Benim TONE CONTROL

Başlatan Mr_YAMYAM, 31 Ekim 2016, 19:44:55

Mr_YAMYAM

Yıllar önce tasarlamış olduğum ton kontrol devresini sunuyorum.

Bu ton kontrol devresi yüksek oranda özelleştirilebilir ve konfigüre edilebilir bir devredir.
İsteyen arkadaşlarımız TURNOVER frekansını kendilerine en uygun bölgede değiştirebilmektedirler. Bu işlem için aktif kondansatörlerin değerlerini hesaplayıp değiştirmeleri yeterlidir.
Devrenin giriş empedansı çok yüksek olduğu için empedans uyarlaması yapılmalıdır.
Bu işlem için en ideal seçenek giriş için bir opamplı BUFFER devresi yapılmasıdır. Böylece ton kontrol giriş empedansımızı en uygun seviyeye çekebileceğiz.
Girişte bulunan trimpotlar devre giriş seviyesini uygun seviyede ayarlamaya yararlar. Bu sayede herhangi bir ton frekansı en yüksek seviyede (+20db) açılsa bile devremizde herhangi bir bozulma olmamsı içindir.
Besleme gerilimlerine göre ideal değerler.
+/-15V için -10db
+/-12V için -15db
+/-9V için -20 db
Çıkış katının yeterli seviyede sürülebilmesi ise yeterli seviyedeki sinyaller için mümkündür. Bu sebeple ön devrede düşürmüş olduğumuz seviye kadar yeniden yükseltmeliyiz. Ancak ampli kazancımız ton kontrol devresi çıkışı ile tam yüklenebiliyorsa haricen pre ampliye gerek duyulmaz.
Sıklıkla kullanmakta olduğum STK465 çıkış katı bu sebeple amacıma tam hizmet etmektedir.

Adnancoskun

benimki de böyle olacak inşallah hocam, hele şu opamp bir gelsin hele.....
yoksa guduracam hasetlikten.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 31 Ekim 2016, 22:55:51benimki de böyle olacak inşallah hocam, hele şu opamp bir gelsin hele.....
yoksa guduracam hasetlikten.....
Hocam siz yaparsınız.
Ancak POT lar benim için ciddi sorun teşkil ediyor. Eski kaliteyi bulabilmek oldukça zor.
Ekranlama için yıllar önceden almış olduğum kutular çok iş görüyor. Yapabilirseniz size de tevsiye ediyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2016, 23:21:43Hocam siz yaparsınız.
Ancak POT lar benim için ciddi sorun teşkil ediyor. Eski kaliteyi bulabilmek oldukça zor.
Ekranlama için yıllar önceden almış olduğum kutular çok iş görüyor. Yapabilirseniz size de tevsiye ediyorum.

Hocam eskiden lise yıllarımda epeyce (hatırı sayılır sayıda ) 2. kanal Tuneri ( Tabiki Converter) yapmıştım, onlara tenekeden kutu yaptırmıştım, benim hurdalıkta olma ihtimali yüksek, Bulurum sanırım, Bulamazsam,
Gazyağı tenekesinden yapsam iş görür mü?
Pot konusunda evet epeyce sıkıntı, ve halen de bulabilmiş değilim, arıyorum, eski tamirci arkadaşları, bulurum diye umut ediyorum, aksi durumda internet üzerinden arayıp bulmaya çalışacağım...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Ham demir olsun da iş görür. Zaten kazanç max. 20db
Ama dikkat etmişseniz benim ekran biraz garip. Meğerse SİLİSLİ sac imiş.
Haliyle iyi iş görüyor.
Tavsiyem trafo saclarının kesilmemiş olanlarından bulabilirseniz.
Bulunamazsa her türlü teneke de olur tabii.

bekir_kurtkan

hocam karismak gibi olmasin ama gecen nette dolasirken bu siteye rastladim belki isinizi gorebilir
http://www.altinkaya.com.tr

Mr_YAMYAM

Kazasker

@Mr_YAMYAM hocam  proteus dosyayı acıyor ama boş sayfa çıkıyor.
@Adnancoskun 
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Daha önce yüklemiş ve test etmiştik.
Sonradan içerik silinmiş mi bilemiyorum. Forum yönetiminden Adnancoşkun hocam konu ile ilgili idi.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Kazasker

benim sürüm eski galiba ondan açmadı. .günceleyeyim bi :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın