Bilgisayarım çok kasılıyor

Başlatan direnç, 05 Ekim 2016, 19:09:02

direnç

Merhaba  ustalar 8 senedir  kullandığım masa üstü bilgisayarım son birkaç gündür  aşırı derece kasılıyor donuyor format attım ama  pek düzelmedi. 1 yıl önce  hızlansın diye  4 gb ram ve 1 tb hdd  taktım sizce bilgisayarın miyadı doldumu yoksa bişeyler yapılabilir mi ??

seron

Yapılabilir.
Ama uzaktan net irşeyler söylemek,... kahve falı bakmak gibi olur.

Daha fazla bilgi paylaşır mısın. Mesela bilgisayarın özelliklerini, işletim sistemini, masaüstü-dizüstü... alt alta yaz.
Sonra ne yaptıktan sonra yavaşladı. Belli bir durumdan sonra olduysa ve hatırlıyorsan işimiz kolaylaşır.

Sorununun 1TBlik harddiskle şimdilik pek alakası  yok.
8yıldr kullanılıyor olması, akla bu sistemin P4lü veya ilk çıkan çift çekirdeklerden olduğunu getiriyor. iyice güncellenen bilgiayar teknolojisi, yazılımların da güncellenmesi dolayısıyla artık eski bilgisayarlar ağır gelmeye başladı. mesela firefox, adobe flash player gibi eklentiler hergün daha da şişip ağırlaşıyor....

sen birşeyler yaz, bir bakalım.

direnç

Alıntı yapılan: seron - 05 Ekim 2016, 19:29:08Yapılabilir.
Ama uzaktan net irşeyler söylemek,... kahve falı bakmak gibi olur.

Daha fazla bilgi paylaşır mısın. Mesela bilgisayarın özelliklerini, işletim sistemini, masaüstü-dizüstü... alt alta yaz.
Sonra ne yaptıktan sonra yavaşladı. Belli bir durumdan sonra olduysa ve hatırlıyorsan işimiz kolaylaşır.

Sorununun 1TBlik harddiskle şimdilik pek alakası  yok.
8yıldr kullanılıyor olması, akla bu sistemin P4lü veya ilk çıkan çift çekirdeklerden olduğunu getiriyor. iyice güncellenen bilgiayar teknolojisi, yazılımların da güncellenmesi dolayısıyla artık eski bilgisayarlar ağır gelmeye başladı. mesela firefox, adobe flash player gibi eklentiler hergün daha da şişip ağırlaşıyor....

sen birşeyler yaz, bir bakalım.

eyvallah  ...

işletim sistemi win 7  öyle  yaptığım çok özel  bir iş yok bilgisayarda genelde  internete girerim ara sırada proteus da  devre çizerim oyun felan oynamam  yani... 

genel özellikleri şöyle :

samsung 17 inc lcd monitör
intel core-2 -duo işlemci E7300
asus P5Q anakart
 asus kasa
 Asus 512 mgb Ekran kartı ATI -3650
 Kıngston 2 GB ram
 LG DVD rwiter
 samsung 320 gb sata hdd

1 yl önce 1 TB segate hdd ve 4 gb kıngston ram ile değiştirdim işte bugünlere geldik

seron

Aboooov işlemcini çok beğendim :)
http://ark.intel.com/tr/products/36463/Intel-Core2-Duo-Processor-E7300-3M-Cache-2_66-GHz-1066-MHz-FSB
çift çekirdek 2.66Ghz - 3M keş, 1066Mhz. gayet güzel.

Aaaabooooov anakartın da çok eyiymiş :D
https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5Q/

Sürücüleri doğru kurduğundan emin misin?
bilgisayarım>donanım kısmında herhangi bir soru işareti görmüyorsundur ama belki bir çipset sürücüsü uygun olmayan sürümdür?
bunlara bakmayı biliyor musun?(ben çok iyi bilmiyorum)

direnç

işklemci  ve fanını iyice  temizlemek lazım
termal macun sürecem
biosu sıfırlıyacam   bunlara rağmen  düzelmezse  yapacak bir şey  yok o zaman doğrumu  ?? 

toyer

fanları temizleyin, termal macunları yenileyin.
canavar gibi olur.
bide hddsi ne alemde hdd yide bi elden geçirin.

toyer

direnç

hafta sonu bilgisayarıma genel bir bakım yapacam cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.....

seron

@direnç , konuyu pat diye hemen kapatma.
tabii ki uygun olunca devam edersin.
ama aklıma takıldı. şimdi yukarda her kafadan bir ses çıktı. hangisini yapacaksın.
yoksa bas formatı geç mi yapacaksın.
ben senin yerinde olsam işe en basit unsurlardan başlardım.
masaüstünde çok fazla kısayol, dosya, klasör var mı? varsa bunları diğer partisyona taşıyabilirsin.
bilgisayar bilgin ve kullanım alışkanlığını bilmiyoruz. hiç c-cleaner kullandın mı?
kullanmadıysan vay o sistemin haline. şimdi kurup bir temizlik yaptırsan peeeeeey GB'larca çöp veri silinir. birşey olmaz korkma. gerekli dosyaları silmiyor.
bitince de bir HD tune benchmark yaparsın. disk normal mi?
bitince iyi bir disk sıkıştırması. defragmentasyon.
eraser yazılımı ile diskin boş alanını silersin (erase unused disc space). bunu yapmadan evvel de british baseline 1 pass geçiş yöntemine alırsın. diskin bütün boş alanı sıfırla doldurulur.
disk mis kimin olur. artık dosyalar gider. veri yazmak için tertemiz sıfırlarla dolu alan kalır. hızlı çalışır.
ardından bir iki test. hızda değişme var mı?
devam ediyoruz.
başlangıçta çalışan programlar neler. başlat>çalıştır>msconfig-enter. başlangıç. buradan yok adobe otomatik güncelleştiricisi cart curt, gereksiz bazı yazılımları durdur. bilgisayarı yeniden başlatınca gelen pencerede kutucuğu doldurup yav hee hee-tamam de.
dene bakalım ne oluyor.
dahası da var. uygun olduğunda gel konuşalım.  :D çay gaave içelim.

direnç

Alıntı yapılan: seron - 06 Ekim 2016, 10:53:21@direnç , konuyu pat diye hemen kapatma.
tabii ki uygun olunca devam edersin.
ama aklıma takıldı. şimdi yukarda her kafadan bir ses çıktı. hangisini yapacaksın.
yoksa bas formatı geç mi yapacaksın.
ben senin yerinde olsam işe en basit unsurlardan başlardım.
masaüstünde çok fazla kısayol, dosya, klasör var mı? varsa bunları diğer partisyona taşıyabilirsin.
bilgisayar bilgin ve kullanım alışkanlığını bilmiyoruz. hiç c-cleaner kullandın mı?
kullanmadıysan vay o sistemin haline. şimdi kurup bir temizlik yaptırsan peeeeeey GB'larca çöp veri silinir. birşey olmaz korkma. gerekli dosyaları silmiyor.
bitince de bir HD tune benchmark yaparsın. disk normal mi?
bitince iyi bir disk sıkıştırması. defragmentasyon.
eraser yazılımı ile diskin boş alanını silersin (erase unused disc space). bunu yapmadan evvel de british baseline 1 pass geçiş yöntemine alırsın. diskin bütün boş alanı sıfırla doldurulur.
disk mis kimin olur. artık dosyalar gider. veri yazmak için tertemiz sıfırlarla dolu alan kalır. hızlı çalışır.
ardından bir iki test. hızda değişme var mı?
devam ediyoruz.
başlangıçta çalışan programlar neler. başlat>çalıştır>msconfig-enter. başlangıç. buradan yok adobe otomatik güncelleştiricisi cart curt, gereksiz bazı yazılımları durdur. bilgisayarı yeniden başlatınca gelen pencerede kutucuğu doldurup yav hee hee-tamam de.
dene bakalım ne oluyor.
dahası da var. uygun olduğunda gel konuşalım.  :D çay gaave içelim.

eyvallah saol...
bilgisayarımda çalışan öyle çok ağır  aman aman bir program yoktur  bir bilgisayarda olmas gereken temel progralar  var ( winamp winrar Office v.s   )   
2.si  bilgisayardan az buçuk anlarım eskiden bilgisayarcıda çok çalıştım hatta bir dönem  yazılım işiyle  baya uğraştım deli gibi program yazardım hey gibi günler heyy  o zaman genciz  tabi kanımız hızlı akıyor.  :))
3. bilgisayarı temizlediği söylenen  programların  gerçeklte bir işe yaradığını pek sanmıyorum.  zaten yıllardır kaspersky internet security  kullanan  biriyim .
4- bilgisayarım 8 senelik bunca yılı göz önüne  alırsak bu yavaşlamanın  normal olduğunu düşünüyorum .
5- son olarak format zaten attım bir ara fırsat bulursam  kasanın tozunu  alıp işlemci  ve fanlarının temizleyip  termal macun sürmeyi  düşünüyorum şu aşamada  fazlada  yapacak bir şey yoktur.  yeni bilgisayar almak en mantıklısı..... 

seron

Alıntı yapılan: direnç - 06 Ekim 2016, 12:08:413. bilgisayarı temizlediği söylenen  programların  gerçeklte bir işe yaradığını pek sanmıyorum.  zaten yıllardır kaspersky internet security  kullanan  biriyim .
?...  :)
c-cleaner'in yaptığı işle kasperskinin yaptığı iş ???

Alıntı yapılan: direnç - 06 Ekim 2016, 12:08:41yeni bilgisayar almak en mantıklısı..... 
madem yenisini alacaksın sen o bilgisayarı bana gönder. kargo parası benden.  ;)
-
üle arkadaş, :D
bende 3 adet bilgisayar var.
elindeki bilgisayar o üç taneden ikisinden daha iyi.
Mr_YAMYAM veya bana kaptırırsan, daha sonra iş kapasitesini gösteren resimleri atar seni gudurturuz ;D pişman olmak ya da olmamak işte mesele bu.
o bilgisayar adam olur ;) yine de istemiyorsan gönder yani işine yaramaz o senin ;D windows ve sürücü CDlerini yanında vermedikleri gazık bilgisayar al da gör.... :)

direnç

ben şimdi  bilgisayara c clenar kurdum bu sıcaklıklar normal mi sizce ? 
işlemci 58 derece anakart : 50 derece  hdd : 37 derece

seron

macun. :)
işlemcin hariç, diğer değerler normal. işlemcide öyle ahım şahım sıcak değil ama macun... bir kontrol et.
bu arada C-cleaner ısı gösteriyor muydu yav?  ???  ::)
sen speccy kurmuş olmayasın? O:)

direnç

Alıntı yapılan: seron - 06 Ekim 2016, 12:34:44macun. :)
işlemcin hariç, diğer değerler normal. işlemcide öyle ahım şahım sıcak değil ama macun... bir kontrol et.
bu arada C-cleaner ısı gösteriyor muydu yav?  ???  ::)
sen speccy kurmuş olmayasın? O:)

c clenaırn  en son sürümün  profosyonel sürümünü  kurdum  baya özelliği var güzel birşeye benziyor ... ben ilk defa kullanacam bu programı .. en kısa zamanda  bir ayar çekmem lazım bu bilgisayara ....

elevit610

sizin dediklerinizden farklı olacak ama pcye bu olaylar aniden oluştuysa psu kaynaklıda olabilir psu sistemin istediği gücü tam veremiyorsa sistemde donmalar kararsızlık gibi problemler olabilir sistemdeki psu nedir?
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

seron

Alıntı yapılan: elevit610 - 06 Ekim 2016, 23:24:15sizin dediklerinizden farklı olacak ama pcye bu olaylar aniden oluştuysa psu kaynaklıda olabilir psu sistemin istediği gücü tam veremiyorsa sistemde donmalar kararsızlık gibi problemler olabilir sistemdeki psu nedir?
mantıklı.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 07 Ekim 2016, 19:25:11mantıklı.

Katılıyorum bende Ati Radeon HD4850 ekran kartı var 300 watt power suppley ile besliyorum ekran kartında küçük küçük donmalar yapıyor tabi bu da can sıkmaya başlıyor  :D

seron

Mustafa olay aslında basit. Eskiciler geçiyor bazen burda. bir bakıyoruz dağ gibi güç kaynağı toplamış gidiyor. durdurup tanesini 5-10TL verip alıyoruz. 300-350W ne bulursak alıyoruz. 300 yetmiyorsa 350Watt'a geçersin. haa, üzeride her 350 yazan 350 çıkmıyor. piyasa malı diye tabir edilen güç kaynakları çok sıkıntılı oluyor. bunlara dikkat etmek lazım. iyisinden bulursan değiştir bir dene.

stk4221

@seron  benimde laplop oturdu  daha kalkmıyor. kurtarma cd birşeyler diyor  ne yapayim ben bu pc ye
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

"Kurtarma CDsi ile recovery, onarma deneyebilirsiniz" gibi birşeyler diyorsa, emin omamakla beraber sistemin işi bitmiş demektir.
Güzel bir format çekelim.
@Mr_YAMYAM  daha bilinçli bu konuda. Ama biraz uzun yoldan anlatır.
İstersen ben de anlatabilirim.
Ama anca yarın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 07 Ekim 2016, 19:53:43Mustafa olay aslında basit. Eskiciler geçiyor bazen burda. bir bakıyoruz dağ gibi güç kaynağı toplamış gidiyor. durdurup tanesini 5-10TL verip alıyoruz. 300-350W ne bulursak alıyoruz. 300 yetmiyorsa 350Watt'a geçersin. haa, üzeride her 350 yazan 350 çıkmıyor. piyasa malı diye tabir edilen güç kaynakları çok sıkıntılı oluyor. bunlara dikkat etmek lazım. iyisinden bulursan değiştir bir dene.
Abicim pazar günleri varsakta ki pazara gidiyorum power suppleyin tanesini 2tl den alıyorum 8)

stk4221

yamyam reis le konuştum konu aç dedide  sonrasın da   düdüklü tencere ye dönmesinden korkuyorum. :-D

elevit610

bendede eski bir psu var fakat yüke binince kapanıyor neden olabilir çözemedim var mı fikri olan?

elevit610

en basitinden 12v halojen ampul takıyorum kendini korumaya alıp kapanıyor zaten pc içindede kapanıyordu bu yüzden söktüm pcye başka psu taktım bunuda deney devre testlerinde veya 12v cihaz için kullanmak için atmadım kullanıyorum fakat dediğim gibi hemen kapanıyor

asma

Alıntı yapılan: elevit610 - 09 Ekim 2016, 00:03:17en basitinden 12v halojen ampul takıyorum kendini korumaya alıp kapanıyor zaten pc içindede kapanıyordu bu yüzden söktüm pcye başka psu taktım bunuda deney devre testlerinde veya 12v cihaz için kullanmak için atmadım kullanıyorum fakat dediğim gibi hemen kapanıyor
Merhaba
PSU nun çalışma matığı , yüksek akım verecek olan çıkışları toplayıp işlem yapmaktan geçer. Bazen 3,3V çıkışını bu hesaba katmaz , 5V ve 12V çıkışlarını takip eder.
12V çıkışına yüklenirseniz voltaj 11volta düşecek olursa bu farkı gidermeye çalışan sisten iki voltajı da yükseltir. 5Volt çıkışından hiç akım çekilmiyorsa %10 arttırılmak istenen çıkış voltajı 5voltu 5,5v yapmaya çalışır.
İkinci bir sistem çıkış voltajlarının doğruluğunu kontrol eder. 5V çıkışının sınır değeri aştığını görür ve çalışmayı durdurur.
Yani arızalı olmayan psu bu tip etkiye korumaya geçerek tepki gösterebilir.
Kaldı ki halojen ampulleri ilk anda kısa devre gibi davranan yükler olarak biliriz. Flaman ısınıp parlamaya başlamadan önceki ilk anda ohm metre ile ölçeceğiniz direci verir , kaynak tarafından kısa devre olarak algılanır.
5V çıkışına direnç bağlayıp boşta akım çekerseniz , 12V çıkışından yüksek akım çekmeniz mümkün olur.
12Volttan çekeceğiniz max. akımın en az 1/10 kadarını 5V çıkışına bağlayacağınız yük direnciyle akıtmalısınız.

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 08 Ekim 2016, 20:39:51yamyam reis le konuştum konu aç dedide  sonrasın da   düdüklü tencere ye dönmesinden korkuyorum. :-D

Döner.
Ben sana bir şeyler yazacağım. daha evvel de anlatım yapacağım demiştim yapamadım.
Sen bana öncelikle şunu söyle:
daha evvel format attın mı? yani DVDyi takınca yapılacak aşamaları iyi biliyor musun?
Bana boşuna oraları anlattırma çünkü bakmadan anlatamam...
yok hiç bilmiyorum dersen, internetten görsel bulur ona göre de anlatırım.

ikincisi bilgisayarının yanında CD DVD verdiler mi onlar duruyorsa daha iyi olur. yoksa yine başka bir çaresine bakacağız.
Bulundurman gereken bazı programları ben buradan sana bildireyim, sen hem toplarsın hem de yeni başlık mı açacaksın yoksa buradan mı devam edeceğiz onlara bakarız.

Bir adet windows XP CDsi harddiskin sağlıklı biçimlendirilmesi için.
Bir adet Windows 7 DVDsi. kurulum şeysi.
bir adet driver backup programı ücretsiz.
HD Tune Free version.
LLF format tool.
eğer varsa bilgisayarın yanında verdikleri driver CDleri. umarım atmamışsındır. yoksa ne olur ne olmaz, formattan evvel driver yedekleme yazılımı driverbackup yukarıda yazdım.

bilgisayarın ayrıntılı özellikleri. mümkün mertebe çok detay.
yazadur. ben herzaman burada olmasam da taksit taksit anlatırız.

elevit610

asma hocam;
verdiğiniz bilgiler doğru fakat kullanmakta olduğum psu daha önceden12v ne bağlarsam  çalıştırıyordu sonradan çok hassaslaştı en basit ucuz inverter bağlıyorum inverterde yük yok anahtarını açınca psu kapanıyor bende aynı psu dan var onuda pcde kullanıom onuda söktüm denedim ne bağladıysam sıkıntısız çalıştırıyor içinde bir arıza var fakat nedir çözemedim

seron

Buradan bildirmeyi uygun gördüm:
sayın @stk4221 ve konuyla ilgilenmek isteyen diğer arkadaşlar,
sağlıklı bir kurulum yazısı hazırlıyorum. bu biraz zaman alabilecektir.
kendimce hazırlayıp yeni başlıkta anlatacağım.
skt'dan çok vaktini aldığım için özür dileyerek şu an çalışmalarıma devam ediyorum.
dün gece başladığım yazımı internetten görsel toplayarak sürdürüyorum. bir seferde yapalım, tam yapalım.
stk da şimdilik sorunlu bilgisayarıyla idare ededursun, yazı tamamlanınca herşeyi açık seçik anlayıp kendisi uygulayacaktır.
kolay gele...

kifvet

stk4221

benim çok acelem yok @seron  gardaş  bataryada çöktü bataryada sipariş vereyim bildigin bir site varmı   hp  g62 laplop bataryası satan

stk4221

07 Osman

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Ekim 2016, 22:49:42Abicim pazar günleri varsakta ki pazara gidiyorum power suppleyin tanesini 2tl den alıyorum 8)

O  pazar hala çalışıyor mu?   Birde sabah saat 04:00, 05:00 derlerdi 15 yıl önce. Hala aynı saatte mi ?

Mustafa281

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Ocak 2017, 15:07:25O  pazar hala çalışıyor mu?   Birde sabah saat 04:00, 05:00 derlerdi 15 yıl önce. Hala aynı saatte mi ?
Sabah 6 gibi kurulmaya başlar saat 3 e kadar sürer ama siz 3 e kadar kalmayın

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın