Amfi beslemesi ile ilgili sorun?

Başlatan secretli, 05 Ekim 2016, 22:49:45

secretli

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=QHAJ[/img]

arkadaşlar devreyi 36v dc ile besliyorum. relay bölümü çalışmıyor. ayrıca simetrik 15 v bölümünde 15v görüyorum fakat buraya low filtre bağlayınca gücü yetmiyor. filtre devresi çalışmıyor. harici besliyince çalışıyor. Acaba devre tasarımı 50v dc ye göre yapıldığı için direnç değerlerinde mi sıkıntı yaşıyorum. Bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim...

Not: devre, tamircihasanın devresidir...

asma

Merhaba
Devre tasarımı 2x36Vac ye göre yapılmış , simetrik 50Vdc yani +/-50Vdc ile çalışır.
36Vdc ile besliyorum yazdığınızda ne anlamamız lazım?
Öncelikle bilgi verirken eksik , yanıltıcı bilgi vermeyin. Yorum yapacak kişi kendi anladığı kadarını yorumlayabilir. Bu da size en azından zaman kaybı olarak geri döner.
   Ben simetrik beslemenin  50V değil 36V olduğunu varsayarak +/-36Vdc için yorum yapıyorum:
Filtre beslemesini ölçmelisiniz. Simetri 15V , yükte kaça iniyor da devreyi çalıştırmıyor?
Besleme gerilimi değiştiğinde zener diyotu besleyen direncin akımını aynı değere çekmeye çalışırız.
1k5 5W dirençlerin yerine 1k veya 820 ohm takılabilir.  1k8//1k8
I=(50-15)/1k5=23,33mA  son hali 36-15=21  21/23,33=0,9k
   Röle beslemesi  2k7 / 5W direnç ve  27V / 1W zener diyot ile yapılmış. 100V ile beslenmiş.
Siz 72V ile (100-27)/2k7=27mA değerini elde etmelisiniz. (İşinize yaramayan 1k5 / 5W dirençlerden birini bu işte kullanabilirsiniz)
Bir de her röle aynı değil , bobin omajını ve çalışmıyor dediğinizde zener ve röle bobininin voltajını ölçmelisiniz.

Kolay gelsin.

secretli

Alıntı yapılan: asma - 06 Ekim 2016, 07:25:26Merhaba
Devre tasarımı 2x36Vac ye göre yapılmış , simetrik 50Vdc yani +/-50Vdc ile çalışır.
Öncelikle bilgi verirken eksik , yanıltıcı bilgi vermeyin. Yorum yapacak kişi kendi anladığı kadarını yorumlayabilir. Bu da size en azından zaman kaybı olarak geri döner.
   Ben simetrik beslemenin  50V değil 36V olduğunu varsayarak +/-36Vdc için yorum yapıyorum:
Filtre beslemesini ölçmelisiniz. Simetri 15V , yükte kaça iniyor da devreyi çalıştırmıyor?
Besleme gerilimi değiştiğinde zener diyotu besleyen direncin akımını aynı değere çekmeye çalışırız.
   Röle beslemesi  2k7 / 5W direnç ve  27V / 1W zener diyot ile yapılmış. 100V ile beslenmiş.
Siz 72V ile (100-27)/2k7=27mA değerini elde etmelisiniz. (İşinize yaramayan 1k5 / 5W dirençlerden birini bu işte kullanabilirsiniz)
Bir de her röle aynı değil , bobin omajını ve çalışmıyor dediğinizde zener ve röle bobininin voltajını ölçmelisiniz.

Kolay gelsin.

Hocam eksik veya yanlış bilgi vermş olabilirim ama bu benim bu konudaki cehaletimden kaynaklanıyor kusura bakmayın.
Aynen bahsettiğiniz gibi 36 v simetrik ile besliyorum.
15 v olan kısma low filtre bağladığımda ölçtüm +8 v ile -1.5 v gibi değerler okudum röle yi ölçmedim ama röle çekmiyor. Dediğiniz gibi direnç değerlerinden şüphelendim çünkü besleme voltajım daha azdı.

asma

Alıntı yapılan: secretli - 06 Ekim 2016, 18:46:36Hocam eksik veya yanlış bilgi vermş olabilirim ama bu benim bu konudaki cehaletimden kaynaklanıyor kusura bakmayın.
Aynen bahsettiğiniz gibi 36 v simetrik ile besliyorum.
15 v olan kısma low filtre bağladığımda ölçtüm +8 v ile -1.5 v gibi değerler okudum röle yi ölçmedim ama röle çekmiyor. Dediğiniz gibi direnç değerlerinden şüphelendim çünkü besleme voltajım daha azdı.
Bu devreyi yapıp voltaj farkından sorun yaşadığınızı ve direnç değerleriyle sorunun giderileceğini düşünüyorsanız , cehaletten bahsedemeyiz.
Ben direnç değerlerinin nasıl hesaplandığını anlatmaya çalıştım.
Ancak siz 2x27Vac  ile  , +/- 36Vdc  uyguluyorum yazmadınız.
Smps ile simetrik voltajı , karttaki AC36V yazan yerlere uyguluyorum yazmadınız.
Smps ile simetrik voltajı , +50v dc ve -50v dc yazan yerlere bağladım yazmadınız.

Bunların arasında direnç hesabı için fark yok. Ama birinde röle asla çekmez.
Yardımcı olacak kişi bu olasılıkları tek tek yorumlamak yerine cevap yazmaktan vazgeçer.
Aradaki farkı siz göremiyorsanız forumda paylaşırken açık olun. Bizler görelim.

secretli

Alıntı yapılan: asma - 06 Ekim 2016, 21:07:59Bu devreyi yapıp voltaj farkından sorun yaşadığınızı ve direnç değerleriyle sorunun giderileceğini düşünüyorsanız , cehaletten bahsedemeyiz.
Ben direnç değerlerinin nasıl hesaplandığını anlatmaya çalıştım.
Ancak siz 2x27Vac  ile  , +/- 36Vdc  uyguluyorum yazmadınız.
Smps ile simetrik voltajı , karttaki AC36V yazan yerlere uyguluyorum yazmadınız.
Smps ile simetrik voltajı , +50v dc ve -50v dc yazan yerlere bağladım yazmadınız.

Bunların arasında direnç hesabı için fark yok. Ama birinde röle asla çekmez.
Yardımcı olacak kişi bu olasılıkları tek tek yorumlamak yerine cevap yazmaktan vazgeçer.
Aradaki farkı siz göremiyorsanız forumda paylaşırken açık olun. Bizler görelim.

Hocam haklısınız ayrı bir besleme devresi yaptım simetrik 36 volt verdim. Şuan öyle besliyorum. İlk önce devrenin kendi beslemesini kullandım ancak 15 v besleme bölümü çalışmayınca ayrı bir besleme.ile besledim. Hocam ben sadece hobi olarak başladım bu işe teknik bilgim çok kısıtlı o yüzden hangi bilgileri vermem gerektiğini kestiremiyorum.
    Ne yapmam gerekiyor tam olarak dirençleri değişmem yeterli olur mu başka bişey yapıyım mı? Rölenin çekmesi için devrenin kendi beslemesini mi kullanmalıyım

asma

Arkadaş hobi olarak uğraşabilirsin , teknik bilgin az olabilir ama 36Volt simetrik voltajı düşünce gücüyle mi verdin devreye?
Niye ne kullandığını yazmıyorsun? Neden AC girişi olan devreye DC yi nereden uyguladığını yazmıyorsun?
Kendi beslemesini kullandım olmadı diyorsun , kendi beslemesi nedir?

Sen bu devrenin çalışması için gereken şartları yerine getirmemişsin , farklı şekilde çalıştırmayı deniyorsun.
Bu farkları burada belirtmezsen nasıl yardım beklersin.

Anlaşılan senin zamanın bol. Forumdan yararlanman için gereken şeyleri anlatmaya çalıştım. Başaramadım.
Zener diyotlu beslemelerin giriş gerilimine göre direnç hesabını anlatmaya çalıştım. Faydalı oldu mu bilmiyorum.

Kolay gelsin.

i3uz

Alıntı yapılan: secretli - 05 Ekim 2016, 22:49:45[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=QHAJ[/img]

arkadaşlar devreyi 36v dc ile besliyorum. relay bölümü çalışmıyor. ayrıca simetrik 15 v bölümünde 15v görüyorum fakat buraya low filtre bağlayınca gücü yetmiyor. filtre devresi çalışmıyor. harici besliyince çalışıyor. Acaba devre tasarımı 50v dc ye göre yapıldığı için direnç değerlerinde mi sıkıntı yaşıyorum. Bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim...

Not: devre, tamircihasanın devresidir...

36v dc değil 36v ac trafo ile besliyeceksin. trafolar kondansatör bağlandıklarında voltajı hesaplamak için şu formulu kullanır;

36voltluk trafo kondansatör bağlandığında 36x1,41=50,7v eder yanı sendeki bu iki değer bunun sonucu 2x36 AC volt uygulacaksın oda kondansatör bağlantısı ile 2x50v dc ye ulaşacak. bu şekil bağlayınca devre düzgün çalışıyor mu? denemelisin.

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

secretli

Alıntı yapılan: asma - 07 Ekim 2016, 06:45:00Arkadaş hobi olarak uğraşabilirsin , teknik bilgin az olabilir ama 36Volt simetrik voltajı düşünce gücüyle mi verdin devreye?
Niye ne kullandığını yazmıyorsun? Neden AC girişi olan devreye DC yi nereden uyguladığını yazmıyorsun?
Kendi beslemesini kullandım olmadı diyorsun , kendi beslemesi nedir?

Sen bu devrenin çalışması için gereken şartları yerine getirmemişsin , farklı şekilde çalıştırmayı deniyorsun.
Bu farkları burada belirtmezsen nasıl yardım beklersin.

Anlaşılan senin zamanın bol. Forumdan yararlanman için gereken şeyleri anlatmaya çalıştım. Başaramadım.
Zener diyotlu beslemelerin giriş gerilimine göre direnç hesabını anlatmaya çalıştım. Faydalı oldu mu bilmiyorum.

Kolay gelsin.
Hocam amma kızdın yaa:) ne demek istediğimi anlatamıyorum çünkü teknik bilgim yeterli olmadığı için yanlış terimler kullanıyorum.eksik bilgi paylaşıyorum.sonuna kadar haklısın. Ama kızma çünkü verdiğin bilgilerle inan olayı çözmeye çalışıyorum öğrenmeye açım. Olay sadece bu emeğin ve bilgilerin için minnettarım saygılarımla..

secretli

Alıntı yapılan: i3uz - 07 Ekim 2016, 09:50:0036v dc değil 36v ac trafo ile besliyeceksin. trafolar kondansatör bağlandıklarında voltajı hesaplamak için şu formulu kullanır;

36voltluk trafo kondansatör bağlandığında 36x1,41=50,7v eder yanı sendeki bu iki değer bunun sonucu 2x36 AC volt uygulacaksın oda kondansatör bağlantısı ile 2x50v dc ye ulaşacak. bu şekil bağlayınca devre düzgün çalışıyor mu? denemelisin.

Elimdeki trafonun ac sini tam olarak bilmediğim için yazmadım. Elimde simetrik 36 vdc bir trafo var hocam onu kullanıyorum ve devremde ses anlamında sıkıntı yok. Sadece bir kaç direnç ayarı yapmam gerekiyor galiba çünkü role çekmiyo ve 15 v besleme kısmı low filtremi çalıştırmıyor bağlayınca voltaj düşüyor, onu öğrenmeye çalışıyorum.

secretli

Alıntı yapılan: secretli - 07 Ekim 2016, 11:37:02Hocam amma kızdın yaa:) ne demek istediğimi anlatamıyorum çünkü teknik bilgim yeterli olmadığı için yanlış terimler kullanıyorum.eksik bilgi paylaşıyorum.sonuna kadar haklısın. Ama kızma çünkü verdiğin bilgilerle inan olayı çözmeye çalışıyorum öğrenmeye açım. Olay sadece bu emeğin ve bilgilerin için minnettarım saygılarımla..

Hocam hatta dün yaptığın ditenç hesaplarını inceledim çözmeye çalıştım birazda anladım. Ayrı besleme ile röle nin çekmiyeceğinide anladım.

Hocam şöyle yapalım ben devreyi olduğu gibi kurayım sonra senin verdiğin direnç değerleriyle mevcut dirençleri değiştireyim. Gerekli ölçümleri yapayım forumda paylaşıyım.böylece  bilgi kirliliği ortadan kalksın...

i3uz

Alıntı yapılan: secretli - 07 Ekim 2016, 11:41:16Elimdeki trafonun ac sini tam olarak bilmediğim için yazmadım. Elimde simetrik 36 vdc bir trafo var hocam onu kullanıyorum ve devremde ses anlamında sıkıntı yok. Sadece bir kaç direnç ayarı yapmam gerekiyor galiba çünkü role çekmiyo ve 15 v besleme kısmı low filtremi çalıştırmıyor bağlayınca voltaj düşüyor, onu öğrenmeye çalışıyorum.

kullandığın zenerler kaç wattlık zener? 1w olmalı oda 350ma çekersin. çekeceğin güç nedir?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

secretli

Alıntı yapılan: i3uz - 07 Ekim 2016, 13:24:13kullandığın zenerler kaç wattlık zener? 1w olmalı oda 350ma çekersin. çekeceğin güç nedir?
1watt zener kullanıyorum. Sadece aktif fiktre beslicem.

i3uz

Alıntı yapılan: secretli - 07 Ekim 2016, 13:46:021watt zener kullanıyorum. Sadece aktif fiktre beslicem.
bağladığın aktif filtrenin çektiği akımı ölçtünmü? harici dişarıdan besle devreyi bak bakalım nekadar güç çekiyor. burda yaptığın regüle  yöntemiyle fazla akım çekemiyorsun en fazla 330 ma çekebilirsin. senin devrenin çektiği güç tahminimce daha fazla dolasıyla voltaj düşüyor.  opamplar için 550ma gerekli rölede varsa e1000ma gerekli diye düşüyorum. aktif filtren simetrikmi çalışıyor? kaç amper çekiyor? kaç voltla çalışıyor?

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

secretli

Alıntı yapılan: i3uz - 07 Ekim 2016, 15:18:56bağladığın aktif filtrenin çektiği akımı ölçtünmü? harici dişarıdan besle devreyi bak bakalım nekadar güç çekiyor. burda yaptığın regüle  yöntemiyle fazla akım çekemiyorsun en fazla 330 ma çekebilirsin. senin devrenin çektiği güç tahminimce daha fazla dolasıyla voltaj düşüyor.  opamplar için 550ma gerekli rölede varsa e1000ma gerekli diye düşüyorum. aktif filtren simetrikmi çalışıyor? kaç amper çekiyor? kaç voltla çalışıyor?
Ölçmedim onuda ölçerim. Filtre simetrik 12v ile çalışıyor.yardımların için teşekkürler. Ölçüp forumda paylaşırım.

i3uz

Alıntı yapılan: secretli - 07 Ekim 2016, 15:25:32Ölçmedim onuda ölçerim. Filtre simetrik 12v ile çalışıyor.yardımların için teşekkürler. Ölçüp forumda paylaşırım.

böyle yapabilirsin. dedim ama yanlış çizmişim..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Alıntı yapılan: secretli - 07 Ekim 2016, 11:37:02Hocam amma kızdın yaa:) ne demek istediğimi anlatamıyorum çünkü teknik bilgim yeterli olmadığı için yanlış terimler kullanıyorum.eksik bilgi paylaşıyorum.sonuna kadar haklısın. Ama kızma çünkü verdiğin bilgilerle inan olayı çözmeye çalışıyorum öğrenmeye açım. Olay sadece bu emeğin ve bilgilerin için minnettarım saygılarımla..
Kimsenin kimseye kızmaya hakkı yok. Ama kızmadım dersem de yalan olur.
Yanlış terimi hepimiz kullanıyoruz. Trafo çıkışını 2xVac yazarsak , köprü sonrasına +/-Vdc yazarsak sorun olmuyor.
Elindeki trafonun çıkışında diyot ve kondansatörler var diye çıkışı DC oluyor. Bunu ölçebiliyorsun. Neden sargı voltajını ölçmüyor ve tam olarak bilmediğim için yazmadım diyorsun?
İşte elinde bir trafo var gücü belli değil , voltajı belli değil. Düne kadar trafo olduğunu bilmiyorduk.
Devrenin bir bölümü çalışmıyor , besleme hakkında bilgimiz olmadan yardım etmeye çalışıyoruz.
Trafonun uçlarını tespit edip olması gerektiği gibi karta bağlarsan , kart üzerinde simetrik 36V elde edersin.
Direnç hesaplamayı tekrar anlatabilirim. Ancak ben yeni değerleri zaten yazmıştım.
Ton kontrol , preamp. için yardımcı simetrik besleme akımı 23mA Daha fazla akım çekersen voltaj düşer.
Senin devren bağlandığında 8volta düşüyorsa 36-8=28    28/1k5=18mA akım çekiyor. Normal. Direnç 900 ohm olursa düzelecek.
1k8//1k8 = 900ohm eder. Yazdığım zaman ne anladığın önemli.
Hesap yoluyla 900 ohm bulduk , en 1W olması gereken bu direnç piyasada zor bulunur. Yerine iki adet 1,8kohm direnci paralel bağlarsan olur. 1k8 standart değerdir , 1W lık veya 5W lık bulabilirsin.
 Uzun uzun yazmak yerine kısaltma kullanmak bazen işimize gelir. Ancak adına jargon mu denir elektronikçi dili mi denir bilmiyorum. Bu dil ortak dil olmalı.
Sen aynı direnç için 1,8kohm ben 1800 ohm el oğlu 1.8kohm yazar. 1k8 yazınca elektroniğe ilgisi olan herkes doğru anlar.
Ohm kanunu der dururuz V/R=I , R=V/I , RxI=V şeklinde evirip çevirip kullanırız. Bu ve diğer bütün formüllerde birimler önemlidir. Az katları ve üst katları çevirip işlem yaparız yoksa işlemin sonucu doğru çıkmaz. (öyle derlerdi)
Ben formülü herkes biliyor diye yazmıyorum , kendi birimininde olan rakama birimini yazmıyorum , farklı olanları yazıyorum.
28/1k5=18mA işte bu elektronikçi dili.  ;D  Az önce ben uydurdum.
Bu işlemde 28 nereden çıktı?
1k5 direnç ama hangi direnç?
Sonuç amper çıkmalıydı V/R yapınca I çıkar nen mA yazıyor?
Sorularını soruyorsak 250W lık amplifikatör yapımından elektroniğe giriş yapmayalım. Ya da LEGO ile oyun oynar gibi parça birleştirmek ise bu elektronik , onun yerine bunu , bunun yerine şunu kullanmayalım. Doğru parçaları doğru şekilde birleştirelim.

Çok uzun oldu , kesiyorum.
Kolay gelsin.

secretli

Alıntı yapılan: asma - 07 Ekim 2016, 22:03:29Kimsenin kimseye kızmaya hakkı yok. Ama kızmadım dersem de yalan olur.
Yanlış terimi hepimiz kullanıyoruz. Trafo çıkışını 2xVac yazarsak , köprü sonrasına +/-Vdc yazarsak sorun olmuyor.
Elindeki trafonun çıkışında diyot ve kondansatörler var diye çıkışı DC oluyor. Bunu ölçebiliyorsun. Neden sargı voltajını ölçmüyor ve tam olarak bilmediğim için yazmadım diyorsun?
İşte elinde bir trafo var gücü belli değil , voltajı belli değil. Düne kadar trafo olduğunu bilmiyorduk.
Devrenin bir bölümü çalışmıyor , besleme hakkında bilgimiz olmadan yardım etmeye çalışıyoruz.
Trafonun uçlarını tespit edip olması gerektiği gibi karta bağlarsan , kart üzerinde simetrik 36V elde edersin.
Direnç hesaplamayı tekrar anlatabilirim. Ancak ben yeni değerleri zaten yazmıştım.
Ton kontrol , preamp. için yardımcı simetrik besleme akımı 23mA Daha fazla akım çekersen voltaj düşer.
Senin devren bağlandığında 8volta düşüyorsa 36-8=28    28/1k5=18mA akım çekiyor. Normal. Direnç 900 ohm olursa düzelecek.
1k8//1k8 = 900ohm eder. Yazdığım zaman ne anladığın önemli.
Hesap yoluyla 900 ohm bulduk , en 1W olması gereken bu direnç piyasada zor bulunur. Yerine iki adet 1,8kohm direnci paralel bağlarsan olur. 1k8 standart değerdir , 1W lık veya 5W lık bulabilirsin.
 Uzun uzun yazmak yerine kısaltma kullanmak bazen işimize gelir. Ancak adına jargon mu denir elektronikçi dili mi denir bilmiyorum. Bu dil ortak dil olmalı.
Sen aynı direnç için 1,8kohm ben 1800 ohm el oğlu 1.8kohm yazar. 1k8 yazınca elektroniğe ilgisi olan herkes doğru anlar.
Ohm kanunu der dururuz V/R=I , R=V/I , RxI=V şeklinde evirip çevirip kullanırız. Bu ve diğer bütün formüllerde birimler önemlidir. Az katları ve üst katları çevirip işlem yaparız yoksa işlemin sonucu doğru çıkmaz. (öyle derlerdi)
Ben formülü herkes biliyor diye yazmıyorum , kendi birimininde olan rakama birimini yazmıyorum , farklı olanları yazıyorum.
28/1k5=18mA işte bu elektronikçi dili.  ;D  Az önce ben uydurdum.
Bu işlemde 28 nereden çıktı?
1k5 direnç ama hangi direnç?
Sonuç amper çıkmalıydı V/R yapınca I çıkar nen mA yazıyor?
Sorularını soruyorsak 250W lık amplifikatör yapımından elektroniğe giriş yapmayalım. Ya da LEGO ile oyun oynar gibi parça birleştirmek ise bu elektronik , onun yerine bunu , bunun yerine şunu kullanmayalım. Doğru parçaları doğru şekilde birleştirelim.

Çok uzun oldu , kesiyorum.
Kolay gelsin.

Hocam inanın yazdıklarını birçok defa okuyorum.  Brnim amacım zaten bu hesapları öğrenmek devre çalışır çalışmaz sorun değil.tabii çalışırsa mutlu olurum o ayrı :) ama.kafamın basmadığı şeyler oluyo onuda yine size danışıcam. Ben öğreniyim.de sen kız sıkıntı yok değerli vaktini ayırdığın için minnettarım saygılarımla. Dediklerini uygulayıp payşıcam.

secretli

Alıntı yapılan: asma - 06 Ekim 2016, 07:25:26Merhaba

Kolay gelsin.

Hocam şurda takıldım. 15v simetrinin ohm hesabını yaparken -15 ,röle hesabında -27 yapmamızın sebebi nedir. neden bu değerleri düşüyoruz.

asma

Merhaba
Formül vermiyorum , ohm kanunuyla hesap yapıyorum. Birimini yazmadıklarım gerilim için volt , direnç için ohm dur.
Biraz daha açık ifade kullanırsak:
Zener diyot ile yapılan paralel regülatör devrelerinde besleme gerilimi , zener gerilimi mevcut ise izin verilen yük akımı için direç değeri , ya da (tersi) akım değerini hesaplamak için direnç değeri yeterlidir.
Simetrik yardımcı besleme 50v üzerinden 15 voltluk zenerlerle oluşturulmuş. Yani zeneri besleyen direnç üzerinde 50-15=35V gerilim farkı oluşur. Direnç değerini bildiğimize göre orjinal devrenin akımını hesaplarız. I=V/R burada direnç üzerine düşen gerilim , direnç üzerinden geçen akım ve direnç değeri kullanılır.
Son halinde besleme 36V olmuştur. Zener yine 15V ve fark 21V olur. Şimdi formül R=V/I  ile değişecek olan direnci hesaplarız.
Röle beslemesinde zener diyot 27 voltluk kullanılmış. Besleme ise +/-50Volt arasından alınmış. Bu durumda potansiyel fark 100V olur.
100V-27V ile direnç üzerindeki gerilimi hesaplarız. Direnç üzerindeki gerilimi dirence bölersek direnç akımını buluruz.
Besleme gerilimi değiştiğinde yeni değerden zener gerilimini çıkartırız. Aynı akımı sağlayacak direnci hesaplarız.

Kısaca besleme geriliminden zener değerini çıkartıyoruz. Direnç üzerindeki gerilimi hesaplıyoruz.

Kolay gelsin.

secretli

Alıntı yapılan: asma link=msg=60198 date=14759723h20Merhaba
Formül vermiyorum , ohm kanunuyla hesap yapıyorum. Birimini yazmadıklarım gerilim için volt , direnç için ohm dur.
Biraz daha açık ifade kullanırsak:
Zener diyot ile yapılan paralel regülatör devrelerinde besleme gerilimi , zener gerilimi mevcut ise izin verilen yük akımı için direç değeri , ya da (tersi) akım değerini hesaplamak için direnç değeri yeterlidir.
Simetrik yardımcı besleme 50v üzerinden 15 voltluk zenerlerle oluşturulmuş. Yani zeneri besleyen direnç üzerinde 50-15=35V gerilim farkı oluşur. Direnç değerini bildiğimize göre orjinal devrenin akımını hesaplarız. I=V/R burada direnç üzerine düşen gerilim , direnç üzerinden geçen akım ve direnç değeri kullanılır.
Son halinde besleme 36V olmuştur. Zener yine 15V ve fark 21V olur. Şimdi formül R=V/I  ile değişecek olan direnci hesaplarız.
Röle beslemesinde zener diyot 27 voltluk kullanılmış. Besleme ise +/-50Volt arasından alınmış. Bu durumda potansiyel fark 100V olur.
100V-27V ile direnç üzerindeki gerilimi hesaplarız. Direnç üzerindeki gerilimi dirence bölersek direnç akımını buluruz.
Besleme gerilimi değiştiğinde yeni değerden zener gerilimini çıkartırız. Aynı akımı sağlayacak direnci hesaplarız.

Kısaca besleme geriliminden zener değerini çıkartıyoruz. Direnç üzerindeki gerilimi hesaplıyoruz.

Kolay gelsin.
hocam süpersin olayı çözdüm. İlk başta anlam verememiştim. Zener diyotun fonksiyonunu şimdi daha iyi anladım. Sağolasın hocam..

asma

secretli

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın