Çoklu USB boot için program önerisi?

Başlatan gevv, 20 Ekim 2016, 18:10:00

gevv

merhaba,

xp ve win 7 kurulumu için usb kullanmak istiyorum tabiki seçimli olmasıda önemli bu işi yapan programlar varmış fakat kararsız kaldım bu programlardan kullanan varmdır öneriniz ne olur  ?  en son "WinSetupFromUSB"  kullanmayı düşünüyorum karar veremedim yükleme işleri uzun sürdüğü içi danışmak istedim

Xboot
rufus
multiboot

seron

Gevv merhaba.
USB'den kurulum CD'ye göre çok daha uzun sürer. Bu, normaldir.
--------
düzenlendi:
Şuradaki makaleler yeterli bilgi veriyor. İdeal yazılımı da oradakinden deneyebilirsin.
http://www.sordum.net/14336/multiboot-usb-2-1-kolayca-multiboot-usb-hazirlayin/

http://www.sorbilene.com/forum/Konu-usb-den-xp-win7-win8-kurmak-resimli-anlatim-usb-multiboot-programi-kullanimi.html

https://www.technopat.net/2014/01/06/yumi-ile-multiboot-usb-bellek-hazirlama/

Anladığım kadarıyla hangi yazılımı kullandığının çok bir önemi yok; nasıl yapıldığını iyi bilmelisin.

NOT: Ben hiç denemedim, maalesef teknik destek sağlayamam.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gevv - 20 Ekim 2016, 18:10:00merhaba,

xp ve win 7 kurulumu için usb kullanmak istiyorum tabiki seçimli olmasıda önemli bu işi yapan programlar varmış fakat kararsız kaldım bu programlardan kullanan varmdır öneriniz ne olur  ?  en son "WinSetupFromUSB"  kullanmayı düşünüyorum karar veremedim yükleme işleri uzun sürdüğü içi danışmak istedim

Xboot
rufus
multiboot
Biraz açabilirsek soruna daha rahat öneri getirebiliriz.
1) Bir USB bellek ile XP ve Win7 mi kurulumu yapılmak isteniyor. Unetboot in adlı yükleyicide böyle bir seçenek var idi.
2) İki ayrı USB bellek ile ayrı ayrı iki işletim sistemi mi kurulmak isteniyor.. Zaten bu şıkta pek sorun yoktur.

gevv

@Mr_YAMYAM  hocam 

yarın deneme yapar bildiririm  bilgiler için teşekkürler

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 20 Ekim 2016, 18:21:58USB'den kurulum CD'ye göre çok daha uzun sürer. Bu, normaldir.

usb'den kurulum hızlıdır seron. cd ile bir saat sürüyor usb ile driver otomatik tanımasına rağmen yarı yarıya daha kısa sürüyor. optik okuma her zaman daha uzun sürer.
@gevv
ben bir çoklu yüklenmiş flash disk cennetinde olduğum için hep image alıp yükleyerek yaptım. xp 7 w8 w10 hepsi tek diskte seçenek sunuyor. kullandığım diskin birinde GRub4Dos USB, WiNToBootic_v2.1 gibi programlar gördüm. demek ki bu çoklu sistem diski bunlarla oluşturulmuş diye düşünüyorum. 728Kb olan yazılımı buraya ekliyorum, kontrol edersiniz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Demek ki benim usblerde sorun olabilir abi. Ben CDden daha kısa sürede yüklüyorum. ama linux için konuşuyorum.
Unetbootin'i tavsiye etmiyorum ama siz bilirsiniz. Sorunlu. Gerek benim tecrübelerim gerekse internet ortamındaki şikayetler bunu doğruluyor.

Mr_YAMYAM

Olay kavgaya dönmüş  ;D  USB mi hızlı yoksa DVD/ROM mu?
Yahu ikinizi de dövmek lazım. Ecik bilimsel konuşalım.
Bir USB bellek takribi 10 ila 30MB/sn hızı ile yükleme yapabilir.
Bir DVD/ROM 1X hızda 5000KB/sn Yani 5MB/sn hız ile yükleme yapar.
Kimi DVD/ROM'larda bu hız 1500KB/sn olarak uygulanmıştır. (Temel PCM standardı)
Bu durumda hangi flash belleği kullandığınızdan tutun da BIOS tanılamasına varıncaya kadar flash belleklerin hızlarına etken unsurlar vardır.
DVD/ROM larda ise yükleme hızları duruma göre an be an değişmektedir. Bazı anlarda 10X hızında bile yükleme yaparken bazı durumlarda en fazla 2X hızı ile dosya aktarmaktadır.
DOLAYISI İLE BOŞUNA KAVGA ETMEYİN  >:(

Unet bootin önerime gelirsek.
Ben linux tabanında sorunsuz kullanmaktayım. Sadece bir kez çift işletim sistemi ile test etmiştim. Fena değildi. Ancak windows tabanında Win7 için yapmış olduğum sadece tek flash bellek bulunmaktadır.
Dolayısı ile bu öneriyi yapmış olsam da, Çoklu kurulumlar için tecrübe sahibi değilimdir.
Diğer öneriler dikkate alınabilir.
İyi bir öneri getirilirse ve başarılı netice alınırsa ben de test etmek isterim.

NOT:
Kişisel testlerimde USB aygıtı ile yapılan kurulumların bazı parametrelerinin USB aygıtına da kaydedildiğini görmüştüm. Özellikle aktif lisans (Etkinleştirme) konusunda elimdeki USB ile yapmış olduğum kurulumu başka bir PC ye kurmak istediğimde lisans anahtarı sorunları ile karşılaşmıştım. (Belkide benim sistemlerin gıcıklığıdır)
Bu sebeple benim önerim, eğer USB aygıtı elzem değilse DVD gibi meteryaller ile kurulum yapılmasıdır.

seron

kavga değil abi ben cidden söylüyorum. bilmiyorum. anlatım için teşekkürler.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Ekim 2016, 17:54:02NOT:
Kişisel testlerimde USB aygıtı ile yapılan kurulumların bazı parametrelerinin USB aygıtına da kaydedildiğini görmüştüm. Özellikle aktif lisans (Etkinleştirme) konusunda elimdeki USB ile yapmış olduğum kurulumu başka bir PC ye kurmak istediğimde lisans anahtarı sorunları ile karşılaşmıştım. (Belkide benim sistemlerin gıcıklığıdır)
Bu sebeple benim önerim, eğer USB aygıtı elzem değilse DVD gibi meteryaller ile kurulum yapılmasıdır.

Onun sebebi başkadır. O değildir.

gevv

merhaba, 

WinSetupFromUSB  kullandım  xp ve win7 multi yükledim baktım imkan var hirens boot cd de yükledim

xp ve win7 iso olarak D diskinde kayıtlı sadece xp imajını sanal cdte atıyoruz win7 direkt iso doayası olarak seçiliyor

not format fat 32 olsun

hirens bot cd ise direkt usb diske kopyalanıyor  (HBCD klasörü)

usb içinde ki "menu.lst"  notepad ile düzenleniyor  son satırın bir altına aşağda ki kodlar ekleniyor

title Hirens Boot CD 15.2 \n
find --set-root /HBCD/menu.lst
configfile /HBCD/menu.lst

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın