PELTİER ACİL YARDIM

Başlatan mtlaktrk, 24 Kasım 2016, 18:02:42

mtlaktrk

Herkese merhaba.Benim bi sorunum var ve bu sorunu sizinle aşabileceğimi düşünüyorum.Elimde bir peltier var termoelektrik modül yani.Bu modüller sıcaklık farkına göre enerji üretiyorlar.Ben ise modülün soğuk tarafına alüminyum koydum sıcak tarafına ise kendi vücudumdaki ısıyı verdim.Vücut ısımdan enerji üretmem gerekiyor bitirme projem çünkü.Elde ettiğim volt ise 0.20 volt.Elimde bir yükselteç devresi var fakat bu devre 0.9 volt ile çalışıyor.Ben bu 0.2 voltu 1 volta kadar çıkarmam gerekiyor.Acaba modülün kablo uçlarına 2.5 volt 1000F kondansatör bağlasam bişey farkeder mi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

seron

5-6 tane peltieri seri bağlayın.
her birini vücudunuza yapıştırın.
joule hırsızı devresi kullanarak beyaz led yakın.
--------
forum kurallarını mutlaka okuyun.
kolay gelsin.

mtlaktrk

cevabınız için teşekkür ederim fakat amperde önemli bir kavram seri bağlantıda volt yükseliyor amper yetersiz kalıyor 4 adet peltierin 3 tanesini seri 1 tanesini paralel yapıp joule hırsızı devresiyle yükseltsem olur mu

seron

3x0,2=0,6Volt.
devredeki en zayıf halkalar olan seri peltierler paralel desteklenmediği takdirde akım desteği düşük kalacaktır.
ucuz ufak peltierlerden maddiyatınız uygunsa alın.
0,6Volt, jül hırsızıyla bir ledi iyi kötü yakacak kadar idare eder.(kör yanar)
ama akım için birşey diyemem peltierin akım durumuna bakılarak yapılabilir anca. yetersiz diyorsanız...
o halde hepsini paralel yapacaksınız. biri paralel diğerleri seri olursa, diğerleri ne kadar verebiliyorsa çıkıştan onu alırsınız.
Pillerde:
paralel bağlanırsa akım artar, voltaj sabittir.
seri bağlanırsa, voltaj artar, akım sabit olur.
söylediğiniz şekil karışık bağlama metoduna giriyor; çıkışa çok etkisi olmaz.
---------
NOT: verimli bir devre değildir, sırf ödev lduğundan fikrimi söylüyorum. değilse tamamen çöp bir proje sayılır. peltierlerde asıl amaç güç uygulayarak soğutma yapmak biliyorsunuz. Dolayısıyla ne yapın yapın paralel mi yapacaksınız seri mi, iyi kötü çalıştırıp sunun kurtulun. detaylı akım hesaplarına dalarsanız verimli olmadığı sonucuna siz de varırsınız.

mtlaktrk

seron bey araştırıken tesadüfen bir sitede gördüm bu tarz peltier uygulamalarında 2.5 volt 1 farad süper kondansatörü peltierin çıkışına bağlayıp kondansatörü şarj ettikten sonra yükselteç devresiyle yükseltmek mümkün mü sizce

seron

mümkün.
ama ancak aralıklı olarak kullanabilirsiniz.
yani kondansatörü şarj edene kadar bekletip sonra led devresine sürersiniz.
hocanız kabul ederse olur. yok anlık istiyorum bekleyemem diyorsa,
olmaz.

mtlaktrk

https://www.kickstarter.com/projects/940015402/lumen-eternal-flashlight-that-doesnt-need-batterie rica etsem şu projeye bakabilir misiniz.Burda bir video var ve projede bir peltierle bir ledi yakıyor.Videoyu izleyip görüşlerinizi alabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim

seron

Baktım. :)
Parayla satıyor ve yanlış görmemişsem ederinden yüksek fiyat çekmiş.

Evet o adamın dediğine göre oluyor. Ama:
O peltier kaç Volt+Amper?
O süper kapasitör dediği şey umarım bir pil değildir...

Mesele basit: vücut ısısı elektriğe dönüştürülüp joule hırsızı değil de, buck converter gibi birşeyle gerilimi yükseltilmiş.
led yanıyor.
Led KÖR yanıyor! :)
kameralar kör yanan ledleri parlak, parlak yananları da aşırı parlak gösterir. :D
Yani evet projeniz olur.
denemesi bedava. ;)  :D
akımlarını bir ölçün. 10-20mA civarında akım alabiliyorsanız olabilir diye tahmin ediyorum. seri bağlayarak ölçün akımı. bize toplm güç lazım çünkü.
Joule hırsızı devresi basit. internette var.
kondansatör olarak supercapasitor gerekmez bence; 470-2200uf.... ne koyarsanız gider. orada kondansatör depolama yapıyor bir espirisi yok.

mtlaktrk

o pelitierin aynısını ben temi,n ettim vücut ısısyla maksimum 0.2 volt elde edebildim.Şimdi ne tür bir yol izlemeliyim

seron

Alıntı yapılan: mtlaktrk - 24 Kasım 2016, 21:13:47o pelitierin aynısını ben temi,n ettim vücut ısısyla maksimum 0.2 volt elde edebildim.Şimdi ne tür bir yol izlemeliyim
Alıntı yapılan: seron - 24 Kasım 2016, 19:24:535-6 tane peltieri seri bağlayın.
her birini vücudunuza yapıştırın.
joule hırsızı devresi kullanarak beyaz led yakın.
--------
:)
Elimden gelen bu.

mtlaktrk

seron

önce elinizdekileri bir deneyin. yetmezse alırsınız.
bir de devre ekliyorum ona bakın.

mtlaktrk

teşekkür ederim kondansatörler kaç volt olacak peki

mtlaktrk

elimde 10 volt 1000 uF kondansatör vardı onu denedim ama bi yükseltme bi doğrultma falan olmadı 1 volt 100f olsaydı işimi görür müydü

mustafayilmaz

1) Hiçbir elektronik malzeme teoride doğru olsa da, uygulamada doğrudan paralel bağlanmaz/bağlanmamalıdır. Özellikle pillerde, pillerin birbirini şarj veya deşarj etmesine neden olur. Seri bağlamada akımın sabit olmasındaki akım, kısa devre akımı olsa gerek. Bu durum özdeş kaynakların seri bağlanmasında geçerli.

2) Kondansatörler, her bağlandığı devre gerilimini yükseltmez. Sadece devreden kısa süreli yüksek akım asılabilirsiniz.

3) Linkteki projede asıl kilit nokta büyük metal kısım herhalde. Ayrıca voltajınız çok düşük. Ürettiğiniz enerji, bunu yükseltecek devrede kaybolup gidebilir. Zaten peltier verimsiz bir eleman, niye böyle bir ödev verilir ki? ( TEG modül ve peltier aynı şeyler değil anladığım kadarıyla )

Adnancoskun

Naçizane;
Peltierin soğuk yüzeyinin bağlı olduğu alüminyum kısmını hızlı bir sekilde soğutmayı denediniz mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Merhaba,
yukarıda arkadaşa zaten bu devrenin verimsiz olduğundan bahsettim. hocalar neden böyle bi proje verir ben de anlamıyorum.
yorumlarınızı okudum. yanlış birşey söylenmemiş. zaten olaki devre çalışırsa hocaya "hıh, çalışıyor işte" deyip geçilecek sanırım. öyle ödeve böyle sonuç...

Termoelektrik piller özdeş ise, seri bağlayarak gerilimi biraz yükseltilir.
Bu gerilim çökmesin diye ufak bir kapasitörle ufaktan depolama yapar, gerçek zamanlı değil de aralıklı olarak güç alır. maksat akımı yükseltmek değil zaten. yükseltici devrenin olanı da sıfırlamaması için
Depolanan azıcık güç de bir iki saniye ledi yakacak. yükseltici ile tabii.
yani bir bardak unla bir kazan helva yapılmaya çalışılıyorsa zaten baştan vazgeçilmeli.

mcan

iki yüzey arasındaki ısı farkı çok düşük. verim sıfıra yakın olur. sen en iyisi sıcak su ile soğutucu kullan.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın