Hitachi 1TB Hard Disk Sorunu

Başlatan Mustafa281, 01 Aralık 2016, 11:47:26

Mustafa281

Öncelikle merhabalar Hard disk benim değil bir arkadaşımdan geldi önce dükkanlarında kamera sistemlerinde takılı imiş sadece kamera görüntülerini haftalık olarak kaydediyorlarmış sonradan bad sectör olayı çıkınca hard diski bana verdiler oyalanayım diye  :D  :D işin aslı llf atmayı düşündüm lakin hard disk i sisteme bağladığım zaman (Sata Girişli) ekranda Reboot and select proper boot device hatası alıyorum bu sorunun ne anlama geldiğini biliyorum kabloları takılı fakat içinde sistem kurulu olmadığı için sistem boot tanımlanamayıp bu hatayı veriyor içine windows kurayım dedim nafile yemiyor kurulumda kalıyor  ;D yardımlarınızı bekliyorum

mcan

harici hard disk kutusuna bağla. pc üzerinden biçimlendir.  sonr ayeni pc ile bağla önce anakart sürücü cd si sonra win7-8  yükle

seron

Mustafa aynı beladan bende de var. Atsan atılmıyor satsan satılmıyor. Etiketine kadar aynı. Bu seri hep gelişinden sorunlu.
Disk sorunlu ise kurulumda sorun olur.

Birsürü yöntem var ama 1000'i 1 para.
Hitaçi, Fujitsu... gibi japon markalarından uzak durun arkadaşlar.
Maalesef ben yardım edemiyorum elimdekini yapamadım ki... Kelin ilacı olsa... :)

Mr_YAMYAM

Harddiski bir kasa içerisine tak ve normal biçimlendirme ile hızlıca biçimlendir.
Sonra HD tune adlı program ile BENCHMARK. SMART HEALT ve BAD sektör taraması yaptırıp görüntülerini buraya iliştir.
Kafana göre bir uygulama yapma @seron gibi gıbızlanırsın  :D

seron

En son harddiski sana göndereceğim ve bakalım ne yapcaksın diye sonuca bir bakacağım ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Aralık 2016, 19:15:03En son harddiski sana göndereceğim ve bakalım ne yapcaksın diye sonuca bir bakacağım ;D
Hiçbirşey yapmayacağım.
Okingurtun harddiski için 48 saat uğraştım. En sonunda yüzüme açıkça çemkirdi ve gitti.
Birisinin harddiskini adam edersem ortadan kayboluyor. Ben sevdiklerimi kaybetmek istemem.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Aralık 2016, 19:13:10Harddiski bir kasa içerisine tak ve normal biçimlendirme ile hızlıca biçimlendir.
Sonra HD tune adlı program ile BENCHMARK. SMART HEALT ve BAD sektör taraması yaptırıp görüntülerini buraya iliştir.
Kafana göre bir uygulama yapma @seron gibi gıbızlanırsın  :D
@Mr_YAMYAM  abicim hicbir sekilde hard disk e erisemiyorum windows kurmaya calistim kurulumda kaliyor %1 bile olmuyor @seron biz bu zamana kadar japonu iyi bilirdik abicim bunlarda mi bozdu isi yoksa

seron

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Aralık 2016, 19:23:22@seron biz bu zamana kadar japonu iyi bilirdik abicim bunlarda mi bozdu isi yoksa
Adamın japonyada ofisi var, çindeki fason bir fabrika(cık)da ürettiriyor, bizim de başımıza bela ediyor. o harddiskin etiketinde bir yerlerde toshiba yazısını görebilmen mümkün. iki tane capon firması birleşmiş, ofiste oturup telefonlara bakarak harddisk üretiyorlar.
Ben fazla laf kalabalığı yapıyorum hep. sizler uygulamalarınızı sürdürün ben de takip ediyorum. belkim bana da yarar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Aralık 2016, 19:23:22@Mr_YAMYAM  abicim hicbir sekilde hard disk e erisemiyorum windows kurmaya calistim kurulumda kaliyor %1 bile olmuyor @seron biz bu zamana kadar japonu iyi bilirdik abicim bunlarda mi bozdu isi yoksa
Öyle değil şavalak şaban.
Çalışan bir PC içerisine ikinci HDD olarak takacaksın ve STORAGE olarak biçimlendireceksin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Aralık 2016, 19:28:47Öyle değil şavalak şaban.
Çalışan bir PC içerisine ikinci HDD olarak takacaksın ve STORAGE olarak biçimlendireceksin.

O zaman ben birtane daha sata kablosu bulayım işlemlerime öyle devam edeyim @Mr_YAMYAM abicim gelişmeleri yine yazarım buraya  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Aralık 2016, 19:36:27O zaman ben birtane daha sata kablosu bulayım işlemlerime öyle devam edeyim @Mr_YAMYAM abicim gelişmeleri yine yazarım buraya  :D
Kafana göre hiçbir işlem yapmayacaksın.
Harddiski çalışan bir PC ye takacaksın ve hızlı formatla seçeneği ile tek parça formatlayacaksın.
Sonra bu harddiskin Hd tune görüntülerini buraya iliştireceksin.
Senin PSU da da sorun olduğu için çok dikkatli olmalısın. En ufak bir ayrıntı işi çıkmaza sokabilir.

İLAVE DÜZELTME NOT'u
Bu bahsettiklerimi şimdilik harici olarak ta yapabilirsin.
Yani elinde harici disk kutusu varsa, HDD i  o kutuya takıp biçimlendirebilirsin.
Ama harici kutu içerisinde LLF olayına girme. Sadece düz biçimlendir ve test al.

seron

Dur gaçma :D
Bu, (ekte) sorunu giderek büyüyen harddiskin takılı bulunduğu maçhine.

değerler normal mi? Oynamıyorlar sabitler. Ya da buraya bakılarak birşey söylemek doğru olur mu?

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Aralık 2016, 19:40:03Kafana göre hiçbir işlem yapmayacaksın.
Harddiski çalışan bir PC ye takacaksın ve hızlı formatla seçeneği ile tek parça formatlayacaksın.
Sonra bu harddiskin Hd tune görüntülerini buraya iliştireceksin.
Senin PSU da da sorun olduğu için çok dikkatli olmalısın. En ufak bir ayrıntı işi çıkmaza sokabilir.

Ben onu söylemeyi unuttum  :D o smps gürültüsünün nedenini buldum power suppley ile alakalı değil imiş evde bir şarj aleti var dolduğunda ışığı yeşil oluyor zaten kendisi çalışırken bile hafif gürültü yapıyor trafolu değil smps adaptör onu çekince o gürültü kayboluyor @Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Aralık 2016, 19:43:41Dur gaçma :D
Bu, (ekte) sorunu giderek büyüyen harddiskin takılı bulunduğu maçhine.

değerler normal mi? Oynamıyorlar sabitler. Ya da buraya bakılarak birşey söylemek doğru olur mu?
Bu değerler sadece referans değerlerdir.
Senin değerler normal değil. Yani henüz PC tam yükte çalışmıyor. Sadece BIOS ve birkaç donanım çalışıyor.
Sistem tam açıldığında sistem yükü de artacağı için bu voltajlar değişebilir.
Bunun tespiti çok zordur ama imkansız değildir. Voltaj grafiğini belli zaman aralığında takip edebiliyorsan ve bu grafiği kaydedebiliyorsan ancak bir done elde edebiliriz.
Ayrıca harici olarak takmış olduğun kutu ve arabirimin doğru çalışıp çalışmadığı bilinmiyor. Gerek arabirim gerekse arabirimin voltajının değişiminin tespiti nerdeyse imkansızdır.
ÖNEMLİDİR:
Bir HDD belli zaman aralığında belli seviyede durumu kötüleşiyorsa, bu durum normal değildir. Normal bir HDD nin ömrü teorik olarak yıllarla ölçülür. Senin HDD birkaç ayda kötüleşiyorsa.
Ya sen yanlış kullanıyosundur. (Kullanıcı hatası)
Ya donanımlarında özellikle anakart besleme entegrelerinde hata vardır.
Ya kablolamada çook küçük temassızlık vardır.
Yani dış etkenler oldukça fazladır ve tespiti çok zordur.
Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Aralık 2016, 19:45:04Ben onu söylemeyi unuttum  :D o smps gürültüsünün nedenini buldum power suppley ile alakalı değil imiş evde bir şarj aleti var dolduğunda ışığı yeşil oluyor zaten kendisi çalışırken bile hafif gürültü yapıyor trafolu değil smps adaptör onu çekince o gürültü kayboluyor @Mr_YAMYAM
O zaman mesele yok.
Dediklerimi sakın ihmal etme.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Aralık 2016, 19:54:24Bu değerler sadece referans değerlerdir.
Senin değerler normal değil. Yani henüz PC tam yükte çalışmıyor. Sadece BIOS ve birkaç donanım çalışıyor.
Sistem tam açıldığında sistem yükü de artacağı için bu voltajlar değişebilir.
Bunun tespiti çok zordur ama imkansız değildir. Voltaj grafiğini belli zaman aralığında takip edebiliyorsan ve bu grafiği kaydedebiliyorsan ancak bir done elde edebiliriz.
Ayrıca harici olarak takmış olduğun kutu ve arabirimin doğru çalışıp çalışmadığı bilinmiyor. Gerek arabirim gerekse arabirimin voltajının değişiminin tespiti nerdeyse imkansızdır.
ÖNEMLİDİR:
Bir HDD belli zaman aralığında belli seviyede durumu kötüleşiyorsa, bu durum normal değildir. Normal bir HDD nin ömrü teorik olarak yıllarla ölçülür. Senin HDD birkaç ayda kötüleşiyorsa.
Ya sen yanlış kullanıyosundur. (Kullanıcı hatası)
Ya donanımlarında özellikle anakart besleme entegrelerinde hata vardır.
Ya kablolamada çook küçük temassızlık vardır.
Yani dış etkenler oldukça fazladır ve tespiti çok zordur.O zaman mesele yok.
Dediklerimi sakın ihmal etme.

abi son köteğinden sonra o arabirimi (HOŞT) kullanmayı bıraktım ve bir kenara attım.
Doğrudan anakarta bağlıyorum.
Neyse.

Mr_YAMYAM

Doğrudan anakarta bağlamak sorunları azaltır.
Ancak bu durumda da belli zamanda HDD kötüleşiyorsa bir hata vardır.
Ben birazdan kendi RAPTOR HDD imin görüntülerini yayınlayacağım. Ortalıktan kaybolmazsan sana fikir verebilir.
Yaklaşık 10 yıldır tepe tepe kullanıyordum.

Mustafa281

Yalniz @seron abicim işlemcin ne kadar sicak öyle benim bile boşta sıcaklık değerim 45 derece  :D

seron

Mustafa Eski model Pentium D işlemci bu. Ütü olarak da kullanabiliyon. ;)

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 01 Aralık 2016, 20:14:39Mustafa Eski model Pentium D işlemci bu. Ütü olarak da kullanabiliyon. ;)
E abicim zaten benim kendi işlemcimde Pentium Dual Core  :D  ;D  ;D

seron

Arkadaşlar :D
Muhabbet mi edeceğiz, disk tamiri mi yapacağız. isterseniz yamyamlar bölgesine geçelim, gevv zaten son zamanlarda bize kızgın iyice arkamızdan sövdürmeyelim.

seron

Onursal ağabey,
Ben evde bazı testler yaparak ekran görüntüleri ve raporlar hazırladım.
Foruma eskisi gibi resim eklenemediği için arşivleyerek ekliyorum.
İmkanın dahilinde indirip bir bakıver:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2016, 18:42:07Onursal ağabey,
Ben evde bazı testler yaparak ekran görüntüleri ve raporlar hazırladım.
Foruma eskisi gibi resim eklenemediği için arşivleyerek ekliyorum.
İmkanın dahilinde indirip bir bakıver:
Yine kafasına göre işler yapmış.
Sen adam olmazsın.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Aralık 2016, 21:26:51Eğer benim yönergelerimle hareket edersen daha iyi netice alabilirsin.
İlk yapman gereken şey.
HDD i diğer PC ye bağla ve düz olarak tek parça formatla. (Bu format işleminde dikkatli olmalısın.) Bootable olarak formatlarsan veya diski sistem diskine bağlarsan sorunlar daha da büyür.
En ideali linux tabanında GParted ile tek parça formatla.
HD benchmark neticelerini al ve burada yayınla.
Başka hiçbir işlem yapma.
Belki birşeyler yapabiliriz.

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2016, 19:39:00Abi ne yaptım kafama göre?  ::)  :o  >:(
Bana mı soruyorsun.
Sen ne yaptığını bilmiyormusun.?
O kadar da diyorum ki ...
SADECE FORMATLA VE HDTUNE TESTİ YAP BAŞKA İŞLEM YAPMA.
Sen kafana göre disk denetimleri bilmem check diskler yapmış sonra da ben ne yapacağım diyorsun  >:(

seron

Abi dün tam yanıt yazarken elektrikler gitti. Bizde kapatıp gittik.

Ben dediklerini yanlış hatırlamışım, check disk yapılacak sandım. Evde internet de olmayınca dönüp bakamadım o yüzden yanlış yapmışım.
peki şimdi yapacak birşey yok mu? Bu defa kağıda yazıp götüreyim bari.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Aralık 2016, 17:49:37Abi dün tam yanıt yazarken elektrikler gitti. Bizde kapatıp gittik.

Ben dediklerini yanlış hatırlamışım, check disk yapılacak sandım. Evde internet de olmayınca dönüp bakamadım o yüzden yanlış yapmışım.
peki şimdi yapacak birşey yok mu? Bu defa kağıda yazıp götüreyim bari.
HDD ile ilgili olarak hiçbir işlem yapmayacaksın. Ne check disk ne defrag ne de başka bir uygulama.
Çünkü senin HDD olması gerekenden daha hızlı çalıştırılıyor.
[attach]7367[/attach]
Bu durum diğer PC de de var mı bilemiyorum ama sebebini ortaya çıkarmadan tüm HDD lerin tehlikede demektir.
Önceki tartışmada olduğu gibi bu olayda da durumun sebebi şimdilik HDD veya PSU değil.
İstenilenler.
Tüm anakartın detaylı SPEECY görüntüleri.
BIOS STORAGE konfigürasyonları.
Linux tabanındaki sisem profiller uygulaması altındaki KERNEL MODULES
-Loaded Modules-
vesafb
tpm_infineon : Driver for Infineon TPM SLD 9630 TT 1.1 / SLB 9635 TT 1.2
fglrx : ATI Fire GL
snd_hda_codec_hdmi : HDMI HD-audio codec
snd_hda_codec_analog : Analog Devices HD-audio codec
bnep : Bluetooth BNEP ver 1.3
rfcomm : Bluetooth RFCOMM ver 1.11
bluetooth : Bluetooth Core ver 2.16
hp_wmi : HP laptop WMI hotkeys driver
sparse_keymap : Generic support for sparse keymaps
parport_pc : PC-style parallel port driver
ppdev
snd_hda_intel : Intel HDA driver
snd_hda_codec : HDA codec core
snd_hwdep : Hardware dependent layer
snd_pcm : Midlevel PCM code for ALSA.
snd_seq_midi : Advanced Linux Sound Architecture sequencer MIDI synth.
snd_rawmidi : Midlevel RawMidi code for ALSA.
snd_seq_midi_event : MIDI byte <-> sequencer event coder
snd_seq : Advanced Linux Sound Architecture sequencer.
snd_timer : ALSA timer interface
snd_seq_device : ALSA sequencer device management
psmouse : PS/2 mouse driver
serio_raw : Raw serio driver
tpm_tis : TPM Driver
snd : Advanced Linux Sound Architecture driver for soundcards.
wmi : ACPI-WMI Mapping Driver
mac_hid
soundcore : Core sound module
mei : Intel(R) Management Engine Interface
snd_page_alloc : Memory allocator for ALSA system.
lp
parport
floppy
usbhid : USB HID core driver
hid
e1000e : Intel(R) PRO/1000 Network Driver
Bu şekilde kod olarak yüklenecek.

seron

Peki abi ben bu sayfadakileri olduğu gibi flaşa atayım unutmamak için. HİÇBİR İŞLEM YAPMAYACAĞIM anladım. değerleri sana resim olarak ve kod olarak getiririm.

seron

İlgili tüm testler ayrıntısıyla eklenmiş ve hiçbir işlem yapılmamıştır.
Buraya sığmadığı için 3 parça halinde rarlanmıştır. Eğer dediğim gibi çıkarmazsan hata verir.

1-rarları tek tek masaüstüne indir.
2-Üçünü de çerçeve içine al, seç.
3-herhangi birinin üzerinde sağtık > klasöre çıkart de.

boyut sınırı iyicene abartılmış yükleyemedim. malesef güvenli bir bulut hesabım yok. bu nedenle virüslü dosyatc'ye yüklüyorum süre dolana kadar bekleyip indir. reklam sayfaları açılırsa olduğu gibi kapat.
http://s3.dosya.tc/server9/s5g3x3/yeni_testler.rar.html

(aşağıdaki part-1 iptal. linktekini indir tekdosya)

Mr_YAMYAM

Adama işkence etmekten başka iş yapmıyorsunuz haa.
[attach]7370[/attach]
İlla sıkıştıracak.
Hani birşey demiyorum da partlara bölüp dosyayı deforme etmeseler razıyım.
Üstüne üstlük istemiş olduğum hiçbir bilgi dosyası yok.
Herif CPU ID ve RAM konfigürasyon görüntülerini yayınlamış.  :D
Ne yapacaksın domates satıcısı işte.
[attach]7372[/attach]

seron

Evet bize işkence etmeseler daha iyi olacak. Niye sıkıştırmadan yükleyemiyoruz ki? başka bir yol bulsalar ya. (bilmem anlatabildim mi?)

Yahu ağabey, part yazan mavi dosyayı indirme. daha dün bana kızıyordun yukarıda yazdım part yazanı indirme. mavi bir link verdim dosya TC linki. orada dosyanın bütün hali var. rar dosyası sadece onu indir ve sağtık çıkar.

İkincisi ve daha da önemlisi.
ben bu konu yüzünden linuxcularla kavga ettim ve sitelerinde ceza aldım
LİNUX İŞLETİM SİSTEMLERİNDE BULUNAN ARŞİV PROGRAMI, SORUNLUDUR! İŞİNE GELİRSE DÜZGÜN ÇALIŞIR GELMEZSE ÇALIŞMAZ. o yüzden ben linuxuma peazip kurmuşumdur.
windowsta aç onu sen. dün işime garışma diye kızıyordun. 7zip programı igor pavlovun virüssüz, açıkkaynak ve de minimum bir programı. bu programı kurunca sana şikayetlerle gelmiyoruz sen olayı büyütüyorsun.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Aralık 2016, 19:37:03Üstüne üstlük istemiş olduğum hiçbir bilgi dosyası yok.
Herif CPU ID ve RAM konfigürasyon görüntülerini yayınlamış.  :D
Ne yapacaksın domates satıcısı işte.
[attach]7372[/attach]
Şunu göremiyorsan arşivi adam gibi indirip açamamışsın demektir. içerik:
(arşiv boyutu 5,17MB olmalıdır)

NOTLAR:
internet forumlarına bir klasör dorudan yüklenemez. eğer forumda dosya yükleme izni varsa,
resim dosyası olarak sıkıştırmadan,
klasörler içeren dosya ise SIKIŞTIRARAK,
Brmetin veya başka türden bir dosya ise yine SIKIŞTIRARAK
YÜKLENMEK ZORUNDADIR.
BU BİR STANDARTTIR!
Ayrıca forumumuzda(ve diğer tüm forumlarda) 2MB yükleme sınırı bulunmakta, daha düne kadar bu sınırı gandırmak için daha büyük dosyalar arşivleyici ile iki-iki bölünerek yüklenebilmekteydi. fakat sanırım önlem alınmış olacak ki, şu an yüklenemiyor.
Yani bana gızacağına öğren şuları yav :)
o yüzden diyorum ki arşiv yazılımı kullanmaya evet demelisin.

Mr_YAMYAM

Ben senden o kadar içerik istemedim.
Sadece BIOS ekran alıntılarında HDD STORAGE konfigürasyon görüntüsü. Tek bir görüntü.
Anakart speecy görüntüleri. Ekrana sığmazsa iki adet görüntü.
Bir tane de linux üstünde anakart kaynakları KOD. Zaten satırları belli.

seron

Yav tamam uzatma. :D
Bilinçli olarak mükün mertebe çok resim ekledim çünkü ben neye bakacağını bilmiyorum yine bağarırsın diye korktum. o bilgileri inceleyip dönmen uzun sürecek. ama faydası olacaktır.

Mr_YAMYAM

Mesajımı yazdıktan sonra kendi söylediklerimi kendim yaptım.
[attach]7376[/attach]
[attach]7378[/attach]
[attach]7380[/attach]
Özellikle de resim formatını büyük yaptım ki gıcıklık olsun diye.
Yoksa bu gibi bilgilendirme resimlerinde 640X480 lik bir JPEG resmi görülmesi gereken bilgileri rahatlıkla gösterir.

seron

Senin biosun tamamiyle farklı.
Ben en fazla bir iki saat daha burada olurum.
bak, yaz, çiz,... duruma bakarız.
Sana gösterdiğim bios özellikleri dışında özellik yok benim anagartta. yok multisector transfe yok bilmemne sektor, o anakartı ömrümde ilk defa görüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Aralık 2016, 20:15:41Senin biosun tamamiyle farklı.
Ben en fazla bir iki saat daha burada olurum.
bak, yaz, çiz,... duruma bakarız.
Sana gösterdiğim bios özellikleri dışında özellik yok benim anagartta. yok multisector transfe yok bilmemne sektor, o anakartı ömrümde ilk defa görüyorum.
BIOS mantığını çözebilirsen farklı deyimlerin de aynı anlamı taşıdığını anlardın.
Sonuçta aynı mantığı farklı şekillerde anlatıyorlar. Bazı anakartlarda bazı fonksiyonlar genişletilmiş olarak sunulabiliyor. Bunu da BIOS kontrol ediyor haliyle.
Ama sen bunlara takma.
Şimdi gelelim saadete.
Ekran alıntılarında 2 adet PC görüntüleri görüyorum. Bu yüzden de beynim dönüyor. Şu işi tek bir PC ile yapalım da gidişatımız sağlam olsun.
Diğer siteden indirdiğim görüntüleri inceledim.
Anlaşıldığı üzere ve daha önce belirtmiş olduğum üzere senin PSU m.k'u yemiş gibi görünüyor  :D
Bir PSU arızalı ise voltaj dalgalanmaları girek donanımları etkiler. Bunda hemfikiriz sanırım. Öyleyse şimdi yapmamız gerekenler:
HITACHI hardiski normal çalışan PC de testten geçirelim.
Ancak bu diski takmadan önce normal çalışan PC nin HDD sinin bir benchmark fotosunu al.
Sonra hitachi yi tak ve aynı PC de sadece benchmark sonucu al. Daha önce almış olduğun sonuçlar varsa da onlar da kabul olunur.
Olay çok karmaşık hale geldiği için biryerlerden başlamamız ve sorunu anladıktan sonra çözüme gitmemiz gerekiyor.

seron

Hatırlatma ve ilaveler:
İki adet bilgisayar var. Eski olan bilgisayarda anakart-PSu sorunları olabileceği için, Yeni makineye geçtim. testlerin yüzde doksanı, Linux yazan klasördekiler hariç, bu yeni makinede, yani voltaj değerleri sapıtık görünen makinede yapıldı.

Eski makinede de HDtune orada gördüğün değerler görülüyor.

Yani sanırım elimde sağlam makine yok. Lapropa ise HOSTsuz bağlanamıyor biliyorsun.

Şimdi ben ne yapayım?

Böyük makinede linux yok, PSU anormal voltajlar gösteriyor.
E diğer PC sorunlu diye bu PCye geçmiştik....
? ? ? :(  :o  8)  ???  ::)  :P  :-[

Mr_YAMYAM

Yeni makinanda şunları yap.
Hitachi takılı olmadan sistem diskinin benchmark sonuçlarını al.
Hitachi yi tak ve hitachinin benchmark sonucunu al.
Hitachi takılı iken sistem diskinin benchmarkını al.
3 adet benchmark fotosu istiyorum sadece o kadar.
Eski PC nin PSU bozuk olduğu için tüm testleri bu PC de yapacağız. Bu PC nin PSU sunun sağlam olduğunu varsayıyorum.

seron

Karışıklık olmasın.
Tamam,ben istediklerini yine yapayım,senin iyice kafan karıştı. :D
Benim şu yukarıda tetslerini verdiğim makine var ya, yeni makine, PSUsu 500Watt, hah, anormal sonuçlar veren power işte o.
Eski makinenin PSUsunun ne durumda olduğuna bakmadık.
Speccynin dediğine göre PSU ölü.

Mr_YAMYAM

AMD tabanlı sistemlerde speecy sensorleri tanımayabiliyor.
Dolayısı ile AMD sistemde speecy değerleri yanlış olabilir. Emin olabilmek için hardware ile ilgili değerlere bakmalısın.
Windows tabanında bu sorun olsa da yeni makinada linux kurulu ise ve HW sensor ler yüklü ise doğru değerleri okuyabilirsin.

seron

İstediğin testler:
Tıkla indir. Bu PC eski PC. Ram ilavesi yaptığımız, 350Watt kaynak ve intel tabanlı.(PD)

Mr_YAMYAM

Edinilen sonuçlar.
1 Vakti zamanında HITACHI diskini yanlış LLF işleminden geçirmiş olduğun için tüm firmware şapşırmış. Dolayısı ile düzeltilmesi ecik zor gibi. Ancak çook sağlam bir sistemde bazı şartları yerine getirdikten sonra LLF durumu düzeltebilir.
( Rasgele LLF işlemi HDD i daha da öldürecektir)
2 Eski PC nin PSU 12V gerilimi oldukça düşmüş. Diğer gerilimlerdeki oynamalar da sistemi iyice bozmuş. HDD beslemeleri +12V ve +5V olduğu için bu gerilimleri HDD mi düşürüyor yoksa HDD olmaksızın da böyle mi araştırmak gerekli.
3 Sistem kurulumu kötü yapılmış. Harddiskin takılmasından sonra antivirüsün devreye girmesi hayra alamet değildir.
Başta virüs şüphesi olmak üzere, antivirüsün kurulmasına kadar birçok etken vardır.
Bu üç unsur bile başlı başına birçok kural ihlalinden oluşabilir. Başta BIOS (eski konfigürasyon) olmak üzere sistemin yeniden sağlam bir şekilde kurulması gereklidir.
Sistemin sağlam kurulmasından emin olunduktan sonra sistem diski analizleri yapılır. Sistemin genel durumu başta PSU olmak üzere kontrol edilir. Tüm herşey normal ise ancak o zaman HITACHI takılarak test edilebilir.
Sistem doğru çalışmazken takılan her aygıt PSU ile direk ilgili olduğundan dolayı hasar görebilecektir.

İLAVE NOT EKİ:
PD li sistemi şu anlar tahayyül edemiyorum. Sana göndermiş olduğum PD işlemcisini bir araştır. TDP kaç wattlık güç harcaması var idi.
Eğer PD işlemcinin güç harcaması fazla ise PSU'yu aşırı zorlayabilir. Bu sebeple elinde bulunan ve daha düşük güçlü bir core2 seriisi işlemci ile sistemi yeniden kurmalısın.
Bu şekilde bir kurulumdan sonra PSU değerleri normale dönerse gerekli testleri yapabiliriz.

seron

Abi çok dolambaçlı iş buyuruyorsun. Ben bunları nasıl ve ne zaman yapacağım?
Şu diski sana göndersem olmamı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Aralık 2016, 18:48:41Abi çok dolambaçlı iş buyuruyorsun. Ben bunları nasıl ve ne zaman yapacağım?
Şu diski sana göndersem olmamı?
Olmaz.
Disk sorunlu değil sen sorunlusun  ;D
Ben o diski adam etsem bile senin PC ye takıldığı anda yine gıbızlanacaktır.
Bu yüzden sen o PC yi önce sağlamca bir elden geçir sonra diski hallederiz.
AKLIMA GELMİŞKEN
Bunların sebebi senin işletim sistemindeki zararlı bir yazılım da olabilir. Edindiğin ISO içerisinde zararlı yazılım varsa (Tespiti zordur) bu gibi hatalara sebep olabilir.
Sana göndermiş olduğum Win7 ISO su temiz bir sürümdür. Bununla test edebilirsin.

seron

Bu konuyu burada PAUSE yapalım. Çünkü benim kendi başıma yapabileceğim işler değil. Sayfalarca uğraşıp sonuç alamayabiliriz.
Bu arada mustafa bir konu açtı ve gaçtı. Hiç ses etmiyor. İlgilenirse onunla devam et. Ben gerçekten yoruldum. Kafam bitti.

seron

Mustafa merhaba.
Sana özelden durumu açıkladım ama buradan da birşeyler yazmak istiyorum.
(Belki kullanmak isteyebilirsin)

Şurdadan Minitool Partition Home Edition Free indirip kur:
https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

-Bunu sistemine kurduktan sonra o sistemi kapat.
-O diski bağla.
-Sistemi başlat.
-Minitool'u çalıştır.
-O diski seçip yukarıdan Format, ya da formatlanmamış RAW ise Create menüsüne bas.
 (eskiden partisyon oluşturduysan seçip seçip DELETE yap) mümkünse UNALLOCATED olsun.)
-Yeni bir pencere açıldığında Biçimlendirme seçeneklerinden NTFS'yi ==>EXT-4 olarak değiştir.
-Tamam de... operations applying (işlemler uygulanıyor) gibisinden bir yazı eşliğinde biraz bekletir.
-Sonra sol yukarıdan, APPLY yap ve bekle.
-Bitince Minitooldan çık.
-Bilgisayarım menüsünde görünmemesi normaldir; windows Ext-4'ü göremez.
-Şuradan Download Ext2FSD ... açıkmavi linke tıklatarak programı indir-kur.
https://sourceforge.net/projects/ext2fsd/files/
-Kurulum bitince karşına çıkan ekranları "yav hee hee" diyerek kapatıcaksın.
-Bilgisayarıma girdiğinde EXT-4 diski tanıdığını göreceksin.

Artık o diske veri atabilir veya depo amaçlı kullanabilirsin.
Şayet özelden görüştüğümüz "işlem" için gönüllüysen nerede olduğumu biliyorsun hem kahvemi içersin hem de muhabbet ederiz.
Aşağıya resim ekledim giriş yaparsan görebilirsin. Resim0001den başlayıp sağ ok ile sıradan bakarsan çözersin.
Kolay gelsin görüşürüz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın