Hard diskleri anlamak. Bir HDD'in antolojisi

Başlatan Mr_YAMYAM, 01 Aralık 2016, 20:42:45

Mr_YAMYAM

Harddiskler son derece karmaşık aygıtlardır. Günümüzde bu karmaşa basite indirgenmiş olsa da, onları anlamak ciddi bilgi birikimi gerektirmektedir.
Bu nedenle harddisklerin daha iyi anlaşılması için bu konu içerisinde bazı testler sunacağım.
Yaklaşık 10 yıldır kullanmakta olduğum WD VOLECIRAPTOR harddiskimi sizler için bazı testlere tabii tuttum. Bu testler içerisinde harddiski tanımaya çalışacağız.
ÖN BİLGİ:
WD harddiskim yıllardır muhtelif işletim sistemlerinde kullanılmış olup gerek XP gerek se Win7 ve 8 işletim sistemleri başta olmak üzere linux sürümleri de kurulup test edilmiştir. Yani oldukça fazla kurulum yapılmış ve kullanılmıştır.
Son yıllarda (Yaklaşık 6 yıldır) UBUNTU STUDIO işletim sistemini benimsemiş olduğum için bu sürümle ve XP işletim sistemi ile kullanmakta idim.
İlk olarak harddiskimizi sistemden sökerek olduğu gibi ikincil disk olarak çalışan bir sisteme taktığımızda içeriğini alttaki şekilde görmekteyiz.
[attach]7333[/attach]
Resimden anlaşılacağı üzere RAPTOR HDD içerisinde XP ve US işletim sistemleri kuruludur. Yıllardır alışagelmiş olduğum geçici depo uygulaması da bu HDD de mevcuttur. Gerek indirmiş olduğum programlar gerekse test için temin etmiş olduğum programlar bu HDD in TEMP STORAGE veya program olarak adlandırmış olduğum son bölümünde tutulur. Test edilen ve onay verilen program veya uygulamalar saklanmak üzere ana depo olan harici 1TB HDD içerisine atılır.
Harddiskimizin genel durumunu kontrol ettikten sonra bu harddiskimizi tek parça halinde hızlıca formatlıyoruz.
[attach]7335[/attach]
Şekilden anlaşılacağı üzere HDD imiz tek parça halinde formatlanmış ve yeni bir kullanım için hazırlanmıştır.
UYARI ATTENTION.
İşletim sistemi başka bir HDD içerisinde yüklü olduğu için bu harddiski bootable olarak formatlamak sakıncalıdır. Bu işlemlere müsaade edilemez ama bilinçsiz kullanıcılar bu işlemi farkında olarak yapabilmektedirler. Bu durumda HDD dinamik diske dönüştürüleceğinden sistemde kararsızlıklar görülecektir. Bu sebeple bu HDD in STORAGE olarak formatlanması ve bunun nasıl yapılacağının tam olarak anlaşılması şiddetle gereklidir. WD DLG uygulamasında bu uyarı sıklıkla yapılmakta ve sistem diski olarak formatlanmasına izin verilmemektedir. (Böyle olması gerektiği için) Bu yüzden kullanıcı arkadaşların bu unsuru iyi kavraması ne anlama geldiğini araştırmaları oldukça gereklidir.

HDD imizi biçimlendirdek sonra ilk yapmamız gereken şey testlerden geçirmektir. Yani harddiskimizin durumu nedir. tam olarak anlayabilmeliyiz.
Bu iş için  de HD Tune adlı program sıklıkla kullanılmaktadır. Linux tabanında da bu gibi uygulamalar bulunuyor olsa da genel olarak onlara sonra değinebiliriz.
[attach]7337[/attach]
Görüldüğü üzere harddiskimiz gayet sağlıklı ve düzgündür. Sarı çizgilerde kurulum bölgelerinde oluşan nispi dağınıklık göze çarpmıştır. Bu dağınıklığın giderilmesi için HDD disk denetimi gereklidir.
[attach]7339[/attach]
Windows tabanında disk denetimi yapılmaktadır.
Bozuk bölümlerin taranarak düzeltilmesi komutu da verilmiştir. Bu komut bozulmaya başlamış bölümleri nispeten düzeltecektir.
BAD sektör oluşmuş bir HDD te bu uygulamayı birkaç kez çalıştırılması da faydalı olacaktır. Her test sonucunda yeni bir benchmark testinin alınması ne yaptığımızı anlamamızda yardımcı olacaktır.

KONU DEVAM EDECEK.

Mr_YAMYAM

HDD tarama işlemlerinden sonra yeni bir benchmark testi yapıyoruz.
[attach]7341[/attach]
Görüldüğü üzere HDD imizin benchmark neticeleri daha da düzelmiştir.
Erişim zamanı 7.1ms olan HDD imizin erişim zamanı 7.0 a düşmüştür. Sarı noktalarda nispeten bir toplaşma görülmüş ve netice daha iyi olmuştur.
Tüm değerle hemen hemen eşit olduğu halde okuma yazma ortalamamız 0.1 oranında artmıştır. Bunun sebebi erişim süremizin nispeten kısalmasıdır.
NOT:
Bu resimleri hazırladıktan sonra HDD e işletim sistemi kurmadan önce HDD denetimini yineleyerek tekrarladım.
Sarı noktalar biraz daha toplandı ve erişim süresi 6.9ms ye düştü. Ancak o fotoyu kaybettiğim için şimdilik yayınlayamıyorum.
Eğer bu harddiskimde bad sektör görülseydi o zaman bu işlemleri önce birkaç kez üst üste yapmalı ve test sonuçlarını kontrol etmeliydim. Eğer bad sektör kaybolmazsa o zaman LLF atarak bir sıfırlama işlemi yapılabilirdi.
Siz arkadaşların bu testleri bilinçli bir şekilde yaptıktan sonra en son çare LLF işlemine girmeniz şiddetle önerilir.

seron

Abi,
anlattıklarını dikkatle ve anlayarak okudum.
Yaptığım işlemlerin hemen hemen senin yaptığın şeyle bir farkı yok. (fark: ben disk yönetiminden değil de, bilgisayarımdan scandisk yapıyorum hepsi bu)
Fakat her yapılan Scandisc, sonucun daha da kötüye gitmesine neden olduğundan ötürü, LLF denemesine geçiyorum.
Bu arada benim elimdeki hiçbir harddisk, senin gösterdiğin kadar derli toplu değil.
NOT: ben çok yoğun sıklıkta bilgisayar kullanıyorum, çok fazla yaz sil yapıyorum, bilgisayarın günlük çalışma süresi ortalama 10 saat/hergün.
ben de anlayamıyorum ne oluyor...
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

Mr_YAMYAM

Benim PC genellikle gündüz saat 12:00 sularında açılır ve gece 02:00-03:00 sularına kadar açık kalır. (Mesajlarımda görebilirsiniz)
Program yazma ve silme zaten geçici depo olan bölüme yapıldığı için sistem bölümünde bir etkisi olmaz. Sistem bölümüne kurulacak uygulamalar sorun çıkartırsa anında bu uygulama kaldırılır ve disk testten geçirilir.
Ayrıca dosya sistemi taraması yapılır ve boş bölümler temizlenir.
Yani bir HDD i anlamak gereklidir. Bilinçli bir kullanım gereklidir.
İşletim sistemini kurar kurmaz 4 tane oyun kuran arkadaşları tanıyorum. Bazı şeyler oyun gibi şeylerden daha önemlidir.
Öncelikle sistemin sağlığı önplanda olmalıdır.
SCANDISK komutu defalarca belirttiğim üzere işin anahtarıdır. Bu işlem sonunda HDD daha kötüleşiyorsa sisteminde donanımsal sorunlar vardır. (Uygulamayı nasıl yaptığını bilemem tabii)

seron

Uygun bir zamanda Hitaçiyi yeni makineme bağlayacağım ve dediğin testleri aynen tekrarlayacağım.
Bu yeni makinenin güç kaynağı uygun (500Watt) ve bu güç kaynağını özel olarak 150TL gibi bir fiyatla almıştım. (şimdi 200TLlerde)
O halde ben testler yaparak sonucu uygun zamanda buraya aktarayım.
Mustafa da birşeyler yapsın. Buradan sürdürelim.
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Aralık 2016, 21:21:13Uygun bir zamanda Hitaçiyi yeni makineme bağlayacağım ve dediğin testleri aynen tekrarlayacağım.
Bu yeni makinenin güç kaynağı uygun (500Watt) ve bu güç kaynağını özel olarak 150TL gibi bir fiyatla almıştım. (şimdi 200TLlerde)
O halde ben testler yaparak sonucu uygun zamanda buraya aktarayım.
Mustafa da birşeyler yapsın. Buradan sürdürelim.
Eğer benim yönergelerimle hareket edersen daha iyi netice alabilirsin.
İlk yapman gereken şey.
HDD i diğer PC ye bağla ve düz olarak tek parça formatla. (Bu format işleminde dikkatli olmalısın.) Bootable olarak formatlarsan veya diski sistem diskine bağlarsan sorunlar daha da büyür.
En ideali linux tabanında GParted ile tek parça formatla.
HD benchmark neticelerini al ve burada yayınla.
Başka hiçbir işlem yapma.
Belki birşeyler yapabiliriz.

seron

Arkadaşlar, sonradan farkettiğim üzere bu konu başka bir konudan bölünerek ayrı başlık haline getirilmiş.
O halde burayı sorun çözmek için değil de, sadece bilgi eklemek için kullanalım, karmaşıklık olmasın. Diğer konudan sorunlarımızı çözmeye devam edelim.
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

Mr_YAMYAM

YUKARDA YAZMIŞ OLDUĞUM CÜMLELER BASİT CÜMLELER DEĞİLDİR.
HER KİŞİNİN KAFASINA GÖRE YAPABİLECEĞİ UYGULAMALAR DA DEĞİLDİR.
BİR PC'yi TAM ANLAMIYLA TANIMADAN BU İŞLERE ''YAAF BUNLAR BASİT İŞLER'', ''BEN ZATEN BİLİYORUM'' DİYEREK BİRŞEYLER ÖĞRENİLMEZ
.

Yukarda anlatılanlar koca bir bütünün sadece bir küçük noktasıdır ve diğer tekniklerle birebir bağlantısı vardır.
Bu uygulamaları yapacak arkadaşların bazı şeyleri bilmeden kafasına göre davranmaları tamir edilemez sonuçlar doğuracaktır.

ozgurece

#8
Onursal Hocam az önce bu linkteki şiparişi verdim , Nootebook a takıp deneyeceğim.Bu HDD benim önceki satın aldığıma göre farklı donanım mı ? bu 32Mb yazıyor.Önceki 16 Mb önbellek liydi. Performans olarak çok fark eder mi ?


http://urun.n11.com/hard-disk/500gb-wd-25-7200rpm-32mb-sata3-wd5000lplx-black-7mm-P169534621

Mr_YAMYAM

#9
Alıntı yapılan: ozgurece - 23 Mayıs 2017, 20:59:39Onursal Hocam az önce bu linkteki şiparişi verdim , Nootebook a takıp deneyeceğim.Bu HDD benim önceki satın aldığıma göre farklı donanım mı ? bu 32Mb yazıyor.Önceki 16 Mb önbellek liydi. Performans olarak çok fark eder mi ?


http://urun.n11.com/hard-disk/500gb-wd-25-7200rpm-32mb-sata3-wd5000lplx-black-7mm-P169534621
Önbellek erişim süresinde büyük etkendir.
Ancak önceki HDD ile aynı ise olumlu olarak nitelenirilebilir.
Farklı bir model ise temel karakteristikler önemlidir.
https://www.wdc.com/content/dam/wdc/website/downloadable_assets/tur/spec_data_sheet/2879-771435.pdf

ozgurece

#10
Önceki model farklıymış ,ben buna dikkat etmemişim ,neyse artık siparişi verdik. WD WD dir. Black de Black dir. Yamuk olmaz Hocam. ;) Sizin gönderdiğiniz WD CD si ile güzelce formatlayıp işletim sistemini kurmaya çalışırım.

Mr_YAMYAM

Çok fazla da fark yok zaten.
Sadece ilk açılışta ecik fark var.
[attach]8245[/attach]

ozgurece

Vayy Onursal Hocam elinize sağlık Teknik verilerle açıklamışsınız . Teşekkürler. Paylaşmış olduğunuz tabloda görüldüğü üzere performans olarak 2015 yılında aldığımız bundan biraz daha hızlı.Ama aynı model yok o nedenle bu seri işimizi görür ve  Tabiki sizin tavsiyeniz her zaman WD .

Mr_YAMYAM

Ben WD firmasına güvenirim.
Şimdiye kadar sıfır alıp ta bozduğum HDD olmamıştır. (Kasıtlı ve bilinçsiz hariç)
Özellikle WD DLG programı ile format atılıp işletim sistemi kurulan HDD ler tam anlamıyla performans veriyorlar.
Tavsiyem dizüstüne bu yöntem ile işletim sistemi kurman yönündedir.
Çaktırmadan bir de linux kurarsan dadından yinmez.

stk4221

Merhabalar forum sakinleri
Yeni konu açmak yerine buraya yazayim dedim. Kasalı pcde sorun var di. Tamire bıraktım 1tb +80 GB HDD  bad sektör olmuş. Veriler kurtarıldı yeni HDD takıldı.
Fakat bu eski HDD lerin hala kullanılabilir olduğu dusuncesindeyim. En azından kendim uğraşıp kurtarilmayacagina inanmam gerekir.
Sorum şu ekonomik yoldan bu 3.5 "  HDD leri nasıl PC ye bağlayabilirim. Birkaç aparat buldum kimisi 2.5 HDD için  kimisi ekonomik degil. Bilgi ve tecrübenizi paylasirsaniz sevinirim.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

asma

Ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama
Kasanın kapağını açarsın , güç ve data kablosunu bağlarsın , pc yi açarsın.
sata bağlantısı için kabloya ihtiyaç duyabilirsin , o kadar.
Aynı PC de sistem diski olduğu için açılışta eskisinin üzerinden açılabilir.  :D  dikkat edin.
Kolay gelsin.

cevat1

Bad sektör başlamışsa artık  güvenilmez. Bazı yazılımlar bad sektörleri işaretleyip, o alanları pas geçip, sağlam sektörleri kullanıma sunsa da bence sonun başlangıcıdır.
Önerim:
Diskin içini açıp inceleyebilirsiniz. Motorunu sökün. Kafaları park ettirecek kadar kuvvetli mıknatıslar var. Onları sökün  vida toplamada kullanabilirsiniz
Diskin anakartını atmayın. İleri de anakartı arızalı disk olursa orada kullanabilirsiniz.

stk4221

Asma hocam şunu izah etmek istedim. Arızalı tanisiyla ayrılan HDD leri harici olarak çalıştırmak istiyorum. Akabinde  tekrar kullanılabilir mi ona bakmak istiyorum. Saygılar
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Alıntı yapılan: cevat1 - 29 Eylül 2018, 21:49:05Bad sektör başlamışsa artık  güvenilmez. Bazı yazılımlar bad sektörleri işaretleyip, o alanları pas geçip, sağlam sektörleri kullanıma sunsa da bence sonun başlangıcıdır.
Önerim:
Diskin içini açıp inceleyebilirsiniz. Motorunu sökün. Kafaları park ettirecek kadar kuvvetli mıknatıslar var. Onları sökün  vida toplamada kullanabilirsiniz
Diskin anakartını atmayın. İleri de anakartı arızalı disk olursa orada kullanabilirsiniz.

üstadım calistirabilirsem harici sabit disk olarak kullanabilirim Belki.  Önemli olan harici olarak 3.5" HDD pcye baglayabilme
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM hocam ben bundan bir ay önce WD Green serisi 120GB SSD aldım. Başka bir bilgisayara bağlama imkanım olmadığı için(başka bilgisayar var ama bağlayamadım) direkt olarak işletim sistemi kurulumu yaptım. Sonrasında SSD'nin normal HDD'lere göre bir farkı olmadığını düşünmeye başladım. Çünkü şu an bilgisayarı açtığımda eskisinden en fazla 1-2 saniye önce açılıyor. Normalde 12-13 saniye olan süre şimdi 10 saniye civarı. Normalde bunun en fazla 5-6 saniyede açılması gerekmiyor mu? Ben hiçbir şey anlamadım. Siz anladıysanız yardım edin.

Mr_YAMYAM

#20
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 29 Eylül 2018, 22:36:28@Mr_YAMYAM hocam ben bundan bir ay önce WD Green serisi 120GB SSD aldım. Başka bir bilgisayara bağlama imkanım olmadığı için(başka bilgisayar var ama bağlayamadım) direkt olarak işletim sistemi kurulumu yaptım. Sonrasında SSD'nin normal HDD'lere göre bir farkı olmadığını düşünmeye başladım. Çünkü şu an bilgisayarı açtığımda eskisinden en fazla 1-2 saniye önce açılıyor. Normalde 12-13 saniye olan süre şimdi 10 saniye civarı. Normalde bunun en fazla 5-6 saniyede açılması gerekmiyor mu? Ben hiçbir şey anlamadım. Siz anladıysanız yardım edin.

 

Anakartının SATA desteği ve sürücü kurulumları doğrudan SSD lere etkendir.
Öncelikli olarak AHCI kurulumunu öğrenmelisin.

asma

Alıntı yapılan: stk4221 - 29 Eylül 2018, 22:08:21Asma hocam şunu izah etmek istedim. Arızalı tanisiyla ayrılan HDD leri harici olarak çalıştırmak istiyorum. Akabinde  tekrar kullanılabilir mi ona bakmak istiyorum. Saygılar
Tamam harici kullanacağınız zamana kadar ürün aramaya devam. (ben 130 lira civarında buldum , link vermiyorum)
Diskin sağlam ve sağlıklı çalışabildiğini görmek için , çeşitli programlarla tamir edebilmek için PC içine takıp denemekte fayda var.
Önce ürünü satın alıp akabinde çalışmaz ise ne olacak.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2018, 23:28:39Anakartının SATA desteği ve sürücü kurulumları doğrudan SSD lere ekendir.
Öncelikli olarak AHCI kurulumunu öğrenmelisin.

SATA 3 destekliyor. AHCI ne biliyorum, ama nasıl kuracağım, işte onu bilmiyorum.

stk4221

Alıntı yapılan: asma - 29 Eylül 2018, 23:32:55Tamam harici kullanacağınız zamana kadar ürün aramaya devam. (ben 130 lira civarında buldum , link vermiyorum)
Diskin sağlam ve sağlıklı çalışabildiğini görmek için , çeşitli programlarla tamir edebilmek için PC içine takıp denemekte fayda var.
Önce ürünü satın alıp akabinde çalışmaz ise ne olacak.
asma hocam peki şöyle birsey sorayım ben arızalı denilen hard diski calışan kasa tipi pc içine yerleştirip çalışma yapabilirmiyim.  yaparsam pc ye bir zararım olurmu.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 29 Eylül 2018, 23:52:42SATA 3 destekliyor. AHCI ne biliyorum, ama nasıl kuracağım, işte onu bilmiyorum.

 
 
 BIOS içerisindeki seçeneklerden AHCI'yi bul ve işaretle.
(IDE, RAID, AHCI) gibi seçenekler vardır. Disk yapılandırılması BIOS türüne göre COMPITABLE olmalıdır. Desteklenmiyorsa ENHANCED seçilecektir.
Normal kurulum gibi başlanır. Kurulum ekranında SÜRÜCÜ YÜKLEME seçeneği işaretlenerek ana kart CD'si içerisndeki HOST kontroller ve AHCI sürücüsü kurulur.
HOST kontroller senin SATA disklerini kontrol eden kontrolcüdür. Bu sürücüyü kurulum esanasında kurabilirsen sistem tam performans verecektir. Bu kontrolcünün ne olduğunu önceden tam olarak öğrenmeli ve CD içerisinden bulabilmelisin.
Benim sistemin donanımı.
IDE interface : Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [IDE mode] (rev 03) (prog-if 80 [Master]) 

Anakart içerisindeki bir entegre olup SATA portlarını IDE olarak tanımlamış olduğum bir donanımdır. Çünkü ben ilkel kafalıyımdır hala IDE disklerle çalışıyom. :D
Sen BIOS içerisinden AHCI'yi seçtiğinde ayrıca oralarda AHCI sürücülerini de kurmalısın. Ancak yukardaki entegrenin sürücüsü doğru kurulmamışsa AHCI sürücüsü doğru çalışmayacaktır.

asma

Alıntı yapılan: stk4221 - 30 Eylül 2018, 00:19:03asma hocam peki şöyle birsey sorayım ben arızalı denilen hard diski calışan kasa tipi pc içine yerleştirip çalışma yapabilirmiyim.  yaparsam pc ye bir zararım olurmu.
Ben yapıyorum.  :D  bir zarar görmedim.
Harici ürünler pc çalışırken takılıp çıkartılabilir.
Kasa içine takacağın veya çıkaracağın durumlarda pc kapalı olsun. (askıda , uykuda değil)
Çek fişi bitir işi    ;)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2018, 00:25:29BIOS içerisindeki seçeneklerden AHCI'yi bul ve işaretle.
(IDE, RAID, AHCI) gibi seçenekler vardır. Disk yapılandırılması BIOS türüne göre COMPITABLE olmalıdır. Desteklenmiyorsa ENHANCED seçilecektir.
Normal kurulum gibi başlanır. Kurulum ekranında SÜRÜCÜ YÜKLEME seçeneği işaretlenerek ana kart CD'si içerisndeki HOST kontroller ve AHCI sürücüsü kurulur.
HOST kontroller senin SATA disklerini kontrol eden kontrolcüdür. Bu sürücüyü kurulum esanasında kurabilirsen sistem tam performans verecektir. Bu kontrolcünün ne olduğunu önceden tam olarak öğrenmeli ve CD içerisinden bulabilmelisin.
Benim sistemin donanımı.
IDE interface : Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [IDE mode] (rev 03) (prog-if 80 [Master]) 

Anakart içerisindeki bir entegre olup SATA portlarını IDE olarak tanımlamış olduğum bir donanımdır. Çünkü ben ilkel kafalıyımdır hala IDE disklerle çalışıyom. :D
Sen BIOS içerisinden AHCI'yi seçtiğinde ayrıca oralarda AHCI sürücülerini de kurmalısın. Ancak yukardaki entegrenin sürücüsü doğru kurulmamışsa AHCI sürücüsü doğru çalışmayacaktır.

Hocam bu masaüstü değil ki :) Dizüstü kullanıyorum. Bir tane CD var, fakat kullanamıyorum. Windows 10 kurmak istiyorum, ancak CD üzerinde Windows 8.1 diyor. Nasıl olacak bu iş?

stk4221

Alıntı yapılan: asma - 30 Eylül 2018, 00:38:39Ben yapıyorum.  :D  bir zarar görmedim.
Harici ürünler pc çalışırken takılıp çıkartılabilir.
Kasa içine takacağın veya çıkaracağın durumlarda pc kapalı olsun. (askıda , uykuda değil)
Çek fişi bitir işi    ;)
akıl akıldan üstündür. Benim amacım hddlere müdahale etmekti. Bu sayede dönüştürucu almama gerek kalmad Simdilik. Herkeze saygilar 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 30 Eylül 2018, 00:53:26Hocam bu masaüstü değil ki :) Dizüstü kullanıyorum. Bir tane CD var, fakat kullanamıyorum. Windows 10 kurmak istiyorum, ancak CD üzerinde Windows 8.1 diyor. Nasıl olacak bu iş?

 Allahım sen bana SABUN ver ben yıkanırım :D
Yahu dizüstüler PC değil mi? Onlarda BIOS yok mu?
Onlarda HDD yok mu?
Onlarda SATA PORT yok mu.?
Onlarda anakart donanımları yok mu?
Takmışsınız bir Windows 10 a başka da birşey öğrenmemişsiniz. Kimbilir hala çipirdek online da mı geziyorsunuz yoksa DON haberde mi ikamet ediyorsunuz anlamıyorum ki >:(  HIRR HARR GRR
Yukardaki kırmızı yazı benim dizüstü PC min bir donanımının bir kısmıdır.
Bu dizüstüne istersem ben AHCI IDE veya SATA hangisi olursa tanımlayabilirim. Hatta utanmasam RAID bile kurabilirdim amma ikinci disk yeri yok şarapsız PC de :D 

GIZDIM.. AL SANA BENİM DİZÜSTÜNÜN BAZI BİLGİLERİ: Bakalım anlayabilecekmisin :D

Processor

---------

-Processors-
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU    T5900  @ 2.20GHz : 800,00MHz
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU    T5900  @ 2.20GHz : 800,00MHz

Memory
------

-Memory-
Total Memory : 3074292 kB
Free Memory : 293540 kB
Buffers : 693420 kB
Cached : 998908 kB
Cached Swap : 4 kB
Active : 973984 kB
Inactive : 1646516 kB
Active(anon) : 757912 kB
Inactive(anon) : 243128 kB
Active(file) : 216072 kB
Inactive(file) : 1403388 kB
Unevictable : 0 kB
Mlocked : 0 kB
Virtual Memory : 2096444 kB
Free Virtual Memory : 2096320 kB


PCI Devices
-----------

-PCI Devices-
Host bridge : Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 03)
VGA compatible controller : Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 03) (prog-if 00 [VGA controller])
Display controller : Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (secondary) (rev 03)
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03) (prog-if 20 [EHCI])
Audio device : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 4 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03) (prog-if 20 [EHCI])
PCI bridge : Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3) (prog-if 01 [Subtractive decode])
ISA bridge : Intel Corporation 82801HM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
IDE interface : Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [IDE mode] (rev 03) (prog-if 80 [Master])
SMBus : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
Network controller : Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
Ethernet controller : Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 01)
FLASH memory : ENE Technology Inc ENE PCI Memory Stick Card Reader Controller
SD Host controller : ENE Technology Inc ENE PCI SmartMedia / xD Card Reader Controller (prog-if 01)
FLASH memory : ENE Technology Inc ENE PCI Secure Digital / MMC Card Reader Controller
FireWire (IEEE 1394) : VIA Technologies, Inc. VT6306/7/8 [Fire II(M)] IEEE 1394 OHCI Controller (rev c0) (prog-if 10 [OHCI])Battery
-------

-Battery: BAT0-
State : charged (load: unknown)
Capacity : 628 mAh / 2400 mAh (26,17%)
Battery Technology : rechargeable (LION)
Model Number : BAT1
Serial Number : 0001


-Input Devices-
Power Button
Sleep Button
Lid Switch
Power Button
AT Translated Set 2 keyboard
USB2.0 Camera
A4TECH USB Device
A4TECH USB Device
SynPS/2 Synaptics TouchPad
Video Bus

Storage
-------

-SCSI Disks-
ATA FUJITSU MHY2120B
PIONEER DVD-RW  DVR-K17A


-BIOS-
Date : 01/10/2008
Vendor : Phoenix Technologies LTD (www.phoenix.com)
Version : SROSA001.86C.0038.D.080110
-Board-
Name : M720R
Vendor : CLEVO Co.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2018, 01:23:26Allahım sen bana SABUN ver ben yıkanırım :D
Yahu dizüstüler PC değil mi? Onlarda BIOS yok mu?
Onlarda HDD yok mu?
Onlarda SATA PORT yok mu.?
Onlarda anakart donanımları yok mu?
Takmışsınız bir Windows 10 a başka da birşey öğrenmemişsiniz. Kimbilir hala çipirdek online da mı geziyorsunuz yoksa DON haberde mi ikamet ediyorsunuz anlamıyorum ki >:(  HIRR HARR GRR
Yukardaki kırmızı yazı benim dizüstü PC min bir donanımının bir kısmıdır.
Bu dizüstüne istersem ben AHCI IDE veya SATA hangisi olursa tanımlayabilirim. Hatta utanmasam RAID bile kurabilirdim amma ikinci disk yeri yok şarapsız PC de :D 

GIZDIM.. AL SANA BENİM DİZÜSTÜNÜN BAZI BİLGİLERİ: Bakalım anlayabilecekmisin :D

Processor

---------

-Processors-
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU    T5900  @ 2.20GHz : 800,00MHz
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU    T5900  @ 2.20GHz : 800,00MHz

Memory
------

-Memory-
Total Memory : 3074292 kB
Free Memory : 293540 kB
Buffers : 693420 kB
Cached : 998908 kB
Cached Swap : 4 kB
Active : 973984 kB
Inactive : 1646516 kB
Active(anon) : 757912 kB
Inactive(anon) : 243128 kB
Active(file) : 216072 kB
Inactive(file) : 1403388 kB
Unevictable : 0 kB
Mlocked : 0 kB
Virtual Memory : 2096444 kB
Free Virtual Memory : 2096320 kB


PCI Devices
-----------

-PCI Devices-
Host bridge : Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 03)
VGA compatible controller : Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 03) (prog-if 00 [VGA controller])
Display controller : Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (secondary) (rev 03)
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03) (prog-if 20 [EHCI])
Audio device : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 4 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03) (prog-if 20 [EHCI])
PCI bridge : Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3) (prog-if 01 [Subtractive decode])
ISA bridge : Intel Corporation 82801HM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
IDE interface : Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [IDE mode] (rev 03) (prog-if 80 [Master])
SMBus : Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
Network controller : Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
Ethernet controller : Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 01)
FLASH memory : ENE Technology Inc ENE PCI Memory Stick Card Reader Controller
SD Host controller : ENE Technology Inc ENE PCI SmartMedia / xD Card Reader Controller (prog-if 01)
FLASH memory : ENE Technology Inc ENE PCI Secure Digital / MMC Card Reader Controller
FireWire (IEEE 1394) : VIA Technologies, Inc. VT6306/7/8 [Fire II(M)] IEEE 1394 OHCI Controller (rev c0) (prog-if 10 [OHCI])Battery
-------

-Battery: BAT0-
State : charged (load: unknown)
Capacity : 628 mAh / 2400 mAh (26,17%)
Battery Technology : rechargeable (LION)
Model Number : BAT1
Serial Number : 0001


-Input Devices-
Power Button
Sleep Button
Lid Switch
Power Button
AT Translated Set 2 keyboard
USB2.0 Camera
A4TECH USB Device
A4TECH USB Device
SynPS/2 Synaptics TouchPad
Video Bus

Storage
-------

-SCSI Disks-
ATA FUJITSU MHY2120B
PIONEER DVD-RW  DVR-K17A


-BIOS-
Date : 01/10/2008
Vendor : Phoenix Technologies LTD (www.phoenix.com)
Version : SROSA001.86C.0038.D.080110
-Board-
Name : M720R
Vendor : CLEVO Co.

Hocam biliyorum. BIOS var, HDD var, SATA var. Fakat bu sürücünün CD'si yok. Sıkıntı orada.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 30 Eylül 2018, 01:26:44Hocam biliyorum. BIOS var, HDD var, SATA var. Fakat bu sürücünün CD'si yok. Sıkıntı orada.

 Bir daha da sürücü CD'si olmayan PC leri alma.
Satıcılar çok uyanık.
1. laf. Windows zaten tanıyo.
2. laf sistem Harddiske kurulu geliyor oradan yüklüyorsunuz. (Recovery çökünce servis parasını çatır çatır alırım anlamında :D )
O zaman şöyle yap.
SSD yi tak. BIOS ekranından AHCI kurulum seçeneklerini işaretle. Windows'u kur. Sürücüleri de bulabilirsen sonradan kurarsın.
DİĞER SEÇENEK:
Bu PC çalışırken tüm donanım bilgilerini özellikle anakart sürücülerini (AHCI de dahil)  öğren.
Tüm sürücüleri firmanın resmi sitesinden indir. Bu sürücüler tested olsun yani beta sürücüler olmasın.
Bu donanım bilgilerini teker teker bir yere yaz. İndirdiğin sürücüleri güvenli bir belleğe kaydet.
Windows kurulumunda bu bellekten sürücüleri kur seçeneği ile kur.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2018, 01:37:18Bir daha da sürücü CD'si olmayan PC leri alma.
Satıcılar çok uyanık.
1. laf. Windows zaten tanıyo.
2. laf sistem Harddiske kurulu geliyor oradan yüklüyorsunuz. (Recovery çökünce servis parasını çatır çatır alırım anlamında :D )
O zaman şöyle yap.
SSD yi tak. BIOS ekranından AHCI kurulum seçeneklerini işaretle. Windows'u kur. Sürücüleri de bulabilirsen sonradan kurarsın.
DİĞER SEÇENEK:
Bu PC çalışırken tüm donanım bilgilerini özellikle anakart sürücülerini (AHCI de dahil)  öğren.
Tüm sürücüleri firmanın resmi sitesinden indir. Bu sürücüler tested olsun yani beta sürücüler olmasın.
Bu donanım bilgilerini teker teker bir yere yaz. İndirdiğin sürücüleri güvenli bir belleğe kaydet.
Windows kurulumunda bu bellekten sürücüleri kur seçeneği ile kur.
Windows 10 şu an kurulu, ve SSD'de yaklaşık olarak 15-20GB veri var. En mantıklı gelen seçenek sürücüleri şimdi kurmak. Deneyelim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 30 Eylül 2018, 02:45:58Windows 10 şu an kurulu, ve SSD'de yaklaşık olarak 15-20GB veri var. En mantıklı gelen seçenek sürücüleri şimdi kurmak. Deneyelim.

 İyi de hangi sürücüleri kuracaksın :D
Normal prosedürlerle yapılmış bir kurulum, normal prosedür şartlarınca çalışacaktır. Sen AHCI kurulumu yapmadın ki :D
AHCI için kurulumdan önce BIOS içerisinden AHCI yi seçip AHCI olarak işletim sistemini kurmalıydın.
AHCI bir protokol olduğu için önceden tanımlanması gerekmektedir.
Donanım sürücüleri ise ilk kurulumda kurulursa tam performans elde edilecektir. Ancak GENERIC sürücüleri kurulumundan sonra da donanım sürücüleri kurulabilir elbette.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2018, 11:16:43İyi de hangi sürücüleri kuracaksın :D
Normal prosedürlerle yapılmış bir kurulum, normal prosedür şartlarınca çalışacaktır. Sen AHCI kurulumu yapmadın ki :D
AHCI için kurulumdan önce BIOS içerisinden AHCI yi seçip AHCI olarak işletim sistemini kurmalıydın.
AHCI bir protokol olduğu için önceden tanımlanması gerekmektedir.
Donanım sürücüleri ise ilk kurulumda kurulursa tam performans elde edilecektir. Ancak GENERIC sürücüleri kurulumundan sonra da donanım sürücüleri kurulabilir elbette.

Hmm... Sanırım anladım. Fakat, yaklaşık 17GB veriyi tekrar indirmek biraz zor olacak gibi. İnternet kotası 50GB ve bir tek ben kullanmıyorum. Yine de deneyelim. Ben bir saat içerisinde dönerim.

stk4221

hayırlı günler forum sakinleri.
3,5'' sata hdd lerde bad sektör hatası almıştım. bilgisayarcı 1 tb+80 gb hdd nin kullanılamayacanı  dile getirip. 500 GB hdd satın aldım. çıkan hddleri destekleriniz ile kullanılabilir hale getirdim.  1TB hdd içinde 119 mb bad sektör var sanırım.  parcalı kısmı atlayıp kullanılabilir kısmı oluşturdu.
sorum şu : benim hddlerim saglamıydı. yani üzerine sistem kurulamazmıydı..  güven denilen kuşu uçurmadan bilgi almak istedim 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Bad sektörlü bir HDD o haliyle kullanılamaz. Kullanılmamalıdır.
Ancak low-level format atarak oluşmuş olan bad sectörler devre dışı bırakılabilirse, kalan sağlam kısımlar elbette kullanılabilirler.
Ancak bu işlem göründüğü kadar basit değildir.
Öncelikli olarak HDD'lerin sağlık rapor dosyalarının görülmesi gerekmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın