İlginç bir saat motoru hakkında

Başlatan alberttt, 12 Kasım 2016, 06:09:57

alberttt

iyi günler arkadaşlar çinden bir saat almıştım saatin önünde görsel amaçlı çarkları döndüren motor var.... söktüm ama bu motor çeşidini ilk defa gördüm 2 adet orta boy pille aylarca çalışıyor aynı saat mekanizması gibi ama biraz torku yüksek ac desen diyil dc desen deyil ....  sizce böyle motor çeşidi ülkemizde varmıdır..    

seron

alberttt, bildiğimiz saat motorudur o. daha doğrusu saat motorunun biraz daha büyüğü.
Ülkemizde varmıdır yokmudur bilmiyorum fakat quartz mekanik duvar saatlerini sökerseniz içinde aynı sistemle karşılaşırsınız.
çalışma prensibi pilden aldığı DCyi bobine saniyede bir, bir ters - bir düz pals vererek bobin nüvesinin ucundaki ufak silinirik mıknatısın aynı yönde dönmesi sağlanır. dişlilerin üretimi bulunması çok çok zor olduğundan kendi imkanlarınızla yapamazsınız. ülke içinde de yapıldığını sanmıyorum ama bir saatçiden "saat motoru" diye satın alıp kafanıza göre modifiye etme şansınız da var. becerinize ve parçaların bulunma durumuna bağlıdır.
kolay gelsin.

alberttt

Çarkları yapmak benim için kolay kalıp ve polyester ustasıyım ama mekaniktende hiç anlamiyorum normal bir saat mekanizması aldım dediğiniz gibi aynısı ama daha büyüğü diğer parçaları bulabilsem belki yapabilirim ama bulamıyorum arkadaşların belki bilgisi vardir diye soruyorum saniye hızında dönebilen bir motor çeşidi varmıdır ülkemizde ve pille uzun süre çalışabilcek

seron

Dişli mekanizması veyahut motor(bobin) kısmının nasıl yapılacağını bilemem ama o motorun saniye hızında mı nasıl dönecei bobine bağlanmış kristal kontrollü bir işlemci ile sağlanıyor. mantığını bildikten sonra bildiğimiz flip-flop devresi ile de yapılır.

Uygun karkas (bobinin sarıldığı demir sac gurubu) bulunması zor. Mecbur özel yapılacak. silis değeridir yok bobin sarım katsayısıdır bunlar oldukça uğraştırıcı olabilir. dediğim gibi aslında yapı çok çok basit. ama iş imalata geldiğinde bir yığın hesapla karşılaşıyorsunuz. Keşke yardım edebilseydim. ama ben de işin hesap kısmından anlamıyorum maalesef. yoksa basit bi rçizim yapılarak tornacıya biel yaptırılabilir o nüve. bobinin sarılacağı plastiği de kartondanda yapılsa olur. mıknatısın gireceği oyuktu, şuydu buydu derken basit gözüken mekanizma giderek zorlaşıyor. İmkanlarınız varsa bobinajcılara sanayide tornacılara bir gösterin. bu nüveden yapabilir miyiz deyin. yapabiliyorlarsa, bobini sarar, uyduruk bir flip flop veya 555 Timer entegresiyle hassas değil ama aksesuar amaçlı çalışan böyle bir mekanizma yapabilirsiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın