merkezi uydu sistemleri

Başlatan stk4221, 29 Ekim 2016, 20:44:09

stk4221

herkeze kolay gelsin değerli forum sakinleri

kendim elektrik elektronik teknisyeniyim bir elektrik firmasında teknisyenlik yapıyorum. uydu sistemleri ile  bazı dönemler kısa süreli bir uğraşımız oluyor. hali hazırda yapmakda oldugumuz 16 adet  tripleks konut var.
  soru şu ki :  konutlarda 5 adet bagımsız  anten hattı var  ve sistem odasına olan uzaklık 70 metre  70 M x  5  adet  = 350 metre yapıyor. işçilik  maliyet ve degişiklik acısından nasıl bir çözüm üretebiliriz.  tek kablo ile yayını konuta kadar taşıyıp ordan dağıtmamız lazım

uydu sistemi türksat hardbord  ve digitürk için 3  adet 120 lik çanak kullanılacak  ve mukabilinde ona uygun kaskatlı santral

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

niko06

arkadasım bi ara bende bakmıstım boyle bise ve  splitter diye bir dagıtıcı var tek kablo cekip 5 e bölebilirsin. ama her hat ucuna uydu alıcı takılması gerekli. arastırırsan daha detaylı bilgi bulabilirsin
kolay gelsin

stk4221

Hayırlı günler forum sakinleri
Yıllardir tek kablo üzerinden birkaç uydu baglayabilecegimiz bir sistem gelistirmediler. Hala her tv için bir kablo çekiyoruz. Her halde kapitalizm denilen şey burdada işliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 08 Ekim 2018, 20:29:53Hayırlı günler forum sakinleri
Yıllardir tek kablo üzerinden birkaç uydu baglayabilecegimiz bir sistem gelistirmediler. Hala her tv için bir kablo çekiyoruz. Her halde kapitalizm denilen şey burdada işliyor.

Sen teknik elemansın. Ecik cihazları mıncıkla :D
http://www.satcure.co.uk/tech/multiswitches.htm
Multiswitch ekipmanının 2 lisi ya da 4 lüsünü ara. Kaç adet TV bağlayacaksan o kadar kablo çek.
Bina switcerlerine uyumlu bulamazsan ortak switcherden LNB out çıkışını kendine tahsis ET.

stk4221

pek muhterem onur abi sıkıntı şu biz çanaklara quatro lnb baglayıp santrale giriyoruz. ordan daireye kaç kablo  isteniyorsa okadar çekiyoruz. bu işin mantıgı yok günümüz teknolojisi bu işi çözecek durumda fakat birileri ugraşmak istemiyor bu işle.  bir cok kalem mlz var  en büyük kalemi kablo+ santral.  10 dairelik binaya daire başı 2 kablo çeksen 20 hat yapar. 20 li satral yok mecbur 24 lü alacaksın.  döngü içersinde.  Ama digitürk firmasnının bir lnb si var birde cıkısı tek kablo üzerinden  dairede kaç tv baglarsan bagla katlarda yükseltci splinter var. gerisi bir kablo.
 aslında güzel ekmek var bu işte müşteri her odaya  tv istiyor santralde bosluk yok böyle bir cihazla çıksan karşılarına tamamdır.   

seron

Video verisi dijital bir veri günümüzde.
Bu veriyi aynen internet verisi gibi paketlere ayırmayı başarabilirsen bu işi çözersin. ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 09 Ekim 2018, 09:41:26pek muhterem onur abi sıkıntı şu biz çanaklara quatro lnb baglayıp santrale giriyoruz. ordan daireye kaç kablo  isteniyorsa okadar çekiyoruz. bu işin mantıgı yok günümüz teknolojisi bu işi çözecek durumda fakat birileri ugraşmak istemiyor bu işle.  bir cok kalem mlz var  en büyük kalemi kablo+ santral.  10 dairelik binaya daire başı 2 kablo çeksen 20 hat yapar. 20 li satral yok mecbur 24 lü alacaksın.  döngü içersinde.  Ama digitürk firmasnının bir lnb si var birde cıkısı tek kablo üzerinden  dairede kaç tv baglarsan bagla katlarda yükseltci splinter var. gerisi bir kablo.
 aslında güzel ekmek var bu işte müşteri her odaya  tv istiyor santralde bosluk yok böyle bir cihazla çıksan karşılarına tamamdır.

Dostum paragöz olunduğu sürece kaliteden bahsedilemez.
Çin işi SWITCHERLER'in 24 lüsü bile 250 €URO civarında. 7 ile çarpsak 1750TL yapar. Hadi abartalım 2500TL diyelim.
En pahalı parça budur.
Switcherlerde 20 li ila 24 lü arasında çok fiyat farkı yoktur. Ama 24 lüden 48 liye geçildiğinde 48 li ler iki katından daha pahalıdırlar. Bu sebeple bazı ürünlerde LNB OUT çıkışları bulunur. Bu çıkışlar diğer switchere bağlanarak sistem CASCADE ile 48 li yapılabilir. Keza 12 li switcherlerde de durum böyledir.
ADAM... Pardon BEY'in birisi şöyle yapmıştı.
Her katta 4 konut olmak üzere 10 katlı bina düşün. Toplamda 40 konut bulunuyor. Buna 48Lik swiitcher alacak atıyorum fiyatı 1500EURO.
Ama vatandaş 4 adet 12 li SW bağlayıp her SW in çıkışını her bir sıra dahilinde aşağıya doğru dağıtmış. SW lerin arasına da birer tane ara amplifier koymuş 40 daireyi de full halletmiş. Tek yapılması gereken şey boştaki çıkışları 75 ohm ile kapatmak.
Maliyet 850 EURO.
Ondan sonra binaya çekilecek toplam kablo miktarı yekün tutacaktır. Hatta kaliteli kablolardan çekilirse oldukça pahalı tutmaktadır.
Bakma sen günümüzde satılan demir alüminyum karışımlı çin kablolarına.
Bundan sonra işin tekniği gelir ki, yukardaki linkte zaten detaylıca prensip şemaları verilmiştir. Kaç oda varsa o kadar ikincil switcher kullanılmalıdır. Bunların fiyatları da en pahalısı 10-15 EURO.
40 daireli bir binanın proje bedelinin günümüzde ne kadar olduğunu bilmiyorum. Ama maliyet hesaplandığında kar marjının yüksek olduğunu söyleyebilirim.
Müşteri daima haklıdır. Elbette ki her odaya yayın isteyecektir. Bizim burada balkonda bile uydu prizi olup, internet ULAN.. Pardon LAN hattı olan binalar bulunuyor. Vatandaş balkon keyfi yaparken TV seyredip internete girebilsin diye :D
Dediğim gibi tek sorun araştırmak ve ilmini bilmektir.
Sonra da malzemelerin temini gelir ki. Çin piyasası zaten fokurduyo :D

stk4221

Üstad ben next firması ile calisiyorum. Adamlar işinde iyi. benim dediğim tarzda bir santral bulamadim. Piyasada yok belki çin piyasasında vardır veya bu konu hakkında destek istenilse yapılabilir. Muhtemelen reciverlarin 13/18 v çıkışları çakisiyor Bir biri ile. Su çıkış voltajını normal sinyale cevirsek cakisma engellenirmi

Mr_YAMYAM

13/18V LNB V/H geçişleri içindir.
Mecburi uygulanmalıdır. Uygulanması istenmiyorsa iki ayrı LNB kullanılarak birisi vertikal diğeri de horizontal olarak kullanılabilir.
Bu durumda her bir LNB için yine ayrı gerilimler kullanılması gerekmektedir.
Tek beslemeli tek yönlü LNB kullanılırsa düşük gürültülü LNB ler seçmek mümkün olabilir.
Ancak bu LNB ler ayrı ayrı çanaklara yerleştirilip ayrı ayrı tevcih ve set edilmelidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın