3.7 volt'u 5 Volt'a Yükseltmek

Başlatan Mustafa281, 29 Kasım 2016, 01:20:51

Mustafa281

Merhabalar elimde bulunan 3.7 voltluk bataryalar sayesinde bu devrelerden herhangi birini yapıp telefonu şarj etmek istiyorum bataryaları doldurcak şarj cihazım var boşa gitmesini istemiyorum uygun 5V bir regüle devresi yaparak bu işi sonlandırmak istiyorum sizce bu devrelerin hangisi daha sağlıklı ve daha kullanışlı

mcan

Mustafa281

Alıntı yapılan: mcan - 29 Kasım 2016, 15:52:59burda yaptıgım bir devre var iki tane pil ile daha kararlı çalışır. çekeceğin akımı iyi hesap et. zener i yakma

http://www.kendinyapsitesi.com/kendin-yap/tasinabilir_gunes_pilli_telefon_sarj_aleti_yapimi-2941.html
Bu devre güneş paneli destekli doldurma devresi burda en az 7 ya da 8 volt gerektirmez mi ? Benim devremde 3.7 voltluk voltaj 5 volta yükseltilecek bakmayın orda 9 yazdigina sonra 5 volta dusurecegim ben onu eger bu devre de dc-dc dönüştürme yapıyorsa kullanayım

gevv

mc34063 ile yapılabilir fakat çıkış akımı 100ma  

daha yüksek akım veren entegreler  var (tps61175)  fakat piyasada yok

son olarak  kendin yap felsefesine yakışmıyor ama bu ürün var

fiyatıda  uygunmuş

Mustafa281

Alıntı yapılan: gevv - 29 Kasım 2016, 17:06:51mc34063 ile yapılabilir fakat çıkış akımı 100ma 

daha yüksek akım veren entegreler  var (tps61175)  fakat piyasada yok

son olarak  kendin yap felsefesine yakışmıyor ama bu ürün var

fiyatıda  uygunmuş

Teşekkür ederim @gevv  abicim

mcan

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 29 Kasım 2016, 16:52:53Bu devre güneş paneli destekli doldurma devresi burda en az 7 ya da 8 volt gerektirmez mi ? Benim devremde 3.7 voltluk voltaj 5 volta yükseltilecek bakmayın orda 9 yazdigina sonra 5 volta dusurecegim ben onu eger bu devre de dc-dc dönüştürme yapıyorsa kullanayım

orda giriş yazan yere 3.7 volt telefon pilini bağla gene aynı işlem.  en sagda zener diyot var o 5 volta sabitler

Mustafa281

Alıntı yapılan: mcan - 29 Kasım 2016, 18:18:18orda giriş yazan yere 3.7 volt telefon pilini bağla gene aynı işlem.  en sagda zener diyot var o 5 volta sabitler
Teşekkür ederim @mcan  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın