Hangi elektronik esya kac watt tuketiyor.

Başlatan UCA38, 10 Kasım 2016, 18:31:11

UCA38

Arkadaslar merhaba.Evde kullandigimiz cihazlarin gercekte kac watt elektrik tukettigiyle ilgili kafam da soru isaretleri olustu.

Ornegin bir cep telefonu sarj adaptoru cikisin da 5 volt 1 amper de 5 watt guc uretirken,220 volttan ne kadar tuketim yapiyor.

Adaptorun arkasin da yazan 220 volt 0.20 (200 ma) yazisi kafami fena halde karistirdi.Bu bilgiler de yaklasik 44 watt bi tuketim ortaya cikiyor.

Cikisin da 5 watt uretmek icin 44-5=39 watt'i cope mi atiyor bu adaptor ? Durum buysa cüş hatta oha dediginizi duyar gibiyim.
Tl494 le 12 volt 300 volt dc-dc ceviriciyle,gunes paneli,ruzgar yardimiyla evin sistemini,en azindan belli basli tv,pc led lambalar vs. 220 volt ac yerine 300 volt dc ile calistirmaya karar verdim.Convert kayiplarini da en aza indirmek icin.

300 volt dc ceviricimden 6 watt'lik led lamba olcumun de 10 watt,telefon adaptorunde de 10 watt anlik guc cektigini gordum.

5 watt adaptor 300 volt dc de 10 watt tuketiyor(5 watt kayip) ac 220 volttan ise 44 watt dan bahs ediliyor.

Anladiginiz uzere bu arada ki 39 watt kayip ac-dc cevirici kopru diyotlarda mi havaya ucuyor?Ki durum oyle gibi.

Oyleyse 44 watt guc tuketi mi yazan led televizyonum da,elektrikten 44 watt tukettigini etikeyin de soyluyorsa bu oran da yanlis.
44 watt kendi ic calisma tuketimi,300 volt smps oncesi ac gerilimden bu tuketim daha fazlasi.

Durum telefon adaptorunde ki gibiyse vay ki vay vay..
Gunluk guc tuketimi 3.7 kw saat yazan elektrik faturasi gunde 9-10 saat calisan led tv,bir okadar da kullanilan 2 led ampulle mi bu orani yansitiyor?

Bu terste bi işlik var.Tuketime gore aku grubu ayarlayacagim ama tuketimi hesaplayayim derken neleri fark ettim.
Sizlerin gorusleri nelerdir arkadaslar.

seron

merhaba.
peki bu adaptör türünden cihazlarda genel bir WATT değeri belirtilmiş mi?
Belirtilmemiş ise yükteyken de kontrol etseniz...
örneğin telefon adaptörü yükteyken seri ampermetre ile ölçüm yapsanız 220 girişini?
açıkçası haklısınız benim de kafam karıştı. ben o tip adaptörleri max10-15watt olur diye tahmin ediyordum.

Mr_YAMYAM

Bir yerlerde bir vatandaş SMPS güç kaynakları çok verimlidir, çok iyidir, çok harikadır gibi laflar etmiş.
Bunun üzerine her nasıl olduysa tüm piyasayı bir anda bu tür güç kaynakları sarmış  ;D
Bilinçsiz insanlar da bunlara inanmış ve gözleri kapalı uyguluyorlar.
Bir transformatörde verim %99 un üzerinde bile olabilir. Neredeyse %100 verimlidir bile denilebilir. Ama günümüzde altın bronz gibi sertifikalara sahip SMPS güç kaynakları en fazla %80 ler civarı verimle çalışabilmektedirler.
Ucuz ve üretim fukarası bazı ürünler kimbilir belki de %20 civarı verimle çalışabilmektedirler.

UCA38

Alıntı yapılan: seron - 10 Kasım 2016, 19:56:53merhaba.
peki bu adaptör türünden cihazlarda genel bir WATT değeri belirtilmiş mi?
Belirtilmemiş ise yükteyken de kontrol etseniz...
örneğin telefon adaptörü yükteyken seri ampermetre ile ölçüm yapsanız 220 girişini?
açıkçası haklısınız benim de kafam karıştı. ben o tip adaptörleri max10-15watt olur diye tahmin ediyordum.

Olcumler bosta iken degil.Adaptor cikisina 5 ohmluk tas direnc baglanarak yuk altindayken yapildi.Bosta olculmesi 5 watt uretsede o gucu cekmedigimiz anlamina gelirdi sayin Seron..

seron

5ohmuk direnç o adaptör için kısadevreye yakın bir durum değil midir sayın UCA38?
yani o değerleri oraya basarken telefonun ne kadar güç çekeceğine göre hesaplamamışlar mıdır?
Telefon ne kadar akım çekmektedir? iç direnci kaç ohmdur? farklı bir yük takılırsa değerler sapar mı? ne kadar sapar?
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Kasım 2016, 21:41:09Bir yerlerde bir vatandaş SMPS güç kaynakları çok verimlidir, çok iyidir, çok harikadır gibi laflar etmiş.
Bunun üzerine her nasıl olduysa tüm piyasayı bir anda bu tür güç kaynakları sarmış  ;D
Bir transformatörde verim %99 un üzerinde bile olabilir. Neredeyse %100 verimlidir bile denilebilir. Ama günümüzde altın bronz gibi sertifikalara sahip SMPS güç kaynakları en fazla %80 ler civarı verimle çalışabilmektedirler.
Ucuz ve üretim fukarası bazı ürünler kimbilir belki de %20 civarı verimle çalışabilmektedirler.

++

UCA38

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Kasım 2016, 21:41:09Bir yerlerde bir vatandaş SMPS güç kaynakları çok verimlidir, çok iyidir, çok harikadır gibi laflar etmiş.
Bunun üzerine her nasıl olduysa tüm piyasayı bir anda bu tür güç kaynakları sarmış  ;D

Sayin yamyam ben de smps'in neden normal trafodan daha verimli calistigini hic sorgulamadan kabul etmistim.

Artilari eksileri yonunden degerlendirirsem,
Sac yada troid trafonun genellikle agir,buyuk ve fazla bakir kullanildigiyla ilgili dezavantajlarindan bahs edilir.Birde cikis sargilarini coklu ac voltaj elde etmek icin,seri sekilde birden fazla sarilirsa(Ornegin eski switch ayarli adaptorler) seri baglanti yerleri,bir once ki sarima empdans farkliligindan dolayi gerilimleri cakisip kisa devre olup,kullanilmadigi halde guc tuketen ve ayni zamanda da surekli isinan tasarimdalardi.

Kayip ve verimsizlikleri bu sebeble artiyor olabilirdi.Tek veya 12-0-12 cikislilarda durum daha iyi gibi gorunuyor bu sekilde bakarsak.

Smps in "Verimlilik" sloganini nasil degerlendirmemiz gerekiyor acaba?

Ornegin 12 volt 1 amper bir smps den,diger lineer regulatorlere gore,icerisinde ki hata yukseltici ve geri besleme uniteleriyle 12 volt 1 amperi daha kararli alabiliyoruz.

Bahs edilen verimlilik bu mu ? Yoksa giris cikis arasi kayiptan mi bahs ediliyor ?

50 hertzlik trafoda 12 volt 1 amper almak istersek,sarim gevsekligi elektromanyetik alanin iyi olusmamasina bagli nedenlerden sagliksiz bi sonuc cikiyor.
Transistorlu regulator vs lineer regulator de isin icine girerse kayip cogaliyor.
Ozetle verimlilikten ne anlamamiz gerekiyor bunu biraz irdelemeli.Coklu voltaj ve yuksek akimlar kullanilmayacaksa sac trafo giris-cikis karsilastirmasin da daha verimli sanirim.

UCA38

Alıntı yapılan: seron - 10 Kasım 2016, 22:49:385ohmuk direnç o adaptör için kısadevreye yakın bir durum değil midir sayın UCA38?
yani o değerleri oraya basarken telefonun ne kadar güç çekeceğine göre hesaplamamışlar mıdır?
Telefon ne kadar akım çekmektedir? iç direnci kaç ohmdur? farklı bir yük takılırsa değerler sapar mı? ne kadar sapar? ++

Aaa 5 ohm yani bir birine paralel bagli iki adet 1- ohmluk tas direncle,5 volt gerilimden 1 amper cekiyor.
Direkt adaptor cikisi yerine usb kablo micro usb cikisina takarak testleri yaptim.

Sizin de soylediginiz uzere telefon pili % 15 altindayken 5 volt tan 900 ma cekiyor.Adaptorun kisa devre koruma algilamasi da 1.15 amper.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: UCA38 - 10 Kasım 2016, 22:59:16Sayin yamyam ben de smps'in neden normal trafodan daha verimli calistigini hic sorgulamadan kabul etmistim.

Artilari eksileri yonunden degerlendirirsem,
Sac yada troid trafonun genellikle agir,buyuk ve fazla bakir kullanildigiyla ilgili dezavantajlarindan bahs edilir.Birde cikis sargilarini coklu ac voltaj elde etmek icin,seri sekilde birden fazla sarilirsa(Ornegin eski switch ayarli adaptorler) seri baglanti yerleri,bir once ki sarima empdans farkliligindan dolayi gerilimleri cakisip kisa devre olup,kullanilmadigi halde guc tuketen ve ayni zamanda da surekli isinan tasarimdalardi.

Kayip ve verimsizlikleri bu sebeble artiyor olabilirdi.Tek veya 12-0-12 cikislilarda durum daha iyi gibi gorunuyor bu sekilde bakarsak.

Smps in "Verimlilik" sloganini nasil degerlendirmemiz gerekiyor acaba?

Ornegin 12 volt 1 amper bir smps den,diger lineer regulatorlere gore,icerisinde ki hata yukseltici ve geri besleme uniteleriyle 12 volt 1 amperi daha kararli alabiliyoruz.

Bahs edilen verimlilik bu mu ? Yoksa giris cikis arasi kayiptan mi bahs ediliyor ?

50 hertzlik trafoda 12 volt 1 amper almak istersek,sarim gevsekligi elektromanyetik alanin iyi olusmamasina bagli nedenlerden sagliksiz bi sonuc cikiyor.
Transistorlu regulator vs lineer regulator de isin icine girerse kayip cogaliyor.
Ozetle verimlilikten ne anlamamiz gerekiyor bunu biraz irdelemeli.Coklu voltaj ve yuksek akimlar kullanilmayacaksa sac trafo giris-cikis karsilastirmasin da daha verimli sanirim.
Bir regülatör SMPS sistemde de kullanılmaktadır. Eski TV besleme devrelerini incelersen SMPS sistemli olsa da voltaj stabilitesi ve gürültü için lineer voltaj regülatörü kullanılmıştı. Günümüzde daha modern üretimler de bulunmaktadır. STEP DOWN gibi özel entegreler de bir  çeşit voltaj regülatörleridir.
Bir SMPS nin temeli yüksek frekansta anahtarlanan şebeke gerilimidir. Yüksek frekanslarda transformatörler daha ufak boyutlu olabilmektedirler. Çekirdeği ise demir olmayıp FERRIT denilen malzemeden yapılmaktadır.
Bizim burada anlamamız gereken nokta şudur.
SMPS de olsa LİNEER de olsa esasen şebeke gerilimini bir TRANSFORMATÖR ile düşürmekteyiz. Öyleyse kayıplar nerededir  :)
SMPS sistemlerde öncelikle gerilimin anahtarlanması hususu vardır ve genellikle MOS-FET ler ile yapılmaktadır. D sınıfı çalışsa bile bu elemanların da kaybı bulunmaktadır.
Halbuki 50Hz transformatörlerde demir kayıpları en uygun seviyeye getirilebilirse en yüksek verimi vermektedir.
NEDEN?
Bir transformatör boşta iken hemen hemen hiç akım çekmez. Eğer transformatör ideal yapılabilmişse boşta çektiği akım sıfırdır.
Transformatörün çıkışına yük bağlanırsa beraberinde primerinden de o oranda akım çekilmeye başlanacaktır. Eğer sekonder akımı aşırı artırılırsa sekonder akımının karşılanabilmesi için primerden daha fazla akım çekilecek ve zaten sekondere göre daha ince olan sargılar ısınıp kavrulmaya başlayacaktır.
Farklı gerilim ve akım değerlerine sahip trafoların birbirlerine serii ya da parelel bağlanması sözkonusu olamaz. Bir biri ile aynı olsalar bile 2 transformatör birbirinden bağımsız çalıştırılmalıdır. Özel koşullarda bazı uygulamalar yapılabilmektedir.
Bahsi geçen tranfonun yanma olayı, trafonun kabahati değil kullanıcının hatalı kullanımıdır.
Alıntı YapSmps in "Verimlilik" sloganini nasil degerlendirmemiz gerekiyor acaba?
Şöyle belirteyim.
GOLD seri bir SMPS edin. Verimini incele. Max. %80 lerde olduğunu göreceksin.
Ama paran varsa ben sana transformatör önereyim. Aynı güç faktörü için verimliliği %90 larda :D

Mr_YAMYAM

Konu için örnek aygıtlar buldum  :D
[attach]7155[/attach]
[attach]7157[/attach]
[attach]7159[/attach]
Bir adet transformatörlü lineer adaptör diğer ikisi ise SMPS adaptördür.
Bu adaptörlerden 2 tanesi yaklaşık eşit güç vermektedir. Diğeri ise bunlardan 2 katından fazla güç vermektedir.
Üretimlerin her birisi belli standartları almış ve belli testlerden geçmiş belli kalitede ürünlerdir.
Verim katsayıları hesaplanıp bir kanaat edinilebilir.

UCA38

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Kasım 2016, 00:08:38Konu için örnek aygıtlar buldum  :D
[attach]7155[/attach]
[attach]7157[/attach]
[attach]7159[/attach]
Bu adaptörlerden 2 tanesi yaklaşık eşit güç vermektedir. Diğeri ise bunlardan 2 katından fazla güç vermektedir.
Üretimlerin her birisi belli standartları almış ve belli testlerden geçmiş belli kalitede ürünlerdir.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Kasım 2016, 00:08:38Konu için örnek aygıtlar buldum  :D
[attach]7155[/attach]
[attach]7157[/attach]
[attach]7159[/attach]

Olcu aletim alternatif akimi olcemedigi icin,seri baglayip 220 vac ta durumun ne oldugunu gozlemleyemedim.

Ekledigin resimler de de,etiketlerden anlamamiz gereken sanirim korktugum sey.
12 volt 1000 ma (12 watt) lik resimde ki adaptorun etiket bilgileri bize,
kardesim 12 watt cektigin de benden,220 volttan 12 watt uretebilmek icin 32 watt lik kaybi cevrim icin harciyorum demek istiyor.

Yukarda saydigin topolojiler de hemfikiriz fakat "Verimlilik" kismin da ne demek istedigi mi anlatamadim sanirim.Yinelemem gerekirse,

Smps te yuk cekildigin de olusan ripple geri beslemeyle en aza indirilip,bagli olan cihaz gerekli gerilim ve akim ihtiyaci en iyi sekilde saglanabiliyor.
Bunu besleme verimliligi olarak degerlendirelim.
Sac trafo ve lineer sistemler de ornegin
7805'i 12 voltla besleyip,cikistan 5 watt aldigimiz da,giristen 12 watt tuketmekte.
Ripple ve isinmaya bagli akim duzensizligi de cabasi.

%80 civari bir verimlilik giris/cikis cevrim verimliligi olmali ki mantiken de oyle.(Ne verimlilikmis arkadas)He he.
Markali adaptorler de bile etiketler ayni.

Ben direkt lityum pillerle bataryalar yapip,aralarindan uygun voltajlarda kablolar cekip tv anakartini besleyeyim.Sifir kayip elde ederim (Yok deve)
:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: UCA38 - 11 Kasım 2016, 00:45:13Yukarda saydigin topolojiler de hemfikiriz fakat "Verimlilik" kismin da ne demek istedigi mi anlatamadim sanirim.Yinelemem gerekirse,

Smps te yuk cekildigin de olusan ripple geri beslemeyle en aza indirilip,bagli olan cihaz gerekli gerilim ve akim ihtiyaci en iyi sekilde saglanabiliyor.
Bunu besleme verimliligi olarak degerlendirelim.
Sac trafo ve lineer sistemler de ornegin
7805'i 12 voltla besleyip,cikistan 5 watt aldigimiz da,giristen 12 watt tuketmekte.
Ripple ve isinmaya bagli akim duzensizligi de cabasi.

7805 e neden 12V veriyorsun ki  :D
Ver efendice 6V u keyfine bak.
Ayrıca.
Ripple  ve voltaj lineeritesi tamamen farklı bir konudur. Konumuz öncelikle verimliliktir. (Ben öyle anlıyorum)
Üstelik SMPS güç kaynakları özel olarak filtre edilmezse çok daha fazla gürültü barındırmaktadır. Çünkü temeli zaten darbeli bir tekniğe dayanır. Fırçalı bazı matkapların şebekede yaratmış olduğu parazitler gibi.

UCA38

Bisey daha fark ettim onu da unutmadan ekleyeyim.

42lb670v lg led televizyonumun stand-by tuketimi 0.3 watt diye ozelliklerin de belirtilmekte.

Gunde 10 saat stand-by suresini hesaplarsak.
0.3 watt anlik x 60 dakika = 18 watt bir saatlik tuketim.
18 watt x 10 saat stand by=180 watt gunluk tuketim.

180 watt gunluk x 30 gun = 5400 watt aylik tuketime tekabul ediyor.
Ayda 5.4 kw saat sadece onun de ki kirmizi ledi yakma disinda hic bi halta yaramiyor.

Cihazlari stand-by da tutmamamiz gerektigi sonucu ortada ne yazik ki.
Isiniz bittigin de fisini cekin.

UCA38

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Kasım 2016, 01:14:487805 e neden 12V veriyorsun ki  :D
Ver efendice 6V u keyfine bak.
Ayrıca.
Ripple  ve voltaj lineeritesi tamamen farklı bir konudur. Konumuz öncelikle verimliliktir. (Ben öyle anlıyorum)
Üstelik SMPS güç kaynakları özel olarak filtre edilmezse çok daha fazla gürültü barındırmaktadır. Çünkü temeli zaten darbeli bir tekniğe dayanır. Fırçalı bazı matkapların şebekede yaratmış olduğu parazitler gibi.

Ben vermiyorum yamyam ustad :) Onlarca spms,lineer,step up/down yapmadigim regulatir kalmadi gibi.En verimlisi olcumlerim vs step up/down topolojisi gibi.Yasin yetiyor mu bilmem ama 2000 lerin baslarin da cikan video cd playerlar hep 12 voltu 7805/7809 larla regule ediyordu.Onlarin aklina gelmemis o zamanlar hehe.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: UCA38 - 11 Kasım 2016, 01:23:05Bisey daha fark ettim onu da unutmadan ekleyeyim.

42lb670v lg led televizyonumun stand-by tuketimi 0.3 watt diye ozelliklerin de belirtilmekte.

Gunde 10 saat stand-by suresini hesaplarsak.
0.3 watt anlik x 60 dakika = 18 watt bir saatlik tuketim.
18 watt x 10 saat stand by=180 watt gunluk tuketim.

180 watt gunluk x 30 gun = 5400 watt aylik tuketime tekabul ediyor.
Ayda 5.4 kw saat sadece onun de ki kirmizi ledi yakma disinda hic bi halta yaramiyor.

Cihazlari stand-by da tutmamamiz gerektigi sonucu ortada ne yazik ki.
Isiniz bittigin de fisini cekin.
Hesaplamaların yanlış  :D
Bence yeniden hesapla.

Alıntı yapılan: UCA38 - 11 Kasım 2016, 01:28:57Ben vermiyorum yamyam ustad :) Onlarca spms,lineer,step up/down yapmadigim regulatir kalmadi gibi.En verimlisi olcumlerim vs step up/down topolojisi gibi.Yasin yetiyor mu bilmem ama 2000 lerin baslarin da cikan video cd playerlar hep 12 voltu 7805/7809 larla regule ediyordu.Onlarin aklina gelmemis o zamanlar hehe.

Yaşım belki yetmez ama şunu bilirim.
O yıllarda 1000$ lar gibi fiyatlara satılan DVD playerler vardı.  O yıllarda biraz ucuzlayınca kendime bir tane almıştım. Hala çalışıyor.
Senin bahsetmiş olduğun o uyduruk VCD playerler içerisinde çoğunlukla uyduruk güç kaynakları kullanılırdı.
Adamlar senin elektrik tüketimini hesaplamazlar. Kaç wattlık enerji kaybı olacağını düşünmezler. Verirler 7805 e 12V u yarısından fazlası ısı olarak ortaya çıksın ki vatandaşların kışın yakıta ihtiyacı kalmasın.
Çünkü 70-80TL ye satılan ürünlerden hesap kitap unsuru aranmaz  ;D

gevv

Alıntı YapHarcadığı elektrik sabit olan cihazlar için hesaplama:

Örneğin Atman F102 kafa motorunu ele alalım. Bu kafa motorunun gücü 8 Watt.

Günde harcadığı elektrik:

8 Watt x 24 Saat = 192 (watt x saat)

1 ay 30 günden hesaplanırsa aylık:

192 (watt x saat) x 30 = 5760 (watt x saat)

1000 Watt = 1 kiloWatt olduğundan bunu 1000'e bölüyoruz:

5760 (watt x saat) / 1000 = 5,76 kiloWatt x saat yani kısaca yazarsak 5,76 kWsa

Evet aylık harcadığı elektriği bulduk. Şimdi bunun faturaya etkisini bulalım:

Elektriğin birim fiyatı vergi dahil edildiğinde yaklaşık olarak
0,252 YTL/(kWsa) olarak yazılabilir.

Aylık 5,76 kWsa olduğundan faturaya yansıyacak miktar:

0,252 x 5,76 = 1,45 YTL

Kısaca tüm hesaplamaları bir araya toplarsak:

8 Watt gücündeki cihaz için:

8 x 24 x 30 x 0,252 / 1000 = 1,44 YTL

http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-harcama-hesab%C4%B1-nas%C4%B1l-yap%C4%B1l%C4%B1r.21431/

Alıntı YapGÜÇ WATT=VOLT X AMPER formülünden istediğimiz cihazın gücünü hesaplayabiliriz. 220 volt ile çalışan bir cihazın gücünü hesaplamak istersek amperini (çektiği akımı) ölçüp 220 volt ile çarpmalıyız. Tabi şebeke voltajını da ölçmek daha sağlıklı bir sonuç almamızı sağlar.

Bir cihazımız var ve 1 saatte ne kadar elektrik harcadığını hesaplamak ve parasal karşılığını öğrenmek istersek ne yapmalıyız. Öncelikle elektrik faturamızı incelememiz gerekiyor. Faturamızda birim fiyat yazan kısım 1000 wattlık bir cihazın 1 saatte harcadığı elektrik tutarını gösteriyor. Ancak bu birim fiyata KDV. Enerji fonu, TRT payı, Bel.Tük.Vergisi sonradan ilave ediliyor. Anlıyacağınız iş biraz hesap yapmaya zorluyor insanı.

Peki gerçek birim fiyatı nasıl hesaplarız. Faturada tüketim kısmının karşısında bir fatura döneminde harcamış olduğunuz elektriğin kilowatt olarak karşılığı yazılıdır. Bu oran evler için 150 veya 200 kw civarındadır. Ödemeniz gereken Fatura tutarınızı bu tüketim oranına bölerseniz gerçek birim fiyatınızı bulursunuz. Tüketim oranını son endeksten ilk endeksi çıkararakta bulabilirsiniz. Bir örnekle açıklayalım:

Diyelimki 28 ytl tutarında bir elektrik faturanız geldi. Tüketim miktarımız 150 kw olsun. 28 / 150 = 0,18 YTL yani birim fiyatınız 18 kuruş.

Şimdi 1000 wattlık bir cihazımızın 1 saatte harcadığı elektriğin 18 kuruş olduğunuda öğrenmiş olduk.

http://elektroinfo.blogspot.com.tr/2008/04/guc-tuketimi-hesabi.html

UCA38

Dur dur duzeltelim.Saat yerine gecenin uyusukluguyla dakikayi da hesaba katmisim.

5400 yerine 0.1 kw saat cikiyor.

Bunla 100 watt lik lamba 1 saat,10 wattlik led lambayi 10 saat kullanabiliriz.

Sevgili gevv hesaplamalarla ilgili katkida bulunmus tesekkur ederim.Alternatif akimdan olcum yapabilen bir arkadasimiz,adaptorler uzerinde ki bilgilerle birlikte degerlendirip yardimci olmali sanirim.

Etiketlere bakilinca is karisiyor.
Elektrik faturasin da kullanim bedeli 20 tl,
Kayip kacak bedeli 5 tl,trt payi lig tv ve a9 tv paylari da var derken 60 tl fatura cikariyorlar.

Genel ulke politikasi olarak,1-2 tl ye uretilen sigaraya 10 tl,hic anlayamadigim "Ötv" adi altin da,urunlerin %300 daha fazla satilmasinin irdelenmesi konu disina cikar.
Biraz punk ruhum var.

Cihazlar uzerin de yazan 10 watt "Kendi ic calismasi icin gereken guc mu" 20 cekip,10 kullanip,diger 10'u cope atmasi mi,

Beslendigi yerden 10 watt cekip kullaniyor mu?
Bunda karara varmis degiliz henuz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın