PCB Çizimi baskıya hazırlama hakkında?

Başlatan birgitay, 15 Kasım 2016, 16:27:13

birgitay

Arkadaşlar 5. sayfada Pcb var. Birde üst maskeleme var. Ben sadece A4'te ütü ile baskı yapacağım için o kısımı istemiyorum. A4 sayfasına aynı kalitede iki pcb yi sığdırmak istiyorum. Corel de yada Photshop ta bunu yapabilirmisiniz ?  Teşekkürler?

seron

Ben  şu an deniyorum ama boşa umut vermiyeyim. bir deneyeyim, siz bakın beğenirseniz kullanın.
sayfadaki kartları ayrı ayrı yayıp üstüste koyacağım siz fotoşopta layers kısmından görünür görünmez yaparak kullanabilirsiniz olur mu öyle yoksa aynı resmi olduğu gibi mi yapayım?
------------
devreyi ekledim. bakıp bir kontrol edin, ona göre düzelte de biliriz.
Fotoşopta taşıma aracını kullanaraktan üstüste bindirebilir yatay çevir yapabilirsiniz.
Dosya ektedir.

seron

Pardon A4 olacak demişsiniz. Bu defa aynı dosyayı A4 ölçüye göre tam ortaya koydum ama çok küçük kaldı. Gerçek ölüçüde mi bilmiyorum. Duruma göre bakıp bir geridönerseniz ayarlarız.

birgitay

Merhabalar. Dosyayı uzantısı .psd diye birşey dolayısı ile açamadım . Tam ortaya yatay koysanızda olur 2 tane koysanızda olur. Jpg yaptık ama kalitesi bozuldu. Şuan printerden orjinal hali ile baskı almak istemiyorum boşa mürekkep gitmesin diye , üst kısımdan dolayı.

seron

seron

fotoşapta yapabilirmisiniz deyince bende potoşopun açabileceği şekilde PSD olarak koymuştum bir de böyle bakın:

birgitay

Şimdi bakacağım emiğinize teşekkür ederim.... Zira bir proje yürütüyorum , Aktif Subbass yapıyorum. Peq. kısımını çözdüm 9 band. Xlr preamp vede Crossover'uda yaptım. Şimdi bu amfiden 2 tane köprü çalıştıracağım. Maksat 800 watt verse bile çifti , 5000watt ı bir saniyede karşılaması amacım..

birgitay

:'( En son gönderdiğiniz , ufacık vede Jpg olmuş. Sadece Pdf lazım bana orjinaş boyut. Üst kısımı iptal etmek lazım.

seron

Birgitay merhaba :)
bilgisayarım donunca res yapıp tekrar geldim.
yüklediğim dosyayı tekrar indirip baktım ama png olarak görünüyor nasıl jpg oldu anlayamadım?. resim boyutu A4 ve devre kağıdın ortasında ufacık kalıyor orası doğru ama yakınlaştırırsan çözünürlük gayet tatminkar.
dosyanın PSD hali de png hali de yukarıdaki paylaşımda.
PSDyi açabilmen için adobe photoshop, yoksa gimp kurmak zorundasın. başka yolu yok. PSDleri sadece bu iki program açabilir. corel photopaint de açıyor olabilir.

şimdi anlattığun olaya gelince ben olayın tekniğinden anlamıyorum. lakin grafik konusunda yeterliyim. devreyi aynen aynı boyutuyla kopyalayarak A4 boyutunda şeffaf layere yapıştırdım üç defa kopyaladım. yani birden fazla basarsın diye üç tane yaptım. öyle istemiyorsan, teke düşürürüm ama devre boyutu aynı kalır. bir kez bas, ölç yanlışsa başka bir çaresine bakalım.

aşağıya tekrar yükleyeyim bakalım şimdi nasıl olacak:
--
DÜZELTME:
Ben iyice şaşkın olmuşum. Herif bağa yukarıda PDF olacak diyor ben hala PSDden bahsediyorum...
neyse onu da ekleyelim.
Ekleyemiyorum, ekleyemiyorum... Yine ekleyemiyorum, hala ekleyemiyorum. Neyse Flood yapacağım çok özür.

birgitay

Teşekkürler . Ama boyutu büyütünce yaklaştırınca kalite Jpg kadar kalitesiz oluyor . Yine olumsuz sanırım :D Zira olmuyorsa zorlamayalım ozaman mürekkep gitsin ne yapalım :D

seron

Hayır hayır! oradaki boyutu boşverin. O kağıdı o haliyle basın. Asıl ölçülerle karşılaştırın. Muhtemelen doğru çıkacak çıkmıyorsa pdfdeki ölçüye bakarak yeniden boyutlandır yaparım ben. Ama çıkmak üzereyim aceleniz yoksa ben yarın da devam edebilirim. üşenmiyorum çünkü görsel yazılımlar benim hobim. sizin için sıkıntı yoksa uğraşmaya devam ederim.
Basınca normal kartla aynı olması lazım orada bir yerde orjinal pdfde kart boyutu cm bakımından gösterilmiş eğer uyuyorsa elemanlar da cuk oturacaksa sıkıntı yoktur sanırım.

birgitay

seron

Neyin kalitesi? Büyütünce mi?
Eğer büyüünce bozulur diyorsanız,...
Bozdurmayız ayarlarız.. ;D  ;)

birgitay

Önemli olan o :D Büyüyünce kalitesi bozulmayacak :D Ama Pdf de nasıl oluyorda düzen yapmak bukadar zor ?

seron

Resim, pdfnin içinde gömülü (ofis dosyasından pdfye çevirilmemiş direkt tıpkıbasım hazırlanmış) bu nedenle pdfdeki resmi alamadım. alamayınca, pdfyi GIMP ile açtım ve dedim ki "aga aha resim bu" o da çıkardı elime verdi :D ben de bunu A4 boyutunda bir kağıda (şeffaf katmana) olduğu gibi koydum. yani pdfdeki boyut neyse gimpten geçirip tekrar pdf....
Aaaaa....
Şimdi anladım...
Pdfdeki boyut daha büyük ya bee... :):):))
Ben bu gün yemeksiz kaldım açım. şeker meker tansiyon düşük. müsaade buyurursanız ben eve gideyim. yapabilirsem yarın size yapmaya çalışayım. eğer başka bir arkadaş ta yapabilirse olur tabii...
Kusura bakmayın boşa oyaladım. Şimdi olay anlaşıldı.
Tamamdır.

seron

Bide şuna bakın baklım.
Kusura bakmayın gündüz uyuyorum gece yaşıyorum. Bir saat önce kalktım.
bir basıp bakın eleman yerleşimleri ne durumda ölçüler doğru mu?...

gevv

pcb için resim baskısı hiç yapmadım @Kapibara hocam  bu konularda baya deneyimli belki sesimizi duyar :)   püf noktalarını anlatır

seron

gevv aslında konu o kadar büyütülecek bir şey değil.
eğer o pdf deki ölçü gerçek ölçü ise aynen kopyala yapıştır mantığıyla alıp çıktı alıyorsun.
ama sıkıntı şu ki ben dün dalgınlık ve yorgunluk neticesinde bir yığın yanlış yaptım. e tecrübe de olmayınca konu uzadı gitti. şu son verdiğim görüntü oluyor mu ondan da tam emin değilim. şayet örnek bir çıktı alınıp eleman bacaklarına bakılabilirse sonuca hızlı gidilir. eğer anormalse, bu defa kağıtta verilen ölçüye bakarak PSde veya GİMPte cetvel oluştur(GRİD) yapılıp oradan da düzeltilebilir.
uğraştırıcı bir konu... Elden geldiği kadar uğraştım ama bakalım ne olacak. Bilen birisi araya girerse tabiki daha iyi olur.
Ben konu kalabalığına neden olmamak için duruma göre aradan çekile de bilirim.

gevv

estafurullah  @seron hocam  ne kalabalığı sadece konuya dahil oldum  başka bir niyet yok :)

seron

Grafikten anlıyoruz dedik çözemedik rezil olduk asıl sıkıntı o. Sana demiyorum sen anlamadın ;D  ;D

birgitay

Seron hocam eline sağlık tam oldu . Keşke A4'e 2 tane sığdırsak tamam olacak. OLmazsada gerek yok :D

seron

seron

Flood yapıyorum ama çıkmadan ikili baskıyı da ekliyeyim.
hiçbirşey yapmadan windows foto göstericisinde direk yazdır diyorsunuz:

birgitay

Bunu pdfye convert edebilirim  .... Ancak Direk programdan Pdf olarak çıktı alsak daha iyi kalite olmaz mı ?

Kapibara

PCB çizimlerinin vektörel olarak aktarılması daha doğru olur aslında çünkü piksel olarak aktarıldığında işin içine çözünürlük ve renk profili etkenleri dahil oluyor gerçi renk profili etkeni vektörel durumda da etkili ya neyse.
Vektörel aktarımda çizimi olabildiğinceye kadar büyütün kolay kolay kırıklık göremezsiniz.
Aktarımdan sonra siyah zeminli alanların tam %100 siyah olduğundan da emin olmalısınız aksi halde yazıcı bunu siyaha yakın ama tramlı koyu gri çıkış alır. Çalışmayı mutlaka CMYK renk modunda yapıp çıkıştaki K nın %100 olduğundan emin olunmalı. Bunu test etmek için pixie.exe isimle küçük bir araç var tavsiye ederim. http://www.nattyware.com/pixie.php

Devrenin basılabilecek kısımlarını ayrı ayrı pdf yaptım sanırım bu şekilde isteniyordu.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın