error" veriyor. benden mi kaynaklanıyor tam bilmiyorum. son zamanlarda ortaya çıkmış sorunlardan dolayı "belli başlı başka sorunların" nedeninin az çok farkındayım. yani ben alınganlık etmiyorsam, mesajın doğru yere ulaştı. haklısın.

i3uz

Burdaki konu amacsiz kalmis google konuyu baya yukarilara taşımış. Dolayisiyla bu arkadasin istemesi üzerine devre yi olusturmustum. Videoyu burda belirtiyorum.
Otomatik kümes kapisi devresi.
https://youtu.be/C5Fc-qWiPVI
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 04 Temmuz 2017, 14:59:43Burdaki konu amacsiz kalmis google konuyu baya yukarilara taşımış. Dolayisiyla bu arkadasin istemesi üzerine devre yi olusturmustum. Videoyu burda belirtiyorum.
Otomatik kümes kapisi devresi.
Güzel.
Konuya cuk diye çare olmuş teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın