bd135 belası :(

Başlatan sadosan83, 15 Mayıs 2010, 17:59:50

sadosan83

Selam Arkadaşlar,

Kendi çapımda motor sürme devresi yapmaya çalışıyor. Amacım geçmiş elektronik bilgilerimi tazalemek. yanlız şöyle bir sorunum var. elimde bd135 transistör mevcut, bu transistörü 12v \'a bağladığımda base bacağından tetiklemesem bile 5 v gibi bir çıkış veriyor. Fakat bu transistöre 5 v verince tetiklemeyince çalışması gerektiği gibi çalışıyor.
sizce bu bd135 transistörü 5v \'dan fazla verince neden tetiklemeden çıkış ucuna elektrik kaçırır ? kafayı yedirtti bana :(:(


sadosan83

Arkadaşlar lütfen bir cevap.

Flatron

Merhaba
Yapmaya çalıştığınızın devresini buraya ekleyin yardımcı olalım

mhoca

Beysi büyük değerli bir dirençle GND\' ye çekebilirsiniz. Giriş sinyalini diyotla mı veriyorsunuz?

sadosan83

arkadaşlar ekteki resime baktığınız da az çok yapmak istediğimi anlayacaksınız. pic ile 4 girişli motoru sürmek istiyorum. motorum 12v ile çalışmakta. ve elimde bd135,bd136 malzemesi mevcut. bunun dışında bu devreye nerelere direnç veya diyot takacağımı bilmiyorum ama mantığım kadarıyla böyle çalışmalı diye düşünüyorum. bu resimdeki devreyi ben sadece 1 adet bd135 ve bd136 ile deneyince bd135 üzerinden tetiklemeden 12v geçiyor ? acaba devrede eksiklerim mi mevcut (diyot,direnç v.s.)mhoca

Ekteki gibi sürebilirsiniz. Transistörler BD135, Diyot ise 1n4001\'dir. İyi çalışmalar.

sadosan83

tşk ederim cevabınız için , görderdiğiniz şemada en  bd135 ler + 5v ile tetiklenirse kısa devre olmaz mı ? çünkü o zaman tüm bd135 \'ler üzerlerinden akımı geçirip gnd ile birleşiyorlar _?

mhoca

Deneyin çalıştığını göreceksiniz. İyi çalışmalar. Başka bir aksilik yoksa. İyi çalışmalar.

sadosan83

dostum tekrar tşkler ama deneyin sonuçlarını hiç de iyi olmadı, deneyi ilk grup bd135 ler ile denedim  :) emin olmamakla birlikte  devrenin elemanları aşırı ısınmaktan yanmış olabilir :) ama cihazları kontrol ederken benim elim  yandı o kesin :) başka fikrtin varmı ?

sadosan83

dostum kusura bakma, ben yanlış bağlamışım. spec \'i okuyunca bağlantıları düzelttim ve çalıştı. tşkler.

sadosan83

son  bir soru , devreyi isis ile çizdim. ama voltmetreden okuduğum değer doğrumudur ? yoksa programda bir bug mı var ?


mhoca

Özür dilerim bir dalgınlık sonucu hata yapmışım haklısınız. Asıl devreyi gönderiyorum. İyi çalışmalar

sadosan83

tekrar tşkler, elinize sağlık. bu devreden anladığım şu , default \'da tüm motor bacaklarına gnd gitmekte, eğer ben pic \'den tetiklersem 12v gidecektir tetiklemezsem yine tüm bacaklarda gnd olacasktır.  doğru mu ?

asma

19 Mayıs 2010, 18:43:55 #13 Son düzenlenme: 19 Mayıs 2010, 21:44:51 gevv
Bu şekilde bağlandığında da çıkışa 12V veremezsin.  :(
Kollektörü 12volta bağlı transistörün beyzine pic ile 5 volt verirsen çıkışından 4~5volt çıkış alırsın. Diğer transistör için kullanılan inv. 5 veya 12volt ile çalışabilir sakınca yok. Fakat beyz - emiter - gnd arasında yük veya polarma direnci olmaması sorun yaratır. BD135 in max. beyz akımını geçemiyecek olan lojik entegre ısınacaktır, enerji verildiğinde motor çalışmadığı zamanlarda sürekli kayıp oluşmasın diye beyz ucuna direnç ilave etmekte fayda var.
Bu devrede pic çıkışlarının değili alınıp kullanılabilir. (0) verdiğinizde çıkışta 12V , (1) verdiğinizde çıkış gnd ucuna bağlı olacaktır.
T1,T2 bd135 ve bd136 isimsiz olan bc237 gibi npn bir transistör,
R1,R2 4k7 ve 1k olabilir.

Motor sargıları önceki çizimlerde olduğu gibi gnd bağlantısı olmaksızın kullanılacaksa bu devreyi geliştirerek kullanabilirsin, her bir sargının birer ucu gnd ile irtibatlı ise daha basit devre kurulabilir.

Örnek:

Kolay gelsin.

sadosan83

çok tşkler , sizinde elinize sağlık. gnd li devre benim işimi görüyor. fakat gnd li çizmiş olduğunuz devren birşey anlayamadım. sizi yoruyorum ama biraz anlatırmısınız ? birde alttaki devredeki transistörler nedir ? birde mümkünse isis devresinide gönderirmisiniz. çok şey istedim biliyorum.

mhoca

Motorun 4 uçlu olduğunu sanıyorum.

sadosan83

evet motor 4 uclu ve 12v ile çalışan step motor. yanlız ben hala daha önceki gnd li olan devreyi anlamış değilim. :(

mhoca

Size daha açıklayıcı olması amacı ile tam devreyi çizdim. İnverter olarak CD4049 kullanabilirsiniz. Bu devre bu haliyle denenmiştir. İyi çalışmalar.

asma

Alıntı yapılan: sadosan83 - 20 Mayıs 2010, 12:46:34evet motor 4 uclu ve 12v ile çalışan step motor. yanlız ben hala daha önceki gnd li olan devreyi anlamış değilim. :(
Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2010, 18:43:55her bir sargının birer ucu gnd ile irtibatlı ise daha basit devre kurulabilir.

Örnek:
Bu devre bahsettiğiniz motoru sürmek için uygun değil. Yine de anlatayım:
5voltla çalışan herhangi bir lojik devrenin çıkışı sıfıra yakın ve 5volta yakın değerler alır. Çıkış aktif olduğunda npn transistör R1 ile sürülerek iletime geçer, kollektör hattındaki R2 , R3 ve pnp transistörün B-E hattından akım geçer. İletime geçen pnp transistör yükü besler.
Çıkış boş veya lojik 0 olduğunda transistörler açık devre olacağından yük üzerinden akım geçmez. Bu yüksek empedanslı çıkış konumudur, gnd patansiyeli değildir. Motorun diğer ucu bu konumda +12V veya GND ye irtibatlanırsa akım geçmez.

Son devre işini görecektir. mhoca denenmiştir yazmasaydı, 4049 12voltta çalışırken girişi 0-5volt arasında değişince çıkışı tepki vermeyebilir derdim ama gerçekte veya simulatörde denendiyse sorun çıkmaz.  ;)

Kolay gelsin.

 

mhoca

Lojik high 4Volt ve yukarısı olur.  0..3V lojik low olur.

sadosan83

çok tşkler arkadaşlar sizleri çok yordum. elinize kolunuza sağlık. deneyip sizlere bilgi veririm.  ;)

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly