Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi

Başlatan Yusuf usta, 12 Kasım 2016, 13:50:39

Yusuf usta

Bu devreyi çift eksenli güneş takip panellerine hazırladım. Devrenin üzerindeki iki potansiyometreyi, panelleri çeviren motora adapte etmeniz gerekiyor. Bu adaptasyon için üzerinde motor olan potansiyometre de kullanabilirsiniz. Eski uzaktan kumandalı müziksetlerinde olurdu. aşağıda bir örnek görülüyor. tabii ben o potansın sağını solunu kestim ki dişlileri görünsün, iç yapısı hakkında fikriniz olsun. Bir tür redüktörlü motor ve potans birleşimi...

devredeki voltaj ucuna da panellerin voltajını görmek için bağlantı yapıyorsunuz. Bir tür voltmetreniz oluyor.
devre şemalarından da anlayacağınız gibi, bir süre açıları görüyorsunuz, bir kaç saniye de voltajı... Ekran sürekli değişiyor ve açılarla beraber voltajı da görmenize olanak sağlıyor.

devrenin kodları ve dns, uzantılı dosyaları ektedir. indirip yapmaya başlayabilirsiniz. ares çizimi bulamadım, onu da bir kardeşimiz çizip buraya koyacak ve dua alacaktır. Di'mi?
Sorularınızı özelden sormamaya çalışın. buradan sorun. Göreyim diye özelden en fazla konunun linkini atın. Bu satır itibari ile okuyacaklarınız hiçbir işinize yaramaz. okumayın. ama ille de okurum ben hızımı alamadım derseniz sonra bana kızmayın...
...............
Özelden yazanlara elli kez diyorum ki yığınla konu var paylaştığım. Bana zahmet olacak ama bir link atın bari de öyle sorun. her soruda konuyu ararsam işim iş... ama şu ana kadar tek bir kişi bana link atma zahmetinde bulunmadı. Bu ne haşin bir öğrenme isteği bilemedim :)

Dosyaları bulamadım, malzeme listesi ver gibi istekler yapmayın. dosyaları ekte göremiyorsanız, şemadan liste çıkaramıyorsanız benim inanın o kadar zamanım yok. Zamanım olsa dükkan sizin. Kırmızı halıyla bilgiyi ayağınıza getireyim. Ama ne yazık ki zamanım o kadar yok. Olsun istemez miyim? Ben de isterim kahvemi yudumlayıp yan gelip forumda konu paylaşmak, soru cevaplamak. Ama nedense yok işte. Bende demek ki bir gariplik var. :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

tucik

Merhabalar, güneş takip sistemi ile açı ve voltaj okumam, aynı zamanda bu verileri saklamam gereken bir proje ödevim var. Bunun için 2 tane 6V 150 mA'lik paneller kullanmayı düşünüyorum. Motor seçimi hakkında ve daha önce paylaştığınız 2 eksenli güneş takip sistemi ile bu sistemi birbirine en verimli olacak şekilde birleştirebilmem için yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler

Yusuf usta

açıları ve voltaj değerlerini saklamak için yazılıma müdahale edilip mikro denetleyicinin eepromunun kullanılması gerekiyor. bunu yazılım konusunda bilgisi olan bir arkadaşamızıdan rica edebilirsiniz. Ben yazılımı başka arkadaşlara ücret mukabili yaptırıyorum. İşim bittikten bir süre sonra herkese açık paylaşıyorum.

Bazıları yazılım bilmeyene elektronikçi denmez diyor. Ben elektronikçiyim. Basıyorum parayı yazılımı yaptırıyorum. Para kazanıp bastırabildiğime göre de işimi iyi yapıyorum demektir. :) Böyle de bir laf dokundurduktan sonra devam edelim:

iki devrenin birleşmesine gelince...
güneşe göre yön değiştiren panellerin elektronik kartı ve bu devrenin kartı bağımsız olacaktır zaten. ama aynı baskı devre üzerine koyabilirsin. Birleşim gerektirecek durumlar  hakkında:

- Giriş voltajı paralel olacak şekilde birleşim yapabilirsin. İki devre ayrı ayrı kaynaktan besleme almaları gereksiz.
- Açı ölçer devresinin motorlu potansları yerine, güneş takip eden panelde zaten kullanacağın motorlara yahut panellere bir potansiyometre bağlamaya çalışabilirsin. motor ya da panel dönerken potansı da çevirecektir.

not: Her halukarda panel enerjisini pil ya da aküye depolayıp oradan kullanmalısın. Direkt olarak panel çıkışını kullanmayı düşünme. Her iki devre için tek panel kullanacağına göre tek akü kullan örn: 6V 1.3A veya 4 adet Ni-Cd olması şartı ile 1.2V 2000mA Pil kullan (elektrikli el süpürgeleri içinde kullanılır, piyasada bolca vardır ve pahalı değildir). Seri bağla veya zaten seri bağlanmış hazır halde paket piller var 3'lü, 4'lü onlardan kullan.

6 volt panel 6 volt aküyü şarj eder mi dersen, o paneller 7,5 Volttur. Ama senin alacağın panele max6.0V yazıyorsa o panel zaten 6 volt değildir. 12V paneller 17V civarı gerilim verir yani ona göre düşün. ŞArj devresi ve sair sebeplerle gerilim düşümünün önüne geçilmiş olunur böylelikle.

hkngzl

Arkadaşalar Merhaba, Devreyi Yusuf ustanın paylaştığı bilgiler doğrultusunda bire bir yaptım. Kodlar da veya çizimler de herhangi bir sıkıntı yoktur. Benim devreyi yaparken karşılaştığım en büyük problem motorlara ek olarak bir gerilim vermememdi. Yusuf ustanın bilgilendirmesiyle kullancığım 12 Volt Redüktörlü motora ayrıca bir gerilim kaynağı bağladım. Ayrıca paylaşmış olduğum rar dosyasın da projenin resimleri ve tasarımı yer almaktadır. Devre ile ilgili her hangi bir sorunuz olursa ulaşabilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=1P3g9CWzGTcE-3UgAo8bQlGw-7Ye-kmzj

yasin.aydin61

@Yusuf usta hocam merhabalar bu yaptığınız açı sistemini güneş takip sistemine nasıl entegre edebiliriz şahsen hiçbir fikrim yok, teşekkür ederim kolay gelsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yasin.aydin61 - 01 Kasım 2018, 22:59:20@Yusuf usta hocam merhabalar bu yaptığınız açı sistemini güneş takip sistemine nasıl entegre edebiliriz şahsen hiçbir fikrim yok, teşekkür ederim kolay gelsin.

motorlara birer potans tutturman gerekiyor. ister dişli, ister lastik kayış kullan. İstersen motorlu potansiyometre satın alıp motor kısmını da panelleri çevirmekte kullan.

yasin.aydin61

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 01 Kasım 2018, 23:57:53motorlara birer potans tutturman gerekiyor. ister dişli, ister lastik kayış kullan. İstersen motorlu potansiyometre satın alıp motor kısmını da panelleri çevirmekte kullan.
hocam dört sorum var benim;
1-Motorlardaki potansı anladım fakat bu panelin voltajını ölçüm yapacağımız bağlantı var belirtmişsiniz ordaki potans'ın amacı nedir acaba ?
2-Bende 12 volt 10 rpm redüktörlü motor var siz galiba 5v motor kullanmışsınız ben ekstra 12v vermem gerekecek peki bunu nasıl verebilirim ?
3- Bu iki devresi nasıl tek bir kart kart haline getirebilirim, yukarda yazmışınız ama pek anlayamadım.
4- Devrenin bc308 ve bc547'yi diğer transistörler yerine kullansam olur mu, yani tek transistör kullanma şansım olsa hangisini seçmeliyim ?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yasin.aydin61 - 02 Kasım 2018, 14:09:27hocam dört sorum var benim;
1-Motorlardaki potansı anladım fakat bu panelin voltajını ölçüm yapacağımız bağlantı var belirtmişsiniz ordaki potans'ın amacı nedir acaba ?
2-Bende 12 volt 10 rpm redüktörlü motor var siz galiba 5v motor kullanmışsınız ben ekstra 12v vermem gerekecek peki bunu nasıl verebilirim ?
3- Bu iki devresi nasıl tek bir kart kart haline getirebilirim, yukarda yazmışınız ama pek anlayamadım.
4- Devrenin bc308 ve bc547'yi diğer transistörler yerine kullansam olur mu, yani tek transistör kullanma şansım olsa hangisini seçmeliyim ?
1- bu sorundan hiçbir şey anlamadım.
2- 5 volt motor kullanmadım. şu an bu sayfadaki devrede motor diye bir şey yok zaten.  güneş takip devresinde ne motoru varsa ve kaç voltla çalışıyorsa ona bu devredeki potansı bağlıyoruz. -ki çevirsin açıyı değiştirsin. ve elbette açıyı doğru göstersin diye kalibre etmek gerekir.
benim güneş takip sistemimden bahsediyorsanız orada 12 volt kullandım. Tüm devreler 12Voltta çalışabilir şekilde dizayn edildi. baskı devreleri incelerseniz bu gayet açıkça bellidir.

3- bu iki devreyi tek karta basarsınız böylece tek kart haline gelir.
yazılımları birleştirmek ve tek entegre kullanmaksa eğer sorduğunuz; yazılımı ve devreyi silbaştan yeniden kurup bunları çöpe atman gerekir.
4- devrede hangi transistörler kullanıldı hatırlamıyorum. npn ve pnp olması dışında dikkat edilecek bir şey yok. transistörün numarası çok önemli değil. motoruna uygun olsun, npn ise veya pnp ise aynı türden olsun yeterli.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Kasım 2018, 16:10:511- bu sorundan hiçbir şey anlamadım.
Bahsettiğin "potans" meselesini anlayamadı. Başta bende anlayamadım. :)
Sen potans derken "elimizde olmadığı için" eski teyplerden çıkma motorlu potans kullandım diyorsun. İşte arkadaş onu anlayamadı. Motoru potans yerine "redüktörlü motor" dersek ikiniz de anlaşabilir miydiniz acaba... ::)  ;)  Ya da ben mi anlamadım...
Bildiğin redüktörlü motoru sisteme bağlayıp güneş ölçümüne göre kumanda ediyorsun durum bu değil mi?
Ama Yusuf Usta o anda teypten çıkma potans deyince arkadaş da motor hızlarını ölçüp ayarlamak için mi potans? anladı sanırım.

yasin.aydin61

Alıntı yapılan: seron - 02 Kasım 2018, 17:11:57Bahsettiğin "potans" meselesini anlayamadı. Başta bende anlayamadım. :)
Sen potans derken "elimizde olmadığı için" eski teyplerden çıkma motorlu potans kullandım diyorsun. İşte arkadaş onu anlayamadı. Motoru potans yerine "redüktörlü motor" dersek ikiniz de anlaşabilir miydiniz acaba... ::)  ;)  Ya da ben mi anlamadım...
Bildiğin redüktörlü motoru sisteme bağlayıp güneş ölçümüne göre kumanda ediyorsun durum bu değil mi?
Ama Yusuf Usta o anda teypten çıkma potans deyince arkadaş da motor hızlarını ölçüp ayarlamak için mi potans? anladı sanırım.
Yok motordaki potansiyometreyi anladım onun kullanılma sebebi açı bilgilerini almak için, sadece orada panelin gerilimini ölçecek kısımda 10k potansiyometre var o ne işe yarıyor diye sordum.

yasin.aydin61

https://i.hizliresim.com/ODYma4.png
Şu hazırladığım devre doğru mu acaba tekrar düzenledim de.

seron

Alıntı yapılan: yasin.aydin61 - 02 Kasım 2018, 18:55:25Yok motordaki potansiyometreyi anladım onun kullanılma sebebi açı bilgilerini almak için, sadece orada panelin gerilimini ölçecek kısımda 10k potansiyometre var o ne işe yarıyor diye sordum.
Motorlardaki potlar konum bilgisi için feedback, yani panelin durumunu PİCin bilmesi için.
Paneli ölçen pot da PİC'e gerilim durumunu okuyup motora komut vermesi açısından ince ayar(kalibrasyon) potu sanırım. O pot panelin voltajını ölçüyor en yüksek voltajda motorları durduruyor. Güneş kaydıkça motorları sürüyor ama motorların denetimsiz sürülmemesi için redüktörlü potlardan devamlı geri bildirim alıyor.
İkinci iletiniz için birşey söyleyemem ona @Yusuf usta mız baksın.

yasin.aydin61

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Kasım 2018, 16:10:511- bu sorundan hiçbir şey anlamadım.
2- 5 volt motor kullanmadım. şu an bu sayfadaki devrede motor diye bir şey yok zaten.  güneş takip devresinde ne motoru varsa ve kaç voltla çalışıyorsa ona bu devredeki potansı bağlıyoruz. -ki çevirsin açıyı değiştirsin. ve elbette açıyı doğru göstersin diye kalibre etmek gerekir.
benim güneş takip sistemimden bahsediyorsanız orada 12 volt kullandım. Tüm devreler 12Voltta çalışabilir şekilde dizayn edildi. baskı devreleri incelerseniz bu gayet açıkça bellidir.

3- bu iki devreyi tek karta basarsınız böylece tek kart haline gelir.
yazılımları birleştirmek ve tek entegre kullanmaksa eğer sorduğunuz; yazılımı ve devreyi silbaştan yeniden kurup bunları çöpe atman gerekir.
4- devrede hangi transistörler kullanıldı hatırlamıyorum. npn ve pnp olması dışında dikkat edilecek bir şey yok. transistörün numarası çok önemli değil. motoruna uygun olsun, npn ise veya pnp ise aynı türden olsun yeterli.

en son verdiğiniz cevapa binaen söylüyorum verdiğiniz bilgi de  bc308 ve bc547'yi sürüşü yumuşatmak amacıyla kullandığınızı söylemiştiniz bende diyorum ki, bunları kullanmasam o kadar farkeder mi sürüş bakımından acaba ?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yasin.aydin61 - 02 Kasım 2018, 20:45:12en son verdiğiniz cevapa binaen söylüyorum verdiğiniz bilgi de  bc308 ve bc547'yi sürüşü yumuşatmak amacıyla kullandığınızı söylemiştiniz bende diyorum ki, bunları kullanmasam o kadar farkeder mi sürüş bakımından acaba ?

voltaj ayar girişinde pot kullandığımı nereden çıkardınız? Şemada pot var, çünkü simüle ederken bir şeyi çevirip voltajı değişmek gerekiyor ki anlayalım devrenin çalıştığını. yani ekrandaki programa panel bağlayamayacağımıza göre?

bir evvelki arkadaşın da düştüğü hataya düşüyorsunuz. denenmiş etmiş son hali verilmiş devrede neden transistör ekleme çıkarması yapasınız ki? baskı devreyi olduğu gibi bas gitsin. kendine göre değiştir, birleştir orasına lafım yok. ama şema ile baskı devre aynı değil ki? şemada  7805 çizilmez, entegre voltajları çizilmez elli tane şey varsayımla yapılır çizilmez. diğer arkadaş mesela transistörlere de devredeki beş voltu vermişti. halbuki ben baskı devrede transistörlerin voltajını besleme kaynağından direkt verdim ama devreye 7805 kullandım. yaptım ettim paylaştım, her şey açık. şimdi eğer bir şey denemek istiyorsanız elbette deneyin. en çok zaman kaybı olur malzeme kaybı olur. Tecrübe gibi altın hazineniz olur buna karşılık.

ek: devreyi bd serisi transistörle yaptım. motorları sürmeye gücü yetmedi. sonradan devreye ilave yaparak bc'leri ekledim. motorlar ancak düzgünce sürülmeye başladı. Ama LM serisi ile yaptığım opamplı olan devre direkt bd'leri sürebilmişti. ama voltaj zayıfladığında yine zorlandı. her zaman ben half bridge köprülere adet edindim ikinci birsürücü takıyorum. ama siz bir darlington transistör keşfeder deneyebilirsiniz. Zaman meselesi bu.

yasin.aydin61

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Kasım 2018, 09:47:50voltaj ayar girişinde pot kullandığımı nereden çıkardınız? Şemada pot var, çünkü simüle ederken bir şeyi çevirip voltajı değişmek gerekiyor ki anlayalım devrenin çalıştığını. yani ekrandaki programa panel bağlayamayacağımıza göre?

bir evvelki arkadaşın da düştüğü hataya düşüyorsunuz. denenmiş etmiş son hali verilmiş devrede neden transistör ekleme çıkarması yapasınız ki? baskı devreyi olduğu gibi bas gitsin. kendine göre değiştir, birleştir orasına lafım yok. ama şema ile baskı devre aynı değil ki? şemada  7805 çizilmez, entegre voltajları çizilmez elli tane şey varsayımla yapılır çizilmez. diğer arkadaş mesela transistörlere de devredeki beş voltu vermişti. halbuki ben baskı devrede transistörlerin voltajını besleme kaynağından direkt verdim ama devreye 7805 kullandım. yaptım ettim paylaştım, her şey açık. şimdi eğer bir şey denemek istiyorsanız elbette deneyin. en çok zaman kaybı olur malzeme kaybı olur. Tecrübe gibi altın hazineniz olur buna karşılık.

ek: devreyi bd serisi transistörle yaptım. motorları sürmeye gücü yetmedi. sonradan devreye ilave yaparak bc'leri ekledim. motorlar ancak düzgünce sürülmeye başladı. Ama LM serisi ile yaptığım opamplı olan devre direkt bd'leri sürebilmişti. ama voltaj zayıfladığında yine zorlandı. her zaman ben half bridge köprülere adet edindim ikinci birsürücü takıyorum. ama siz bir darlington transistör keşfeder deneyebilirsiniz. Zaman meselesi bu.

Teşekkür ederim hocam, çok sağolun bu değerli bilgiler için iyi çalışmalar dilerim.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Kasım 2018, 09:47:50

Hocam bu açı ölçer devresini de yapıyoruz yazılımı pic e atarken yapmamız gereken bir ayar var mı ?2 eksenli takip sistemi devresinde programı atarken wdt modu kapalı olacak demişsiniz bunda da mı kapalı olacak ? Teşekkürler.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 14 Mart 2019, 12:06:58Hocam bu açı ölçer devresini de yapıyoruz yazılımı pic e atarken yapmamız gereken bir ayar var mı ?2 eksenli takip sistemi devresinde programı atarken wdt modu kapalı olacak demişsiniz bunda da mı kapalı olacak ? Teşekkürler.

evet. wdt kapalı olacak. bizim yazılımcı  yaptığı tüm yazılımlarda wdt ayarıyla ilgili otomatik konfigürasyon girmediği için tüm paylaşımlarımdaki yazılımlarda wdt ayarını elle disable yapmak gerekiyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 26 Mart 2019, 01:05:22https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1Dvl5tACrtr3zK50GcT-MEcG9IYbGH4_X
 bu devre için pcb dosyasıdır.
LCD için koyduğun header 1 nolu uçta - göremedim. ekran üzerinden tel mi atıyorsun beş numara ile beraber? şu an yoğunum akşam devamını kontrol ederim

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 26 Mart 2019, 10:55:41LCD için koyduğun header 1 nolu uçta - göremedim. ekran üzerinden tel mi atıyorsun beş numara ile beraber? şu an yoğunum akşam devamını kontrol ederim
Hocam 5 numarayla beraber toprağa verdim.toprak olması lazım onun.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 26 Mart 2019, 11:19:38Hocam 5 numarayla beraber toprağa verdim.toprak olması lazım onun.

lcd karakter ekranını bir şekilde bozmadıysan, bir numaraya da eksi verdiysen o devre çalışır. ama yolları ince çizmen bir yana pin arasından yol atmışsın -ki çoğu gereksiz. Ben o incelikte yol bassam -ki ustayım hani, mutlaka kopuk yol çıkar. kopuk yolu da boş ver pin arasından geçen bir yol ile pin arasında kesin kısadevre çıkar.

bütün bunları kontrol et tekrar dene. jumper kablo ile iki dakika borda kurdum masamda şimdi çalıştı. tek zorlandığım trimpot yokmuş kontrast ayarı için sabit dirençle bir şekilde ayarlayana kadar bir saat geçti. Sen iyice bir kontrol et bakalım kısa devre ya da kopuk var mı diye. imkanın varsa başka lcd ile dene.

- lcd üzerinden voltaj ölç bakalım 5volt net mi
- entegre voltaj uçlarını ölç ayrıca tek tek potans ayağı yaptığın uçları da ölç. her iki baş ayakta 5 voltlar net mi. bir yerde bir kesilme kopma olmuş mu.

bunun dışında sana ancak İstanbul'daysan dükkana buyur ederek kıyak yardım alma fonksiyonundan faydalandırabilirim. başka türlü zor.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Mart 2019, 02:28:06lcd karakter ekranını bir şekilde bozmadıysan, bir numaraya da eksi verdiysen o devre çalışır. ama yolları ince çizmen bir yana pin arasından yol atmışsın -ki çoğu gereksiz. Ben o incelikte yol bassam -ki ustayım hani, mutlaka kopuk yol çıkar. kopuk yolu da boş ver pin arasından geçen bir yol ile pin arasında kesin kısadevre çıkar.

bütün bunları kontrol et tekrar dene. jumper kablo ile iki dakika borda kurdum masamda şimdi çalıştı. tek zorlandığım trimpot yokmuş kontrast ayarı için sabit dirençle bir şekilde ayarlayana kadar bir saat geçti. Sen iyice bir kontrol et bakalım kısa devre ya da kopuk var mı diye. imkanın varsa başka lcd ile dene.

- lcd üzerinden voltaj ölç bakalım 5volt net mi
- entegre voltaj uçlarını ölç ayrıca tek tek potans ayağı yaptığın uçları da ölç. her iki baş ayakta 5 voltlar net mi. bir yerde bir kesilme kopma olmuş mu.

bunun dışında sana ancak İstanbul'daysan dükkana buyur ederek kıyak yardım alma fonksiyonundan faydalandırabilirim. başka türlü zor.
Hocam çok teşekkür ederim devreyi sakin kafayla tekrar inceledim picin 20. Bacağından bir besleme daha vermem gerekiyormuş onu da yapınca devre çalıştı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın