5 adet 18650 lithyum pil sarj etme hakkında

Başlatan niko06, 31 Ekim 2016, 16:07:12

niko06

5 adet 18650 lithyum pilden 18v olan sarjlı matkabıma pil yapmak ıstıyorum. bu pilleri seri olarak baglayacagım bunları balanslı olarak sarj edecek devre ve sarj cıhazı gereklı bu konuda bana yardımcı olabılcek arkadasımız varmı? ebayda ben bi kac devre baktım turkıyede mevcut mu?bulamadım. bu devreyı alsam nasıl bı sarj aletı dahası kac voltluk bı sarj cıhazı gereklı? malum sarjlı matkaplar 20 amper kadar yuk cekebılıyorlar ebaydakı bu devrelerın amper cıkısı yeterlı olurmu?
ornek
http://www.ebay.com/itm/5S-Cells-20...272468?hash=item568c5fbed4:g:3NUAAOSwOdpXw7Ec

bılgili arkdaslar yonlendırıse sevınırım.

yada soyle yapabılırmıyım

5 pili seri baglasam sonra her pil için ayrı ayrı (balans için) uclarına sarj devresı baglasam ve bu sarj devrelerını bırbırlerıne paralel baglasam bu 5 pili balanslı ve kontrollu bıcımde sarj edebılırmıyım.
tesk

niko06

peki arkadaslar resimdeki sekilde duzenek kurabilirmiyim. sizden ricam;
a1,a2,a3,a4,a5 ve a6 yani pilleri seri halden cikartip d1 deki gibi 18560 lityum sarj devresi bagli d1 d2 d3 d4 d5 birbirlerine paralel baglayip kac voltluk kac amperlik bi adaptor kullanabilirim. 6 noktadan acma kapama icin nasil bir duzenek kullanabilirim (buton,devre vs)hepsinin aynı anda tek devre veya tek butonla acma kapama olursa cok daha iyi olur
bu konuda bana deneyimli bilgili yardimci olacak arkadaslardan bilgi bekliyorum
simdiden tesekkurler
Acemice olsada isimi görecek gibi ama daha uygun fikirlere hep acıgım

UCA38

[spoiler][/spoiler]

Hala cevap bekliyor musun bilmem ama,bir pile pil,birden fazla kullanilan gruba batarya dersek,lityum piller seri sekilde kullanilmaya kalktigin da kontrol etmesi cok zor piller olup cikiyorlar.

Paralel baglantida sorun cikmiyor ama ser baglantida,ornegin iki tane 4.2 volta kadar tam dolu sarj edilmis pilleri,seri baglayip 8.4 olarak desarj etmeye calistigimiz da,bu piller ayni zaman da bitis noktasina varamiyorlar.

3 volt esik desarj limiti belirtsek,digeri 3.5 ta olmus olucak.Yani seri kullanirsan biri digerinden herzaman daha cabuk bitecek.

Bunun cozumu yok.Paralel kullanmak zorundaysaniz iki pilin de,ayri ayri gerilimi kontrol edilmeli,hangisi once biterse digeri de bitmis gibi desarji sonlandirmalisiniz.

Kardesim tamire aldigi oyuncak arabayi,nikel pillerin cabuk bozuldugu gerekcesiyle lityuma dondermeyi teklif etmis musterisine.Benden yardim istedi,benim aklima da basit bi sekil de,

Iki adet ucuz power bank alip,cikislari seri baglayip,10 volt 1 amper elde edip,giris micro usbleri de paralele alip,kullanabilecegini soyledim.5 voltla sarj olan 10 volt olarak sorunsuz sekilde kullanilabilen bir guc yapisi ortaya cikti.

2-3 power bankle de istege gore seri,paralel cozunler uretebilirsiniz arkadaslar.

Bunun disinda Lityum pilleri seri kullanmayan arkadaslar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın