Dijital Uzaktan kumanda kontrol

Başlatan terrymore, 02 Kasım 2016, 08:56:48

terrymore

[font=Arial Black]Merhaba arkadaşlar.  Elimde genelde ışıkları açıp kapatmak için kullanılan kumanda var. cihazın resimlerini yüklücem.

bu kumanda 6 düğmeden oluşuyor. A-B-C-D düğmeleri birbirinden bağımsız açma kapama yapıyor, geriye kalan 2 düğme ise 4 anahtarın hepsini kapatıyor yada açıyor.  benim sizlerden istediğim bu on off düğmesinin görevini alıcı üzerinde yapan devreye 2 kablo atıp manuel yapmak. bu işlerden hiç anlamıyorum, birkaç elektrikc0ye gittim adamaar derdimi bile anlamadı :)

bu uzaktan kumanda rolesini 2 kişi kullanacağı için birimizde kumanda olacak diğer arkadaş da alıcıya bağlayacağım bir zil düğmesi ile lambaların hepsini kapatıp yada açacak mevzu bu.  çözüm olarak alıcının elektriğini tamamen kesemiyoruz uzaktan kumanda devre dışı kalıyor, alıcının elektriğini 1 sn arayla aç kapat yaparsak gene olmuyor her seferinde 1 lambaya elektrik veriyor, tek çözüm bu kumanda da ki on off düğmesinin alıcıda ki devereye verdiği komutu kablolu tekrarlamak. resimleri yüklücem yardımlarınız için tşk ederim.
[/font]

kifvet

Muhtemelen sistem RF alıcı-verici üzerinden yürüyor.kart üzerinde harici bir modül var yeşil renkte onun üzerindeki entegrenin ismini okuyup buraya yazarsanız belki birşeyler yapabiliriz.Devre muhtemel seri iletişim ile çalışıyor.eğer durum böyle ise işimiz biraz zor.

terrymore

Adnancoskun

Orada 4 tane küçük transistör, ve 4 tane de role var.
bunun anlamı, her transistör bir roleyi sürmekte,
transistörlerin beyzlerinden kontrol yapılabilir,
sen oradaki hangi rolenin çekmesini istiyorsan onu belirle, gerisi kolay,
Bir de;
yeşil modülün altında bir entegre ucu görünüyor, 8 pinli, ( Muhtemelen PIC12F... dir
Onun üzerindeki yazıyı okuma şansın var mı?
(Üstteki modülü sökmeden, yada sökerken zarar vermeden)
Eğer pic ise (ki yüksek ihtimal pictir) yeşil modülden gelen sinyal pic'in griş olarak uçlarına vericiden gönderilen sinyal, yeşil modül tarafından alınıp, çözülerek verilmiştir,
Hülasa
1- sen hangi role veya rolelerin çekilmesini istiyorsun, onu belirle yeterli.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

terrymore

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Kasım 2016, 17:53:42Orada 4 tane küçük transistör, ve 4 tane de role var.
bunun anlamı, her transistör bir roleyi sürmekte,
transistörlerin beyzlerinden kontrol yapılabilir,
sen oradaki hangi rolenin çekmesini istiyorsan onu belirle, gerisi kolay,
Bir de;
yeşil modülün altında bir entegre ucu görünüyor, 8 pinli, ( Muhtemelen PIC12F... dir
Onun üzerindeki yazıyı okuma şansın var mı?
(Üstteki modülü sökmeden, yada sökerken zarar vermeden)
Eğer pic ise (ki yüksek ihtimal pictir) yeşil modülden gelen sinyal pic'in griş olarak uçlarına vericiden gönderilen sinyal, yeşil modül tarafından alınıp, çözülerek verilmiştir,
Hülasa
1- sen hangi role veya rolelerin çekilmesini istiyorsun, onu belirle yeterli.

Adnancoskun bey bahsettiğiniz entegre üzerinde herhangi bir yazı yok. devreyi kopyalamasınlar diye sanırım :) detaylı resim çektim. benim istediğim 4 roleyi aynı anda harici anahtarla kapatıp açmak, sanırım o işi de sizn bahsettiğiniz 8 ayaklı entegre yapıyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: terrymore - 02 Kasım 2016, 19:07:21Adnancoskun bey bahsettiğiniz entegre üzerinde herhangi bir yazı yok. devreyi kopyalamasınlar diye sanırım :) detaylı resim çektim. benim istediğim 4 roleyi aynı anda harici anahtarla kapatıp açmak, sanırım o işi de sizn bahsettiğiniz 8 ayaklı entegre yapıyor.

tamam hiç problem değil, Büyük ihtimalle o üzerinde bir yazı yok dediğiniz entegre üzeri kazınarak veya başka şekilde silinmiştir,
herneyse, oralar hiç mi hiç önemli değil
Sorum şu,
Tek anahtarla bu 4 roleyi aynı anda çektirmek mi istiyorsunuz?
Eğer öyle ise bize 4 tane 1N4148 diyot, 1 tane 10K direnç yeterli :)

kifvet

@Adnancoskun abi kumandayi taklit etme şansımız yok mu acaba :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: kifvet - 02 Kasım 2016, 19:26:02@Adnancoskun abi kumandayi taklit etme şansımız yok mu acaba :D
Var tabi ki,
o yeşil olan modül RF alıcı, çıkışındaki sinyalin frekansını ve şeklini ölçüp yeni bir yazılımla bile çözeriz, :D :)

Neyse @terrymore
eğer benim dediğim gibi birşey isterzen 4 tane 1N4148 diyot al, anotlarını birleştir ve bu birleşim noktasına 10K direnç bağla
Diyotların katotlarını transistörlerin beyzine bağla, 10K ucuna devrenin + ucundan gerilimi anahtar üzerindenverdinmi hepsi birden şappadanak çeker, İşin bitince anahtarı açarsın (yani 0 yaparsın) roleler geri bırakır,
 Anlaşılmayan biryer varsa saat 23:00 den sonra yine yazarım
hadi kolay gelsin.

kifvet

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Kasım 2016, 19:27:25Var tabi ki,
o yeşil olan modül RF alıcı, çıkışındaki sinyalin frekansını ve şeklini ölçüp yeni bir yazılımla bile çözeriz, :D :)

yazılım işi uzun sürecek sanki o bizi yoracak gibi geldi bana onun yerine
kumandayı kopyalasak aslında o nasıl olur :D

terrymore

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Kasım 2016, 19:27:25Var tabi ki,

Neyse @terrymore
eğer benim dediğim gibi birşey isterzen 4 tane 1N4148 diyot al, anotlarını birleştir ve bu birleşim noktasına 10K direnç bağla
Diyotların katotlarını transistörlerin beyzine bağla, 10K ucuna devrenin + ucundan gerilimi anahtar üzerindenverdinmi hepsi birden şappadanak çeker, İşin bitince anahtarı açarsın (yani 0 yaparsın) roleler geri bırakır,
 Anlaşılmayan biryer varsa saat 23:00 den sonra yine yazarım
hadi kolay gelsin.

aynen sizin bahsettiğiniz şekilde kâfi, ben gerekli parçaları yarın temin ederim, bahsettiğiniz bazı terimlerin karşılığı olan yerleri bilmiyorum ama öğrenirim. kafamda kabaca şekil oluştu.  + yi devrenin tam olarak neresinden alıcam, direk 220 mi alıcam kafam karıştı :D resim üzerinde ufak bir karalamayla gösterirsen +yı alıcağım yeri cok memnun kalıcam :)

bir sorum olucak sizin bahsettiğiniz şekilde anahtar 1 konumdayken kumanda ışıkları kapatabilir mi vede röleler kumanda ile aktif edildiğinde  bizim yaptığımız harici anahtar roleleri deaktif eder mi?

bu tarz bir switche ihtiyacı olanlar varsa çin sitesi olan wish de 2 dolara alabilirsiniz :)

Adnancoskun

@terrymore
aşağıdaki şekildeki gibi bağlantı yaparsınız

terrymore

çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim @Adnancoskun  bitince inşallah resim atarım

kifvet

Bu sistemde anahtar açıkken kumandadan kapatamazsin röleleri

Adnancoskun

Alıntı yapılan: kifvet - 03 Kasım 2016, 09:04:55Bu sistemde anahtar açıkken kumandadan kapatamazsin röleleri
Anahtar kapalıyken (1)
Açıkken (0)

:)
:D

Evet anahtar aktifken kumanda çalışmaz

Adnancoskun

Eğer devrede bir kararsızlık olursa diyotlarin anodu ile gnd arasına10k lık bir direnç koyabiliriz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın