Kablo Kesme Tasarım Hakkında

Başlatan ardamese, 20 Kasım 2016, 23:44:48

ardamese

Merhaba arkadaşlar, kablo kesme makinesi yapmak istiyorum ve bir  tasarım yaptım. Dizaynın proteus çalışmasında herhangi bir sorun olmuyor fakat reelde kullandığım motorlar 6V luk olmasına rağmen akım çok çektiği için sanırım kullandığım rölenin açık pozisyonda takılı kalmasına neden oluyor bu yüzden diğer motora geçiş sağlayamıyorum. Ledlerle denediğimde ise bir sorun olmuyor.  Motorlardan birini yaklaşık 1 saniye çalıştıracağım diğeri ise 3 saniye kadar.

Dizayn:

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler
NOT: Ekte tasarım mevcut.

Mr_YAMYAM

Yusuf usta

röle bobin ayağına ters akım koruma diyotu bağlamazsan röle bıraktığında ters akım yollar, devren sapıtır. şemada yok. reelde varsa bilemem.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ardamese

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Kasım 2016, 00:07:20Kontak akımı yüksek röle kullan.

Kullandığım röle akımı 6V için 5A yeterli olacağını düşünüyorum.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 21 Kasım 2016, 10:52:43röle bobin ayağına ters akım koruma diyotu bağlamazsan röle bıraktığında ters akım yollar, devren sapıtır. şemada yok. reelde varsa bilemem.

Evet onu şemada unuttum ama reelde diyot mevcut.
Acaba başka anahtarlama yöntemi olabilir mi burda kullanabileceğim? Ya da optokuplör ile güç ve anahtarlamayı nasıl ayırabilirim?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ardamese - 21 Kasım 2016, 14:27:11Kullandığım röle akımı 6V için 5A yeterli olacağını düşünüyorum.

Evet onu şemada unuttum ama reelde diyot mevcut.
Acaba başka anahtarlama yöntemi olabilir mi burda kullanabileceğim? Ya da optokuplör ile güç ve anahtarlamayı nasıl ayırabilirim?

Öncelikle yeteri kadar güçlü bir güç kaynağı kullanmanızı öneririm,
timer'ın çıkışını doğrudan roleye değilde araya basit bir transistör kullansanız, daha kararlı çalışır,
eğer sistem fazla akım çekiyorsa ve bundan dolayı sıkıntı yaşıyorsanız, motoru ayrı bir kaynakdan besleyebilirsiniz,
, yeteri kadar güçlü kaynağa bağlı iken, motoru beslediğiniz nokta ile timer'ın +sına giden yolu ayırıp, araya 7805 kullanın, timer tarafının gerilimini daha stabil yapmış olursunuz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ardamese - 21 Kasım 2016, 14:27:11Kullandığım röle akımı 6V için 5A yeterli olacağını düşünüyorum.

Motorlarda SURGE akımları çok yüksektir. Anlık akımlar normal akımların 10 katı bile olabilir.
Motorların normal akımları 2A bile olsa 5A kontak akımlı bir röle ilk kalkınma anında yapışacaktır.
Sistemde anahtarlama sözkonusu olduğu için kısa sürede röle kontakları deforme olacaktır.
Motor akımı tam bilinmediği için takribi olarak verilmiştir.
Öneriler.
Röle kontak uçlarına uygun VAR değerinde birer kondansatör bağla. Test için yaklaşık 1uF 50V polyester takılabilir.
Sistem çalışır veya bir süre sonra kontaklarda yapışma sözkonusu olursa röle kontak akımını yükseltmek gereklidir.
Eğer röle ile uğraşmak istemiyorsan mosfetler veya güçlü transistörler ile motorları anahtarlayabilirsin. Ancak mosfetlerin tam sürülebilmesi için gate geriliminin uygun değerde olması gereklidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın