Güç kaynakları üzerine tartışmalar.

Başlatan Mr_YAMYAM, 17 Ekim 2016, 17:28:24

Mr_YAMYAM

Genel olarak güç kaynaklarının ele alınacağı bu bölümde güç kaynaklarını ve özelliklerini tartışacağız.
İster lineer güç kaynakları olsun, isterse SMPS güç kaynakları olsun aranılan unsurlar şunlardır.
1 Çıkış doğrusallığı. Regülasyon.
2 Çıkış gürültü unsuru.
Bu iki temel unsurdan yola çıkarak elde etmek istediğimiz tek unsur aslında basittir.
Bir pil veya akü gibi kimyasal güç kaynaklarının özelliklerine erişebilmek.
NEDEN?
Bir güç kaynağındaki gürültü unsuru yapılan bir devrenin çalışmasında doğrudan etken olmaktadır. Güç kaynağının barındırmış olduğu gürültüler lineer bir yükselticide kazanç doğrultusunda aynen yükseltilmektedir. Bu yüzden bu gibi devrelerde güç kaynağının gürültü unsurunun çok iyi seviyede olması istenilmektedir.
Bilgisayar veya darbeli gerilimlerle çalışan cihazlarda (CLOCK) güç kaynağının gürültü unsuru ne derece önemlidir?
Konuyu derinlemesine irdelediğimizde karşımıza birçok etken çıkmaktadır. Bu etkenleri karşılıklı tartışarak konu ile ilgilenen arkadaşların faydalanması amaçlanmaktadır.

seron

Öncelikle gereksiz yorum yazıyorsam af buyurun.

Ben bu konuda cahilimdir. Fakat taa eskiden beridir "temiz güç" kavramının farkındayım.

Ortaokul yıllarımda ucuz kasetçalar walkmanlarıma pil dayandıramıyordum. Bu nedenle onları adaptörle çalıştırıyordum fakat arka plandan şebeke hum'unu ve şarkı çalarken arada duyulan hafif cırıltıları duyduğumdan rahatsız oluyordum. bir adaptör daha aldım.  bu defa hum efektin daha az olduğunu farkettim. iki tane adaptör, ama ikisi de farklı. nasıl oluyor bu? yıllarca nedenini merak ederek yaşadım. taaki buraya geldim, bazı bilgileri okuyana kadar.

meselenin nedenini araştırırken adaptörlerin içindeki devreleri o zamanlar incelemiştim. kullanılan kondansatörün tipi etiketi rengi bile "ben farklıyım" diyordu. o zamanlar tamamiyle zır cahil olduğumdan iyiden iyiye meraklandım. kendim bir güç devresi yapmaya karar verdim.

trafo, 4 adet diyot, kondansatör, bobin.... bir demirin (çivi) üzerinde sardığım ince tel, hum efektini tamamen bastırmış idi.
fakat bu defa kasetçalar yüksek dirençten dolayı çalmıyordu. radyoda sorun yok. 70-80ohmluk bu bobinin humu iyice azalttığını farkettim. ben de bu kaynağı pillerle beraber kullanarak hem şarj yapıyor, hem de müziğimi dinliyordum sıfır distorsiyon ve dip ses ile.

Diyeceğim evet, bir güç kaynağı yapmak dört diyotla bir kondansatörü birleştirmek değildir.

Eğer ustalar önemser de bu konuda tartışırlarsa biz de memnuniyetle okur, birşeyler öğreniriz.

kifvet

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın